Чому йдуть варяги

Віктор Трегубов
8 листопада, 2016 вiвторок
10:58

Чому варяги-реформатори не стали панацеєю для України

Те, що зараз відбувається з Україною, можна вважати прискореним курсом навчання. За кілька дуже бурхливих років методом проб і помилок ми засвоюємо те, що інші країни вивчали за сторіччя. Пробуємо різні варіанти виправлення складної економічної та політичної ситуації і запам'ятовуємо, як пішло.

Одним з рецептів швидкого поліпшення становища країни, який взяло на озброєння нинішнє керівництво, було запрошення "варягів". Ну або легіонерів, якщо це слово вам більше до душі. Простіше кажучи - іноземних фахівців, які довели свою кваліфікацію на батьківщині.

Зараз найбільший з "варягів" - колишній президент іншої країни - подав у відставку. Здається, час підводити проміжні підсумки. Принаймні, за найпомітнішими з них.

Найскладніше говорити про діяльність Івана Міклоша. Екс-міністра економіки Словаччини з півроку тому пророкували навіть на міністра фінансів України в уряді Гройсмана. Не зрослося, залишився радником міністра фінансів. Саме він був одним з авторів і апологетів проекту податкової реформи, активно розкритикованого бізнес-спільнотою та рядом експертів за зайву консервативність.

Здавалося б, іронія долі: в Словаччині Міклош вважався радикальним реформатором, прихильником зниження податкового тягаря. В Україні він підпав під шквал критики за рівно протилежне. Можливо, секрет у тому, що в Словаччині він був відповідальним за економічні реформи, а в Україні частково є - вже вибачте за негарне слово - "наглядачем" від зарубіжних фінансових донорів, для яких краще рух української економіки "повільно, але стабільно", а не "швидко, але зі значними ризиками". Це важливий для нас урок.

Запам'ятовуємо: не факт, що варяг робитиме у нас те ж саме, що робив у себе.

Айварас Абромавічюс дає нам інший урок. І звучить він приблизно так: варяг, що прийшов з бізнесу, не обов'язково буде довго терпіти всю специфіку нашої політики, якщо не знайде для себе додаткових мотивацій.

Абромавічюс не отримав тих повноважень, які хотів, не зміг зробити те, що хотів - зокрема, щодо приватизації держпідприємств, зіткнувся з політичною протидією, голосно запитав "так навіщо я тут?" І виправив це - в сенсі, покинув нашу країну. Інший "варяг" з його команди, Яника Мірило, залишившись, перейшла на регіональний рівень - там, де їй простіше і приємніше працювати.

Урок другий: варягу потрібна мотивація. Без неї він псується.

А ось зворотний приклад - Войцех Бальчун. Глава "Укрзалізниці" перехопив ініціативу і, заручившись підтримкою прем'єр-міністра, який пішов в атаку на профільного міністра Володимира Омеляна. З Міклошем його трохи ріднить ситуація, в якій він опинився: для польського легіонера зараз важливіша стабілізація підприємства, яке дісталося йому в дуже жалюгідному стані, ніж його швидке реформування, яке хоче бачити міністерство.

А від Абромавічюса відрізняє той факт, що він, здається, вміє грати в політичні домовленості і союзи і не гребує тонкими маневрами. Можливо, він в цьому вправніший, ніж місцеве начальство. Ось вам і рок-музикант.

Урок третій: деякі варяги теж вміють "грати в престоли".

Нарешті, наш головний варяг, Михайло Саакашвілі.

Саакашвілі йшов в Україну, як тріумфатор, як рок-зірка, ведучи за собою цілу команду менших варягів. Після року з невеликим ситуація у нього далеко не така райдужна. Можливо, в результаті деякі варягокартвели з його "свити" виявляться більш успішні в нашій країні, ніж їх ватажок.

Проблема в тому, що Саакашвілі повинен був стати найкрутішим українським чиновником. Але він - політик. Він і поводився, як політик: багато з'являвся на телеекранах, диктував полум'яні промови, створював партію, краудсорс, збирав антикорупційні форуми, викривав опонентів.

У якийсь момент ця публічна діяльність затьмарила виконану ним роботу в Одеській області. Яка, хоч і значна, але все-таки не настільки об'ємна, як, наприклад, робота, виконана в Дніпрі командою Валентина Резніченка. І не настільки крута, як очікувалося від батька "грузинського дива" (не його вина - ефект завищених очікувань як він є).

При цьому, здається, Михайло Ніколозович не залишав надію повернутися в Грузію. Цю надію у нього відібрали результати останніх парламентських виборів - і тепер він повністю зосередився на політбудівництві в Україні. Відхід з губернаторства і заяви, що його супроводжують - це остаточний перехід в статус українського публічного політика.


Ось тільки тепер це складніше. Раніше його в Україні оцінювали, як казкового чарівника з грузинського епосу. Зараз багато хто вже будуть, як колишнього губернатора Одеської області, а це зовсім не той пафос.


Більш того, Саакашвілі логічно почав будувати свою політсилу як опозиційну, перейшовши до відкритої критики президента і його оточення, фактично звинувативши їх в свій відхід з поста глави ОДА. Ось тільки щось ті ж люди в оточенні президента не заважали йому свого часу погодитися на цю посаду.

Більш того, деяким з наближених президента з неоднозначною репутацією він, пам'ятається, допоміг обратися до парламенту по 205-му округу. Так, у українського електорату коротка пам'ять - але, як на зло, не у того прошарку, якому хоче сподобатися Саакашвілі.

І це, до речі, ще одна його проблема. Він орієнтується на електоральне поле, на якому вже сидить занадто багато політиків. Прошарок "демократичної" (тобто не проросійської) опозиції у нас не такий і великий. Його більш популістське крило окуповано "Батьківщиною" і Радикальної партією, туди не пробитися.

Тому Саакашвілі попрямував на ділянку лібералів-антикорупціонерів. Так, на тому, де вже активно працює "Самопоміч" та оновлений ДемАльянс, не рахуючи більш дрібні сили. При цьому спробу об'єднатися з ДемАльянсом півроку тому "грузини" самі ж загубили надто великими амбіціями (не виключено, що спробують знову, але вже буде складніше).

Чи вийде у Саакашвілі стати реальною силою в українській публічній політиці? Почекаємо до наступних парламентських виборів. На старті здається, що викликів більше, ніж можливостей.

Урок четвертий: навіть найкрутішому і найдосвідченішому варягу може бути досить складно реалізувати в Україні свої амбіції. У нас все-таки дуже непроста країна.

Чи можна в підсумку сказати, що сама ідея залучення варягів себе не виправдала? Мабуть, ні. Виявилося, що це зовсім не панацея. Виявилося, що деякі з них відразу відкидаються української політичної системою, як чужорідні тіла, а інші, навпаки, так хвацько в неї вписуються, що закрадається підозра, а чи стануть вони взагалі її міняти.

Деякі з них хочуть бути технократами, але вимагають повноважень і не заважати. А іншим, навпаки, значно цікавіше випробувати новий полігон в публічній політиці. Виявилося, що не завжди попередній досвід - запорука успіху на новому місці, і не завжди сам персонаж готовий робити в Україні те саме, чим він рятував власну батьківщину.

Простіше кажучи, найважливіший, узагальнюючий висновок для нас - до призначення кожного варяга потрібен не менший, а, можливо, і більший індивідуальний і обережний підхід, ніж до "аборигена". 

P.S. Автор свідомо не згадував Наталію Яресько. Виною тому не стільки її українське походження (частково українцями за походженням можна вважати і Міклоша, і Мірило), скільки той факт, що її особисті і ділові інтереси були помітно пов'язані з Україною ще до запрошення в уряд.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
13:58
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:43
Ван Ї
У Китаї заявили про зростання "негативних факторів" у відносинах зі США
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:26
Новопризначена голова МЗС Латвії Байба Браже прибула до Києва
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
На фото: У Китаї під час виступу померла співачка
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
12:53
Наталка Діденко спрогнозувала теплу та сонячну погоду найближчими вихідними
12:51
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
У Німеччині заявили, що збірну України посилено охоронятимуть на Євро-2024
12:49
Ексклюзив
Володимир Івасюк
Автора "Червоної рути" Івасюка знищив КДБ, його повісили вже мертвого, - ексзаступник генпрокурора України Голомша
12:38
Микола Мулюкін
Під час окупації керував пограбуванням Чорнобильської АЕС: слідчі оголосили підозру заступнику гендиректора Росатому Мулюкіну
12:36
"США антагонізують Путіна, щоб змусити його поширити війну на інші регіони": добірка фейків у світі за 26 квітня
12:35
на фото наслідки обстрілу Нікополя
Окупанти обстріляли Нікополь: серед поранених – дитина
12:31
Україна повернула тіла 140 полеглих оборонців
12:30
На фото: Михайло Резнікович
Театр Лесі Українки прибрав з репертуару вистави режисера Резніковича, який виїхав до Росії
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:22
Михайло Подоляк
"Дистанційних документів не буде": в ОП заявили, що чоловіки 18-60 років зможуть оформити папери лише в Україні
12:12
Розстріл поліцейських на Вінниччині: ДБР викрило двох військових, які переховували підозрюваних
12:02
OPINION
Сергій Фурса
Чи може держава мститися своїм громадянам? Виявляється, може
11:58
Розвідка Британії назвала основний напрямок операцій РФ і оцінила здатність окупантів захоплювати нові міста
11:50
електроенергія
В Україні надалі фіксують дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 26 квітня
11:48
бомбардувальники
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах
11:33
Інтерв’ю
Володимир В'ятрович
Чорнобиль — історія про те, як приховування правди коштує життя людей: розмова з істориком Володимиром В'ятровичем
11:31
Оновлено
Росіяни обстріляли Дергачі на Харківщині: постраждали 4 людини, троє з них діти
11:29
На фото: Елізабет Мосс
Зірка "Оповіді служниці" Елізабет Мосс зламала хребет на зйомках нового серіалу
11:22
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
Ворог утричі переважає в живій силі: Згурець сказав, де на Покровському напрямку окупанти зосередили зусилля
11:22
Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
День Чорнобильської трагедії: 38 років з дня катастрофи
11:18
монета "Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний"
НБУ до роковин Чорнобильської трагедії випустив пам'ятну монету з лелекою
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Пентагон дав добро на атаки ATACMS по Криму, а Польща спробує повернути українських призовників. Акценти світових ЗМІ 26 квітня
11:00
Швейцарія
Комітет парламенту Швейцарії схвалив допомогу Україні у розмірі $5,5 млрд
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
10:42
лукашенко, путін
Білорусь ухвалила воєнну доктрину з можливістю участі у війні на боці "дружніх держав"
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
10:17
Наводили російські КАБи по позиціях ЗСУ: підозри отримали двоє жителів Харкова
10:04
прапор
У Фінляндії в прикордонному з РФ місті двічі впродовж тижня зривали прапор України біля мерії
10:02
OPINION
Наталка Панченко
Чергова зрада: як в Україні "розкрадуть" американську допомогу
09:56
санкції проти Ірану
США запровадили санкції проти організацій, які допомагали передавати іранські БПЛА Росії
Більше новин