Зеленський проти всіх. Як Шостий налаштував проти себе поліцію
Ніколи б не подумала, що доведеться колись писати на захист поліції. Але Зеленський умудрився налаштувати проти себе нижчу та середню ланку всієї структури МВС
Отже, в часи, коли Росія підвищує ставки і шантажує Захід тим: “що взяти з тієї України, це ж країна 404?” — у нас тривають масові звільнення з поліції. Днями з'явилась новина, що лише в Токмаку звільнилось 95% особового складу місцевого райвідділу. Це - катастрофа для країни. Попри радісні крики не дуже розумних людей про те, що “ура”. Мовляв, нащо країні “менти” і “мусора”. Хай простими роботягами на завод йдуть працювати. Утім масове звільнення усього живого і патріотичного, яке прийшло в поліцію, у Нацгвардію та прикордонники після 2014 року — це катастрофа національного масштабу.
Якщо так піде далі, то нас чекає розгул злочинності, побутові бійки без хепі-ендів і неможливість викликати когось на ДТП. Останнє уже сповна відчуває на собі Харків — криза в патрульній поліції призвела до того, що “мажори” під наркотиками регулярно збивають когось насмерть.
Реформа 2015 року стала першим і останнім промінчиком світла в системі МВС, яка в забальзамованому вигляді дісталась нам у спадок від УРСР. Так, на хвилі патріотичних почуттів у патрульну поліцію пішли ентузіасти, патріоти і колишні ветерани війни на Сході. Але після 2019 року, а особливо, коли у структуру МВС почали приходити нові *бала типу чоловіка секретарки Зеленського Маші — Олександр Гогілашвілі — все пішло тупо шкереберть. Дійшло до того, що патрулюють вулиці тепер або юні курсанти, або узагалі для того, щоб піти до патрульної — не треба уже навіть служби в армії. Бо бажаючих йти на зарплату у 13 тисяч з ненормованим робочим днем вже немає. От і беруть всіх, кому втрачати нічого.
Така ж ситуація у Нацгвардії, де солдат отримує 10 тисяч гривень. І звідки продовжується катастрофічний відтік добровольчих кадрів, які туди пішли на самому початку російсько-української війни. Сказати, що ситуація загрозлива — нічого не сказати? Хто владні дупи берегтиме у разі, якщо Росія піде масштабною війною на Київ?
Але ще більш кричущою ситуація стала минулого року. Коли поліцію і низку підпорядкованих структур МВС вперше за часи незалежності залишили без так званої 13-і зарплати. Тобто - премії до Нового року. Яка платилась за усіх влад і є частиною такого собі неформального соцпакету “копа”.
Найцікавіше у тому, що гроші на адекватні зарплати формально є. Ось тільки як вони витрачаються — ніхто не знає. Так, у минулому бюджеті на МВС було виділено 98 мільярдів гривень, а в новому 99. Тобто гроші є, але до рядових вони не доходять.
Я поспілкувалась зі столичною поліціянткою, яка не так давно перевелась із посади в райвідділі у полк спеціального призначення. Ось, що вона каже: “Нам не тільки не додали 13 зарплату, ковідні (на які, до речі, було виділено значні кошти), соціальну допомогу (яку кожен має право отримати раз на рік), а головне - керівники отримали до Нового року премії від 100 000 до 160 000! Ці премії вони всі миттєво задекларували! Оце вже крапля, яка переповнила чашу! Якби дійсно грошей не було, а так: комусь премії, а комусь голу зарплату, яка вже закінчилася, так як пройшли свята”, — пояснює співрозмовниця.
А ось власне, у групі “Захист прав поліцейських” в Facebook є пояснення, хто у нас улюбленець Банкової, а хто не дуже. Так, керівникам обласних управлінь поліції, як наприклад, на Запоріжжі, Сумщині, Кіровоградщині гроші на премії понад 100 тисяч знайшлися. Всі ці подарунки до Нового року очільники хутко задекларували
Або ще одна особиста історія — на цей раз від провідного судмедексперта. Мій співрозмовник працює в Київському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС. Щоби було доступніше — аналогу американського CSI. Але скільки отримує український Гілберт Грісом і Кетрін Віловз? Максимум 15 тисяч гривень. При цьому навантаження шалене, бо судмедекспертів у нас по країні загалом небагато, плюс ненормований графік. Додайте, що не кожен має бажання пиляти кістки і працювати з чужим ДНК. Так от, прямо зараз із цього нашого експертно-криміналістичного центру звільняються люди. Мотив: “пожити як людина трішки хочеться”.
На запитання, куди поділись гроші МВС — співрозмовник каже, що із ковідного фонду вони нічого не отримали.
Як же реагує на такі заяви і аргументи очільник МВС Денис Монастирський? На критику щодо нестачі коштів та масові звільнення — не так давно, він запропонував копам підробляти у вільний від роботи час. Але такі поради викликали ще більше обурення.
Я зібрала кілька реальних історій про становище в структурі за часів Зеленського. Ось історії від реальних прикордонників. Цікаво, як швидко прорвуть російські російські війська наші пункти пропуску? Бо я ж пам’ятаю скарги прикордонників на зубожіння ранньої весни 2014-го — якраз із тієї ділянки Донбасу, яка нині під окупацією.
А тепер, власне, що сталось? Історія із шахраєм Гогілашвілі, який за родинні зв’язки отримав шикарну посаду в МВС, бажання зам’яти Вагнергейт — призвели до того, що силовики перестають мовчки виконувати накази недорікуватих представників нинішньої влади. Власне, це - перші ластівки для Зеленського. До якого не мають любові практично ніде. І який, згідно великого дослідення “Демініціатив” та Центру Разумкова, став гігантський розчаруванням минулого року.
Зеленський та його молода команда умудрились вкрасти навіть те, що було. Бо кейс із прикордонними, патрульними і судмедекспертами цікавий тим, що не треба навіть було забирати кошти в умовних лікарів чи вчителів. Все уже було накопичено.
Тому можемо сумно констатувати, що рік починається бурхливо. Уряд Шмигаля запроваджує державне регулювання на батони і олію — а це значить, що вони будуть у дефіциті. В ЗСУ і фермерів жахлива ситуація з пальним, а це вірна ознака того, що з безпекою фізичною і безпекою валютною буде велика біда. Уперше в історії України наші копи відверто кажуть, що влада їх обікрала і ставить у ніщо. А що ж Зеленський? А він у нас проводить відпустку у готельному номері Ігоря Коломойського. Страшно? Страшно за нашу Україну, а за президента відверто соромно. Цирк поїхав, а клоуни лишились.
- Актуальне
- Важливе