Перспективи українських протестів

29 січня, 2014 середа
12:10

Детальний, хоч і контроверсійний, геополітичний аналіз становища України та впливу громадянських протестів у країні на „глобальну шахівницю” від аналітика Stratfor Джорджа Фрідмана

Російські перспективи

З російської точки зору, більш тісна інтеграція Ураїни до ЄС становить собою потенційно смертельну загрозу національній безпеці Росії. Після Помаранчевої революції, яка ненадовго привела до влади проєвропейський уряд, президент Росії Володимир Путін дав зрозуміти, що він вважає Україну критично важливою для безпеки Росії, при тому стверджуючи, що неурядові організації, які підтримували заворушення, були прикриттям для Держдепартаменту США, ЦРУ і МІ-6. Правдивими були ці звинувачення чи ні, Путін вважав, що європейський курс України матиме катастрофічні наслідки для Росії, і тому він використовував економічний тиск і послуги спецслужб, щоб утримати Україну від прийняття цього курсу.

На мій погляд, в 2008 році російсько-грузинська війна, як і демонстрації в Києві, показала, що західні гарантії нічого не варті, і що Сполучені Штати не можуть допомогти Грузії.

Сьогодні стратегічна загроза для Росії не менш серйозна, ніж це було 10 років тому, принаймні, в умах росіян, які б воліли мати за сусіда нейтральну, якщо не проросійську, Україну.

Примітно, що стратегія Путіна стосовно російського периферії відрізняється від радянських і царських попередників, які брали пряму відповідальність за різні території. Путін вважає цю стратегію неоптимальною. Вона марнує ресурси Москви, навіть у тих випадках, коли території не вдається втримати.

Стратегія Путіна стосовно України, і більшої частину колишнього Радянського Союзу, тягне за собою менш безпосередній вплив. Путін не зацікавлений в управлінні Україною. Він навіть не надто цікавиться міжнародними стосунками України. Його мета полягає в тому, щоб мати негативний контроль, щоб перешкодити Україні робити те, що суперечить інтересам Росії. Україна може бути суверенною, за винятком справ, що мають принципове значення для Росії. Тому навіть ідея подальшої інтеграції в ЄС була, з точки зору Росії, явною провокацією.

Європейські перспективи

Україна не є настільки стратегічно важливою для Європи, як для Росії. Європа ніколи не хотіла додати Україну до своїх лав, а лише трохи привідкривала двері для такої можливості. Європейський союз знаходиться у занепаді. Враховуючи страхітливі економічні проблеми Південної Європи, ідея додати слабку і дезорганізовану Україну в блок є безглуздою. Проте Європейський союз має культурний імператив до експансії, імператив, який привів їх до таких країн, як Кіпр. Культурні імперативи важко змінити, тому Україні було дане запрошення без серйозних намірів, які б за ним стояли.

Для європейців, це запрошення дійсно передбачало, що Україна може стати європейською. Вона може мати конституційну демократію, лібералізм і процвітання – як і кожна держава ЄС. Це те, що привернуло більшість ранніх демонстрантів. Якою малоймовірною не була б перспектива повноправного членства в ЄС, ідея стати сучасним європейським суспільством була надзвичайно привабливою. Відмова Януковича справила на людей враження, що їх прекрасна можливість вислизнула – що і спричинило початкові демонстрації.

Німці зараз грають складну гру. Вони розуміють, що українське членство в Європейському Союзі навряд чи відбудеться найближчим часом. Вони також мають важливі стосунки з Росією, з якою у них є взаємні енергетичні та інвестиційні інтереси. Проте, німці також повинні перейматися можливими коаліціями в рамках Європейського союзу. Країни Балтії та Польща хотіли би бачити вихід України з російського табору, оскільки це забезпечить необхідний, хоч і неповний, буфер між ними та Росією. Таким чином, німці повинні були вибрати між європейськими партнерами, які дбали про Україну, та Росією.

Росіяни залишалася відносно спокійними - і тихими - протягом протестів в Україні. Вони розуміли, що їхня влада в Україні спиралася на більш ніж просто одну людину або її партію, тому вони не заперечували проти ескалації кризи. Враховуючи поточну стратегію Росії в Україні, росіяни не повинні діяти, принаймні, публічно. Будь-який уряд в Україні буде стикатися з тими ж обмеженнями, що і Янукович: малореальна надія на включення до ЄС, енергетична залежність від Москви та інтегрована з Росією економіка. Крім того, росіяни не хочуть конфронтації якраз перед Олімпіадою в Сочі.

Американські перспективи

Вашингтон рішуче підтримав Помаранчеву революцію, створивши великий розрив у стосунках з Росією. Нинішня політика уникнення непотрібної участі у євразійських конфліктах передбачає, що Сполучені Штати залишатимуться поза українськими подіями. Але поведінка Росії у справі Сноудена обурила Вашингтон і відкрила можливість того, що Сполучені Штати будуть зацікавлені у тому, щоб створити певні проблеми для Москви перед сочинською Олімпіадою. Уряд США не підтримує стільки неурядових організацій, як його європейські партнери, але певні діяльність у цьому напрямку є. Насправді, Вашингтон, можливо, навіть насолоджувався переведенням Росії в стан оборони, після того, як впродовж останніх місяців Росія проробляла це зі США.

У кожному разі, ставки в Україні високі. Росіяни втягнуті у гру, яку не можуть дозволити собі програти. У них є кілька способів виграти. Вони тільки повинні зробити відкриття ЄС для українців нереальним. Європейці не збираються найближчим часом активно втручатись в українські справи, і хоч Польща і воліла б, щоб Україна залишалася нейтральною, прозахідна Україна Варшаві потрібна не конче. Сполучені Штати зацікавлені в Україні як можливому подразнику для Росії, але не бажають йти на серйозні ризики.

Багато країн зацікавлені в Україні, але жодне – не більше за Росію. А попри всі бурхливі події в Києві та інших містах, результати навряд чи викличуть помітне геополітичне зрушення в Україні . Це, однак, забезпечить приклад того, як політичні хвилювання в стратегічно критичної країні може вплинути на міжнародну систему в цілому.

У більшості країн, події на кшталт київських не призвели б до глобального інтересу. Коли ви така країна, як Україна, навіть номінальна нестабільність породжує не тільки інтерес, але і тиск, і навіть втручання з усіх боків. Це завше було історичною проблемою України. Це країна у важливому місці, і тиск на неї, як правило, збільшує будь-які внутрішні конфлікти, поки вони не дестабілізують обстановку в країні. Німеччина і Сполучені Штати можуть продовжувати переслідувати цілі, які будуть додатково дратувати Росію, але, як Stratfor зазначав в нашому прогнозі на 2014 рік, то вони будуть уникати дій, які б, могли завдати реальної шкоди зв'язкам Москви з Вашингтоном і Берліном. Вплив Росії в Україні на даний час обмежується близькістю до Олімпіади і ескалацією протестів на місцях, але основна геополітична реальність така, що жодна країна не має більших інтересів в Україні, ні більшої можливості впливати на Україну, ніж Росія.

Stratfor, Джордж Фрідман

Теги:
Читайте також:
Київ
+3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
06:01
збита ракета, Київ 9 травня
У ніч на 20 квітня у Запоріжжі пролунали вибухи
05:44
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
Більше новин