Сумнівність перебування Російської Федерації в Раді Безпеки ООН

Олександр Задорожній
20 серпня, 2014 середа
12:05
Зміст

Агресор не повинен бути постійним членом РадБезу ООН

Обґрунтування статусу Російської Федерації як постійного члена Ради Безпеки ООН, як правило, пояснюється тим, що 21 грудня 1991 року буда прийнята Постанова Ради глав держав СНД, в якій зазначалось, що «Держави Співдружності підтримують Росію в тому, щоб вона продовжила членство СРСР в ООН, включаючи постійне членство в Раді Безпеки, та інших міжнародних організаціях». Постанову підписали 11 держав СНД, крім Грузії. При цьому, можливість нехтування думкою навіть однієї держави, що входила до СРСР, є сумнівною. 24 грудня 1991 Президент Російської Федерації, спираючись на згадане рішення Ради глав держав СНД, звернувся до Генерального Секретаря ООН з посланням, в якому інформував, що членство СРСР в ООН, у тому числі в Раді Безпеки, у всіх інших органах і організаціях системи ООН продовжується Російською Федерацією. Генеральний секретар висловив думку, що це звернення носило інформативний характер, констатувало реальність і не вимагало формального схвалення з боку ООН. Таким чином, жодних процедур погоджень або затверджень не було проведено, не було рішення ні Генеральної Асамблеї ООН, ні Ради Безпеки, яких лише повідомили про дану трансформацію.

Важливо підкреслити ще один аспект. Російська Федерація могла б відносно правомірно «зайняти місце» СРСР в Раді Безпеки лише в тому випадку, якби зі складу СРСР вийшли всі радянські республіки, окрім самої Росії. Але ж цього не сталося. СРСР припинив своє існування як суб'єкт міжнародного права і як держава.

9 жовтня 2009 року Рада глав держав Співдружності Незалежних Держав на підставі проведеної інвентаризації міжнародних договорів, підписаних в рамках Співдружності Незалежних Держав, і рішень, прийнятих органами Співдружності Незалежних Держав, на предмет подальшої участі в них Грузії у зв'язку з її виходом зі Співдружності Незалежних Держав і з урахуванням згоди Грузії, прийняла Рішення про участь Грузії в міжнародних договорах і рішеннях органів Співдружності Незалежних Держав. У відповідності до даного документу, рішення, прийняті Радою глав держав, Радою глав урядів, Радою міністрів закордонних справ і Економічною радою Співдружності Незалежних Держав, припинили дію для Грузії з 18 серпня 2009 року. У зв’язку з гіпотетичним виходом України з СНД та ймовірною появою аналогічного рішення по Україні, виникає питання про можливе припинення дії Постанови Ради глав держав СНД від 21 грудня 1991 року.

Загалом, очевидно, що перебування Росії в Раді Безпеки ООН кореспондує мовчазній згоді міжнародного співтовариства, та, в першу чергу, інших колишніх радянських республік. Тобто мова йде не про правові, а про політичні підстави, а також про політичну доцільність. Очевидно, що з моменту появи згаданої вище Постанови Ради глав держав СНД мала місце докорінна зміна обставин, і згода України на перебування в Раді Безпеки держави, яка здійснює проти неї агресію (і при цьому якимось незрозумілим чином повинна сприяти підтримці міжнародного миру та безпеки), на сьогодні стає безпідставною.

Автори Статуту Організації Об'єднаних Націй визнали, що п'ять країн – Китай, Франція, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Сполучене Королівство і Сполучені Штати – в силу їхньої ключової ролі у створенні Організації Об'єднаних Націй будуть продовжувати відігравати важливу роль у підтримці міжнародного миру і безпеки. Їм був наданий спеціальний статус постійних членів Ради Безпеки, а також спеціальне право голосування, відоме як «право вето». На сьогодні очевидно, що Російська Федерація не лише не продовжує відігравати важливу роль у підтримці міжнародного миру і безпеки, але і перетворилась на державу-агресора, яка сама власними діями створює загрозу для миру та стабільності. Більше того, Росія намагається використовувати Раду Безпеки ООН як інструмент для поширення неправдивої інформації та викривлених фактів, ставлячи під сумнів існуюче міжнародне право, чим перекреслює саму сутність Ради Безпеки ООН. Такі дії Російської Федерації розмивають основи світового порядку, який базується на Статуті ООН та особливій відповідальності Ради Безпеки і її постійних членів за підтримання міжнародного миру і безпеки. Росія свідомо зловживає своїм статусом постійного члена Ради Безпеки і не виправдовує тієї довіри, яку міжнародне співтовариство виказує постійним членам Ради Безпеки ООН.

Слід підкреслити, що неодноразове посилання представників РФ на те, що право вето здобуте Росією «кров’ю російського народу, пролитою за часів Другої світової війни», є таким, що нехтує величезним вкладом українського та інших народів СРСР у перемогу над фашизмом і є образливим та неприйнятним для України.

Необхідність реформування РБ ООН (збільшення кількості постійних членів, введення подвійного вето, недопущення використання права вето державою-агресором тощо) давно на часі. Цього вимагають не лише останні події, пов’язані з кризами в Сирії та Україні, але й докорінна зміна обставин, зміщення економічних та політичних акцентів у світі з моменту ухвалення Статуту ООН.

В. Путін, коментуючи події української Революції Гідності, заявив, що Україна «не зовсім законно вийшла з СРСР». Логічним є висновок, що відповідно і Росія не зовсім законно отримала місце в РБ ООН. Геть агресора з Ради Безпеки ООН!

 

ОТЖЕ,

  1. Постанова Ради глав держав СНД була підтримана 11 державами СНД (крім Грузії); можливість нехтування думкою навіть однієї держави, що входила до СРСР, є сумнівною.
  2. Не було рішення ні Генеральної Асамблеї ООН, ні Ради Безпеки, яких лише повідомили про дану трансформацію. Крім того, така трансформація не базується на Статуті ООН.
  3. СРСР припинив своє існування як суб'єкт міжнародного права і як держава, будь-якого прямого та безсумнівного зв’язку між РФ та СРСР юридично немає, він не визнаний всіма членами міжнародного співтовариства.
  4. Очевидно, що для України актуальним є питання про можливе припинення дії Постанови Ради глав держав СНД від 21 грудня 1991 року. Згода, формально надана Україною на перебування в Раді Безпеки держави, яка сьогодні є агресором, є безпідставною, а політична доцільність, на якій вона ґрунтувалася, зараз не має сенсу.
  5. Російська Федерація своїми діями засвідчила, що вона перестала відігравати важливу роль у підтримці міжнародного миру і безпеки і тому не здатна нести покладену на неї відповідальність.
  6. Перебування Російської Федерації в Раді Безпеки суперечить не лише національним інтересам України, воно створює загрозу для існуючого світового порядку.
  7. Останнім часом реформування Ради Безпеки ООН та формати такого реформування часто обговорюються – очевидно, що такі дискусії сьогодні за основу мають взяти тезу про те, що державі-агресору не місце в Раді Безпеки ООН.
Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
11 травня
04:55
Кримський міст
Партизани пообіцяли "справжній літній сезон" для росіян у Криму
04:13
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Луніну не довірять місце у воротах "Реала" у фіналі ЛЧ, - The Athletic
02:59
Джон Кірбі
США оцінили імовірність серйозного прориву росіян під час нового наступу
02:31
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Усик прибув на бій з Ф'юрі у Саудівську Аравію
01:53
Херсон
"ЗСУ обстрілюють цивільних, які намагаються покинути Херсон": російські фейки за 10 травня
00:55
Нафтобаза. Ілюстрація
"Нова ціль для удару": партизани "Атеш" розвідали велику нафтобазу окупантів неподалік Сімферополя
00:02
Артем Довбик (ліворуч)
Довбик та Циганков віддали асисти у матчі "Жирони" у Ла Лізі
2024, п'ятниця
10 травня
23:32
Ірина Геращенко, стрибки у висоту, легка атлетика
Геращенко принесла Україні першу в сезоні медаль "Діамантової ліги"
23:15
Ексклюзив
Андрій Яніцький
За часів Зеленського уряд перетворився на "декорацію", - Яніцький про звільнення Кубракова
23:11
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
23:05
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що прагне укласти угоду про перемир'я, але "Ізраїль хоче війни"
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
Більше новин