Як врятуватися від хакерів. 8 порад від Українського кіберальянсу

Анастасія Пашинська
24 жовтня, 2017 вiвторок
19:30
Зміст

Еспресо разом з Українським кіберальянсом розповідає, як не потрапити на гачок інтернет-вірусів

Один із хакерів Українського кіберальянсу Sean Townsend розповів, як, обробляючи здобуті паролі до термінальних сервісів Windows, натрапив на дані комп'ютера одного з обласних водоконалів України. Хакери одразу поділилися знахідкою з працівниками водоканалу і порадили їм надалі бути обережнішими.

Що ж сталося? Один із працівників водоканалу хотів працювати з дому, тому відкрив віддалений доступ до робочого столу державного підприємства. І хоча з'єднання було запаролене, підібрати пароль методом підбору було нескладно. Але якби пароль потрапив до зловмисників, то хакери запросто пробралися би й до технічних систем.

У результаті злому, одна з областей могла залишитися без води як мінімум на день. Витік інформації стався через неуважність працівника.

"Після цього численні експерти з водоканалів написали би тонни макулатури про страшну, всепроникну кіберзброю Росії, націлену на критичну інфраструктуру", - пише Sean Townsend.

Український кіберальянс - це ті самі хакери, які невтомно зламують комп'ютери ватажків бойовиків у зоні АТО, російських державних діячів і передають отриману інформацію спецслужбам України та ЗМІ.

Їхній представник - Sean Townsend поділився з Еcпресо.TV, як убезпечити себе в мережі.


Кому я потрібен, ніхто мене ламати не буде

Це велика помилка. Людина не існує в порожнечі, навколо неї є колеги, друзі, родина. Зламавши одного користувача, хакеру-зловмиснику дістаються його контакти. Серед них може виявитися і відома людина. І ця відома людина швидше відкриє лист або повідомлення від знайомого, ніж від випадкового спамера.

Цим хакери і користуються, надсилаючи листи всім знайомим зламаного користувача. А в листі може бути посилання на фальшивий поштовий сервіс або вірус. Деякі хакери навіть переписуються від імені своєї "жертви", підроблюючи стилістику і пунктуацію користувача.

Також не варто забувати і про кіберзлочинців, яким байдуже відомий ви чи ні — вони шукають легких грошей.

"Кожен шматочок вашого віртуального майна, може бути проданий, починаючи від пошти і облікових записів у соціальних мережах до банківського рахунку включно", - говорить Sean Townsend.


Я не заходжу на підозрілі сайти, тому я поза зоною ризику

Іноді зловмисники можуть перехопити ваш інтернет-трафік - інформацію, якою ви обмінюєтеся з різними користувачами. Тому зауваження Windows "ваше з'єднання не захищено" - не порожній звук. Якщо вже вам не терпиться попрацювати з дому з секретними документами своєї компанії, як співробітнику водоканалу, Sean Townsend радить Sean Townsend радить налаштувати VPN-сервер для компанії.

Це спеціальний сервер, який ховає ваш справжній IP від усіх, і створює подобу міцного тунелю між вашим комп'ютером і кінцевою точкою призначення інформації. Таким чином домашній комп'ютер стає частиною робочої мережі. При використанні цього сервісу інтернет буде повільнішим, ніж зазвичай, зате ваш трафік буде у безпеці. 

Також можна обмежити допуск до робочого столу фільтром IP адреси, з якого можливе підключення. Користувач з іншим IP просто не зможе зайти на робочий стіл підприємства.


Я не беру роботу додому, тому моя компанія в безпеці

Неправда. Пошта демократичної партії США була зламана двічі. Перший раз - за допомогою розсилки фішингових листів, всередині яких перебувала програма-шпигун. Вдруге пошту зламали за допомогою фальшивої форми поштового сервісу.

Наприклад, ви можете нібито перейти за посиланням на сторінку Gmail (поштовий сервіс Google), де у вас попросять ввести логін та пароль ще раз. Насправді сайт буде лише зовні нагадувати популярну пошту, але з іншою адресою. Це сайт-обманка, який надішле ваші заповнені дані (логін і пароль) зловмисникам.

Уникнути цього можна, якщо ви не будете відкривати файли від незнайомців і переходити на невідомі посилань. Також варто перевіряти назву сайту перед внесенням даних.

Якщо у вас пошта Gmail, але замість "google" в адресному рядку ви бачите "hoogle" або взагалі щось мало схоже, то закрийте сайт, вас намагаються обдурити. За словами Sean Townsend - це найпоширеніші помилки при роботі з поштою. Саме цим і користуються хакери.


Але у мене є антивірус!

"Антивіруси моментально застарівають, кіберзлочинці постійно перевіряють, щоб їхні інструменти не виявлялися антивірусами", - розповідає Sean Townsend.

Віруси можуть змінюватися раз на годину, генеруючи новий код, який не дізнається жоден антивірус. Але від старих версій вірусів і школярів, які бавлячись намагаються отримати вашу інформацію, можна захиститися. Антивірусом потрібно вміти користуватися, однак покладатися на нього одного не можна.

Для антивірусу система комп'ютера виділяє особливі привілеї. Тому антивіруси можуть робити все, що їм "захочеться", згідно з їхнім кодом.

“Жоден з виробників антивірусів на цьому ще не попався, але антивірус може бути використаний і для атаки. Так само для атаки може бути використана будь-яка встановлена програма", - говорить хактивіст Sean Townsen.


Як щодо моїх поштових скриньок на Yandex/Mail.ru?

“Якщо у вас пошта на сервісах Mail.ru і Yandex, то ваші листи в будь-який момент можуть бути розкриті ФСБ Росії. Для цього їм не потрібно ніяких шпигунських програм".

Відповідно до законодавства Росії, органи безпеки можуть отримати доступ до будь-якої закритої інформації, навіть якщо це листування у Вконтакте. Тому варто подумати перш ніж використовувати російські сервіси обміну та зберігання інформації.

До речі, сервіс миттєвих повідомлень Telegram придумала та сама людина, що і російську соціальну мережу ВКонтакте - Павло Дуров. Автор програми наполягає на її виключній безпеці, принципи шифрування у неї такі ж, як і в месенджері WhatsApp.

Але незважаючи на запевнення Дурова, варто обережно користуватися продуктами російських програмістів, навіть якщо вони не висловлюють підтримку власній державі. Інтернет-бізнес російських програмістів все одно контролюється державою.


Чим же тоді користуватися?

Серед безкоштовних поштових сервісів найбільш привабливим є Gmail.

"У Google непоганий продукт, ламати Gmail складніше, ніж інших провайдерів безкоштовної пошти", - зізнається хакер Sean Townsend.

Перевірити, чи зламували вашу пошту або аккаунт соцмережі можна за допомогою сервісу I Have been pwned? Це постійно оновлювана база даних зламаних акаунтів, відкрита одним із менеджерів Microsoft Троєм Хантом.

За статистикою сайту Вконтакте знаходиться на шостому місці за зломами. Українцям варто замислитися, оскільки це найбільш відвідувана соцмережа в Україні. У березні на сайт було зроблено 438 мільйонів візитів.


А що робити з паролем?

“Пароль повинен бути досить довгим і складним. Пароль Олексія Карякіна (колишній голова "Народної ради" "ЛНР") входив у топ-100 найбільш часто використовуваних паролів. Його отримали простим перебором", - говорить Sean Townsend.

Компанія TeamsID займається розробкою програми для керування паролів. TeamsID провела аналіз 5 мільйонів зламаних акаунтів і виявила, що паролі, які найчастіше взламували, виявилися: "123456", "password", "12345". Якщо ви знайшли серед найпопулярніших паролів свій — якомога швидше змінюйте його.

Більшість паролів підбирається методом перебору, для цього є спеціальні програми. Але ці паролі підбираються найшвидше.

Хороший пароль повинен складатися з більш ніж 12 цифр і букв в різному регістрі (заголовна-велика).

Краще не використовувати популярні фрази або вірші. А для кожного облікового запису використовувати різні паролі. Запам'ятати все це неможливо, тому існують спеціальні програми для зберігання паролів.


У мене найскладніший у світі пароль, я не спілкуюся з незнайомцями, заходжу в інтернет через безпечні канали VPN і перевстановлюю Windows щотижня. Я в безпеці?

Ні, але якщо зовсім страшно за свою інформацію, можна встановити двофакторну аутентифікацію. Наприклад, при вході на пошту вам не тільки потрібно ввести пароль, але і ввести додатковий код, який вам вислали вам смс.

Або використовувати шифрування за допомогою PGP (Pretty Good Privacy). Тоді навіть якщо ваш аккаунт зламають, прочитати ваші повідомлення і листи не вийде.

Принцип шифрування PGP полягає в тому, що у вас генерується два ключі - внутрішній, за допомогою якого шифруються ваші повідомлення. І зовнішній, за допомогою якого ваш співрозмовник розшифровує повідомлення від вас.

Якщо включити комп'ютер з підключенням до інтернету, однак нічого не чіпати і навіть не дихати — віруси з хакерами все одно можуть з'явитися.

“Існує постійний фактор ризику у вигляді вразливостей нульового дня, про які не відомо нікому, крім атакуючого. А взагалі, всі роблять помилки. І хакери, і фахівці з безпеки не виняток. Безпека - це процес. Будьте пильними!" - радить Sean Townsend.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
01:34
Оновлено
шахед
РФ обстріляла Україну "шахедами" 5 травня: у Харкові сталась пожежа
2024, субота
4 травня
23:40
Олександр Сирський
"Сирський заявив, що призовник має підтверджувати інвалідність у бою": росіяни запустили новий фейк
22:53
Реал, Андрій Лунін, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Реал" Луніна достроково став чемпіоном Іспанії
21:59
Архангельське
Росія окупувала Архангельське на Донеччині, - DeepState
21:48
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
"Жирона" здійснила шедевральний камбек проти "Барселони" і вперше в історії вийшла в ЛЧ
21:33
Оновлено
атака РФ по Харкову, 04.05.24
Росіяни ракетою вдарили по промзоні Харкова: є 6 поранених
21:30
Су-25
Українські воїни збили російський Су-25 над Донеччиною
21:30
україна німеччина
З 1,1 млн українців в Німеччині працює лише кожен 5-й: Bild розібрався чому
21:12
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
"Путін не хоче миру, він божевільний": Зеленський пояснив, як змусити РФ залишити Україну у спокої
20:56
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Вражаючий сезон": тренер "Реала" Анчелотті публічно розхвалив гру Луніна
20:41
Садік Хан
У Лондоні пройшли вибори мера: Садік Хан пішов на третій термін
20:34
Ексклюзив
москва, кремль
Росія реалізовує "Кремлівську весну": політолог Магда про план РФ щодо дестабілізації України
20:03
OPINION
Галина Пагутяк
Біг пес через овес…
20:03
ЖФК «Ворскла" - ЖФК "Кривбас" - 6:0 (4 травня 2024 року)
Жіноча "Ворскла" вдруге поспіль достроково виграла чемпіонат України
20:02
Оновлено
"Олександрія" - "Рух" 2:2 (4 травня 2024 року)
"Рух" зіграв в бойову нічию з "Олександрією", "Оболонь" здолала ЛНЗ: результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
19:59
80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ
За добу Сили оборони відбили найбільше атак на Авдіївському напрямку
19:42
Сектор Гази
Ізраїль запропонував розділити контроль над сектором Гази з низкою арабських країн, - NYT
19:13
У Чехії відбувся мітинг проти заїзду проросійських байкерів з нагоди закінчення Другої світової війни у Європі
18:54
Оновлено
Мустафа Джемілєв
В аеропорту Кишинева затримали помічника Мустафи Джемілєва, занесеного Росією до "списку терористів"
18:52
Міністерство оборони України
Міноборони запустило онлайн-калькулятор грошового забезпечення бійців ЗСУ. Функції сервісу
18:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 4 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
18:38
ДТП
BMW з громадянами України й Білорусі влетів в дерево у Варшаві: усі загинули
18:29
старовинний гарман, Херсонщина
Військовий ТрО передав херсонському музею старовинний артефакт, який знайшов в одному з селищ області
18:12
на фото: Майк Джонсон
"Конгрес має вищі пріоритети перед виборами", - консерватори в сенаті закликали Грін відмовитись від спроби усунути Джонсона
18:02
OPINION
Борислав Береза
Арешт російських активів: гроші в обмін на відмову від окупованих територій
17:57
Оновлено
Обстріл, Харків
Росіяни вдень обстріляли три села Харківщини: загинув чоловік, госпіталізовано жінку
17:45
Оновлено
Окупанти атакували ракетами Одеський район: поранено трьох цивільних
17:41
Оновлено
порошенко зеленський
У Росії оголосили в розшук Зеленського, Порошенка та командувача Сухопутними військами Павлюка
17:16
обстріл, ППО
На Дніпропетровщині ППО збила ворожу ракету
17:06
Оновлено
ФСБ
Спецслужби РФ готують провокації у Москві чи Санкт-Петербурзі, щоб потім затримати "мусульман з вибухівкою": попередження від "Атеш"
16:56
Білгород, наслідки сходження боєприпасу
У Білгороді боєприпас з літака "аварійно зійшов" на приватний сектор: є руйнування та поранені
16:43
Мексика туризм
У Мексиці знайшли тіла трьох туристів з Австралії та США
16:30
Ексклюзив
За два роки війни Міноборони стало дуже токсичним місцем, відновити довіру до якого важко, - Ярова
16:10
хакери
Польща заявила, що також стала ціллю російських хакерів, які атакували Німеччину та Чехію
16:06
експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
РФ виділила 8 млн рублів на експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
16:01
OPINION
Андрій Магера
Українська Феміда мусить покарати білоруського кагебешника
16:00
Ексклюзив
Метью Брайза
"Егоїстичний, зарозумілий і стратегічно необґрунтований крок": дипломат Брайза про критику Білого дому щодо ударів по російських НПЗ
15:48
міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
Міністр оборони Італії засудив слова Макрона про допомогу Україні військами
15:31
Ексклюзив
Емманюель Макрон та Ріші Сунак
Між Францією та Великою Британією може проглядатись конкуренція щодо допомоги Україні, - експерт-міжнародник Желіховський
15:21
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Зовсім скоро ми побачимо остаточне самовизначення Китаю, - політичний експерт Морозов
Більше новин