Перспективи українських протестів

29 січня, 2014 середа
12:10

Детальний, хоч і контроверсійний, геополітичний аналіз становища України та впливу громадянських протестів у країні на „глобальну шахівницю” від аналітика Stratfor Джорджа Фрідмана

Зміст

Російські перспективи

З російської точки зору, більш тісна інтеграція Ураїни до ЄС становить собою потенційно смертельну загрозу національній безпеці Росії. Після Помаранчевої революції, яка ненадовго привела до влади проєвропейський уряд, президент Росії Володимир Путін дав зрозуміти, що він вважає Україну критично важливою для безпеки Росії, при тому стверджуючи, що неурядові організації, які підтримували заворушення, були прикриттям для Держдепартаменту США, ЦРУ і МІ-6. Правдивими були ці звинувачення чи ні, Путін вважав, що європейський курс України матиме катастрофічні наслідки для Росії, і тому він використовував економічний тиск і послуги спецслужб, щоб утримати Україну від прийняття цього курсу.

На мій погляд, в 2008 році російсько-грузинська війна, як і демонстрації в Києві, показала, що західні гарантії нічого не варті, і що Сполучені Штати не можуть допомогти Грузії.

Сьогодні стратегічна загроза для Росії не менш серйозна, ніж це було 10 років тому, принаймні, в умах росіян, які б воліли мати за сусіда нейтральну, якщо не проросійську, Україну.

Примітно, що стратегія Путіна стосовно російського периферії відрізняється від радянських і царських попередників, які брали пряму відповідальність за різні території. Путін вважає цю стратегію неоптимальною. Вона марнує ресурси Москви, навіть у тих випадках, коли території не вдається втримати.

Стратегія Путіна стосовно України, і більшої частину колишнього Радянського Союзу, тягне за собою менш безпосередній вплив. Путін не зацікавлений в управлінні Україною. Він навіть не надто цікавиться міжнародними стосунками України. Його мета полягає в тому, щоб мати негативний контроль, щоб перешкодити Україні робити те, що суперечить інтересам Росії. Україна може бути суверенною, за винятком справ, що мають принципове значення для Росії. Тому навіть ідея подальшої інтеграції в ЄС була, з точки зору Росії, явною провокацією.

Європейські перспективи

Україна не є настільки стратегічно важливою для Європи, як для Росії. Європа ніколи не хотіла додати Україну до своїх лав, а лише трохи привідкривала двері для такої можливості. Європейський союз знаходиться у занепаді. Враховуючи страхітливі економічні проблеми Південної Європи, ідея додати слабку і дезорганізовану Україну в блок є безглуздою. Проте Європейський союз має культурний імператив до експансії, імператив, який привів їх до таких країн, як Кіпр. Культурні імперативи важко змінити, тому Україні було дане запрошення без серйозних намірів, які б за ним стояли.

Для європейців, це запрошення дійсно передбачало, що Україна може стати європейською. Вона може мати конституційну демократію, лібералізм і процвітання – як і кожна держава ЄС. Це те, що привернуло більшість ранніх демонстрантів. Якою малоймовірною не була б перспектива повноправного членства в ЄС, ідея стати сучасним європейським суспільством була надзвичайно привабливою. Відмова Януковича справила на людей враження, що їх прекрасна можливість вислизнула – що і спричинило початкові демонстрації.

Німці зараз грають складну гру. Вони розуміють, що українське членство в Європейському Союзі навряд чи відбудеться найближчим часом. Вони також мають важливі стосунки з Росією, з якою у них є взаємні енергетичні та інвестиційні інтереси. Проте, німці також повинні перейматися можливими коаліціями в рамках Європейського союзу. Країни Балтії та Польща хотіли би бачити вихід України з російського табору, оскільки це забезпечить необхідний, хоч і неповний, буфер між ними та Росією. Таким чином, німці повинні були вибрати між європейськими партнерами, які дбали про Україну, та Росією.

Росіяни залишалася відносно спокійними - і тихими - протягом протестів в Україні. Вони розуміли, що їхня влада в Україні спиралася на більш ніж просто одну людину або її партію, тому вони не заперечували проти ескалації кризи. Враховуючи поточну стратегію Росії в Україні, росіяни не повинні діяти, принаймні, публічно. Будь-який уряд в Україні буде стикатися з тими ж обмеженнями, що і Янукович: малореальна надія на включення до ЄС, енергетична залежність від Москви та інтегрована з Росією економіка. Крім того, росіяни не хочуть конфронтації якраз перед Олімпіадою в Сочі.

Американські перспективи

Вашингтон рішуче підтримав Помаранчеву революцію, створивши великий розрив у стосунках з Росією. Нинішня політика уникнення непотрібної участі у євразійських конфліктах передбачає, що Сполучені Штати залишатимуться поза українськими подіями. Але поведінка Росії у справі Сноудена обурила Вашингтон і відкрила можливість того, що Сполучені Штати будуть зацікавлені у тому, щоб створити певні проблеми для Москви перед сочинською Олімпіадою. Уряд США не підтримує стільки неурядових організацій, як його європейські партнери, але певні діяльність у цьому напрямку є. Насправді, Вашингтон, можливо, навіть насолоджувався переведенням Росії в стан оборони, після того, як впродовж останніх місяців Росія проробляла це зі США.

У кожному разі, ставки в Україні високі. Росіяни втягнуті у гру, яку не можуть дозволити собі програти. У них є кілька способів виграти. Вони тільки повинні зробити відкриття ЄС для українців нереальним. Європейці не збираються найближчим часом активно втручатись в українські справи, і хоч Польща і воліла б, щоб Україна залишалася нейтральною, прозахідна Україна Варшаві потрібна не конче. Сполучені Штати зацікавлені в Україні як можливому подразнику для Росії, але не бажають йти на серйозні ризики.

Багато країн зацікавлені в Україні, але жодне – не більше за Росію. А попри всі бурхливі події в Києві та інших містах, результати навряд чи викличуть помітне геополітичне зрушення в Україні . Це, однак, забезпечить приклад того, як політичні хвилювання в стратегічно критичної країні може вплинути на міжнародну систему в цілому.

У більшості країн, події на кшталт київських не призвели б до глобального інтересу. Коли ви така країна, як Україна, навіть номінальна нестабільність породжує не тільки інтерес, але і тиск, і навіть втручання з усіх боків. Це завше було історичною проблемою України. Це країна у важливому місці, і тиск на неї, як правило, збільшує будь-які внутрішні конфлікти, поки вони не дестабілізують обстановку в країні. Німеччина і Сполучені Штати можуть продовжувати переслідувати цілі, які будуть додатково дратувати Росію, але, як Stratfor зазначав в нашому прогнозі на 2014 рік, то вони будуть уникати дій, які б, могли завдати реальної шкоди зв'язкам Москви з Вашингтоном і Берліном. Вплив Росії в Україні на даний час обмежується близькістю до Олімпіади і ескалацією протестів на місцях, але основна геополітична реальність така, що жодна країна не має більших інтересів в Україні, ні більшої можливості впливати на Україну, ніж Росія.

Stratfor, Джордж Фрідман

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.75
    Купівля 41.75
    Продаж 42.26
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
28 грудня
22:17
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Росіяни "долазять" до Курахівської ТЕС, але не можуть закріпитись завдяки роботі дронів ЗСУ, - DeepState
21:55
Юлія Джима
Джима і Підручний фінішували сьомими у Різдвяній гонці з біатлону
21:41
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі напередодні інавгурації "президента" Грузії залишилась у резиденції
21:41
Олександр Зубков (в центрі), Болонья - Шахтар
Футболіст збірної України погодився покинути "Шахтар" заради Туреччини, - журналіст
21:20
Долари
Курс долара у 2025 році: що очікувати?
21:12
Олександр Усик
"Це буде дуже довга підготовка": менеджер повідомив, коли Усик повернеться у ринг
20:55
Герман Галущенко
Міністр енергетики Галущенко звернувся до енергокомісара ЄС через погрози Фіцо
20:21
Ексклюзив
Віталій Портников
Сьогодні українці мають лише два вибори, - Портников
20:03
Огляд
Грузія, протести
Інавгурація президента без визнання легітимності: що діється з владою у Грузії та як реагує світ
20:00
OPINION
Росія: Уже мертве — не може вмерти знову
19:51
Румунія, прапор Румунії
У Румунії назвали дату президентських виборів, - ЗМІ
19:37
Ексклюзив
переговори України з Росією
"Тема повернення окупованих територій Україні ніколи не буде частиною переговорів між Москвою та Києвом": Портников назвав причину і як це може змінитись
19:30
гроші
Чи варто очікувати підвищення зарплат та пенсій у 2025 році?
19:05
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Бербок закликала посилити санкції проти тіньового флоту РФ після пошкодження електрокабелю в Балтійському морі
18:50
На війні проти України загинув російський пропагандист телеканалу "Известия"
18:48
Ексклюзив
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо не має можливостей, щоб припинити постачання електроенергії до України, - експерт з міжнародних енергетичних відносин Гончар
18:22
Війна з Росією, ЗСУ
Уряд затвердив механізм видачі посвідок на проживання для іноземців, які допомагають Силам оборони
18:10
Ексклюзив
Олег Рибачук
Уряд національної єдності - це ширма, він мало що реально змінить, - політик Рибачук
18:10
Ексклюзив
окупанти рф
США можуть посилити тиск на РФ в енергетичній сфері, що вдарить по військових зусиллях росіян, - експерт Фрід
18:06
Ексклюзив
Організація Об'єднаних Націй, ООН
ООН може повторити долю Ліги Націй, - нардеп Мережко
18:00
Огляд
інфляція, ціни
Що буде з доларом, зарплатами та цінами у 2025 році
18:00
OPINION
Креативники з МВС: як у поліції прикриваються дітьми
17:52
Оновлено
новини Львівщини
Російська армія обстріляла Херсон і два селища в області: серед постраждалих - діти
17:50
Україна НАТО
Без ціни та часу прибуття. Який квиток до НАТО може отримати Україна та за яких умов
17:41
Оновлено
Газпром
Газпром заявив про припинення постачання газу до Молдови з 2025 року: в уряді й Молдовагазі відреагували
17:38
Чарльз Шаєр
У віці 83 років пішов з життя режисер і сценарист, номінант на премію "Оскар" Чарльз Шаєр
17:34
На Київщині працівник ТЦК розбив скло в авто після того, як водій скоїв на нього наїзд
17:00
РИА Новости
У деяких країнах Європи заблокували Telegram-канал російського видання "РИА Новости"
16:28
безпілотник
Українські військові використовують на фронті понад 96% безпілотників вітчизняного виробництва, - Умєров
16:19
Ексклюзив
Карта грудень 26.12.24
Ворог у перенапруженні, є відчуття, що поспішає, - військовослужбовець ЗСУ Сиротюк
16:13
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 82 боєзіткнення: Сили оборони відбили 25 атак на Покровському напрямку
16:02
OPINION
Удари по енергетиці: проблема дефіциту енергії на Лівобережжі посилюється
15:54
ракета Х-59
У розвідці Великої Британії проаналізували нову тактику РФ щодо ракетних ударів по Україні
15:42
Кабмін
Кабмін погодив звільнення очільників Київської та Полтавської ОВА
15:33
OPINION
Відбудова України: Польща має стати ключовим інвестиційним партнером
15:21
Володимир Зеленський
"Ключовим пріоритетом є ретельне розслідування": Зеленський обговорив з президентом Азербайджану авіакатастрофу під Актау
15:07
Грузія, біля будівлі парламенту
У Грузії триває масштабна акція протесту "Ланцюг єдності"
15:00
Володимир Путін
Путін перепросив у президента Азербайджану за те, що катастрофа літака AZAL сталась у повітряному просторі РФ
14:53
Європейський інвестиційний банк
Європейський інвестиційний банк надав Україні €55 млн на відновлення соціальної інфраструктури
14:40
RIM-7 Sea Sparrow
Греція передасть Україні зенітні ракети Sea Sparrow, - ЗМІ
Більше новин