Чому зриваються тури українських артистів

Андрій Кокотюха
15 грудня, 2015 вiвторок
16:56
Зміст

Українські музиканти не змогли автоматично замінити російських на концертних майданчиках України після цілком закономірного витіснення з них їхніх російських колег. Це стосується не лише гравців української версії національного шоу-бізнесу

Точніше, наші артисти, котрі не поступаються професійністю росіянам, а часом – мають клас значно вищий, поділяють долю українських письменників чи творців українського актуального кіно. Все це є складовою поняття "шоу-бізнес" у тих країнах, де за культурний продукт прийнято платити. Постмайданна культурна ейфорія відійшла. Патріотизм знову не має нічого спільного з купленим за власні гроші квитком на концерт, фільмом чи придбаною книгою, написаною та/чи виданою в Україні українською мовою.

Про такі речі не прийнято говорити вголос, але дуже скоро це важко буде замовчувати. Бо голосно розрекламовані гастрольні всеукраїнські тури навіть відомих музикантів тихенько скасовуються. Дізнатися про це можна, коли уривається терпець і окремих користувачів соціальних мереж прориває на відвертість.

Так, днями користувач Facebook з Івано-Франківська Тарас Зень написав на своїй сторінці пост щирості та відчаю водночас: "Ще переконався, що існує два, а то й більше світи. В листопаді у Франківську було заявлено багато концертів столичних музикантів. Велика частина з них була скасована, в основному через поганий продаж квитків, що майже скрізь сягали від 100 грн. і більше (насправді доступна ціна, навіть для студентів). Скасувались концерти гуртів "Воплі Відоплясова", "Мед Хедс", "Джамала". Багато інших концертів відбулись з напівпорожніми залами". 

Якщо амбіції артиста дозволяють йому працювати в напівпорожніх залах, часто концерт відбувається лише після домовленостей, що колектив отримає фіксовану суму гонорару. Тобто, зігравши для півсотні шанувальників, усе одно отримають своє. А організатори ризикують: можна втратити вкладені гроші, можна вийти в "нуль", а можна заробити, заохотивши глядачів під час концерту частіше відвідувати бар. 

Ситуація виглядає тим більш контрастною, що концерти "Brutto", "Sсorpions", "Акваріуму" чи інших гастролерів принаймні в Києві відбуваються якщо не з повним аншлагом, то без "проплішин" у залах так точно. Квитки ж коштують у рази дорожче, ніж на згаданих вище "ВВ". Звісно, купівельна спроможність у київської публіки справді вища, ніж за межами столиці. Не факт, що імениті іноземці повторять успіх у Харкові чи Львові. Але тут знову варто процитувати пост франківчанина Тараса Зеня: "У найбільшому концертному залі Франківська "Платінум холі" (орієнтовно 1500 стоячих місць) у листопаді виступав гурт "Каспийский Груз" (рускій бандітскій репчик з матюками). Так от, цей гурт, про існування якого я довідався тільки вчора, зібрав чи не весь той зал. На нього приїхали з інших містечок і сіл. Ціна квитка коливалась від 250 і до 500 грн.". 

До речі, до війни будь-який російський гастролер легко збирав навіть у націонал-патріотичній, як нам здається, Західній Україні аншлаги, й тоді було дуже модно нарікати на відсутність майданчиків для власне української музики – неякісне російське не пускає якісне українське. Неякісне російське зачистили. Артистам – "сепаратистам" на кшталт Ані Лорак, Володимира Гришка і Джанго, що примкнув до них, влаштовують обструкцію за обструкцією. Проте справжнім нашим від того легше не стає. 

Так, попервах сплеск патріотизму свою добру справу робив. Та потім з`ясувалося: скасовані гастролі громадян держави-агресора, починаючи з обуреної цим фактом співачки Валерії, зовсім не ущільнили й не розширили гастрольні графіки українських громадян. 

Більше того. Ледь не кожен наш нормальний музикант присвятив Майдану та героїзму українців на Східному фронті бодай одну пісню. На них були створені кліпи достойної якості. Цей допоміжний матеріал міг би стати супроводом гастролей кожного, візитною карткою. Але замість них неформальним гімном Революції Гідності досі є "Воины света" білоруської команди "Ляпис Трубецкой", вона ж перекочувала на рінгтони. У російських кліпів "Забрали в армию" від "Бі-2" та "Війна" від Алли Пугачової значно більше поширень через Інтернет, ніж у будь-якого актуального українського аналогу. Розганяючи ж для меломанів та інших небайдужих новину про те, що лідер культових "Pink Floyd" Девід Гілмор присвятив пісню Майдану, журналісти частенько забувають додати: британець заспівав її разом із лідером "Бумбоксу" Андрієм Хливнюком. 

І не варто шукати тут тотальної антиукраїнської змови. Бо чому так відбувається? Можна нарікати на українців, котрі традиційно не поважають своє. Справедливо говорити про те, що мало витіснити ворогів із широкого інформаційного простору – треба нарешті надати його друзям. Та, коли говоримо про гастрольні поразки навіть "розкручених" артистів, слід не забувати: більше десяти років українські шоу не були бізнесом як таким. Відомі й не дуже команди виступали безкоштовно на численних міських та містечкових майданах під час передвиборчих турів політиків різного ґатунку, і навіть – неповноцінних політиків на кшталт Віктора Януковича. 

Українців вільно чи невільно привчили до факту, що український культурний продукт нічого не коштує, має бути месіанським чи благодійним, кимось оплаченим наперед. Тож наші артисти сьогодні, опинившись нарешті в комфортній для них реальності – тобто, без конкуренції з Філіпом Кіркоровим, - вимушені пожинати плоди власної ж безпечності. Бо треба не лише зайняти звільнену від ворога територію, чекаючи на миттєві дивіденди, а почати облаштовувати її на власний, вигідний нам ґатунок. 

Автоматичної заміни не відбулося не лише в музичній царині. На жаль, для широкого загалу сучасна українська музика – погано персоніфікований "сучукрмуз": за аналогом "сучукрліту". Це зовсім недавно підмітив один із найпопулярніший дописувачів Facebook Віталій Чепинога: "На площі Слави в "Квадраті" книжний ринок. Розвали російської літератури і один невеликий кіоск з українською… Гетто… Резервація… З запиленого вікна одним оком на мене поглядає Іван Франко… Через "колідор” на нього дивиться Пєлєвін в красівій обкладинці, у Франка обкладенка некрасіва і бідна". 

Що означає: культу бідності слід нарешті позбавлятися. Так само, як не знати, звідки взятої пихи: читай-дивись-слухай наше, бо воно патріотичне. Культурний простір не можна брати. Його треба завойовувати, поєднуючи боротьбу за серця громади з боротьбою за вміст гаманців. Адже справді якісне й потрібне – не лише те, за що вимагають платити, але й те, за що платити хочеться. Заявити: "Ми кращі!" просто. Переконати – значно складніше. Тут робота лише починається. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.49
    Купівля 39.49
    Продаж 40
  • EUR
    Купівля 42.35
    Продаж 43.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
10 травня
15:58
Польский кордон, фермери
Посол Польщі про фермерів: "Їдьте зі своїми тракторами до Брюсселя"
15:53
Ольга Стефанішина
Від Севастополя до Києва: Стефанішина заявила, що в угоді про членство в ЄС не може бути питань щодо території України
15:49
Ексклюзив
На фото: "Будинок "Слово". Нескінчений роман"
Буду щасливий, якщо емоції знайдуть відгук у душах молоді: режисер Томенко про прем'єру фільму "Будинок "Слово"
15:48
долар євро валюта обмін
Бізнес отримає до €30 млн від Європейського інвестиційного банку: Шмигаль повідомив деталі
15:48
Понад половина українців вважає, що демократична система важливіша, ніж сильний лідер, - опитування КМІС
15:35
Олександр Павлюк
В Україні готують нові військові бригади, частину з них розгорнуть для захисту Києва, - генерал Павлюк
15:27
Ексклюзив
Карта. Куп'янськ_0805
Найбільш загрозливі й активні точки району - Кислівка і Котлярівка: голова РВА про ситуацію на Куп'янщині Харківської області
15:26
Зеленський зустрівся з представниками ПЦУ й УГКЦ: обговорили духовну підтримку фронту
15:18
Jerry Heil та alyona alyona у півфіналі Євробачення-2024
"Місце смерті": Jerry Heil і alyona alyona прокоментували порядковий номер виступу на Євробаченні-2024
15:14
Наступ РФ на Харківщину: в ОВА заявили про загиблого від обстрілів
15:14
Оновлено
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Безпілотники ГУР атакували НПЗ у Калузькій області РФ, - ЗМІ
15:00
санкції США
США запровадили торговельні санкції проти 37 китайських компаній
14:54
Міністерство оборони України
Міноборони співпрацюватиме з акселератором Defence Builder задля допомоги оборонним стартапам
14:50
Оновлено
знищена ворожа техніка
Росія почала нову хвилю контрнаступальних дій на Харківщині, ми зустріли їх вогнем, - Зеленський
14:25
Польща
Польща створить комісію, яка розслідуватиме вплив Росії та Білорусі на політику країни
14:20
"Я, "Побєда" і Берлін"
Фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Кузьми Скрябіна вийшов у прокат в Ізраїлі
14:12
обстріл Сумщини, 10.05.24
Росіяни вдарили по прикордонню Сумщини: загинула жінка, поранено 17-річну дівчину
14:05
OPINION
Юрій Богданов
Китай і Росія спільно працюють над вторгнення на Тайвань
14:02
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:59
Новини компаній
У Музеї просто неба за підтримки БФ "МХП-Громаді" реставрують вітряк: записали ASMR-звуки реставрації
13:41
президентка Словаччини Зузана Чапутова
"Везу хороші новини про допомогу": до Києва приїхала президентка Словаччини Чапутова
13:39
парад в москві 9 травня
Зменшився масштаб: британська розвідка оцінила парад у Росії 9 травня
13:31
виробництво FPV-дронів у Калуші
Сухопутні війська створили рекрутинговий центр для укомплектування підрозділів безпілотних систем
13:14
Вовчанськ обстріл
"Такого обстрілу ще не бачили": з Вовчанської громади на Харківщині евакуюють населення
13:04
Вищий антикорупційний суд
Обрано запобіжний захід нардепу від "Слуги Народу", підозрюваному в незаконному збагаченні
12:59
Ексклюзив
нова книжка Сергія Руденка "Анатомія війни. Путін і Україна"
До війни готувався не лише Путін, а і Єльцин: Сергій Руденко про вихід своєї нової книжки "Анатомія війни. Путін і Україна"
12:57
Пентагон та SpaceX змогли заблокувати незаконне використання Росією терміналів Starlink
12:56
Київ, Майдан Незалежності
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якою буде погода на вихідних
12:41
Еден Голан
Євробачення-2024: Ізраїль різко піднявся в рейтингах букмекерів, а Україна вибула з п'ятірки
12:29
"Майдан спричинив громадянську війну в Україні": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 10 травня
12:26
Микола Сольский
Апеляційна палата ВАКС залишила без змін запобіжний захід Сольському
12:18
Енді Серкіс у ролі Ґолума
Warner Bros. випустить новий фільм серії "Володар перснів", що розповість про Ґолума
12:15
Поширювали фейки та знімали провокативні стріми: СБУ затримала 5 "блогерів"
12:07
OPINION
Олександр Чижевський
Вітюк з СБУ vs архітектори: скандал з містобудівним законопроєктом завершиться в суді
11:47
Окупанти обладнали повноцінні вогневі позиції у приміщеннях і на даху ЗАЕС, - мер Енергодара Орлов
11:44
принц Гаррі
Принц Гаррі та Елтон Джон подали до суду на ЗМІ за прослуховування, у позові фігурують редактори чотирьох видань
11:34
Оновлено
снаряд
На Херсонщині поранено двох чоловіків, один з яких скинув нерозірваний російський снаряд із горища
11:29
Огляд
світ, міжнародний огляд
Путін звинувачує Україну та Захід у спотворюванні історії, а Зеленський звільняє головного охоронця після невдалого замаху. Акценти світових ЗМІ 10 травня
11:27
Ексклюзив
Верховна Рада
Є низка "але": рух ЧЕСНО про повернення журналістів у Верховну Раду
11:26
F-16
Чехія передала Україні перший тренажер винищувача F-16
Більше новин