OPINION

Як російські менеджери за гроші провалили "газовий план" Путіна

Михайло Гончар
6 грудня, 2023 середа
12:08

Здається, німці починають бачити мотиви російської диверсії на путінських потоках 26 вересня 2022 року. В німецьких ЗМІ вийшла низка публікацій

Зміст

Кремль задумав навесні 2022 року, як газовою зброєю зламати підтримку України з боку Німеччини. Не німецькі спецслужби, а двоє росіян стали на заваді Путіну занурити Німеччину в хаос (простіше кажучи – здали путінські плани Міністерству економіки ФРН). Провідну роль мала відіграти дочка Газпрому "Gazprom Germania", яка фактично контролювала через постачання газу критично важливу інфраструктуру Німеччини. Побіжно зауважу, що про масштаб загрози, генерованої схемою "Gazprom Germania" йшлося в моїй спільно з колегами статті "Перемога газократії над демократією, або Про російські потоки європейської газової корупції" від 5 серпня 2014 року.

Німецькі видання зараз відзначають що навесні 2022 року Німеччина опинилася під загрозою повсюдного відключення енергопостачання, оскільки дочірня компанія Газпрому забезпечувала газом майже 250 муніципальних підприємств (опалення та гаряча вода мільйонам німців і підприємствам), майже 700 газових електростанцій, 250 промислових підприємств, включаючи хімічні та металургійні гіганти.

Читайте також: "Північні потоки": що не так у розслідуваннях західних журналістів

Два російські менеджери звернулися до Міністерства економіки, щоб здати цей план Путіна. Видання резонно відзначають, що сьогодні обидва мусять побоюватися за своє життя. Уряд Німеччини мав лише 50 годин, щоб прийняти рішення. І це рішення було прийнято – на "Gazprom Germania" було негайно введено зовнішнє управління — через регулятор. Головну атаку Путіна на Німеччину було відбито на 39-й день війни Росії проти України, 4 квітня 2022 року!

Тепер цілком логічною виглядає подія 26 вересня – підрив Північних потоків. Оскільки холодною весною німців не вдалось покарати за підтримку України та "поставить на колени" за "Сценарієм А", то взялись за розкрутку "Сценарію В". Для початку сценарію 12 травня "Газпром" оголосив, що не буде прокачувати газ по газопроводу "Ямал — Європа". А далі 14 червня пішла "проблема" з турбінами Сіменса, яка "раптово" виникла на компресорній станції першого Північного потоку і викликала скорочення постачань російського газу в Німеччину (читай – просто прикрутили кран). Німецькі клієнти "Газпрому" стали натякати йому про можливі арбітражні позови за невиконання зобов’язань. 18 липня "Газпром", відчуваючи, що пахне смаленим, оголосив про форс-мажор – мовляв, ми тут ні до чого, це із-за ваших західних санкцій ми не можемо відремонтувати турбіну і поставити її на місце, щоб постачати газ в повному обсязі.

Читайте також: Кому на руку чергова "дохла кішка" про диверсію на Північному потоці

Чим завершилась епопея з ремонтом тої турбіни, коли не дивлячись на те, що й уряд ФРН, і уряд Канади за підтримки Єврокомісії та Держдепу США пішли на поступки "Газпрому", щоб зняти санкції та відремонтувати турбіну? Не дивлячись на цю "добру волю" (і цілковиту ганьбу) західних урядів, в кінцевому підсумку, 31 серпня 2022 року постачання газу по ПП1 було припинено. На російських пропагандистських ЗМІ восени стали крутити ролики про те, якою холодною буде зима 2022-2023 р.р., та як Європа замерзатиме без російського газу.

Німецькі компанії тим часом стали погрожувати "Газпрому" зверненнями до арбітражів за зірвані постачання газу, який мав надходити в Європу через ПП1. В "Газпромі" зрозуміли, що фокус з форс-мажором не проходить, бо в Європі бачать, що він не відповідає критеріям форс-мажорної ситуації. Доповіли в Кремль, зазначивши, що можуть влетіти десь так на 30 млрд дол. США стягнень. Ну і Кремль дав погодження на операцію, яка має стати "залізним аргументом", що таки діється форс-мажор.

Підготувати швидко диверсію було нескладно, оскільки в ході опрацювання сценаріїв війни на морі проти НАТО, зокрема, в Балтійському морі, ще у 2021 році було відібрано місця закладки вибухових пристроїв для підводної енергетичної та телекомунікаційної інфраструктури в регіоні для "Часу "Ч" - війни між НАТО та Росією (про приховану підводну активність у квітні – серпні 2021 року зведеної групи російських військовослужбовців зі спеціальних частин Балтійського флоту та Головного управління глибоководних досліджень МО РФ, неодноразово йшлося в публікаціях Центру "Стратегія XXI").

В публікаціях німецьких ЗМІ ще є декілька цікавинок, зокрема, грошова схема через діджея...

Показово, що у публікаціях німецьких ЗМІ мова йде не тільки про путінські потоки, але й про те, як німецький уряд наступає на ті ж самі граблі в іншій царині – телекомунікацій та з іншою країною – Китаєм.

Читайте також: "Північні потоки": що не так у розслідуваннях західних журналістів

Китайська компанія Huawei є основним постачальником компонентів 5G для мобільної мережі Німеччини. Як і у випадку з "Газпромом", уряду Німеччини не бракує попереджень про небезпеку. Як і у випадку з "Газпромом", уряд не дуже прислухається. Huawei є основним постачальником мобільних мереж у Німеччині. Близько 60% найсучасніших компонентів 5G надходить від Huawei. У Берліні цей показник досягає 100%. Частка Huawei в телекомунікаційних послугах у Берліні є вищою, ніж у Пекіні. Уряд Німеччини знову дозволив іноземній компанії проникнути в критично важливу інфраструктуру. 5G є ключовою технологією, яка контролюватиме енергетичні мережі та одного дня керуватиме безпілотними автомобілями на дорогах. Якщо китайське керівництво піде прикладом Кремля і використає Huawei як зброю проти Німеччини, наслідки будуть непередбачуваними. Розвідслужби США, НАТО, ЄС і Німеччини попереджають про загрозу 5G для Німеччини. Міністерство внутрішніх справ також бачить "значну структурну залежність" від Huawei, що "явно суперечить стратегії національної безпеки". Мета – запобігти "другому випадку Nord Stream", який мав би "набагато серйозніші наслідки". Однак у Міністерстві транспорту, яке відповідає за мережі, з цим не згодні, вважають, що ризики переоцінені. Так само попередні уряди Німеччини стверджували, що Газпром не становить загрози для безпеки постачання.

До речі, тема китайського домінування в телекомунікаційному секторі України теж актуальна для нас. Понад 70% обладнання мобільних операторів — китайського виробництва (приватна, але підконтрольна державі Huawei та державна ZTE). Але то окрема тема.

Джерело

Про автора.  Михайло Гончар, експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.07
    Купівля 42.07
    Продаж 42.63
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.3
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" програла "Борусії": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:55
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 109 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському напрямку
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
22:16
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 18 штатів через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
20:00
OPINION
Звідки беруться українські "с*ачі"?
19:55
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що опозиція готує у Словаччині Майдан із захопленням урядових будівель
19:48
PR
Ванна – центральний елемент ванної кімнати
19:36
"Динамо-Галатасарай". 21 січня 2024
"Динамо" заробило перші очки в Лізі Європи
19:27
Оновлено
Маск на інавгурації Трампа зробив жест, схожий на нацистське привітання. Німеччина відреагувала
18:59
Сценарист "Таксиста" та "Одержимості" Пол Шредер зізнався, що спитав ідеї для фільмів у ChatGPT і йому сподобалося
18:58
Дональд Трамп
Трамп помилково назвав Іспанію країною - членом БРІКС, у Мадриді відреагували
18:42
На Сумщині сапери знешкодили близько 170 вибухонебезпечних предметів за один виїзд
18:41
військовий квиток, мобілізація
Нардеп Федієнко: раджу відповідальним за мобілізаційні плани підприємств надіслати листи в ТЦК, щоб заброньованих взяли на спецоблік
18:30
Покровськ
Окупанти змінили тактику наступу на Покровськ і намагаються обійти місто з заходу, - ОСУВ "Хортиця"
18:16
Ексклюзив
Прапори України та ЄС
Фінансові потреби України на 2025 рік повністю закриті: журналістка Висоцька про результати засідання Ради ЄС з економіки та фінансів
18:11
Ексклюзив
ботоферма
Російські ботоферми у соцмережах більш активні ввечері, - керівник ГО "CAT-UA"
18:05
Ексклюзив
Міна M6A2
Антикорупційна рада Міноборони про публікацію Згурця щодо застарілих мін: найближчим часом жодні міни не купуватимуть
18:02
OPINION
Ізраїль — Хамас: до чого тут Україна?
17:52
Максим Буткевич
Звільнений з російського полону правозахисник і журналіст Максим Буткевич став членом українського ПЕН
17:46
викрадений автомобіль
У сервісних центрах МВС відновили перереєстрацію транспортних засобів після хакерської атаки на реєстри
17:46
У Києві приватну компанію викрили на постачанні Нацгвардії 30 тис. комплектів бракованої форми
17:45
Ексклюзив
Міністерство оборони
"Вирішувати треба на стратегічному рівні": Гудименко назвав головну проблему в Міноборони
Більше новин