Огляд

Як війна вплинула на ринок макаронів в Україні. Дослідження KSE Агроцентру

23 грудня, 2023 субота
08:02

Шок початку повномасштабного вторгнення сколихнув ринок харчування, вплинувши на всі аспекти як виробництва, поставок, так і споживання продуктів. Ринок макаронних виробів, які є важливим елементом раціону для багатьох українських сімей завдяки своїй доступності та тривалому терміну зберігання, не став винятком

Протягом перших трьох місяців роздрібні ціни на макаронні вироби твердих сортів зросли до 77–90 грн за кілограм, їх постачання зростало, відповідаючи на ажіотажний попит. Водночас ринок дешевших макаронів мʼяких сортів також відчув істотний шок, різниця цін по регіонах за даними Держстату могла доходити до 200% з максимальною ціною у 66,7 грн за кілограм. Про те, як функціонував ринок макаронних виробів в Україні у перші місяці повномасштабного вторгнення, з’ясували дослідники KSE Агроцентру.

Ринок макаронних виробів в Україні до повномасштабного вторгнення

Протягом останнього десятиліття на ринку макаронних виробів в Україні спостерігалися два основні тренди.

 • Перший – скорочення внутрішнього виробництва. Так, із 2011 до 2021 років виробництво скоротилося майже вдвічі – зі 116 до 62,2 тис. тонн.
 • Другим визначним трендом став дедалі більший імпорт макаронних виробів – 21,3 тисячі тонн у 2011 році проти 51,3 тисячі тонн у 2021 році. Це призвело до зростання частки імпорту від виробництва до 82%.

Основними імпортерами макаронних виробів до України напередодні повномасштабної війни були Італія (56% імпорту у 2021 році), Польща (17%) та Туреччина (11%). Тобто, ми стали куди більш залежні від поставок з інших країн, що означає вразливість до різких коливань курсу гривні та перебоїв у логістиці.

Ринок макаронних виробів в Україні. KSE Агроцентр

Ринок макаронних виробів в Україні.
Графіка: KSE Агроцентр

Майже все внутрішнє виробництво макаронних виробів в Україні – з м’яких сортів пшениці. Вони є дешевшими порівняно з аналогами із твердих сортів. Сировина для виробництва макаронів ішла з внутрішнього ринку, що спрощувало логістку і позитивно впливало безпосередньо на ціну кінцевого продажу.

Наслідки вторгнення РФ на ринкову рівновагу

За даними Держстату, незадовго до початку повномасштабного вторгнення середня ціна на макарони із м’яких сортів пшениці становила 24,8 грн за кг. Напад РФ спричинив різке зростання середньої ціни, менше ніж за два місяці вона зросла на 32%. Водночас найбільше постраждали області, де безпосередньо відбувалися бойові дії. Ціна в тамтешніх районах, де вдалося зібрати дані, виросла в середньому до 35 грн за кг (+42%) станом на 7 квітня 2022 року. В областях поза зоною активних бойових дій ціни зросли в середньому до 28,4 грн за кг (+28%) за даними Держстату.

Втім, ці дані не репрезентують повну динаміку. З одного боку, збір даних на певних територіях, де велися активні бойові дії, не здійснювався, а з іншого, волатильність цін у таких регіонах сильно відрізняється від регіонів, де бойові дії не велися. Наприклад, збір цін у Луганській області припинився після 4 березня 2022 року, у Донецькій області – після 18 березня 2022 року, у Чернігівській області – від початку великої війни й до другої половини квітня 2022 року. 

Водночас у Херсонській області збір цін відбувався майже безперебійно, хоча їхня динаміка відрізняється від середньої по країні. Якщо з 24 лютого до 17 червня в середньому кількість разів, коли ціна трималась сталою (хоча б два дні поспіль) була шість по всіх областях, то в Херсонській області таких спостережень налічується 25. Так, з 29 березня 2022 року  ціна на макарони мʼяких сортів була вперше зафіксована на рівні 47,5 грн за кг і трималась такою майже місяць до 21 квітня, а вже з 30 квітня ціна була 42,5 грн за кг і фіксувалася Держстатом такою впродовж наступних 42 днів. Жодного іншого прикладу такої стабільності в регіоні, більшість територій якого були під окупацією і постійними обстрілами, нами не зафіксовано, як і будь-якої інформації по інших частково окупованих на той час регіонах. Це наштовхує на припущення, що якість збору даних про ціни офіційним органом могла бути низькою, хоча й зумовлена об’єктивним фактором.

Впродовж перших місяців повномасштабного вторгнення РФ суттєво поглибилася регіональна диференціація цін на макаронні вироби. Приміром, якщо у Херсонській області за кілограм макаронів з мʼяких сортів потрібно було б віддати 47,5 грн, за даними Держстату, то у Тернопільській – лише 24 грн. У першій половині лютого регіональний розрив цін на макарони м’яких сортів становив 72%, а у березні – квітні 2022 року він поглибився до 110%, а окремими періодами перевищував і 200%. 

Тобто, якщо вдалося купити чи замовити макарони подешевше в одній області, це аж ніяк не означає, що те саме вдасться зробити в іншій. За зрізом Держстату 11 березня 2022 року, у регіоні з найдешевшою пропозицією на вироби м’яких сортів ціна становила близько 18 грн за кг, а найдорожча – майже вчетверо вище (66,7 грн за кг). Отже, загалом період найбільшої нестабільності прийшовся саме на перші три місяці повномасштабного вторгнення, а пікової нестабільності ринок досяг у квітні.

KSE Агроцентр

 Графіка: KSE Агроцентр

Продовольчий шок на ринку макаронів торкнувся й імпорту. Про це свідчать дані митної статистики та історичні дані торговельних мереж. Ажіотажний попит, нестача внутрішнього виробництва, падіння гривні та проблеми із логістикою трансформувалися у підвищення цін. Так, середня ціна імпортних макаронів “на кордоні” (без урахування вартості перевезення та зберігання в Україні) у березні – травні 2022 року була на 7,5% вище від середньої ціни грудня 2021-го – лютого 2022 років (58,9 грн/кг проти 54,76 грн/кг).

Аналіз роздрібних пропозицій у національних торговельних мережах на основі власноруч зібраних даних за допомогою застосунків для онлайн-замовлення продуктів із продуктових мереж показав, що ціна на макаронні вироби для кінцевого споживача була ще вищою. У березні 2022 року за кілограм імпортних макаронів твердих сортів потрібно було платити майже 78 грн, а у травні – вже понад 83 грн (+6,4%). Відповідно, з поправкою на ПДВ, різниця між ціною на макаронні вироби на кордоні й ціною в крамниці (тобто з витратами на транспортування та реалізацію) досягала 50-56%, а окремими місяцями навіть 76%.

KSE Агроцентр

Фото: KSE Агроцентр

 

Водночас протягом перших трьох місяців повномасштабного вторгнення, попри майже 80-відсоткову різницю в ціні між вітчизняними та імпортними макаронами, обсяг імпорту зростав. У березні в Україну імпортували понад 5 млн кг макаронів, у квітні – 6,1 млн кг, а в травні – 5,9 млн кг, що за грубим округленням еквівалентно 10–12 мільйонам півкілограмових пачок макаронів щомісяця. Це на 33% більше за імпорт протягом грудня 2021 - січня 2022 року. Таким чином, навіть попри порівняння із традиційно вищим попитом на харчові продукти в грудні протягом перших трьох місяців повномасштабного вторгнення вітчизняний ринок не міг забезпечити ажіотажний попит, що відобразилось на зростанні як обсягів імпорту, так і цін реалізації.

Про що це говорить? Насамперед про те, що стале прогнозування ринку неможливе через його незбалансованість під час криз. Повномасштабне вторгнення спровокувало шок, що майже миттєво відобразився на ціні, обсягах імпорту та регіональній диференціації й нестабільності цін. Навіть офіційна інформація Держстату не демонструє повну цінову ситуацію в цей період, що ускладнює аналіз ситуації навіть через рік після, не кажучи вже про поточне планування витрат та централізовану закупівлю таких товарів.

Автори статті: 

 • Валентин Літвінов, дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр)
 • Ігор Піддубний, дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр)
 • Олег Нівʼєвський, доцент Київської школи економіки, експерт із земельних питань

За посиланнями доступні додаткові матеріали по цьому дослідженню і повний текст

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.75
 • EUR
  Купівля 41.35
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
28 лютого
05:24
Франція
"Росія є головним ворогом": голова МЗС Франції про іноземне втручання в країну
05:10
На кордоні з Румунією за допомогою дрона та службового собаки спіймали чоловіків, які планували втечу з України
Від початку війни викрили понад 360 груп, які допомагали ухилянтам перетинати кордон, - ДПСУ
04:57
Львів- місто шпигунів!
Поліція Британії підозрює вже шосту особу у шпигунстві на користь Росії
03:17
Париж
Мерія Парижу повідомила про викрадення сумки з планами безпеки Олімпіади 2024
03:02
Держдепартамент США
Держдеп США заявив, що ЗСУ змушені економити боєприпаси через бездіяльність конгресу
02:48
санкції проти Росії
Виробники чипів мають робити більше, щоб їхні мікросхеми не потрапляли у зброю армії РФ, - сенатор США
02:02
Оновлено
обстріл, ППО
РФ атакувала Україну "шахедами" ввечері 27 лютого: в Одесі через уламки сталось замикання в електромережі
01:56
Impressions on a Brick: у Відні відкрилась виставка кераміки присвячена війні в Україні
01:43
землетрус Туреччина Ізмір
У Туреччині стався землетрус: експерти закликають готуватись до нових потрясінь
01:32
Зеленський прибув до столиці Албанії
01:22
Київ Цифровий
QR-квитки та мапа міських вбиралень: у "Київ Цифровий" велике оновлення
00:34
Обласний бюджет
Шість держкомпаній перерахують у бюджет 50% дивідендів у лютому
00:21
У черзі на словацькому кордоні помер український водій
2024, вiвторок
27 лютого
23:57
Володимир Путін і Сергій Шойгу
"Спецслужби України готували теракт на Запоріжжі": добірка російських фейків за 27 лютого
23:53
Оновлено
Зеленський і Макрон
Макрон заявив про можливе введення військ в Україну: Столтенберг, країни НАТО та Росія відреагували
23:34
Оновлено
Журналіста Михайла Ткача на пішоходному переході збив автомобіль
Затримання в Польщі журналіста Ткача прокоментував посол Зварич, у соцмережах з'явилося повідомлення про "фейк"
23:06
штучний інтелект
Open AI заявила, що газета NYT зламала ChatGPT, щоб отримати дані для позову про авторські права
22:35
Ексклюзив
Придністров'я
"Придністровським питанням" росіяни тестують реакцію Заходу, - дипломат Огризко
22:18
ВАКС
Заволодіння 11,4 млн грн Укрзалізниці: одному групи з підозрюваних обрали запобіжний захід 
22:14
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Франція піднімала в повітря винищувачі Mirage, аби перехопити літак РФ
21:56
Евакуація, вимушені переселенці, біженці
"Українцям у Ризі натякають, що час повертатися додому": росіяни запустили маніпуляцію
21:47
Латвія
Латвія продовжила на рік обмеження на в'їзд громадян РФ
21:30
Конгресмени зустрілися з президентом США Джо Байденом
Байден зустрівся з конгресменами щодо допомоги Україні. Подробиці
21:29
Саміт Вишеградської четвірки у Празі 27 лютого 2024 року
Публічна суперечка через війну в Україні й запевнення в подальшій співпраці: підсумки саміту Вишеградської четвірки
21:25
Оновлено
Сінево
Компанія "Сінево" заявила, що досягла домовленості з ДБР. Деталі
21:11
Інстаграм
Конкурент Instagram залучив $30 млн інвестицій, - Bloomberg
20:51
Ексклюзив
ворожий Су-34
"Збили всупереч протидіям РФ": Defense Express про знищення двох російських літаків Су-34
20:45
Аналітика
Сергій Згурець
Про створення ракетної коаліції та ймовірність нового наступу противника. Колонка Сергія Згурця
20:38
Оновлено
На фото: Співачка LP
У Литві скасували концерт співачки LP, яка подякувала російським фанатам за худі з триколором
20:37
Прапор 110 окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка
"Ми виходимо на відпочинок": 110-та бригада, яка боронила Авдіївку, оголосила про ротацію
20:00
OPINION
Ігор Гулик
"Другая Украіна" держзрадника Медведчука
19:54
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Росія атакує на 7 напрямках, відбулось 86 бойових зіткнень за добу
19:38
Оновлено
Володимир Зеленський і Мухаммад бін Салман аль Сауд
Зеленський обговорив Формулу миру та співпрацю між країнами зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії
19:34
Літак "Мрія"
Справу про знищення "Мрії" передали в суд: експосадовцям ДП "Антонов" загрожує до 15 років тюрми
19:30
Ексклюзив
Європарламент
Допомога для України: кореспондентка Еспресо розповіла, коли Рада ЄС проведе наступне голосування
19:21
Інфографіка
Іван Калюжний
УПЛ: "Олександрії" загрожує технічна поразка за матч із "Шахтарем"
19:12
На фото: Анна Асті з самоварами в Росії
У Росії скасували концерт співачки Анни Асті
19:05
адмірал Тоні Радакін
Британії потрібно суттєво збільшити запаси боєприпасів після двох років військової допомоги Україні, - головнокомандувач ЗС
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 734-го дня війни: збиття російських Су-34 та створення коаліції з постачання Україні далекобійного озброєння
18:57
світ Китай технології наука
У Китаї вперше клонували тибетських кіз
Більше новин