Як вижити в коміксі, пограбувати банк і не стати овочем – 5 нових книг, які варто прочитати у жовтні

Ігор Бондар-Терещенко
8 жовтня, 2021 п'ятниця
10:16

Восени, здається, сама природа диктує відповідні жанри і стилі, коли читати варто те, що надихає на роздуми, аналізування і розмірковування. Автори цих книжок пишуть майже про те саме – чи то у сімейному епосі, пригодах героїв коміксів, а чи засадах інформаційної гігієни. Всюди перемагає здоровий глузд і вдумливе ставлення до життя і творчостіЛіел Лейбовіц. Стен Лі. Життя як комікс. – Х.: Фабула, 2021

Пригадується, як багато хто з любителів коміксів, які живуть разом зі своїми кумирами в іншій реальності, цілком серйозно дивувалися, чому їхні герої не допомогли Америці сумнозвісного 11 вересня. Куди поділися Супермен з Людиною-Павуком? Де були Бетмен і Галк? Автор цієї книжки, розповідаючи про видатного сценариста, видавця і головного редактора Marvel Comics, намагається пояснити як психологію згаданих фанатів, так і саму суть феномену коміксів. Вважаючи, що будь-яка людина, бодай трохи знайома із Біблією, впізнає принцип, що стоїть за образом недосконалих і порізнених лідерів, які наражаються на спротив власного впертого народу. «Це не означає, що ми повинні сприймати Містера Фантастика як сучасного Мойсея, Срібного серфера як другого Авраама, а Людину-Павука - як переродженого Каїна, - застерігають нас. - Літературні паралелі, особливо ті, що проводяться зі Святим Письмом, можуть бути корисними лише тоді, коли їх використовують як орієнтири, а не як точні інструкції». Натомість автор дає своїм творінням говорити самим за себе, а сам обмежувався лише таємничими ствердженнями, від яких запитань лише більшало. На тих, хто захоче отримати однозначні докази на підтвердження того, що пантеон героїв Лі - це щось більше, аніж купка героїв у колготках, приречених на нескінченні битви, ймовірно, чекатиме розчарування: Утім, очевидно, людей, що шукають однозначні докази, комікси. не цікавлять, хоч вони відкриті до різних тлумачень, створюючи низку водночас канонічних і загадкових історій. Тож автор запрошує читачів вплітати історію своїх героїв у більші історії їхніх власних життів.

Фредрік Бакман. Тривожні люди. – К.: Книголав, 2021

…Ви помітили, як часто, опинившись у замкненому просторі, люди починають не тільки нервувати, але й розкриватися зовсім з іншого, ніж їх знають, боку. Те саме сталося у цьому романі всесвітньовідомого шведського письменника, який очолив найвідоміші книжкові рейтинги і став світовим бестселером. Це зворушлива комедія і водночас психологічний роман про злочин, який ніколи не відбувся. Грабіжник-невдаха бере випадково в заручники вісьмох надзвичайно стурбованих незнайомців, які оглядають квартиру, виставлену на продаж. Під час перебування у цьому помешканні вони поступово починають відкриватися одне одному – і виявляється, у них чимало спільного. Подружжя, яке щойно вийшло на пенсію, директорка банку, старенька пані, яка вже не боїться, коли на неї наставляють пістолет, молода пара, яка очікує дитину, агентка з нерухомості – усі вони розкривають одне одному свої найглибші таємниці. Насправді це смішна історія, сповнена емпатії та мудрості - про силу дружби, прощення і надію. Тобто про речі, які рятують навіть у найнеспокійніші часи. “І тридцяти дев’ятирічний грабіжник утік, але в нього не було плану втечі, про який мама грабіжника. могла б сказати йому те саме, що часто повторювала, коли грабіжник дитиною забував на кухні кубики льоду зі скибочками лимону й мусив по них бігти: “Рухай ногам, якщо голова дірява” (Слід завважити, що мама грабіжника, коли померла, була по вуха залита джином із тоніком, і через ризик вибуху її не наважилися кремувати, а не кожен може довести себе до такого) Тож коли на пограбування банку, яке таки не стало пограбуванням, прибула поліція, грабіжник що було сили кинувся геть, перебіг вулицю й сховався в перших ліпших дверях. Можливо, це занадто - називати грабіжника ідіотом тільки через це, але.. ну, ви самі розумієте. Нічого розумного він не зробив. За тими дверима були тільки сходи і  ніяких виходів, тож грабіжник не мав вибору, він мусив бігти нагору”.

Любко Дереш. Там, де вітер. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2021

За сюжетом цього довгоочікуваного роману, колишній літературний вундеркінд самотньо мешкає у Києві на зйомній квартирі, перебивається перекладами і текстами для рекламних сайтів (“наприклад, усе про холодильники або все про покер”), щовечора намагається писати новий роман, а на ранок усе стирає, і якось одного разу вибирається на зустріч зі своєю фанаткою. Його остання книжка була розгромлена критиками, з літературного кумира він перетворився мало не на посміховисько, виринув скандал з його не дуже патріотичним ставленням до Майдану і війни на Сході, тож нині колишня надія української прози почувається вигнанцем з вищого світу інтерв’ю, презентацій, поїздок до Європи. Нікого не нагадує? Хай там як, але наш герой хапається за пропозицію фанатки на ім’я Аліса їхати з її панк-гуртом культурними центрами України включно з Маріуполем, описуючи увесь бедлам, який трапиться дорогою. Оскільки, як запевняють нас літературні боги, можливість творити в дорозі стає для цього самого Макса Тарнавського “єдиним способом зберегти і відродити власну особистість, вистояти у протистоянні з власними затаєними слабкостями, переосмислити свою роль у суспільстві, яке проходить через війну”. Та ще й надією на оновлення, якщо зважимо на поїздку Тарнавського з Алісою по завершенні туру до її бабусі, що проживає в селі на звільнених від окупації територіях. Чи здобуде у цій мандрівці Макс шанс на зцілення – про це згадані боги мовчать, сподіваючись, що ми таки дочитаємо роман до кінця, де він співпаде з тією пригодою на березі моря, яку герой-відлюдник описує у в романі “Там, де вітер”. Так-так, автобіографічному.

Клер Ломбардо. Так весело нам ще ніколи не було. – К.: Рідна мова, 2021

…Здається, достатньо довідатися, що герої цієї книжки Мерилін і Девід познайомилися у 70-ті — і відтоді ніколи не розлучалися – як усе стає на свої місця у цій сімейній драмі. Адже згадані 70-ті – на відміну від попередніх грімких 60-х з Вудстоком, епохою гіпі та бітників – надто мало висвітлювалися в контексті великих культурних звершень. Їх, як 60-ті, ніхто особливо не «закривав», бідкаючись, що минула ціла епоха, і тому вони тягнулися нескінченно довго. Разом із, зауважмо, з власними проблемами батьків та їхніх дітей, нащадків усіх сексуальних революцій. Тож не дивно, що чотирьом дочкам наших героїв, у кожної з яких далеко не простий характер, стосунки батьків здаються досконалими. Адже все вже відбулося, настали “застійні” у будь-яких сенсах 70-х, коли ті зустрілися й покохали одне одного. Натомість дівчата шукають себе, переживають злети й падіння, та якоїсь миті доходять висновку, що жодній із них не судилося пізнати таке щастя, яке мають батьки. Та чи це справді так? Усе загострюється, коли з’являється Джона — син однієї з дочок, якого та таємно народила зовсім молодою і віддала на всиновлення. З появою хлопця задавнені проблеми стають більш очевидними, і всі розуміють, що так чи інакше їх необхідно вирішувати. Таким чином, ця книжка — відверта сімейна сага, в якій досліджується життя, любов та неминучі зміни, що відбуваються в родині Соренсонів упродовж більш ніж сорока років. “Можливо, шлюб у тому й полягає, що хтось один не знаходить собі місця від тривоги й хвилювань, аби інший міг спокійно спати всю ніч», - питають у нас, з одного боку. А з іншого, додають: “Якби хтось попросив її описати їхній шлюб, вона би змалювала це як якесь дивне почуття, бажання бути поруч і водночас за тисячі кілометрів одне від одного”.
 


Оксана Мороз. Як не стати овочем. – Х.: Віват, 2021

“Моя мета - до 2024 року навчити 7 млн українців інформаційної гігієни”, - заявляє авторка цієї корисної книжки, і їй не можна не поспівчувати. І не лише тому, що аграрна, по суті, країна не так швидко опановує нові технології. Які саме? Насамперед протистояння шахраям і маніпуляторам усіх рівнів – від телефонних злодюжок до людей при владі. Утім, авторка довший час працювала з відомими політиками і олігархами, досконало вивчивши, як вони маніпулюють людьми, а також досліджувала поведінку українців в інформаційному полі та їхню реакцію на ці маніпуляції, тож цілком можливо, що діло буде. Тим паче, свої знання з високопоставленого шахраювання, основані на багаторічній практиці аналізу, вона переносить на щоденне життя, показуючи, як уникнути побутового шахрайства і маніпулювання у всіх галузях. Наприклад, в Інтернеті, коли ви набираєте в Гуглі запит на зразок “Приватбанк”, а вам одразу викидає підказку кшталту “Приватбанк – банкрут”. Те саме відбувається в інших «джерелах знань» на зразок Вікіпедії, зміни в текстах якої може внести будь-хто. Також у книжці аналізуються численні «історії успіху», медичні та побутові «поради», шахрайства на форумах і в спільнотах, пастки соціальних мереж, хитрощі виборів та інші маніпуляційні інструменти.  

Читайте також:
Владимир Зеленский
Автор Віталій Портников
18 жовтня, 2021 понедiлок
Віталій Портников: Зеленський топить і себе, і країну
Людмила Буймистер
18 жовтня, 2021 понедiлок
Фракція "Слуг" ухвалила виключити нардепку Буймістер, яка голосувала проти закону про олігархів
10 жовтня, 2021 неділя
Малиновський назвав умову свого повернення до збірної України
Київ
+10
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.21
  Купівля 26.21
  Продаж 26.44
 • EUR
  Купівля 30.37
  Продаж 30.74
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
19 жовтня
22:04
У Дерипаски прокоментували обшуки ФБР у Вашингтоні
22:00
Оновлено
Карім Бензема (в центрі) та Тарас Степаненко (праворуч)
"Шахтар" - "Реал" 0:0: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
21:58
"Бешикташ" - "Спортінг"
"Спортінг" несподівано забив 4 голи "Бешикташу" і здобув першу перемогу у цій ЛЧ
21:41
Едуард Соболь
"Ман Сіті" розтрощив "Брюгге" Соболя у Лізі чемпіонів
21:27
суд, вирок
Випробувальний термін і позбавлення звання: суд ухвалив вирок працівнику СБУ, який напав на прикордонників
21:16
МВФ
Для схвалення траншу МВФ радою директорів Україна має виконати додаткові умови, - радник Зеленського
21:11
Відключили від газу ціле село: СБУ відкрила справу щодо "Харківгазу"
20:56
Інфографіка
ФК "Шахтар"
"Шахтар" - "Реал": склади команд на матч Ліги чемпіонів
20:41
Віктор Медведчук
Мінімізація податків: ДБР перевіряє причетність Медведчука до ввезення палива з РФ до України за заниженими цінами
20:23
Україна та Канада спільно побудують космодром під українські ракетоносії "Циклон 4М", - Уруський
20:20
поліція
Брат загиблого мера Кривого Рогу Павлова помер від отруєння алкоголем, - Нацполіція
20:17
Андрій Лунін
Тренер "Реалу" Анчелотті спрогнозував майбутнє українця Луніна
20:05
Роман Абрамовський
Рада отримала заяву Абрамовського про відставку з посади міністра екології
19:46
Олег Дерипаска
У Вашингтоні ФБР обшукує будинок російського олігарха Дерипаски, - NBC News
19:43
Обшуки Київтеплоенерго
У "Київтеплоенерго" пройшли обшуки, керівнику та підряднику повідомили про підозру
19:28
"Селтік" - "Ференцварош"
"Селтік" обіграв "Ференцварош" Зубкова у Лізі Європи
19:18
Карантин
У Житомирі посилять карантин з 23 жовтня: які обмеження введуть
19:00
Олександр Тупицький
КСУ розгляне справу про звільнення суддів Тупицького та Касмініна
18:59
Теофімо Лопес та Теофімо Лопес-старший
Він найкращий боксер легкої ваги, - Лопес несподівано похвалив Ломаченка
18:48
Викрадення людей, воєнні, екологічні та інші злочини: в Україні створили Віртуальний музей російської агресії
18:48
Соломія Чубай
Всеукраїнський проєкт "POETY. Діалог поколінь" завершився концертом Соломії Чубай
18:48
ООС
Окупанти тричі порушили "тишу" на Донбасі: стріляли із забороненої зброї
18:45
Сербін
Як незрячий співак виборов золото на Паралімпіаді в Токіо. Історія чемпіона
18:40
Інфографіка
"Шахтар" - "Динамо"
"Шахтар" - "Реал": букмекери спрогнозували переможця матчу Ліги чемпіонів
18:18
Ліонель Мессі (в центрі) та Маурісіо Почеттіно
Тренер ПСЖ зізнався, як Мессі почуває себе в Парижі
18:14
Ллойд Остін
Очільник Пентагону Остін зустрівся із Зеленським
17:45
Руслан Стефанчук
На вимогу Зеленського: Стефанчук розпорядився скликати позачергове засідання Ради, на порядку денному 14 питань
17:17
Уряд Великої Британії
"Крим - це Україна": Велика Британія засудила рішення РФ провести перепис населення на окупованому півострові
17:01
опалення
Тарифи на опалення для юридичних осіб у Києві зросли на 80%, - рішення КМДА
16:47
Ярослав Железняк
Підписувати закон "про олігархів" повинен Разумков, а не Стефанчук, - Железняк
16:15
Юрій Вітренко
Нафтогаз розглядає можливість імпорту газу з Румунії, - Вітренко
16:11
Наталка Діденко
Українцям слід очікувати штормового вітру та потепління, - синоптик Наталка Діденко
15:46
НАБУ
Рада змінила порядок призначення директора НАБУ
15:25
Людмила Буймістер
Буймістер виключили з фракції "Слуга Народу"
15:24
Шахтар - Реал, Юнацька Ліга УЄФА
"Шахтар" переміг "Реал" в юнацькій Лізі УЄФА
15:17
Ллойд Остін
РФ почала війну на Донбасі й перешкоджає мирному врегулюванню збройного конфлікту, - очільник Міноборони США
15:00
Роман Абрамовський
Абрамовський написав заяву про відставку з посади міністра екології, - Арахамія
14:53
Галина Третьякова
Комітет Ради не отримував звернення про відсторонення Третьякової від п’яти засідань парламенту
14:45
Данило Болдирєв
Донеччанин, який приніс Україні золото ЧС у Москві, назвав Путіна "козлом та агресором"
14:34
Ощадбанк
Ощадбанк у січні-вересні скоротив чистий прибуток у майже 6 разів - до 849 млн грн
Більше новин