Доктрина Патрушева
Секретар Совбезу Росії Микола Патрушев бореться із заколотами Заходу у той час, як спікер Держдуми Сергій Наришкін закликає до об’єднання Росії і ЄС
Секретар російського Совбезу Микола Патрушев опублікував на сторінках газети "Красная Звезда" - так, ця газета все ще існує і залишається головним органом Міністерства оборони Росії - статтю, присвячену змінам в стратегії національної безпеки держави. Патрушев не приховує, що ці зміни пов'язані в першу чергу з подіями, які відбулися після Майдану і російських дій в Україні. Перераховувати всі пропоновані Патрушевим заходи немає особливої необхідності - думаю, незабаром ми побачимо їх в оновленій російській доктрині. Є щось важливіше, ніж наміри російських керівників - це їхнє сприйняття реальності.
Патрушев - як, втім, і все інше російське політичне керівництво - сприймає світ виключно в рамках теорії змови. Він взагалі не допускає існування історичних процесів, об'єктивних законів розвитку суспільства та економіки. Для нього все, що відбувається - це політичні технології, які застосовуються Заходом для того, щоб послабити Росію та її союзників. У цьому ряду - і "кольорові революції", і "арабська весна", і Майдан. І, звичайно, хитромудрий Захід зробить все можливе, щоб таким же чином дестабілізувати саму Росію.
Чому російський політичний режим приречений? Саме через це сприйняття світу. Патрушев впевнений, що історію можна перемогти за допомогою простого посилення спеціальних служб та фінансування пропагандистських телеканалів. Він не сумнівається, що економіку можна обдурити, якщо оголосити в програмі новин про імпортозаміщення і безглуздість західних санкцій проти Росії. Він вірить, що змінами в стратегії національної безпеки можна підмінити сам розвиток Росії, який зупинився за Путіна.
Це тим більш дивно, що Патрушев - як і Путін, і Іванов, і інші керівники Росії - навчався в радянській школі. Дітям у цій школі розповідали улюблену історію про Леніна. Під час першого, ще студентського арешту поліцейський здивувався бунтарським настроям майбутнього засновника партії більшовиків: який сенс бунтувати, адже стіна! І що відповів Ленін? Стіна - гнила, ткни - і розвалиться.
Звичайно, це міф. Але міф вельми показовий. Ленін чудово розумів, як розвиваються історичні процеси. Він бачив, що Російська імперія сама себе зруйнувала. Що її не зможе захистити ніяке Охоронне відділення, ніякий патріотичний підйом. Попередник Патрушева Сергій Зубатов теж думав перемогти революційний рух за допомогою технології, допомагав організації робочих спілок, опікав Гапона ... Все закінчилося "кривавою неділею".
Через роки щось схоже відбулося і в Україні: в адміністрації Януковича працювали з протестним рухом, мали намір підмінити обурення людей зривом європейської інтеграції "майданом без політиків". Все скінчилося розгоном студентського Майдану. Інакше й бути не може: влада, яка не розуміє, що відбувається насправді, обов'язково допускає подібні помилки. Тому, що вірить тільки в силу і обман. І тому, що принципові рішення приймають забобонні люди з "третього ешелону", які випадково отримали владу.
Стаття Патрушева - чудовий доказ приреченості нової Російської імперії часів Путіна. Стіна - гнила, влада втратила зв'язок з реальністю. Патрушев бореться із заколотами Заходу у той час, як спікер Держдуми Наришкін закликає до об’єднання Росії і ЄС – час, виявляється, саме зараз. І цьому не варто дивуватися. В Росії сьогодні слова не мають нічого спільного з діями, так завжди буває в часи агонії, перед крахом. А чим закінчиться нинішня епоха - поверненням до демократії чи новим авторитаризмом - залежить вже від самих росіян.
- Актуальне
- Важливе