Замість кешу - папір. Індійський рецепт перемоги корупції за 1 день

Дмитро Гомон
11 листопада, 2016 п'ятниця
10:29

Влада Індії без попередження оголосила про виведення з обігу банкнот великого номіналу, що поставило поза законом величезні об'єми "чорного налу"

Захід, до якого вдався уряд Індії на чолі з прем'єр-міністром Нарендрою Моді, дуже непопулярний. З вівторка 9 листопада заборонений обіг купюр номіналом 500 та 1000 рупій - найбільш популярних платіжних засобів країни.

Багатьом українцям він, напевно, нагадає павловську реформу буремного 1991 року, коли одномоментно з обігу були вилучені радянські купюри по 50 та 100 рублів. Але якщо в СРСР мова йшла про пограбування народу, то у випадку з реформою Моді мова йде про потужний удар по корупції, а більш конкретно - по власникам чемоданів "чорного кешу".

Секретна реформа

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді

Для Індії проблема корупції - одна з найбільш гострих. У рейтингу сприйняття корупції Transparency International вона має 38 очок. Для порівняння, Україна вважається більш корумпованою і має 27 очок, а найменш корумповані країни світу мають близько 90 очок.

Рішення відмовитись від обігу купюр в 500 та 1000 рупій ухвалили раптово і зробили це свідомо, аби всі ті, хто тримав свої накопичення в готівці не встиг нічого вдіяти. Новину громадянам повідомив прем'єр-міністр Нарендра Моді у телевізійному зверненні. Це, до речі, було його перше телезвернення до народу за весь час перебування при владі з 2014 року, стверджує індійське видання Firstpost.

Для того, аби не стався витік інформації, пише The Times of India, члени уряду не могли залишити засідання аж до закінчення телезвернення прем'єра. Його було призначено на пізній вечір - час, коли більшість магазинів уже позакривалась і ніхто не міг швидко витратити незаконні купюри на дорогі покупки.

А ще кілька тижнів тому секретаріат уряду видав циркуляр, який забороняв проходити на засідання з мобільним телефоном. Це також значно знизило ризик витоку інформації.

Потужний удар по корупції

"Це найбільший наступ на чорну готівку, який коли-небудь застосовувався. Це шок для чорного ринку, спекулянтів та корумпованих осіб усіх відтінків та в усіх сферах життя", - пише Firstpost. Окрім того, уряд наголошує, що це є превентивний захід для розповсюдження тероризму.

"Потужний і рішучий крок уряду для боротьби з чорною готівкою та використанням фальшивих купюр для фінансування терору", - написав у Twitter секретар уряду з питань економіки Шактіканта Дас.

Гроші старого зразка можна покласти на банківський депозит. Зробити це дозволяється до 30 грудня 2016 року. Але корупціонерів це не врятує, бо поява на рахунках великих сум готівки призводитиме до пильної уваги податкових інспекторів та подальшого розслідування щодо походження цих грошей.


Банки зобов'язали передавати в податкові органи дані про особу, яка кладе на депозит велику суму - це правило діятиме до 30 грудня 2016 року. Якщо вона не співпаде з рівнем доходів, доведеться не лише сплатити податок, а ще й штраф, який складатиме суму податку підвищену на 200%.


Уряд заспокоює скромних бізнесменів, що їх не перевірятимуть. Міністр фінансів Арун Джейтлі запевнив, що не буде жодних питань до людей через депозити, які не перевищують 250 000 рупій. "Нікому не будуть ставити питання чи піддавати утискам через невеликі депозити", - пообіцяв міністр.

Ще одна мета реформи - це стимулювання переходу на онлайн-платежі. "Дії уряду спонукають країну переходити на безготівкові розрахунки та запроваджувати цифрову економіку якнайшвидче", - розповів газеті The Indian Express референт з інвестицій компанії Tata Asset Management Рітеш Джейн.

Ускладнення для людей

Звісно, що на практиці не все так райдужно, як змальовує уряд. Новина про вилучення двох найпопулярніших у країні номіналів з обігу миттєво призвело до появи біля банків величезних черг. Люди панікують, бо мало хто достеменно розуміє, де та в якому обсязі можна витратити чи обміняти купюри, які раптово перетворилися на звичайні папірці.

"Заборонені купюри - це 85% готівки, яка знаходиться в обігу в Індії, економіка якої переважно базується на готівкових розрахунках", - повідомляє BBC.

Індія реформа рупії готівка черга

Черга в банк людей, які прагнуть обміняти вилучені з обігу гроші. Фото: Reuters

Окрім згаданих депозитів, заборонені купюри можна використати для певних цілей, але тільки протягом двох діб - до опівночі 11 листопада. Ними можна сплатити комуналку, штраф чи інший платіж у державних установах, можна сплатити послуги в державній лікарні, розрахуватися на АЗС, муніціпальних автобусах чи в залізничних касах тощо.

У банках ввели обмеження на зняття готівки. Для банкоматів це 2000 рупій на добу з картки до 18 листопада і 4000 рупій з 19 листопада. Для кас банків добовий ліміт складає 10 000 рупій.

Крім того, купюри можна поміняти в банках на гроші нового зразка, але не більше 4000 рупій. Паралельно з вилученням старих купюр 500 та 1000 рупій вводяться банкноти нового зразка в 500 та 2000 рупій.

Нові купюри викликали цілу хвилю постів у соцмережах. У Facebook, Instagram, Twitter гуляють десятки селфі з хештегом #Rs2000.

Індія реформа рупії готівка селфі

У середу банки зачинились - їм надали можливість використати цей день для накопичення купюр нового зразка на заміну старим. Не працювали і банкомати - їх перекалібровували на видачу купюр номіналом 50 та 100 рупій, а також банкнот нового зразка 500 та 2000 рупій.

Проте уряд запевняє, що банки працюватимуть у найближчі суботу та неділю. У четвер вони вже відкрились, але працювали недовго і швидко позачинялись, бо скінчилась готівка, пише The Indian Express.

Проблеми для туристів

Та найбільше від реформи постраждали туристи, пише Times of India. Ті, хто прилітав у країну, не могли зняти потрібну кількість рупій в обмінних пунктах в аеропортах. Ті, хто залишав країну, не могли поміняти рупії назад на долари або євро. Для іноземних туристів встановлено ліміт на обмін - до 5000 рупій. Але для цього потрібен документ, який підтверджує, що раніше ви міняли валюту на рупії.

Проблема в тому, що більшість іноземців знімає рупії в місцевих банкоматах і жодних чеків не отримує. Можна хіба що спробувати запросити виписку зі свого банку, яка б підтвердила проведену операцію, але не факт, що індійські чиновники задовольняться нею.

Туристи в маленьких містечках мали проблеми, бо в тамтешніх магазинах немає кардрідерів - вони приймають лише готівку. The New Indian Express пише, що на АЗС та на касах платних автобанів у туристів відмовлялися брати виведені з обігу купюри, хоча уряд зобов'язав їх робити це. Виникли проблеми і в бажаючих відвідати музеї та релігійні святині - знову ж таки через відсутність послуги онлайн-бронювання квитків, там беруть тільки кеш.

Реформа, яку взявся провести уряд Моді - ризикована операція. Уряд свідомо руйнує свою народну популярність, бо будь-які подібні реформи з грошима людей - це удар по іміджу. Та якщо непопулярний крок призведе до підвищення прозорості економіки - негатив буде переплюнуто подальшими позитивними змінами.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:33
Оновлено
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
Більше новин