Як у сусіда. Що треба знати про освіту у Польщі

1 червня, 2016 середа
10:24

Усе більше українських сімей вирішують відправити дітей навчатися до Польщі: диплом європейський, ціни майже київські, та і мова схожа до нашої. Що потрібно знати, перш ніж поїхати на навчання за кордон?

Зміст

Недосконала Болонська система

Якщо порівнювати з Україною, то Польща у Болонському процесі - ветеран. Західні сусіди підписали Болонську декларацію ще у 1999 році, разом із 28-ма іншими європейськими країнами. Ми ж приєдналася до процесу уніфікації вищої освіти лише у 2005-му.

Як і у нас, навчання поділено на етапи: бакалаврат, магістратура і докторські навчання. Однак, у Польщі диплом бакалавра дають уже за три роки, тоді як магістратура триває ще два.

Поділ навчання на 3+2 роки і застосування системи оцінювання ECTS дозволяє після бакалаврату змінити не тільки напрямок, але й університет, місто чи навіть країну. У той же час, можливість опанування певної спеціальності за два чи три роки багато хто ставить під сумнів.

"У багатьох спеціальностях немає можливості навчити когось за три роки на високому рівні. У цьому сенсі Болонська система себе не виправдовує. На мою думку, вона знижує рівень навчання", - заявив у листопаді минулого року польський міністр культури Пьотр Глінський.

Його однопартійці із правлячої "Право і справедливість" визнають однак, що директива Євросоюзу не дозволить повністю розпрощатися із Болонською системою.

Що влада може зробити, це продовжити бакалаврат до п’яти років. Це дало би можливість студентам пізніше вирішити, чи хочуть вони пов’язувати життя з наукою і витрачати ще два роки на магістратуру.

Свобода для шестирічок

Де у польській освіті нещодавно відбулися зміни, так це у початковій школі. Із 2009 року обов’язковий шкільний вік поступово знижувався. Рішення про те, чи відправляти шестирічну дитину до школи, батьки приймали тільки до вересня 2013 року.


Потім Польща послідувала шляхом більшості країн Євросоюзу, де першачками стають шестирічні, а іноді й п’ятирічні малюки (як в Угорщині чи Великій Британії).


У листопаді 2013 парламент відхилив запит громадян про проведення референдуму у справах освіти, де особливо важливим було питання шестирічок, хоч під запитом зібрали мільйон підписів.

Шестирічки у початковій школі. Фото:  Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Раніше, у 2011, батьки також просили сейм змінити закон про освіту (зібрали 350 тис. підписів), і тодішня коаліція на чолі із "Громадянською платформою" запит також відхилила.

У січні 2016 правляча партія дозволила батькам шестилітніх малюків почекати ще рік, а старшим дітям пройти перший і другий класи ще раз, якщо програма виявилася заскладною.

Щоправда, через чергову зміну можуть потерпіти школи – адже перший клас 2016 року у багатьох містах може не набратися.

Органи місцевого самоуправління не розгубилися і почали агітувати батьків. Так, в місті Ополе розглядають можливість надання одноразової виплати батькам за кожного шестирічного першокласника – сума може скласти навіть 1000 злотих (понад 6000 грн).

Шпаргалки й антиплагіат

Початкова школа у Польщі поділена на два етапи по три роки, після чого йдуть три роки гімназії і ще три – понадгімназійної школи.


Останню зазвичай закінчують у віці 18-19 років, складаючи "атестат зрілості" (у Польщі називається "матура"). Цей документ є підставою вступу до ВНЗ – аналогічно до українського ЗНО.


На відміну від багатьох західних країн, у Польщі існує культура списування, хоч до української майстерності полякам таки далеко. Учні й студенти так само готують шпаргалки, називаючи їх sciągawki – від слов’янського кореня "стягнути".

А в інтернеті так само можна знайти готові есе, реферати і контрольні. Від чого польський студент не врятується, так це від антиплагіату: однією з умов прийняття дипломної роботи є пропускання її через програму, тож банальний Ctrl+C – Ctrl+V уже не пройде.

Завдяки Болонській системі студенти можуть добирати собі курси відповідно до зацікавлень (із тих, які у навчальному закладі є) і багато матеріалу опановувати самостійно.

Часто розклад ставлять так, щоб протягом тижня хоча б один день був вільним від лекцій та семінарів.

Українці вчаться в Польщі, поляки – в Німеччині

Хоч польський диплом котується на рівні бельгійського чи французького, а рівень навчання у Ягеллонському Університеті (Краків) та Варшавському Університеті не нижчий за провідні світові ВНЗ, багато випускників їдуть вчитися за кордон.

Найчастіше це Німеччина та Велика Британія. За рахунок цього протягом кількох останніх років у Польщі утворилася справжня демографічна ніша, яку поступово заповнюють іноземці.

У 2015 Центральний статистичний офіс Польщі нарахував на 64 тис. менше студентів ніж у 2014. А от кількість іноземців, навпаки, зросла: із 46 до 57 тис.

"Зріст кількості іноземних студентів спричинений в основному безпрецедентним напливом студентів з України", - зазначається у заяві представників Фундації освітньої перспективи, опублікованій Польською агенцією друку (PAP).

У 2015 українці склали аж 53% всіх іноземних студентів у Польщі, а одразу ж за ними йдуть білоруси. Для іноземних студентів без польського коріння навчання можливе лише на умовах контракту, хоча вони мають право подаватися на державні та заохочувальні стипендії від університетів.


Однак якщо порівнювати вартість навчання на контракті, то у Варшаві воно буде значно дешевшим за навчання в інших європейських столицях.


Так, рік навчання у Ягеллонському Університеті може коштувати близько 3 тис. євро, а в Університеті ім. Марії Склодовської-Кюрі (Люблін) – 1,5 тис євро.

"Українізація польських ВНЗ"

Часто українці, білоруси і росіяни становлять більшість у своїх групах – особливо у менших містах, де життя і навчання дешевші, ніж у Варшаві. Явище, яке доктор Б’янка Сівінська із Фундації освітньої перспективи описала як "українізація польських навчальних закладів", іноді виливається й у конфлікти.


У 2014 році у перемишльській Державній вищій східноєвропейській школі група українських студентів сфотографувалася із червоно-чорним прапором, який у Польщі вважається символом тоталітаризму.


Українські студенти у Польщі із прапором УПА. Фото: Kresy.pl

Навчальний заклад опублікував особисті дані студентів, і тим почали погрожувати розправою – так, що українці мали виїхати в Україну.

В Опольському університеті у 2014 році студенти-поляки запустили кампанію "Стоп українізації польських університетів!".

Скаржилися, що через студентів зі сходу не мали місць у гуртожитках. Обурення поляків викликає також незнання українцями польської мови, адже більшість наших співвітчизників сподіваються швидко опанувати братню слов’янську мову і їдуть без підготовки. А це, на думку поляків, суттєво знижує рівень їхньої освіти.

Матеріал Еспресо.TV з циклу публікацій про життя нашого найближчого західного сусіда і, за деякими оцінками, нашого найбільшого адвоката у Європі.

Автор циклу, Вікторія Жуган, закінчила магістратуру у Варшаві, стажувалася у "Газеті Виборчій" і співпрацює з польським виданням Kultura Liberalna.

Інші матеріали циклу:

Дорога в Євросоюз. Як Польща обігнала Україну

Мрія про заборону абортів. Чому польські жінки звітують владі про місячні

Разом проти Кремля. Як поляки допомагають Україні

Весільний кіч і західні шоу талантів. Яку музику слухають поляки

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.96
    Купівля 41.96
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
13:00
сніг, мокрий сніг
Де очікувати туман, а де мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 23 січня
12:48
Молдова відмовилася від участі в Євробаченні-2025
12:42
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 22 січня
12:36
Армія РФ атакувала Костянтинівку на Донеччині: двоє поранених, пошкоджено будинки
12:31
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Будемо очікувати на період турбулентності, де будуть різні пропозиції: Згурець про план Трампа щодо врегулювання війни
12:29
Lifecell
Оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів
12:25
Сирія, Тартус
Сирія розірвала інвестиційну угоду з РФ щодо управління портом Тартус
12:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:14
Керівництво черкаського хімзаводу викрили на співпраці з РФ: за два роки відправили продукцію на $1,8 млн
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО в бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
Більше новин