Аналітика

Взяв хабар, але невинен: як мукачівського суддю "відмазали" від в’язниці

Тетяна Шустрова
16 вересня, 2022 п'ятниця
10:42

Програма "Судовий контроль з Тетяною Шустровою" продовжує розповідати про основну реформу, від котрої напряму залежать наші європейські перспективи. Як в Україні формується нова судова влада? Та чому судді з сумнівною репутацією, схильні до зловживань та причетні до корупційних дій і досі не полишають спроб потрапити до оновлених лав Вищої ради правосуддя?

Зміст

Нещодавно Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала вирок судді, обвинуваченому у хабарництві. Це рішення заслуговує на особливу увагу, бо викликає чимало питань. А також — сумніви у своїй неупередженості. Розповімо чому.

Михайло Пак — суддя Мукачівського міськрайонного суду. На оприлюдненому записі він жаліється на хабар у 2 тисячі гривень. Саме через нього суддю затримали правоохоронці у вересні 2017-го року. Тоді, за матеріалами слідства, суддя ухвалив "потрібне" рішення у справі Управління соцзахисту Мукачівської адміністрації. Разом з Паком затримали й начальника юридичного відділу місцевого управління Пенсійного фонду, який був посередником в "угоді".

Торік Вищий антикорупційний суд засудив Михайла Пака до 7 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Аж раптом в серпні цього року апеляція скасовує вирок. За таке рішення проголосували двоє із трьох суддів колегії — Даниїла Чорненька та Інна Калугіна. Попри низку залізних доказів, відео,- та аудіозаписів судді визнали Михайла Пака невинним.

Юрист Центру протидії Корупції Вадим Валько наголошує: рішення апеляції виглядає занадто непропорційним. Ніби Даниїла Чорненька та Інна Калугіна умисно написали свої висновки у справі так, аби врятувати колегу від покарання:

"Є дуже багато аргументацій, чому вирок скасовувати не можна було, закривати провадження не можна було. Аргументи суду звелися до того, що цю справу на початку розслідували не детективи НАБУ, а слідчі. І справа була відправлена до суду вже тоді, коли строки пройшли. Лише сам факт того, що справу розслідував нібито не той орган — не може бути підставою для скасування вироку, на мій особистий погляд. З точки зору не юриста виглядає так, що суддя бере хабар, а його відпустили".

Cудді при ухваленні рішення просто проігнорували зафіксований на відео факт передачі грошей. А після затримання суддя Пак зізнався, що підставився через хабар всього у 2 тисячі гривень.

З рішенням Даниїли Чорненької та Інни Калугіної не погодився головуючий суддя у справі — Микола Глотов. Він висловив Окрему думку.
    

Яким чином Михайлу Паку вдалося переконати суддів у своїй невинуватості — ми поцікавились у його захисту. Та адвокат Олександр Резуненко виявився не надто балакучим: відповів, що не одержав від Пака згоди на коментар.
    

    
Ми сподіваємось, що прокурори не стануть заплющувати очі на відбілювання судді-хапуги. І апеляційне рішення буде оскаржене в касації. З урахуванням обвинувального вироку першої інстанції та окремої думки одного із суддів — Михайло Пак має всі шанси таки опинитися за ґратами.

Між тим Етична рада продовжує співбесіди із претендентами до Вищої ради правосуддя — ключового органу судової влади, який відповідає за професійність, неупередженість та доброчесність всього суддівського корпусу. У минулих випусках ми вже розповідали вам про відчайдушних кандидатів, які попри свою далеку від кришталевої репутацію, сумнівну біографію та непрозорі статки, все ж сподіваються пролізти в оновлений склад ВРП. Та ми ретельно стежимо за такими випадками. І сьогодні розповімо вам про ще одного відчайдуху. Це Богдан Моніч, голова Ради суддів України, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Він — один з найактивніших блокувальників судової реформи. Торік він саботував створення Етичної ради, стверджував, що  "суддям не подобається цей закон", а "міжнародники в Етичній раді — це неправильно". Виходить: суддя, який ще недавно блокував Етичну раду, тепер — іде до неї на співбесіду. Цікаво, на що він сподівається? Експертка Центру протидії корупції Галина Чижик не приховує свого обурення:

"Насправді огидно спостерігати за тим, як Моніч, який говорив про те, що Етична рада неконституційна, участь міжнародних експертів неконституційна — тепер іде брати участь в конкурсі".

Припускаємо, що Богдан Моніч забув, що він проти судової реформи, частиною якої хоче зараз бути. Але ми не забули про його яскраве минуле. Моніч очолив Раду суддів у 2019-му році. Суддя Окружного адміністративного суду Павло Вовк, чиновник часів Януковича Андрій Портнов і тодішній очільник Адміністрації президента Андрій Богдан скинули з крісла голови Ради Олега Ткачука. На його місце посадили зручного Богдана Моніча. Це зафіксовано на так званих "плівках Вовка", оприлюднених нашими колегами зі "Слідство.інфо".


    
Моніч виконував команди й не чіпав Окружний адміністративний суд: публічно виступав на його захист і критикував президентський законопроєкт про ліквідацію ОАСК, — говорить Галина Чижик:

"Він, очевидно, є залежним від суддівських кланів, від впливових суддів, яким є голова ОАСК Павло Вовк. І свою посаду голови Ради суддів Богдан Моніч отримав саме завдяки Павлу Вовку - очевидно він діє відповідно до інструкцій, які отримує від того самого Вовка і від інших лідерів судової мафії".

З початком повномасштабного вторгнення РФ Богдан Моніч не втратив ентузіазму у боротьбі проти судової реформи та незалежних судових органів. Скориставшись війною, він спробував усунути Етичну раду від оцінювання кандидатів до Вищої ради правосуддя. Зокрема, вимагав передати ці функції очолюваній ним Раді суддів. 
    
Родина Богдана Моніча має три земельні ділянки, будинок під Житомиром на 330 квадратів та кілька квартир у Вінниці та Житомирі. Слід зазначити, Моніч також має особливу суддівську суперсилу — купувати нерухомість за ціною в кілька разів меншою за ринкову. Так, згідно з декларацією, будинок на понад 300 кв.м коштує 19 тисяч доларів. А квартира в Житомирі — всього 1900. Ми б хотіли порадіти за таку вдачу у купівлі нерухомості, втім, на жаль, можемо тільки констатувати: це дуже схоже на банальні маніпуляції та спроби приховати реальні статки.

Матір Богдана Моніча дуже любить свого сина. Настільки, що впродовж кількох років подарувала йому понад півмільйона гривень. Хоча її офіційний дохід в ті роки складав трохи більше 32-х тисяч гривень. 
    
Етична рада вже провела співбесіду з Богданом Монічем. Ми не знаємо, наскільки прискіпливо члени ради дослідили біографію та кар’єрні здобутки кандидата до ВРП, рішення щодо нього буде оголошено згодом. Втім, до репутації і самих членів Етичної ради залишається чимало питань. В одній із наших попередніх програм ми розповідали вам про одного з них - Володимира Сіверіна. 

Якщо коротко: він неодноразово був героєм журналістських матеріалів, через суд намагався зменшити вік, щоб відтермінувати пенсію, та піддавався критиці через свої рішення та велику кількість коштовної нерухомості сумнівного походження у членів його родини. Тоді він відмовився пояснити нам свої статки, посилаючись на велику кількість роботи. Тож ми зателефонували знову. У відповідь Сіверін порадив журналістці "Судового контролю" звернутися до комісій, які перевіряли його на відповідність посаді.
    

    
Ми продовжимо уважно стежити за рішеннями, які ухвалюватиме Етична рада щодо кандидатів до Вищої ради правосуддя. Зокрема, і за рішеннями Володимира Сіверіна, аби його минулі "помилки" не стали підґрунтям для нових і він раптом не пропустив до ВРП недоброчесних претендентів.


Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:28
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
Більше новин