Інтерв’ю

Влада постійно намагається “виправити” систему закупівель, — представник Transparency International Україна

Андрій Яніцький
3 грудня, 2021 п'ятниця
16:17

Іван Лахтіонов — керівник проєкту "DOZORRO", який займається моніторингом публічних закупівель

Представник міжнародної громадської організації Transparency International Україна. Працював у відділі освіти Миколаївської міської ради, на комунальному підприємстві "Київське інвестиційне агентство" та в Державній авіаційній компанії "Україна". За освітою — магістр обліку та аудиту.

В ефірі програми "Еспресо: капітал" на телеканалі Еспресо Іван Лахтіонов розповів, на чому спеціалізується проєкт "DOZORRO", наскільки Україна у своїх спробах побороти корупцію, чим корисна система електронних закупівель. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Що таке "DOZORRO"? Розкажіть, будь ласка.

"DOZORRO" — це проект громадської організації Transparency International Україна, який сьогодні вже п’ять років займається моніторингом публічних закупівель і виконує місію "Рівні правила гри у сфері публічних закупівель".

Я зрозумів, "DOZORRO", "PROZORRO", воно співзвучно.

Насправді, схоже. Тому що ми, як громадська організація, Transparency, яка розробила, фактично, "PROZORRO" і передала державі. Ми потім зрозуміли, що все-таки потрібно споглядати з боку громадськості за всіма цими процесами. Тому у нас з'явився такий проект, який моніторить закупівлі, в якому є журналісти, є інструменти, які дозволяють моніторити закупівлі. І тому ми такі наглядачі, watchdog (сторожовий пес, — ред.) за публічними закупівлями.

Я знаю, що Transparency International взагалі-то вимірює корупцію чи відчуття корупції в різних країнах.

Саме так.

Якщо казати про Україну — як ви вимірюєте корупцію, як її можна виміряти, яким метром?

Гарне питання. Насправді, відповідь на це питання мають дати люди, які нас дивляться, чи відчувають вони це.

Наша громадська організація, дійсно, займається цим і готує рейтинг, який називається індекс CPI (Corruption Perceptions Index, Індекс сприйняття корупції). Індекс, який показує, наскільки люди сприймають корупцію. В ньому оцінюється багато країн, близько 180 країн у світі. І звісно, там є Україна. Процес оцінки доволі складний, там беруться за основу дослідження близько 13 організацій. По Україні є дев’ять досліджень, які дають нам відповіді на те, чи сприйняття корупції високе чи низьке.

Тобто є певна кількість від нуля до ста. Чим вище бал — тим менше рівень сприйняття корупції. Тобто чим нижче — тим гірше.

В нас яка оцінка? Чи яке місце у цьому рейтингу з 180 країн?

Тут не зовсім правильно говорити про місце. Тут потрібно говорити про бали. За минулий рік у нас 33 бали зі 100. Лідери у нас мають 88 балів.

Чим більше — тим краще.

Тим краще.

А у нас тільки 33 зі 100.

Саме так.

На трієчку.

Ми на 117-ому місці. Але, якщо говорити до попереднього періоду, то зростання є. І я впевнений точно, що... Завжди говорять: "Чи змінилося? Коли ви там поборете цю корупцію?". Відразу відповідь, що побороти корупцію складно. Навіть у найрозвиненіших країнах вона є. Її можна зменшити. Але питання в тому, наскільки.

Тобто тренд все ж таки позитивний, я з ваших слів це зрозумів.

Тут питання, як міряти. Якщо, умовно, говорити, чи змінилася корупція по відношенню до вчорашнього дня або вчорашнього місяця — доволі складно оцінити. Але якщо брати роки, то тренди точно позитивні.

А якщо з сусідами нас порівняти — з Польщею, наприклад; або з Росією тією самою, або з Білоруссю і так далі?

Насправді, з усіх наших сусідів обходимо лише Росію. Наші сусіди — Польща втратила один бал. Найближчою до України є Молдова, у них 34 бали зі 100 можливих.

Ми опитали людей на вулицях Києва щодо того, чи вимагали у них колись хабарі. І люди не стидаються визнавати, що вони навіть самі давали комусь якісь гроші. Будемо вважати, що явка з повинною якось применшує покарання. Як ви це прокоментуєте?

Я б хотів відразу додати: ми говорили на початку про Індекс сприйняття корупції, він переважно стосується корупції державно. Тобто не йде мова про побутову корупцію. А от зараз в сюжеті ми бачили випадки саме побутової корупції, безпосередньо, коли люди з цим стикаються. Ну і звісно, дуже багато випадків, коли люди самі провокують і роблять це. Не обов'язково це робити.

Або як подяка, так?

У нас так звикли. Цього можна було уникнути, але у нас нова так звикли — віддячити.

Насправді ми у нашій громадські організації закликаємо людей, в нас є низка інструментів. У тому числі ми показуємо, наприклад, карту шкіл, на якій можна промоніторити закупівлі певної школи.

Ми прийшли до цього свідомо. Тому що багато говорять, що вимагають гроші в батьків в школах. Ми запропонували такий механізм. Тому що насправді держава має забезпечити школу. І перед тим, як дати, умовно, гроші якомусь вчителю чи батьківському комітету — зайдіть, подивіться: можливо це вже куплено за державні кошти. І насправді, були випадки коли вимагали там гроші на якийсь ремонт, батьки заходили, дивилися, а насправді ремонт вже здійснений за бюджетні кошти. І це доволі цікава ситуація.

Дуже зручно. А потім звітують батькам, що ваші гроші пішли на фарбування стін.

Ну тут ще питання, чи звітують взагалі. Питання звітування — це також інша тема. Як звітують, чи звітують взагалі.

Ми стикалися з тим, що в принципі, жодної звітності не ведеться. Тому ми і говоримо, що у випадку, якщо ви все-таки хочете здати якісь кошти на школу, зробіть це офіційно. У школи є спеціальної розрахунковий рахунок, або через Управління освіти, який можна покласти на спеціальний рахунок, і це будуть цільові кошти, за який вже Управління або школа мають відзвітувати.

З вашої відповіді я зрозумів, що система "PROZORRO", яку ви передали державі, допомагає бачити ось такі випадки, допомагає боротися з корупцією. Чи це буде сильно сказано?

Тут, насправді, все правильно. Тому що електронна система закупівель — це інструмент. Питання: що нам потрібно, щоб подолати корупцію? Нам потрібна система, яка буде запобігати; нам потрібне ефективне покарання; нам потрібне залучення — щоб люди розуміли, що потрібно об'єднуватися навколо цього, не робити цього.

Якщо там далі — нам потрібно ефективне законодавство, якісні кадри, ефективне управління. Саме електронна система закупівель відноситься до того інструменту.

Зазвичай питають, чи ефективна система публічних закупівель, чи ефективне "PROZORRO" взагалі.

Чи можна виміряти це?

Це таке гарне питання. Це те саме що сказати: "Чи ефективний молоток?" або "Чи ефективний скальпель?"

Залежить, в чиїх руках.

Залежить, в чиїх руках. Тому те саме можна сказати про електронну систему закупівель.

Але я пам'ятаю, що раніше закупівлі були взагалі не прозорі, друкувалися десь в газеті...

...яку потрібно було виписувати, сидіти ночами, бізнесу — вибирати тендер, на який ти хочеш податися, саме так.

Я так розумію, що якщо порівнювати стару і нову систему, то є багато охочих людей, які хочуть зламати цю нову систему. Чи у мене знову якісь алармістські думки?

Саме так, сьогодні, на жаль, багато говорять і представники влади в першу чергу — я вже почав трошки говорити про те, що потрібно: ефективне законодавство потрібно, ефективна система, яка буде запобігати. Система в нас є. Але насправді, на жаль, цю систему сьогодні хочуть якимось чином "виправити", "підправити"... Під виглядом покращення робиться все для того, щоб викривити цю систему.

Сьогодні в нас є низка законодавчих ініціатив, і останні тренди загалом показують, на мою суб'єктивну думку, що сфера закупівлі насправді сьогодні не в пріоритеті.

Якщо подивитися, що було в нас зовсім нещодавно — цього року, для прикладу, всі ми пам'ятаємо закупівлі для дитячої лікарні "Охматдит". Це був спеціальний законопроєкт, яким вивели закупівлі придбання обладнання до Дня незалежності, до речі. Тобто для того, щоб купити це обладнання без тендерів.

Там ще якісь аеропорти були, й концерти.

Саме так, одразу в цьому ж законопроєкті були великі інфраструктурні об'єкти: шість аеропортів на мільярди гривень, які також хотіли будувати без прозорих тендерів, умовно. Знову такі нотки.

Всі ми пам'ятаємо про Київську обхідну дорогу, яку насправді не те, щоб звітувати в "PROZORRO" можна було, а її взагалі виключили з-під дії закону, і вона не буде потрапляти в "PROZORRO".

І тут знову-таки багато говорять, що електронна система закупівель заважала провести правильні тендери і ефективно використати "PROZORRO" не можна було, тому що така унікальна ситуація в нас в Україні.

Насправді, в будь-якій країні світу тендери — це нормальна звичайна практика. Тобто, в принципі, що таке тендер? Це механізм, який придумали для того, щоб відібрати… По-перше, ефективно витратити кошти; по-друге, конкурентно витратити кошти і прозоро. Щоб всі прекрасно розуміли, в яких правилах будуть гравці на тому ж тендері, і як це буде відбуватися.

А сьогодні, на жаль, є такі речі, які поступово ховаються, з виводяться з-під дії закону.

Знову-таки, можна сказати, остання, буквально минулого тижня ініціатива про скасування допорогових закупівель. Що таке допорогові закупівлі? Це закупівлі на менші суми, які не потребують проведення спеціальної процедури відповідно до закону про публічні закупівлі.

Це 50 тис.?

Це від 50 до порогу, який визначений законом, на менші суми. І це така спрощена, в самій назві є відповідь на це запитання, спрощена процедура, яка дозволяє ефективно використати кошти. І насправді ця система лише за півтора року — спрощені закупівлі були введені 19 квітня 20-го року — через цю систему було витрачено більше 40 млрд грн. Не багато, не мало — близько 10% від цих коштів вдалося заощадити завдяки електронній системі закупівель. І тут питання: чому народні обранці так не хочуть проводити.

Мені здається, це не питання. Там відповідь очевидна, так?

З давніх-давен у нас тендери — це були такі речі, до яких могли бути дотичні лише наближені люди, і було просто виграти, якщо ти з кимось домовився. А тут все прозоро. Електронна система для цього була і створена. Всі бачать все. І якщо ти зробиш якийсь неправильний крок, тебе одразу побачать журналісти, громадськість…

Ваш проєкт.

Наш проєкт. Більше того, в нас є спеціальний сайт, на якому залишають відгуки стосовно того, що там в конкретному тендері є якісь махінації. Ми це можемо переглянути, подивитися і дати, умовно, якийсь висновок, і звернутися стосовно цього до правоохоронних органів.

Насамкінець я б хотів поговорити на філософську тему: є думка, і я чув навіть від бізнесменів, що хабарі, така корупція — це взагалі не погано, це таке мастило для того, щоб бюрократична машина працювала швидше. Тому що якщо робити все по процедурі, то це буде дуже довго, і що так справу не зробиш. Чи є в цьому якась логіка?

Є і такі твердження, насправді. Але от питання, що це буде довго, що це буде якось незрозуміло. Знову-таки, хто домовився — той на коні. А як бути решті? Частині бізнесу, який не зміг домовитися. 

Електронна система закупівель сьогодні в тому числі дозволяє подати пропозицію з будь-якої точки України, не відвідуючи замовника, не приїжджаючи, і з ким не домовляючись.

А є люди, які нічого не сплачуючи, жодних хабарів, почали вигравати тендери?

Звісно, є такі компанії, і таких компаній багато. І про них є ряд історій. Одразу варто сказати: звісно, не все ідеально. Тому що, як із будь-якою системою, за нею потрібно спостерігати, для неї потрібні правила. І більше того, за цією системою потрібен нагляд.

Це як сьогодні камери фотофіксації. Зовсім нещодавно вони запрацювали. І спочатку, в тестовому режимі, вони просто були, вони просто все фотографували, але жодних штрафів нікому не приходило. І коли ти їхав під цією камерою, ти не скидав швидкість, ти міг там десь порушити тощо. І це робили свідомо, знаючи, що за це нічого не буде.

Так само і в закупівлях. Якщо ти порушив один раз і тобі за це нічого не було, ти, звісно, будеш порушувати вдруге, і втретє, і вчетверте. Але якщо щойно запрацює камера — ти отримуєш перший, другий, десятий штраф…

Листи щастя.

…ти починаєш думати: краще я тут скину швидкість.

Те саме в закупівлях: якщо тебе покарали, ти будеш знати, що так не можна. За це є відповідальність. І головне завдання сьогодні — оця невідворотність покарання.

Зробити так, щоб всі були задоволені, у тому числі замовники, які проводять тендери. Тому що варто об'єктивно сказати, що на них також зараз є певний тягар, і оцей певний час — всі говорять, що закупівлі — це довго. Ну, слухайте, не буває так швидко. Це є певні процедури в будь-якому демократичному суспільстві…

Кажіть, демократія — це і є процедури.

Демократія — це і є процедури. І ці процедури потрібно вдосконалювати. Можливо, зменшувати. І насправді, ми зараз беремо фокус, щоб подивитися більш прискіпливо з боку замовника, наскільки їм важко, де можна оптимізувати, де можна спростити, для того щоб швидше відбулася процедура, і швидше оптимальніше були використані публічні кошти. 
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:30
Україна_Словаччина
Маринович, Жадан, Вакарчук, Забужко: українська громадськість написала лист подяки словацькому народу
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Оновлено
Сенат США
Байден підписав пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
17:59
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
"Інформаційний спротив": окупанти не захопили Очеретине, там ще тривають бої
17:42
На фото: Артем Пивоваров
Артем Пивоваров зламав ніс фанатці під час концерту
17:39
Дмитро Кулеба
Кулеба про Patriot для України: в армії США, ймовірно, є один запасний
17:36
ракета Х-59
Росіяни завдали удару по передмістю Сум
17:11
Окупанти міняють місця дислкації в Маріуполі
Щоб уникнути ударів ЗСУ, росіяни міняють місця дислокації техніки у Маріуполі, - "Атеш"
17:04
Канада
Канада дозволила Airbus використовувати російський титан попри санкції, - Reuters
16:55
Оновлено
України дістався пил із Сахари: коли очиститься атмосфера
16:46
Ексклюзив
Моніторинг, можливість блокувати постачання з України: кореспондентка Еспресо в Європарламенті роз'яснила нові правила торгівлі з ЄС
16:32
«Японія. Очима та серцем»: у столиці відкрилась виставка, присвячена Японії
У Києві відкрилась виставка, присвячена Японії
16:30
Росія продовжує продукувати фейки
Франція пропонує ЄС запровадити нові санкції для боротьби з російськими фейками - Bloomberg
16:18
Оновлено
Регіна Харченко
В. о. голови Запоріжжя поскаржився Зеленському на очільника ОВА Федорова, міськрада змінила в. о. мера
16:13
На фото: Джон Траволта на гала-вечірі з нагоди 30-річчя фільму "Кримінальне чтиво"
Джон Траволта назвав причину, з якої Тарантіно запросив його на роль у "Кримінальному чтиві"
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
США дали грошей! Що робити, аби не чекати допомоги по пів року?
15:59
Куп'янськ. Харківщина
РФ щодня завдає по Харківщині до 13 ударів керованими авіабомбами, - Нацполіція
15:42
суддя Олексій Тандир
Загибель нацгвардійця в ДТП: звільнення судді Тандира підтримала Вища рада правосуддя
15:35
фейк
"Москва прагнула нейтралітету, а не підкорення України": добірка фейків у світі за 24 квітня
15:31
Ексклюзив
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, як вплинуло знищення російського Ту22М3 на використання авіації з півдня
15:16
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Здав розташування блокпостів ЗСУ під час літургії: митрополиту УПЦ МП з Донеччини оголосили підозру
15:03
земля, земельні ділянки
Росіяни вигадали нову схему позбавлення українців права власності на ТОТ Запорізької області, - Спротив
15:02
На фото: Кадр з фільму "Я і Фелікс"
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" за книжкою Артема Чеха вийшов у прокат у Канаді
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
Більше новин