Санкції працюють далі. Велика сімка не пробачила Росію

31 травня, 2016 вiвторок
08:54

Зусилля Кремля повернутися в клуб найпотужніших світових гравців не спрацювали, натомість країни G7 продовжили дію санкцій

Зміст

Наприкінці минулого тижня в мальовничому японському національному парку Ісе-Шіма на свій щорічний саміт зібралися лідери країн Великої сімки (G7). Росію черговий раз до клубу наймогутніших світових держав не запросили. Натомість "сімка" без особливих коливань ухвалила рішення, що санкції проти Кремля треба лишити в силі.

Один з рупорів Кремля — відповідальний за міжнародні справи в Держдумі Олексій Пушков — ображено прокоментував це закидами про те, що, крім рішення щодо продовження санкцій, G7 не ухвалила жодного іншого.

"Зустріч була ні про що: з'їхалися поспілкуватись та скуштувати суші і сябу-сябу...", - написав у своєму Twitter російський політик.

Звісно, якби "сімка" була знову "вісімкою", коментарі Олексія Костянтиновича за того ж порядку денного (лише без санкцій) на саміті були б абсолютно протилежними. Ну а за даних обставин йому не лишається нічого іншого, аніж писати жовчні коментарі.

Питань на саміті було розглянуто більше, ніж одне. У цьому легко пересвідчитись, почитавши розлогу резолюцію саміту. Та навіть якщо було б лише одне рішення про санкції, українців це цілком влаштовує.

Покарання Росії

Як і всі подібні саміти, зустріч лідерів "сімки" не поле для ухвалення рішень, на відсутність яких жалівся Пушков. Це, як полюбляють говорити західні політики, звіряння годинників.

На саміті вони проговорюють низку нагальних проблем та шляхів їх вирішення, щоб розуміти, чи мають з вони з цього приводу спільні погляди. Серед таких зміна клімату, загроза тероризму, криза через наплив мігрантів, сповільнення світової економіки та багато інших.

Українсько-російському конфлікту присвячено лише кілька абзаців резолюції. Вони містяться в розділі міжнародної політики, одразу після Північної Кореї та перед Лівією. Це гарно ілюструє, як розглядає російську агресію міжнародна спільнота.


Руськомирські проекти Путіна вона прирівняла до ядерного шантажу північнокорейського диктатора-ізгоя та хаосу, який влаштували у власній країні лівійські ватажки в боротьбі за владу.


В ухваленій резолюції йдеться про те, що санкції можуть бути скасовані лише після виконання Росією Мінських домовленостей. Це означає, що продовжиться дія санкцій країн-учасниць "сімки", які входять до ЄС, а також Японії, США та Канади.

Наголошення на необхідності збереження режиму санкцій важливе, враховуючи, що ось-ось своє рішення щодо продовження чи непродовження покарань буде ухвалювати Євросоюз.

Саме європейські санкції, за оцінками багатьох експертів, завдали Росії найбільшої шкоди. Після резолюції G7 шансів на те, що під час літнього саміту ЄС санкції не продовжать, стало ще менше.

Учасники саміту наголосили, що санкції можуть бути розширені як відповідь на дії Росії, щоб збільшити для неї ціну агресії. Щоб підсолодити пігулку, вони також вписали фразу про те, що визнають важливість підтримання діалогу з РФ. Він потрібен, щоб Москва виконала зобов'язання, які взяла на себе. Але це не означає, що Росію повернуть до складу "сімки", діалог буде вестись на інших майданчиках.


Окремо G7 виділила питання Криму. Країни-учасниці підтвердили, що не визнають незаконну анексію півострова та залишать в силі санкції, застосовані проти Росії у зв'язку з цим.


Голова Європейської Ради Дональд Туск сказав на саміті G7, що рішення щодо продовження санкцій Євросоюзу буде ухвалене протягом двох-трьох наступних тижнів. За його прогнозами, це відбудеться без особливих суперечок. Хотілося б в це вірити, але є ризик, що жорстка суперечка таки відбудеться.

Коливання Німеччини

Рішення Ангели Меркель продовжити дію санкцій проти Росії подобається далеко не всім у Німеччині, та й взагалі у Євросоюзі.

Про це після саміту G7 нагадали журналісти провідного економічного видання The Wall Street Journal. В їхньому матеріалі йдеться про те, що соціал-демократи — молодші партнери Меркель по коаліції — воліють пом'якшити стосунки з Москвою, відтак, не погоджуються з тим, що знімати санкції з Росії занадто рано. На підтвердження видання наводить останні заяви членів уряду, які належать до табору соціал-демократів.

Віце-канцлер та міністр економіки Зігмар Габріель назвав "не дуже мудрою" лінію уряду на те, що санкції можна скасувати лише після повного виконання Мінських угод. Він вважає, що можна знімати санкції поетапно.

Цю заяву Габріель робив на досить специфічному заході — Дні підприємця Росії в місті Росток, де разом з ним був присутній міністр промисловості й торгівлі РФ Мантуров. Зрозуміло, віце-канцлеру хотілось сказати щось приємне російському візаві. Хай і не дуже реалістичне.

Дещо подібне потім повторив голова МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. За його словами, вже наприкінці червня стане зрозуміло, чи можна починати поступове скасування санкцій, чи залишити їх у тому вигляді, в якому вони діють зараз.

Розколоти Захід

Кремль та європейський "клуб любителів Путіна" наполегливо працюють над тим, щоб таки зняти санкції. Дуже схоже, що звільнення Надії Савченко відбулося, зокрема, й для того, щоб зміцнити їхні позиції.

Щоб санкції не були продовжені достатньо, щоб на саміті ЄС проти цього виступила хоча б одна країна, яка входить до його складу.


До кандидатів на такий демарш аналітики в Росії та ЄС відносять Грецію, Угорщину, Італію, Австрію, Кіпр та Словаччину. А щоб підживити їхню рішучість, йде робота по розхитуванню крісла під Ангелою Меркель, яка завдяки економічній потужності Німеччини має великий вплив на ухвалення рішень в ЄС.


"Європейська позиція вже не повністю одностайна", - цитує The Wall Street Journal експерта з табору соціал-демократів Рольфа Мютценіха.

Цікаво, що такі цитати майже повністю повторюють лінію кремлівських ЗМІ, які твердять, що на саміті ЄС великі шанси часткового чи навіть повного скасування санкцій. Мовляв, економіка ЄС страждає від них.

Однодумці Меркель, натомість, вважають, що зняття санкцій лише додасть Кремлю впевненості у правильності своїх дій. "Це роз'єднає Захід та значно послабить його вплив та рівень довіри", - цитує видання соратника Меркель у парламенті, голову комітету з міжнародних справ бундестагу Норберта Рьоттгена.

В принципі, ті країни, що в теорії можуть не погодитись на продовження режиму санкцій, прямо про це не говорять. Вони здебільшого роблять заяви, суть яких зводиться до того, що питання варто серйозно обговорити, а не ухвалювати автоматично.

Це схоже на політичний торг. Скидається на те, що Угорщина чи Греція намагаються шантажувати цим питанням Брюссель, намагаючись вторгувати собі якісь пільгові кредити. Можливо, так вони собі щось і вторгують. Але для Росії це все одно означає, що санкції залишаться в силі, а її економіка — летіти в тартари.

Україні нагадали про реформи

У тому ж розділі, де пишуть про санкції, країни "сімки" нагадують Україні про боротьбу з корупцією та судову реформу, що "включає й реформу Генпрокуратури". Зі свого боку лідери G7 обіцяють Києву "довготермінову підтримку" на цьому шляху. А також допомогу з убезпечення Чорнобильської зони.

Наостанок варто зазначити, що позиції прихильників санкцій могла б зміцнити сама Україна. Для цього варто, аби щодо планів керованих з Кремля ватажків збройних угруповань на Донбасі пробити сухопутний коридор до Криму говорили не лише на рівні РНБО, а й на рівні МЗС.

Цю небезпеку потрібно доступно розтлумачити лідерам ЄС в Брюсселі, аби в них було менше бажання говорити про дотримання Росією Мінських угод.

Мова має йти про те, що допоки на лінії розмежування стріляють в українських військових та Україна не контролює свій кордон, про жодні вибори не може бути й мови. Як і про скасування санкцій.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.13
    Продаж 43.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
Більше новин