Як вижити в коміксі, пограбувати банк і не стати овочем – 5 нових книг, які варто прочитати у жовтні

Ігор Бондар-Терещенко
8 жовтня, 2021 п'ятниця
10:16

Восени, здається, сама природа диктує відповідні жанри і стилі, коли читати варто те, що надихає на роздуми, аналізування і розмірковування. Автори цих книжок пишуть майже про те саме – чи то у сімейному епосі, пригодах героїв коміксів, а чи засадах інформаційної гігієни. Всюди перемагає здоровий глузд і вдумливе ставлення до життя і творчостіЛіел Лейбовіц. Стен Лі. Життя як комікс. – Х.: Фабула, 2021

Пригадується, як багато хто з любителів коміксів, які живуть разом зі своїми кумирами в іншій реальності, цілком серйозно дивувалися, чому їхні герої не допомогли Америці сумнозвісного 11 вересня. Куди поділися Супермен з Людиною-Павуком? Де були Бетмен і Галк? Автор цієї книжки, розповідаючи про видатного сценариста, видавця і головного редактора Marvel Comics, намагається пояснити як психологію згаданих фанатів, так і саму суть феномену коміксів. Вважаючи, що будь-яка людина, бодай трохи знайома із Біблією, впізнає принцип, що стоїть за образом недосконалих і порізнених лідерів, які наражаються на спротив власного впертого народу. «Це не означає, що ми повинні сприймати Містера Фантастика як сучасного Мойсея, Срібного серфера як другого Авраама, а Людину-Павука - як переродженого Каїна, - застерігають нас. - Літературні паралелі, особливо ті, що проводяться зі Святим Письмом, можуть бути корисними лише тоді, коли їх використовують як орієнтири, а не як точні інструкції». Натомість автор дає своїм творінням говорити самим за себе, а сам обмежувався лише таємничими ствердженнями, від яких запитань лише більшало. На тих, хто захоче отримати однозначні докази на підтвердження того, що пантеон героїв Лі - це щось більше, аніж купка героїв у колготках, приречених на нескінченні битви, ймовірно, чекатиме розчарування: Утім, очевидно, людей, що шукають однозначні докази, комікси. не цікавлять, хоч вони відкриті до різних тлумачень, створюючи низку водночас канонічних і загадкових історій. Тож автор запрошує читачів вплітати історію своїх героїв у більші історії їхніх власних життів.

Фредрік Бакман. Тривожні люди. – К.: Книголав, 2021

…Ви помітили, як часто, опинившись у замкненому просторі, люди починають не тільки нервувати, але й розкриватися зовсім з іншого, ніж їх знають, боку. Те саме сталося у цьому романі всесвітньовідомого шведського письменника, який очолив найвідоміші книжкові рейтинги і став світовим бестселером. Це зворушлива комедія і водночас психологічний роман про злочин, який ніколи не відбувся. Грабіжник-невдаха бере випадково в заручники вісьмох надзвичайно стурбованих незнайомців, які оглядають квартиру, виставлену на продаж. Під час перебування у цьому помешканні вони поступово починають відкриватися одне одному – і виявляється, у них чимало спільного. Подружжя, яке щойно вийшло на пенсію, директорка банку, старенька пані, яка вже не боїться, коли на неї наставляють пістолет, молода пара, яка очікує дитину, агентка з нерухомості – усі вони розкривають одне одному свої найглибші таємниці. Насправді це смішна історія, сповнена емпатії та мудрості - про силу дружби, прощення і надію. Тобто про речі, які рятують навіть у найнеспокійніші часи. “І тридцяти дев’ятирічний грабіжник утік, але в нього не було плану втечі, про який мама грабіжника. могла б сказати йому те саме, що часто повторювала, коли грабіжник дитиною забував на кухні кубики льоду зі скибочками лимону й мусив по них бігти: “Рухай ногам, якщо голова дірява” (Слід завважити, що мама грабіжника, коли померла, була по вуха залита джином із тоніком, і через ризик вибуху її не наважилися кремувати, а не кожен може довести себе до такого) Тож коли на пограбування банку, яке таки не стало пограбуванням, прибула поліція, грабіжник що було сили кинувся геть, перебіг вулицю й сховався в перших ліпших дверях. Можливо, це занадто - називати грабіжника ідіотом тільки через це, але.. ну, ви самі розумієте. Нічого розумного він не зробив. За тими дверима були тільки сходи і  ніяких виходів, тож грабіжник не мав вибору, він мусив бігти нагору”.

Любко Дереш. Там, де вітер. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2021

За сюжетом цього довгоочікуваного роману, колишній літературний вундеркінд самотньо мешкає у Києві на зйомній квартирі, перебивається перекладами і текстами для рекламних сайтів (“наприклад, усе про холодильники або все про покер”), щовечора намагається писати новий роман, а на ранок усе стирає, і якось одного разу вибирається на зустріч зі своєю фанаткою. Його остання книжка була розгромлена критиками, з літературного кумира він перетворився мало не на посміховисько, виринув скандал з його не дуже патріотичним ставленням до Майдану і війни на Сході, тож нині колишня надія української прози почувається вигнанцем з вищого світу інтерв’ю, презентацій, поїздок до Європи. Нікого не нагадує? Хай там як, але наш герой хапається за пропозицію фанатки на ім’я Аліса їхати з її панк-гуртом культурними центрами України включно з Маріуполем, описуючи увесь бедлам, який трапиться дорогою. Оскільки, як запевняють нас літературні боги, можливість творити в дорозі стає для цього самого Макса Тарнавського “єдиним способом зберегти і відродити власну особистість, вистояти у протистоянні з власними затаєними слабкостями, переосмислити свою роль у суспільстві, яке проходить через війну”. Та ще й надією на оновлення, якщо зважимо на поїздку Тарнавського з Алісою по завершенні туру до її бабусі, що проживає в селі на звільнених від окупації територіях. Чи здобуде у цій мандрівці Макс шанс на зцілення – про це згадані боги мовчать, сподіваючись, що ми таки дочитаємо роман до кінця, де він співпаде з тією пригодою на березі моря, яку герой-відлюдник описує у в романі “Там, де вітер”. Так-так, автобіографічному.

Клер Ломбардо. Так весело нам ще ніколи не було. – К.: Рідна мова, 2021

…Здається, достатньо довідатися, що герої цієї книжки Мерилін і Девід познайомилися у 70-ті — і відтоді ніколи не розлучалися – як усе стає на свої місця у цій сімейній драмі. Адже згадані 70-ті – на відміну від попередніх грімких 60-х з Вудстоком, епохою гіпі та бітників – надто мало висвітлювалися в контексті великих культурних звершень. Їх, як 60-ті, ніхто особливо не «закривав», бідкаючись, що минула ціла епоха, і тому вони тягнулися нескінченно довго. Разом із, зауважмо, з власними проблемами батьків та їхніх дітей, нащадків усіх сексуальних революцій. Тож не дивно, що чотирьом дочкам наших героїв, у кожної з яких далеко не простий характер, стосунки батьків здаються досконалими. Адже все вже відбулося, настали “застійні” у будь-яких сенсах 70-х, коли ті зустрілися й покохали одне одного. Натомість дівчата шукають себе, переживають злети й падіння, та якоїсь миті доходять висновку, що жодній із них не судилося пізнати таке щастя, яке мають батьки. Та чи це справді так? Усе загострюється, коли з’являється Джона — син однієї з дочок, якого та таємно народила зовсім молодою і віддала на всиновлення. З появою хлопця задавнені проблеми стають більш очевидними, і всі розуміють, що так чи інакше їх необхідно вирішувати. Таким чином, ця книжка — відверта сімейна сага, в якій досліджується життя, любов та неминучі зміни, що відбуваються в родині Соренсонів упродовж більш ніж сорока років. “Можливо, шлюб у тому й полягає, що хтось один не знаходить собі місця від тривоги й хвилювань, аби інший міг спокійно спати всю ніч», - питають у нас, з одного боку. А з іншого, додають: “Якби хтось попросив її описати їхній шлюб, вона би змалювала це як якесь дивне почуття, бажання бути поруч і водночас за тисячі кілометрів одне від одного”.
 


Оксана Мороз. Як не стати овочем. – Х.: Віват, 2021

“Моя мета - до 2024 року навчити 7 млн українців інформаційної гігієни”, - заявляє авторка цієї корисної книжки, і їй не можна не поспівчувати. І не лише тому, що аграрна, по суті, країна не так швидко опановує нові технології. Які саме? Насамперед протистояння шахраям і маніпуляторам усіх рівнів – від телефонних злодюжок до людей при владі. Утім, авторка довший час працювала з відомими політиками і олігархами, досконало вивчивши, як вони маніпулюють людьми, а також досліджувала поведінку українців в інформаційному полі та їхню реакцію на ці маніпуляції, тож цілком можливо, що діло буде. Тим паче, свої знання з високопоставленого шахраювання, основані на багаторічній практиці аналізу, вона переносить на щоденне життя, показуючи, як уникнути побутового шахрайства і маніпулювання у всіх галузях. Наприклад, в Інтернеті, коли ви набираєте в Гуглі запит на зразок “Приватбанк”, а вам одразу викидає підказку кшталту “Приватбанк – банкрут”. Те саме відбувається в інших «джерелах знань» на зразок Вікіпедії, зміни в текстах якої може внести будь-хто. Також у книжці аналізуються численні «історії успіху», медичні та побутові «поради», шахрайства на форумах і в спільнотах, пастки соціальних мереж, хитрощі виборів та інші маніпуляційні інструменти.  

Читайте також:
Київ
+3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.28
  Купівля 38.28
  Продаж 39.06
 • EUR
  Купівля 40.26
  Продаж 41.2
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
21 березня
03:37
Матеуш Моравецький
Очільник уряду Польщі виступив за конфіскацію активів РФ на користь України
03:09
Франція
Опозиція у Франції вимагала відставки уряду через пенсійну реформу: парламент двічі проголосував проти
02:42
Євген Пригожин "Вагнер"
ЗСУ готують наступ під Бахмутом, щоби оточити вагнерівців: Пригожин просить допомоги у листі до Шойгу
02:15
росія мобілізація орки окупанти
Мобілізовані росіяни втікають з позицій: їх зупиняють лише загороджувальні загони ,- ГУР
01:48
ЄС Україна
У ЄС на 3,5 млрд євро збільшать фонд для закупівлі зброї Україні
01:21
Андрій Гнатов
У Міноборони назвали імена командирів оборони Бахмута
01:18
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" покажуть у Гаазі на Міжнародному кінофестивалі
00:54
Міжнародний кримінальний суд
Понад 40 країн виділять майже $5 млн на роботу Міжнародного кримінального суду в Україні
00:52
Оновлено
Leopard 2 від Норвегії
Генштаб ЗСУ показав танки Leopard 2 від Норвегії, які прибули в Україну
00:32
Єнс Столтенберг
Путін хотів менше НАТО в Європі, але кордон РФ з Альянсом збільшиться вдвічі, – Столтенберг
00:27
Польща ЄС
Польща і ще декілька країн не підписалися під планом ЄС із постачання боєприпасів в Україну
2023, понедiлок
20 березня
23:56
коронавірус
Байден підписав закон про розсекречення даних щодо походження COVID-19
23:54
Молдова
Віцепрем'єр Молдови: заява про "запобігання теракту" в Придністров'ї може бути планом РФ з дестабілізації
23:42
Джозеф Байден та Сі Цзіньпін
Білий дім: Байден зацікавлений ще раз поговорити з Сі Цзіньпіном
23:13
Російські окупанти знесли вже близько 300 багатоповерхівок у Маріуполі
23:06
Петер Сіярто
Угорщина заблокувала спільну заяву ЄС щодо ордера МКС на арешт Путіна, – Bloomberg
22:57
Оновлено
Ракета "Калібр"
Вибух у Джанкої знищив російські крилаті ракети "Калибр НК", які везли залізницею, - розвідка
22:42
Причетні до грубого придушення протестів у Ірані: Велика Британія розширила санкційний список
22:14
китай
Українська розвідка не фіксувала постачання Китаєм зброї для Росії
22:07
Ексклюзив
Сумщина, ракетний удар
18 громад на Сумщині перебувають під постійними обстрілами, - політолог Бобиренко
22:06
Ентоні Блінкен
Візит Сі Цьзіньпіна в Москву свідчить про намір надати "дипломатичне прикриття" злочинам РФ, – Блінкен
21:55
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін у Маріуполі, Сі у Москві, а США дають Україні додаткові $350 млн на озброєння. Світові ЗМІ про Україну 20 березня
21:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Україна потребує понад 500 тис. снарядів калібру 155-мм щомісяця. Колонка Сергія Згурця
21:24
Supercam S350
На Миколаївщині за пів години збили два російські дрони Supercam S350
21:11
землетрус у Туреччині
ЄС і міжнародні донори виділять €7 млрд Туреччині й Сирії на подолання наслідків землетрусів
20:53
Оновлено
Володимир Зеленський
Лікування воїнів, посилення обороноздатності, формула миру: Зеленський поговорив з головами урядів Нідерландів, Ірландії та Австрії
20:31
Огляд
Перемога України
Переможні новини 390-го дня війни: мільйон снарядів для ЗСУ, Путін в ізоляції аж до смерті та нова допомога від США
20:18
Оновлено
Путін і Сі Цзіньпін у Москві
У Москві завершилася неформальна зустріч Путіна і Сі Цзіньпіна, яка тривала 4,5 години
20:05
OPINION
Ігор Гулик
Оніксовий Медведєв проти "убогого" МКС
19:46
Чехія
В Україні загинув чеський доброволець
19:46
нафта
Країни G7 повідомили ЄС, що не зацікавлені переглядати стелю цін на російську нафту, - Bloomberg
19:44
Ексклюзив
російський танк
Окупанти обстріляли центр Авдіївки з танка, загинула жінка, - керівник ВЦА Барабаш
19:36
BankID
НБУ отримав нагороду Central Banking Awards за розвиток BankID
19:15
Дмитро Кулеба
Стратегічний крок, який наближає нашу перемогу: Кулеба про рішення ЄС щодо надання 1 млн боєприпасів
19:03
на фото: судно
До Кенії прибуло перше судно з 30 тис. тонн українського зерна
19:01
Окупанти
Окупанти зазнають величезних втрат і облаштовують дедалі більше фронтових шпиталів, - Генштаб
18:39
ООН
ООН підтвердила загибель 8317 цивільних за час повномасштабної агресії РФ
18:30
Молдова
З огляду на спричинену агресією РФ небезпеку: Молдова розглядає припинення угоди з ТРК "Мир", створеною країнами СНД
18:27
Ексклюзив
Юлія Клименко
Про ратифікацію Україною Римського статуту наразі не йдеться через ризики для військових, - нардепка Клименко
18:16
Люксембург
Міністерство культури Люксембургу надало 1,3 млн грн для підтримки українських митців
Більше новин