"Могилянці" - 400. Як святкує день народження найстаріший університет України

15 жовтня, 2015 четвер
12:19

Від братської школи до сучасного університету з європейськими принципами, від провідного освітнього центру до повного закриття та відродження у вже незалежній Україні, - "Києво-Могилянська академія" святкує свій День народження

Зміст

Коридорами "Києво-Могилянської академії" ходили мандрівний філософ Григорій Сковорода, гетьмани Павло Полуботок і Пилип Орлик, російський вчений Михайло Ломоносов, поет Петро Гулак-Артемовський, композитор Артемій Ведель. За всі часи існування зі стін "Могилянки" вийшли видатні політики, громадські діячі, науковці, поети. Саме могилянська спільнота стояла на початках двох визначальних подій в історії сучасної України: Помаранчевої революції та Революції Гідності. І саме цьому навчальному закладу вдалося пережити часи, здавалося би, повного забуття і відродитися в новій іпостасі разом з Українською державою, тим самим підтвердивши свій девіз: "Час плинний – "Києво-Могилянська академія вічна!"

Все почалося з жінки

У середині жовтня далекого 1615 року київська шляхтянка Галшка Гулевичівна пожертвувала свої приватні маєтності для братської школи. Так почалася історія найстарішого вищого навчального закладу України. На початку свого існування Київська братська школа мало нагадувала сучасний університет. З тих часів до сьогодні зберіглося хіба лише кілька будівель: Староакадемічна бібліотека - білий будинок із чорною маківкою церкви на Контрактовій площі та два навчальні корпуси на березі Дніпра, збудовані у стилі козацького бароко.

null

Життя сучасних студентів кардинально відрізняється від умов навчання спудеїв Київської братської школи. Так, на початку 17 століття тільки чоловіки мали право здобувати освіту. За словами історика Максима Яременка, освіта тоді потребувала значних коштів, а тому матеріально була доступна далеко не всім.

Спудеї жили разом у великих корпусах. Їм було добре відомо, що таке голод і холод. Деякі учні помирали під час навчання від голоду та хвороб. А от найбільш спритним вдавалося цупити дерев’яні колоди, які сплавляли по Дніпру, аби опалювати ними холодні приміщення взимку. Через це між спудеями та міськими сторожами часто траплялися сварки, нерідко доходило і до бійок.

Система оцінювання знань спудеїв також значно різнилася від сучасної 100-бальної системи. "Це були швидше не оцінки, а характеристики. Могло бути по 40 різних характеристик успішності. Дуже розумного студента могли охарактеризувати у відомості як "цвіт між іншими". Навпроти імені неуспішного студента професор міг написати: "у навчанні тупий" або "старанний, але тупий", - зазначає історик Максим Яременко.

Згодом Академія, отримавши назву від свого покровителя і викладача Петра Могили, стала називатися "Києво-Могилянською". Перший президент НаУКМА В’ячеслав Брюховецький наголошує, що університет став спадкоємцем прогресивних європейських вищих шкіл в Україні. "Визначальна риса цього закладу полягала в модерній, європейсько спрямованій програмі навчання. Петро Могила студіював у високих школах Речі Посполитої, Голландії, Франції, знав їхню систему освіти і почав її впроваджувати в Україні", - наголошує Брюховецький.

null

Дух непокори 

Уже з початку свого існування "Києво-Могилянська академія" була центром непокори до всякого одноосібного правителя, який намагався нав’язати Школі свої правила. Як зазначає дослідниця історії "Києво-Могилянської академії" Зоя Хижняк, проводячи ворожу політику щодо України, "спрямовану на знищення бодай будь-яких ознак автономії й історичної пам’яті, позбавляючи її таких демократичних національних надбань, як гетьманство, Запорізька Січ, козацький адміністративний устрій, російський царизм знищив і Києво-Могилянську академію".

За розпорядженням уряду у 1817 році її було закрито. Натомість через два роки у стінах "Могилянки" було створено Київську Духовну академію. Вона проіснувала майже сто років. І тільки 1991 року, через три тижні після здобуття Україною незалежності, "Києво-Могилянська академія" була відроджена як університет. Згодом він став іменуватися Національним університетом "Києво-Могилянська академія". Її сучасним батьком та першим президентом став літературознавець і громадський діяч В’ячеслав Брюховецький.

null

Протестні настрої студентів проти системи виявилися з початком Помаранчевої революції. Так, саме студенти "Києво-Могилянської академії" були першими активними учасниками масових акцій протесту. Все почалося з того, що президент Академії В’ячеслав Брюховецький закликав студентів до політичного страйку. Сьогодні напроти будівлі НаУКМА на Контрактовій площі стоїть невелика кам’яна брила як згадка про ті дні. На брилі вирізьблений напис: "На цьому місці 6 листопада 2004 року українські студенти розгорнули перше наметове містечко Помаранчевої революції".

Тож не дивно, що наприкінці листопада 2013 близько тисячі студентів разом з викладачами Університету зібралися на першому подвір’ї - або плацу, як його називають у "могилянському" середовищі, - під українськими та європейськими стягами.

null

Організатори були оснащені тільки гучномовцями, учасники і того меншим: українськими стрічками на одязі, прапорами і термосами з чаєм. Вся колона пішки вирушила з Подолу на Майдан Незалежності, час від часу вигукуючи гасла "Україна - це Європа!" та "Слава Україні!". Так почалася нова сторінка в історії України під назвою "Революція Гідності", яка триває і до тепер. 

Зокрема президент НаУКМА Андрій Мелешевич наголошує на сучасних викликах для вишу: "Як організація університет буде розвиватися, перш за все, як інноваційний дослідницький університет ХХІ століття, котрий сприяє реалізації в Україні ідеї освіченої нації, рівноправного члена міжнародного суспільства. У цьому контексті ми бачимо своє завдання у творенні нових знань, ідей та смислів, інноваційних наукових досліджень, конкурентоспроможних у глобальному контексті".

"Чистий Сковорода", черепаха Альма і "Хома Брут"

Тепер студенти "Могилянки" воліють зватися спудеями - так, як називали себе перші учні братської школи. Одна з найвідоміших сучасних спудейських традицій пов’язана з пам’ятником Григорію Сковороді, що на Контрактовій площі. Називається вона "Чистий Сковорода".

Щороку 15 жовтня на День академії студенти беруть відра, воду, ганчірки, щітки, драбини і йдуть до мандрівного філософа, затверділого у камені. Декілька годин усі охочі миють пам’ятник по черзі. Вважається: якщо помити Сковороду саме цього дня, то успішна сесія - гарантована. Дійство супроводжується музикою, а "лицедії" на високих ходулях з могилянського театру водять хороводи на Контрактовій площі. Останнє відро води виливає на пам’ятник голова студентського братства.

null

До пам’ятника Сковороді студенти ставляться з особливим пієтетом: його вважають одним зі знакових символів Академії. Щороку наприкінці червня під час Конвокації - випускного - спудеї вдягають на пам’ятник спеціально виготовлені мантію та бонет - академічний головний убір з китичкою. Прикрашений Сковорода "святкує" випуск увесь день разом зі студентською громадою і стає головною принадою для фотокамер перехожих.

null

А познайомитися із талісманом Академії - черепахою на ім’я Альма - можна щороку на церемонії посвяти першокурсників у спудеї НаУКМА. Альму "Могилянці" подарували одні з її перших випускників на початку 90-х років минулого століття. Спудейськими колами шириться легенда, що коли на посвяті доторкнутися до Альми і поглянути їй просто в очі, то всі роки навчання в Академії будуть успішними. Тому "битва" за Альму - невід’ємна частина кожної церемонії посвяти так само, як клятва спудеїв та спів латиномовного "Гаудеамуса".

null

З гумором та самоіронією на кафедрі історії НаУКМА щороку "присуджується" відзнака імені гоголівського персонажа Хоми Брута. "Для цього конкурсу викладачі збирають упродовж року найсмішніші "афоризми", які трапляються у студентських письмових роботах або письмових відповідях на іспитах, і публікують цю колекцію на великій дошці біля кафедри. Імена авторів не розголошуються", - розповідає доцент кафедри історії Максим Яременко.

Студенти, однак, відповіли на викладацькі кпини тією ж монетою: вони збирають найяскравіші гумористичні вислови своїх вчителів і визначають найкращі в конкурсі Ipse dixit (з латинської — "сам сказав").

У День народження Академії, очевидно, з особливою старанністю спудеї миють пам’ятник Григорію Сковороді і співають "Гаудеамус". Засновник першого в Академії творчого простору KMArt Yard Віктор Килимар говорить, що масштабні святкування ювілею триватимуть з полудня до самого вечора. Згодом передбачена пряма трансляція виступу Президента України на великому екрані з головного подвір’я університету. А у п’ятницю своїм концертом могилянських студентів привітає гурт "Плач Єремії".

null

Студенти НаУКМА жартують, що "Могилянка" - це не просто університет. Це - особливий стан душі. Це, коли можна - і навіть треба - сперечатися на парах з викладачами, коли на День академії сувеніри купують не за гривні, а за "Брюхи" - унікальну "валюту", на якій зображений перший президент Брюховецький, коли охоронець корпусу чи продавчиня в їдальні стають майже членами сім’ї, коли їх знають в обличчя і по імені. "Києво-Могилянська академія" - це те місце, де можна певною мірою сховатися від світу, аби він тебе не спіймав.


 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.75
    Купівля 41.75
    Продаж 42.26
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
28 грудня
17:00
санкції проти Росії
У деяких країнах Європи заблокували Telegram-канал російського видання "РИА Новости"
16:28
безпілотник
Українські військові використовують на фронті понад 96% безпілотників вітчизняного виробництва, - Умєров
16:19
Газпром
Газпром заявив про припинення постачання газу до Молдови з 2025 року
16:19
Ексклюзив
Карта грудень 26.12.24
Ворог у перенапруженні, є відчуття, що поспішає, - військовослужбовець ЗСУ Сиротюк
16:13
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 82 боєзіткнення: Сили оборони відбили 25 атак на Покровському напрямку
16:02
OPINION
Удари по енергетиці: проблема дефіциту енергії на Лівобережжі посилюється
15:54
ракета Х-59
У розвідці Великої Британії проаналізували нову тактику РФ щодо ракетних ударів по Україні
15:42
Кабмін
Кабмін погодив звільнення очільників Київської та Полтавської ОВА
15:33
OPINION
Відбудова України: Польща має стати ключовим інвестиційним партнером
15:21
Володимир Зеленський
"Ключовим пріоритетом є ретельне розслідування": Зеленський обговорив з президентом Азербайджану авіакатастрофу під Актау
15:07
Грузія, біля будівлі парламенту
У Грузії триває масштабна акція протесту "Ланцюг єдності"
15:00
Володимир Путін
Путін перепросив у президента Азербайджану за те, що катастрофа літака AZAL сталась у повітряному просторі РФ
14:53
Європейський інвестиційний банк
Європейський інвестиційний банк надав Україні €55 млн на відновлення соціальної інфраструктури
14:52
Оновлено
новини Львівщини
Російська армія обстріляла Херсон і Білозерку: серед постраждалих - діти
14:40
RIM-7 Sea Sparrow
Греція передасть Україні зенітні ракети Sea Sparrow, - ЗМІ
14:35
Володимир Зеленський
"Схоже, Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт": Зеленський відреагував на погрози припинити електропостачання Україні
14:24
Проросійські хакери атакували низку державних установ Італії
14:19
Хотів привітати подругу: у Києві затримали хлопця, який запустив феєрверк
14:16
Ексклюзив
Олег Рибачук
Образи майбутнього миру чи перемир'я будуть проглядатися десь на початку лютого, - політик Рибачук
14:00
OPINION
Кадиров, азербайджанський літак і теорія змови
13:41
Ексклюзив
Зеленський, Макрон, Трамп
Своїми погрозами Трамп хоче забезпечити перевагу в переговорах з РФ, - експерт Фрід
13:27
Саломе Зурабішвілі
Як "єдиного легітимного лідера в Грузії": Зурабішвілі запросили на інавгурацію Трампа
13:23
Чорне море, Крим
В окупованому Криму оголосили надзвичайний стан через розлив мазуту в Чорному морі
13:15
Олівія Хассі
У віці 73 років померла зірка фільму "Ромео і Джульєтта" Олівія Хассі
13:10
вогонь, полум'я, пожежа
У Московській області вибух на залізниці знищив вагони поїзда, що забезпечував логістику російських окупантів, - ГУР
12:43
У Києві під час комендантської години п’яна водійка Tesla врізалася у бетонний паркан: 2 пасажири загинули
12:30
Дональд Трамп
Трамп попросив Верховний суд США відкласти заборону TikTok
12:04
З початку року загальні втрати окупантів перевищили 421 тис. осіб: Сирський підбив підсумки діяльності ЗСУ
12:01
OPINION
Західні партнери: Чому ми маємо платити, коли ваша влада краде?
11:42
"КНДР відправила до РФ не простих солдатів, а елітних бійців": бійці ССО переклали 3 частину нотаток вбитого солдата КНДР на Курщині
11:38
Ексклюзив
Схожі авіакатастрофи, як у Казахстані, можуть повторюватися, - авіаексперт Долінце
10:48
Олександр Лукашенко
Лукашенко підписав указ про помилування 20 політв'язнів
10:44
школа окупант
У школах на ТОТ росіяни створюють класи зі збирання дронів для своєї армії, - ЦНС
10:21
Покровськ
Покровськ аварійно знеструмлений, - МВА
10:15
У ГУР розповіли, скільки далекобійних ракет накопичила Росія
10:08
шахед
Сили оборони уразили склад зберігання "шахедів" в Орловській області РФ
10:00
OPINION
Фіцо йде ва-банк
10:00
Огляд
Українська культура на міжнародній арені: 2024 рік у фактах та цифрах
09:58
Цьогоріч Нацполіція зафіксувала 341 підпал авто військових
09:09
Із початку січня у Києві працюватимуть 78 пунктів прийому новорічних ялинок. Перелік
Більше новин