Огляд

Пентагон дав добро на атаки ATACMS по Криму, а Польща спробує повернути українських призовників. Акценти світових ЗМІ 26 квітня

Юрій Мартинович
26 квітня, 2024 п'ятниця
11:14

У фокусі міжнародних видань – нові можливості ЗСУ завдяки "довгим рукам" ракет ATACMS, а також, чи буде Польща й інші країни депортувати українців призовного віку назад в Україну

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 26 квітня.

Куди Київ може бити завдяки ракетам ATACMS

Фото: відкриті джерела

 

Україна отримала і вже почала використовувати довгоочікувані ракети ATACMS з дальністю удару близько 300 км. Як пише The New York Times, Пентагон дозволив Україні використовувати нову зброю для ураження російських цілей у Криму.

Високопоставлені чиновники Пентагону заявили в четвер, що українські сили зможуть використовувати нещодавно поставлену ракетну систему дальнього радіусу дії для більш ефективного націлювання на російські сили в окупованому Криму.

"Після кількох місяців запитів Україна отримала більш дальню версію армійських тактичних ракетних систем, відому як ATACMS, яка може долати 190 миль (300 км). Перед поставкою цього місяця Сполучені Штати вже надали Україні версію системи, яка має радіус дії 100 миль (160 км) і озброєна касетними боєприпасами широкого розповсюдження", - кажуть американські журналісти.

Посадові особи з питань національної безпеки США заявили, що нова система зброї може проникати глибше в окуповані Росією частини України та націлюватися на вузли постачання російських військ на південному сході.

Мета нових систем великої дальності полягає в тому, щоб посилити тиск на Крим, центр російських повітряних і сухопутних сил, "де зараз Росія має відносно безпечний притулок", — сказав високопоставлений чиновник оборони журналістам під час брифінгу в Пентагоні.

Представники Пентагону відмовилися назвати точну кількість систем великої дальності, які були відправлені в Україну. Раніше адміністрація Байдена таємно відправила ATACMS більшого радіусу дії, щоб це було сюрпризом для росіян. Вони були частиною 300 млн поставки, оголошеної в березні.

"Україна використала ракети більшого радіусу дії ввечері у вівторок, щоб завдати удару по російським військам у портовому місті Бердянськ, заявив високопоставлений чиновник США на умовах анонімності для обговорення оперативних питань. Соціальні мережі в Україні повідомляли про великі пожежі та вибухи минулого тижня на військовому аеродромі в Джанкой, Крим, який, за словами двох офіційних осіб США, був ціллю ATACMS далекої дії", - пишуть у The New York Times і додають, що рішення Байдена в лютому відправити в Україну понад 100 систем великої дальності стало серйозною зміною його політики.

Раніше адміністрація президента США ухилялася від їх надсилання через побоювання, що Київ використає ці системи для атак на цілі в Росії, що може призвести до подальшої ескалації конфлікту. Але за більш ніж два роки після вторгнення Росії та окупації України розрахунки Байдена змінилися, кажуть представники адміністрації.

Часів Яр

Фото: gettyimages

 

Також у The New York Times пишуть про запеклий бій за Часів Яр, який займає лише близько 13 квадратних кілометрів, але якщо росіяни зможуть захопити його, вони контролюватимуть командні висоти, які дозволять їм націлитися безпосередньо на основну агломерацію міст у Донецькій області, які все ще знаходяться під контролем Києва. У тому числі й штаб українського східного командування в Краматорську.

"Часів Яр — це "ключ", який відкриє браму для виснажливих і тривалих боїв", — вважає військовий аналітик, колишній полковник української армії Сергій Грабський.

Хоча Україна сподівається, що поновлена ​​військова допомога від Сполучених Штатів дозволить їй розпочати стабілізацію зношених оборонних ліній, її солдатам відчайдушно не вистачає майже всього — від артилерійських снарядів і танкових снарядів до протиповітряної оборони та бронетехніки.

Американські журналісти констатують, що можуть знадобитися тижні, щоб значні потоки матеріальних засобів змінили динаміку на фронті, і українські чиновники попередили, що Кремль спробує використати цю можливість, щоб прорвати українську оборону, де тільки зможе.

Чи правильно позбавляти паспорта українців за кордоном

Мобілізація жінок

Фото: Колаж Еспресо TV

 

Черги за кордоном в українських консульствах не оминули увагою іноземні ЗМІ. У Politico написали, що критика українського уряду в країні посилюється через суперечливу тимчасову заборону на видачу нових паспортів і надання нетермінових консульських послуг для українських чоловіків призовного віку за кордоном.

Нові мобілізаційні вимоги, які змушують усіх чоловіків бойового віку реєструватися або оновлювати особисті дані в українських призовних комісіях, незалежно від місця їх проживання, спричинили в консульствах справжні заворушення в той час, коли Україна намагається протистояти Росії на полі бою.

Багато українських чоловіків, які роками жили за кордоном зі своїми родинами до початку повномасштабного вторгнення, є обурені, оскільки вони не планували повертатися воювати, а активно допомагали донатами та виступали за збільшення допомоги Україні. Водночас діючі військовослужбовці, багато з яких воюють на передовій понад два роки без відпочинку, незадоволені тим, що в новому законі про мобілізацію немає умов демобілізації.

"На думку багатьох його критиків, новий указ про консульську службу порушує права людини і лише відштовхне українців, які живуть за кордоном. Але уряд президента Володимира Зеленського вважає це рішення справедливим", - відзначають у Politico.

Українські чоловіки за кордоном можуть втратити свій легальний статус перебування, заявив виконувач обов'язків голови Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

"У деяких країнах українці почнуть втрачати правовий статус осіб, які перебувають під захистом. Їм доведеться клопотати про надання статусу біженця", – сказав Павліченко.

За європейськими оцінками, приблизно від 600 000 до 850 000 українських чоловіків втекли до Європейського Союзу після початку російського нападу в 2022 році.

Тим часом Польща та Литва кажуть, що допоможуть Києву повернути на батьківщину чоловіків-українців, пише The Guardian.

"Ми давно пропонували, що ми можемо допомогти українській стороні забезпечити, щоб люди, які підлягають [обов’язковій] військовій службі, поїхали в Україну", — сказав міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, але не уточнив подробиць про те, які механізми можуть бути використані.

Його литовський колега Лаурінас Кашчунас сказав, що Литва також може вжити подібних зусиль. "Україні дуже не вистачає мобілізаційного резерву... Це несправедливо по відношенню до тих громадян, які воюють за свою країну", - сказав він у четвер.

Тадеуш Колодзей, юрист польської неурядової організації Ocalenie Foundation, заявив, що польська влада не могла б депортувати українських чоловіків в Україну, а також не планує оголосити їх перебування в країні незаконним.

Але наступного тижня польський парламент має розглянути нові постанови, які вимагатимуть від усіх українців пред’являти дійсний паспорт, щоб мати можливість отримати пільги в Польщі. Раніше українські біженці могли зробити це, пред'явивши будь-які інші документи, що посвідчують їх особу.

"Проєкт тексту, який ми бачили, скоротить приблизно 80% пільг для людей без паспорта", – сказав Колодзей. Згодом також можуть виникнути питання, чи можуть люди без паспорта легально працювати. "Якщо отримати паспорт буде неможливо, багато з цих людей можуть попросити притулку", — додав Колодзей.  

Як старий військовий корабель може спровокувати велику війну між Китаєм та Філіппінами

Фото: benarnews

 

А в Азії може спалахнути нова війна через старий іржавий військовий корабель, що знаходиться в спірних водах, про це пише The Washington Post.

"У найбільш запеклій водній артерії у світі ризик наступної війни в Азії все більше залежить від ветхого корабля, поцяткованого дірами, вкритого іржею та прикинутого до рифу", - кажуть американські журналісти.

Щоб підтвердити свої претензії в Південно-Китайському морі, Філіппіни в 1999 році навмисно посадили десантний корабель часів Другої світової війни на напівзатоплену мілину, створивши судно як форпост філіппінського флоту. BRP Sierra Madre, яка з тих пір залишилася на мілині, стала епіцентром ескалації напруженості між Філіппінами та Китаєм — і тією ниткою, яка може втягнути Сполучені Штати в збройний конфлікт у Тихому океані, кажуть офіційні особи і аналітики безпеки.

Китай претендує на переважну частину Південно-Китайського моря і в останні місяці посилив зусилля, щоб запобігти постачанню Філіппінами персоналу на борт Sierra Madr. Аналіз даних стеження за судами та відеозаписів за останній рік показує, що кораблі китайської берегової охорони та міліції неодноразово стикалися з філіппінськими судами постачання. Китайські кораблі також все частіше використовували водомети з близької відстані, часом виводячи з ладу філіппінські кораблі та ранячи моряків.

Будь-яка подальша ескалація, попереджають західні та філіппінські офіційні особи, може призвести до відкритого конфлікту.

Представники адміністрації Байдена підкреслили, що збройний напад на філіппінське військове судно, таке як Sierra Madre, спричинить військову відповідь США відповідно до договору про взаємну оборону 1951 року. Президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший заявив після зустрічі з президентом Байденом у Вашингтоні на початку цього місяця, що вбивство філіппінських військовослужбовців іноземною державою також буде підставою для порушення договору.

Аналітики кажуть, що Пекін, можливо, і не має наміру розпочинати тут війну, але неодноразові зіткнення в морі між суднами підвищили ймовірність фатальних дій, що також може спровокувати відповідь США.

Суперечка навколо цієї мілини — одного з десятків спірних островів, рифів та інших об’єктів — є частиною все більш небезпечної конкуренції між країнами, які межують з Південно-Китайським морем, за суверенітет над цими стратегічними водами та контроль над енергетичними та іншими ресурсами, які знаходяться нижче.

Читайте також: Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня

Теги:
Читайте також:
Київ
+27°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.19
  Купівля 41.19
  Продаж 41.75
 • EUR
  Купівля 44.82
  Продаж 45.62
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
23 липня
17:12
Селін Діон
Хвора Селін Діон відкриватиме Олімпіаду-2024, Снуп Догг нестиме Олімпійський вогонь
17:12
Оновлено
ЄС
ЄС схвалив військову допомогу Вірменії та перемовини про безвізовий режим
17:07
Дмитро Кулеба
Перший з 2012 року візит очільника МЗС до Китаю: Кулеба розповів, про що говоритиме в Пекіні
17:00
Аналітика
Камала Гарріс
Камала Гарріс – найімовірніша конкурентка Трампа: що про неї відомо та які в неї шанси стати президенткою США
16:48
Війна з Росією
Від початку доби на фронті відбулося 83 боєзіткнення. Росіяни найактивніше атакують на Покровському напрямку
16:47
Христина Соловій
"Я б не рекомендувала ходити до Емми на інтервʼю": Соловій розкритикувала Антонюк і назвала її упередженою
16:34
російські окупанти
На Запоріжжі кількість військових РФ упродовж трьох тижнів збільшилася до майже 90 тис., - ОСУВ "Таврія"
16:32
Влада не транслює запит на справедливість всередину суспільства, - Притула про виїзд Ханумака за кордон
16:29
ракетна атака на Охматдит
Охматдит оголосив тендер на відновлення після російського ракетного удару
16:27
демонтаж тунелю Деміївська
Посадовцям Київського метрополітену оголосили підозру в недбалості через підтоплення тунелю на "синій" гілці
16:19
Верховна Рада
"Збили з порядку денного": нардепка Клименко розповіла, як "слуги" та рештки ОПЗЖ протидіють забороні УПЦ (МП)
16:05
OPINION
Олексій Біловол
У 2024 історія може зробити зигзаг
15:54
спека в Європі
Кліматологи з Copernicus назвали 21 липня найспекотнішим днем за всю історію спостережень
15:54
Укрзалізниця збільшила кількість місць із Києва до Одеси на липень та серпень
15:37
На станцію "Академік Вернадський" несподівано прийшли пінгвіни дженту
На станцію "Академік Вернадський" несподівано прийшли пінгвіни дженту, які цю пору року проводять у інших місцях
15:33
Ексклюзив
Генерал-лейтенант ЗСУ Юрій Содоль та майор НГУ Богдан Кротевич
"Ймовірно, політична воля": експерт Ступак про бездіяльність ДБР щодо генерала Содоля
15:31
Зірка "Хлопаків" Карл Урбан
Зірка "Хлопаків" Карл Урбан розповів, коли вийде останній сезон серіалу
15:30
Лукойл
Угорщина та Словаччина ініціювали скликання комітету Єврокомісії через припинення Україною транзиту нафти "Лукойлу"
15:13
Камала Гарріс
Кампанія Гарріс зібрала $100 млн з моменту її вступу в президентські перегони
15:11
Ексклюзив
Микола Княжицький
У Раді нардепи блокують трибуну через небажання керівництва виносити заборону УПЦ (МП) на голосування, - Княжицький
15:08
Динамо, УПЛ
"Динамо" - "Партизан": де та коли дивитися матч кваліфікації Ліги чемпіонів
15:06
Кабмін схвалив Стратегію продовольчої безпеки України до 2027 року
14:57
Пресреліз
Учасники проєкту Leave no one behind
В УКУ стартувало ексклюзивне навчання вчителів інформатики
14:50
Кабмін видав першу позику бізнесу та кредити фізособам на альтернативні джерела енергії
14:41
Україна залучить $3,9 млрд гранту від США: на що спрямують кошти
14:25
Оновлено
Су-25
Другий за місяць: Сили оборони збили ворожий Су-25 на Донеччині
14:14
Оновлено
обстріл Марганця
Росіяни атакували будинок сімейного типу на Дніпропетровщині: поранено трьох дітей
14:14
школа, урок
Уряд визначив дату початку навчального року в школах
14:07
Джо Байден
"Європейські лідери виглядають дурнями, оскільки пішли за Байденом у війну з Росією": маніпуляції світових ЗМІ за 23 липня
14:06
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Окупанти запровадили перепустки для жителів 15-кілометрової зони уздовж Дніпра на ТОТ Херсонщини
14:01
OPINION
Олексій Панич
Тепер республіканці опиратимуться зняттю Байдена
13:58
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
Нетаньягу заявив, що Ізраїль та ХАМАС наближаються до угоди про перемир'я в Газі
13:48
спека
Де 24 липня ймовірні дощі та коли чекати на спеку: прогноз погоди від Наталки Діденко
13:41
Керує одним із ключових рупорів Кремля: СБУ повідомила про підозру очільнику "Медіахолдингу ДНР" Черкашину
13:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Херсон дроном: поранень зазнав чоловік, його госпіталізовано
13:25
Естонія
Уряд Естонії під керівництвом реформіста Крістена Міхала склав присягу
13:19
Новини компаній
Як проєкт "Спільна спрага" від "Моршинської" надихає рухатись уперед і допомагати країні
13:15
Владислав Кабаєв, Андрій Ярмоленко, Сергій Сидорчук та Владислав Ванат (зліва - направо)
Грали на території РФ: "Динамо" скасувало усі двосторонні заходи із сербським "Партизаном"
13:09
Верховна Рада
ВР проголосувала за продовження воєнного стану
13:08
Ексклюзив
Микола Рябчук
Важливо пояснити світу, що війна з РФ - це питання міжнародного права, це зрозуміє і Глобальний Південь, - публіцист Рябчук
Більше новин