Чому Майдан не на часі

Максим Віхров
8 вересня, 2014 понедiлок
14:38

Що гірше наше становище, то сильніше ми прагнемо чудесного порятунку у вигляді Майдану-3

Ідея влаштувати владі Майдан-3 знаходить дедалі більше прибічників. Нещодавно у столиці вже лунали заклики штурмувати Міноборони, а головою міністерства проголосити комбата Семенченка. Президентові і уряду погрожують походом добровольчих батальйонів на Київ, а непогамовні активісти пророкують «революцію» вже восени.

Емоції цих людей цілком зрозумілі. Нова влада справді не виправдовує очікувань. Чому досі не арештовано лідерів і спонсорів сепаратизму? Чому керівництво АТО припускається помилок, що межують з саботажем? Чому солдати воюють фактично за власний кошт? Претензій до керівництва країни багато, і вони серйозні, як ніколи. Якщо взимку на карту були поставлені євроінтеграція і громадянські свободи, то тепер під питанням – саме існування України як держави. Суспільство перебуває у страшній напрузі і прагне радикальних дій, які швидко змінять ситуацію на краще.

Хід думок адептів Майдану-3 нагадує дитячий. Діти щиріші за дорослих і гостріше відчувають несправедливість, але вони не завжди розрізняють мету і результат. Мета – це те, що ми хочемо отримати внаслідок певних дій, а результат – те, що ми отримаємо насправді. На відміну від дітей, дорослі знають, наскільки рідко перше збігається з другим. І в цьому випадку різниця буде абсолютною. Вочевидь, прибічники Майдану-3 керуються благородними мотивами. Провести люстрацію, притягти до відповідальності сепаратистів, звільнити некомпетентних генералів – все це потрібно для порятунку країни. Але результат імовірної осінньої революції буде протилежним.

Безсумнівно, наша держава неефективна. Бюрократія наскрізь корумпована, а законодавча база часто гальмує прийняття рішень. Військове чиновництво також справляє гнітюче враження – розкладання  зачепило і генералів, і воєнкомів. Далекі від ідеалу і можновладці. В кращому разі більшість із них загрузла у клановій борні, а дехто взагалі займається підривною роботою. А розплачуватися за це доводиться нам. Не дивно, що доведені до відчаю українці ладні бити шибки у Міноборони, аби хоч трохи «збити» цю страшну ціну.

Однак Україна – не у геополітичному вакуумі, у нас йде війна. Тому рішення треба приймати і втілювати якомога швидше, бо на фронті лік іде на години. Міжнародні перемовини, від яких напряму залежить доля України, також вимагають оперативного реагування керівництва держави. В цих процесах задіяні не лише топ-чиновники і профільні міністерства, а вся державна машина – від Міноборони до Пенсійного фонду, від Адміністрації президента до міськради десь на Донбасі. Не важко спрогнозувати, що антиурядове повстання спричинить дестабілізацію державної машини, а отже – падіння її і без того невисокої ефективності. Чи допоможе дестабілізація тилу нашим військовим на фронті? Чи підсилить народний бунт позиції України у світі? Питання риторичні.

Також варто враховувати, що український держапарат тримається на особистих і кланових лояльностях. Нова влада зробила все можливе, аби після Майдану-2 опанувати держапарат якнайшвидше. Але поки на ключові посади розставляли лояльних людей і «прогинали» під себе решту, силовики не знали, чиї накази виконувати, а регіональне керівництво вичікувало, чи втримається у своїх кріслах революційний уряд. Короткочасної дестабілізації вертикалі влади виявилося достатньо, аби сепаратистський бунт в Донбасі став успішним.

А тепер уявімо, що станеться з країною, якщо зруйнувати вертикаль влади просто зараз. Навіть якщо Майдан-3 приведе в кабінети Міноборони досвідчених і патріотичних генералів, в уряд – геніальних міністрів, а президентом стане воскреслий Джордж Вашингтон, швидко перезавантажити держапарат не вийде. Для цього потрібні щонайменш місяці, яких у воюючої України немає. І Путін чекати не буде.

Наслідки Майдану-3 для України будуть такими ж, як наслідки революції 1917-го для Російської імперії: розвал фронту, військова поразка і втрата територій. Звичайно, ми і зараз платимо величезну ціну за неефективність нашого керівництва. Читати повідомлення про те, як ми втрачаємо Донбас, як наші хлопці гинуть у котлах і тижнями сидять в оточенні, нестерпно. Але якщо наш терпець урветься, їх загине ще більше. А де потім зупиняться російські війська – взагалі невідомо. Очевидно, що антиурядове повстання у воюючій країні – це подарунок ворогові. Але чому декому так кортить знову вийти на Майдан?

Якщо Майдан-2 і нагадував казку, то це була казка братів Грімм, у якій дива супроводжуються жахіттями, а пригоди – стражданням. Навряд чи більшість його учасників справді хоче пережити таку «казку» ще раз. Але за роки незалежності українське суспільство тільки двічі добивалося суттєвих змін в державі, і обидва рази це були Майдани. Наше громадянське суспільство знаходиться у зародку і поки не може системно впливати на державу. Ми вміємо скидати владу або мовчки робити за чиновників їхню роботу, але ще не знаємо, як змусити їх працювати на користь країни. Тому в критичних ситуаціях ми звертаємося до свого колективного досвіду і не знаходимо там нічого, окрім шин, «коктейлів» та бруківки.

Проглядає в нашій революційності й інший мотив. Попри усі «але», двічі Майдан вже спрацював. Першого разу ми не пустили до влади Януковича, а другого – повалили його хамський режим. Це були справді великі звершення і славні сторінки нашої історії. Не дивно, що певна частина українців увірувала не лише у власні сили, але і в чудотворний ефект Майдану. «В будь-якій незрозумілій ситуації будуй барикаду», – жартували у березні одні, а інші вже почали сповідувати новітній карго-культ. Однак барикади непогано захищають від «Беркуту», але зовсім не захищають від тендерних махінацій, розкрадання бюджетних коштів і чиновницького головотяпства. Певна частина українців це вже зрозуміла, але в суспільстві досі жевріє надія на чудотворний ефект палаючих шин.

Що гірше наше становище, то сильніше ми прагнемо чудесного порятунку, покладаючись на Майдан-3, десант НАТО у Маріуполі, китайське вторгнення у Росію. Зі Сходу на нас сунуть російські війська, на Заході мляво вовтузяться «стурбовані» союзники, а наше власне керівництво викликає більше підозр, ніж надій. Перестати сподіватися на чудо – значить змиритися з тим, що ціна свободи буде або страшною, або дуже страшною. Але чудес, на жаль, не буває: у цей момент історії ми мусимо обирати не між добрим і поганим, а між поганим і ще гіршим. І цей вибір нам треба нарешті зробити. А з винними ми поквитаємося після війни.

Zaxid.net

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
03:16
Ллойд Остін
Очільник Пентагону обговорив з міністром оборони Румунії допомогу Україні
02:48
війна з росією журналіст
Воювала з 2014 року: у боях з РФ загинула журналістка Алла Пушкарчук
02:20
Сирія
Росія все частіше завдає повторних ударів в Україні, наслідуючи свою тактику в Сирії, - США в ОБСЄ
01:52
Снаряди 155 мм калібру
Politico: США готують контракти на озброєння для України на $6 млрд. Що вони включатимуть
01:24
блокування кордону, Польща
Уряд Польщі погодив план допомоги фермерам, які протестували на кордоні з Україною
00:56
Радослав Сікорський
Очільник МЗС Польщі озвучив найшвидший сценарій завершення війни в Україні
00:28
У США переконані, що передача ATACMS Україні пришвидшить рішення Німеччину щодо Taurus
00:04
ЗРК Crotale
Франція просить Грецію допомогти з ППО на час Олімпіади, - ЗМІ
2024, четвер
25 квітня
23:38
Держдеп США
"Немає рішення чи позиції": Держдеп США про допомогу щодо повернення чоловіків в Україну
23:02
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс
Греція не має наміру відправляти Україні системи ППО, - прем'єр Міцотакіс
22:47
Україна - США, конгрес
США відправлять новий пакет допомоги Україні "якомога швидше", - генерал Браун
22:21
загранпаспорт рф
ЗМІ: У Росії розглядають заборону на видачу паспортів за кордоном. МЗС заперечує
22:00
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ атакувала залізничний вокзал Балаклії ракетою: постраждали 11 людей, які були в електричці
21:57
Ексклюзив
український паспорт
"Незаконне доручення": дипломат Чалий про зупинку видачі документів закордоном військовозобов’язаним
21:41
Володимир Зеленський
Потрібно наповнити пакети допомоги потрібною зброєю: Зеленський про підготовку до "Рамштайну"
21:24
Аналітика
Сергій Згурець
Як за рік змінилися підходи до розвитку систем радіоелектронної боротьби. Колонка Сергія Згурця
21:12
Ексклюзив
Путін і Сі Цзіньпін
"Васал їде до сюзерена": дипломат Чалий про візит Путіна до Китаю
21:09
Данія
Данія вирішила збільшити військову допомогу для України на €590 млн
21:07
Дар'я Білодід
Дзюдоїстка Білодід стала чемпіонкою Європи
20:42
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 93 боєзіткнення, на Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 23 атаки РФ
20:32
Дмитро Лубінець
Україна передала Катару список викрадених дітей росіянами. РФ опрацьовує його
20:09
OPINION
Ігор Гулик
Американці допоможуть зброєю. А хто пособить з демократією?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 792 дня війни: Європарламент закликав не визнавати псевдовибори Путіна, а в Росії продовжують палати нафтопродукти
19:54
Стара національна галерея Берліна
Українці в Німеччині зможуть отримати документ для встановлення особи, якщо паспорт стане недійсним, - DW
19:25
Литва прапор
Литовська армія назвала заяву Білорусі про нібито зірвану атаку дронів дезінформаційною атакою
19:21
Ексклюзив
Паспортний сервіс
Лист МЗС про обмеження консульських послуг є протиправним, - нардепка Фріз
19:00
На фото: логотип гільдії сценаристів Канади
За справедливі роялті та захист від ШІ: гільдія сценаристів Канади готується до страйку 
18:54
НАБУ викрило злочинну групу
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: міністр Сольський подав у відставку
18:52
арка Дружби народів
Колишню Арку Дружби народів у Києві не демонтуватимуть, простір біля неї отримає нову концепцію, - КМДА
18:46
Сі Цзіньпін
В Угорщині підтвердили, що Сі Цзіньпін відвідає Будапешт
18:40
Оновлено
Богдан Львов
Суд переніс розгляд оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
18:37
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили на Євробачення
Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили у Мальме на Євробачення
18:19
Володимир Зеленський
Захист інфраструктури, фронт та контракти на озброєння: Зеленський провів Ставку
18:16
Маріуполь
Окупанти "платять" іноземним робітникам заселенням у відремонтовані будинки маріупольців
18:13
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
18:08
OPINION
Володимир Єрмоленко
Російські інтелектуали чіплятимуться за "вєлікую Россію" до останнього
18:03
На фото: Гарві Вайнштейн
Апеляційний суд Нью-Йорка скасував вирок Гарві Вайнштейну у справі 2020 року про зґвалтування
17:39
Ексклюзив
Віктор Медведчук
Європарламент закликає запровадити санкції проти Медведчука, - кореспондентка Висоцька 
17:36
Польща
У Польщі до 2,5 року засудили російського шпигуна, який збирав інформацію про військові частини країни
Більше новин