Проміжні висновки півріччя агресії: загроза катастрофи і примара геноциду

Юрій Костюченко
25 серпня, 2014 понедiлок
00:15

За набором формальних індикаторів ані ознак громадянської війни, чи міжетнічного конфлікту, тим більше геноциду в нашій ситуації не спостерігається, але загроза ескалації ризиків гуманітарного характеру є значною.

Минає півроку інтервенції Росії, п’ять місяців з початку антитерористичної операції на Донбасі. Сьогодні ми знаходимося на якісному переломі ситуації - Росія втрутилася в конфлікт на Донбасі на очах журналістів, військових експертів, спостерігачів і дипломатів, і фактично визнала себе стороною конфлікту, почавши вводити кадрові військові формування. Подальший розвиток ситуації залежить від багатьох чинників, але зараз можна підбити підсумки попереднього етапу конфлікту, дати певні оцінки ситуації, визначити індикатори конфлікту.

Формальні кількісні індикатори дозволяють звільнитися від маніпуляцій і приймати об'єктивні управлінські рішення, навіть у ситуації недосконалих вхідних даних. Спробуємо скористатися цим для аналізу нашого конфлікту.

Основними кількісними індикаторами конфліктів є кількість загиблих військових, загиблих нон комбатантів, кількість біженців і тимчасових переселенців. Їхня динаміка в часі дозволяє в порівнянні з просторовим розповсюдженням кризи, оцінювати перебіг конфлікту.

Аналіз всіх наявних джерел дозволив отримати необхідні досить красномовні розподіли.

В першу чергу, є очевидним, що військова перевага є на боці урядових сил: територія, контрольована бойовиками поступово зменшується.

Однак ці перемоги ми отримуємо високою ціною: втрати військових підрозділів, і що набагато гірше –серед мирних жителів зростають.

Також збільшується кількість біженців і вимушених переселенців.

Все це свідчить про те, що по-перше, незалежно від успіху військової і поліцейської компонент операції, наявне виразне погіршення гуманітарної ситуації. Це прямо пов'язано з інтенсивними постачаннями важкого озброєння з Росії і невибірковим його використанням бойовиками. А також тим, що терористи активно перешкоджають евакуації і захисту населення.

Водночас, дії підрозділів, що беруть участь в антитерористичній операції, носять вибірковий характер і в цілому відповідають гуманітарним вимогам. Окремі зафіксовані спостерігачами факти порушення правил ведення військовий дій є трагічними випадковостями і не мають систематичного характеру. Статистика це підтверджує: кількість загиблих військових, зокрема вбитих бойовиків, перевищує кількість жертв серед мирного населення, як в абсолютному, так і у відносному вираженні.

Слід зазначити важливу деталь: кількість втрат бойовиків в кілька (в середньому в 3-5) разів перевищує втрати урядових сил, що також свідчить про високий відносний професіоналізм і переважаючу мотивацію українських військових. Цікавий факт: серед документованих втрат бойовиків спостерігаються в середньому близько 40% громадян Росії. Лише у останні кілька тижнів цей відсоток різко впав до 25-28. Проте тепер, за оперативними даними, професійних найманців замінюють кадрові військові.

Поточний конфлікт і за методами ведення бойових дій, і за цілями бойовиків, і за об'єктами впливу, має свою специфіку, що істотно відрізняє його від відомих прецедентів. Проте, невелике порівняння зі схожими конфліктами може бути корисним.

Так, показники втрат дозволяють оцінити інтенсивність конфлікту. Інтенсивність конфлікту в Донбасі приблизно в 40 разів нижче, ніж громадянської війни у Боснії 1992-95, що говорить про більш ніж п'ятикратно вищу ефективність наших військових заходів. Кількість загиблих нон-комбатантів складала тоді 2147, а біженців і вимушених переселенців - 37262 на 100 тисяч населення. Це означає, що нашу ситуацію не варто описувати в термінах громадянської війни чи міжетнічного конфлікту.

Можна порівняти нашу операцію з "котртерористичними операціями" в Росії, наприклад, з Першою Чеченською війною 1994-96. У цьому конфлікті кількість загиблого мирного населення оцінювалася в 120 тисяч (9200 на 100 тисяч неселення), а біженців і переселенців - в 130-150 тисяч (10700 на 100 тис. населення). Таким чином, інтенсивність конфлікту в Чечні перевищувала інтенсивність конфлікту в Донбасі більш ніж в 150 разів, а наші підрозділи в Донбасі діють в 25 разів ефективніше за російську армію в Чечні. Втім, радше слід казати про геноцид під час чеченської кампанії, чим про військову або поліцейську операцію.

Навіть при збереженні поточної динаміки, враховуючи успіхи військової операції і наближення насичення оцінюваних показників, на рівень згаданих конфліктів ми, швидше за все, не вийдемо.

Це означає, що ані ознак громадянської війни, чи міжетнічного конфлікту, тим більше геноциду в нашій ситуації не спостерігається. Чітко простежуються індикатори саме військово-поліцейської антитерористичної операції. Проте, зважаючи на потужну системну зовнішню підтримку терористів, загроза ескалації ризиків гуманітарного характеру є значною.

Основне завдання на сьогодні є очевидним - не знижуючи темпу, зберегти гнучку тактику операції, максимально дбайливу по відношенню до нон-комбатантів. Нажаль, на сьогодні військова операція видається необхідною компонентою вирішення кризи. З іншого боку, необхідно докласти максимальних зовнішньополітичних зусиль для припинення постачань російського озброєння терористам. І головним чином, виходити з того міркування, що в міждержавному конфлікті, якій ми фактично маємо, з агресором, що переважає нас за наявними і доступними військовими ресурсами, успіх може бути досягнутий лише шляхом багатосторонніх міжнародних зусиль. Тобто ми маємо залучити додатковий ресурс для вирішення як військової, так і гуманітарної кризи.

Окремо, мабуть, слід зазначити, що виходячи з розподілу матеріальних втрат і типу терористичних атак, які практикують бойовики, слід прогнозувати, що навіть при успішному завершенні антитерористичної операції в розумні терміни, системна соціальна і військово-політична загроза не зникне, а просто змінить свій характер. Нам, ймовірно, слід бути готовими до зростання постійної терористичної загрози і готувати різні варіанти відповідей. Втім, це вже зовсім інша історія…

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
05:15
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин