Українська Чеченська Республіка: Що дали Україні нові мінські перемови

Володимир Нетребенко
17 лютого, 2015 вiвторок
16:50

Після укладення останніх мінських домовленостей стало зрозуміло, що в умовах можливого крихкого миру з Росією остаточний формат існування ДНР і ЛНР за своєю внутрішньою сутністю нагадуватиме статус Чеченської Республіки у складі РФ. Точніше так: Росія хоче створити саме такий регіон в межах України і послідовно це завдання виконує.

Після укладення останніх мінських домовленостей стало зрозуміло, що в умовах можливого крихкого миру з Росією остаточний формат існування ДНР і ЛНР за своєю внутрішньою сутністю нагадуватиме статус Чеченської Республіки у складі РФ. Точніше так: Росія хоче створити саме такий регіон в межах України і послідовно це завдання виконує. Перший вагомий крок, навіть якщо він виявиться невдалим, був зроблений минулого тижня у білоруський столиці. 

Наші силовики втратять контроль над територією Донбасу, а всеукраїнські партії не зможуть і не схочуть брати участь у політичному процесі самопроголошених республік. Так звана «Новоросія» матиме повний внутрішній суверенітет, лише формально обмежений нормами національного законодавства. Формально – бо забезпечити їх виконання легітимними представниками української виконавчої влади буде досить проблематично.

Особливо враховуючи , що 13-й пункт «Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод», прийнятого 12 лютого, встановлює абсолютну автономію місцевої влади в питаннях призначення судів і прокурорів, а також дозволяє самопроголошеним республікам формувати власну міліцію, легальність якої буде визнана Києвом.

Та головна поступка сепаратистам, зафіксована в тексті домовленостей, – поновлення соціальних виплат і роботи українських банків на території ДНР і ЛНР. Цей крок встановлює новий формат взаємин між офіційним Києвом і самопроголошеними республіками. У найкращому випадку він виглядатиме, як позиція рекетирів, що обклали даниною комерсантів: платіть нам гроші – і спіть спокійно.

І справа, звісно, н е у виплаті пенсій, стипендій і соціальної допомоги, а в принциповій політичній колізії: якщо державний бюджет (і соціальні дотації як його невід’ємна частина) формується з податків населення, яке легітимним шляхом обрало центральну владу, то чому гроші населення виділяються адміністративним структурам, які цією владою не контролюються?

Відповідь проста – через політичну доцільність. Це не дотації – це данина.

Україна домовилася про мир (тимчасовий чи перманентний – поки що не так важливо), погодившись заплатити за нього значною часткою власної незалежності (навіть у суто політтехнологічному сенсі).

Якщо восени в ДНР і ЛНР проходитимуть вибори, то представники самопроголошених республік вимагатимуть обрання народних депутатів по мажоритарним округам, де через неконтрольовану ситуацію не було змоги провести минуле голосування. Це щонайменше 15 нардепів (9 у Донецькій області та 6 у Луганській). Таким чином до парламенту  можуть потрапити представники сепаратистів.

Крім того, проект «Новоросія», очевидно, наполягатиме на необхідності проведення загальних перевиборів Верховної Ради та президента, адже багатотисячне населення Донбасу не змогло повністю взяти участі в попередніх голосуваннях, а значить, після конституційної реформи має відбутися тотальне перезавантаження влади.

Цей аргумент може стати головною політичною вимогою до Києва, який сепаратисти поширюватимуть через усі можливі засоби комунікації. 

Якщо на останніх виборах рейтинг «Опозиційного блоку» становив 9,5%, то зараз, після масового збіднення, загострення війни й формального вливання в електоральне поле кількох мільйонів мешканців неконтрольованих територій, загальний рівень підтримки «східних проектів» може збільшитись до 30% виборців.

Зрозуміло, що такий поворот не задовольнить Україну, адже дасть п’ятій колоні потужні важелі впливу на парламент. Технічно у Верховній Раді може виникнути ситуація, коли представники сепаратистів увійдуть до владної коаліції, що взагалі є нонсенсом. 

Виглядає безглуздо? Так і є – але саме це дасть Росії змогу й далі дестабілізувати ситуацію в нашій країні руками своїх українських сателітів. Та найімовірніше «Українська Чеченська Республіка» не встигне дійти до таких політичних гасел, бо для цього двосторонні стосунки сторін повинні мати бодай уявну перспективу. 

Бачити перспективу 

Прикро, але на останніх перемовинах у Мінську зовсім не йшлося про Крим. Рятуючи народ від війни, питання півострова відвели на другий план – це можна зрозуміти. І все-таки дивно, що аргумент щодо анексії Криму не використали ні під час торгів, а саму автономію жодним словом не згадали у прийнятих документах. 

Крім того, за 9 пунктом «Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод» відновлення східного кордону може відбутися тільки після проведення конституційної реформи та виконання всіх принципових вимог сепаратистів. ДНР і ЛНР (а точніше їх російські патрони) ніколи не погодяться на повернення українських військових частин на територію Донбасу. А це значить, що навіть у разі виконання всіх умов бойовиків кожен український прикордонник, який працюватиме на Донеччині чи Луганщині, перебуватиме під пильним контролем озброєних бандитів, не маючи реальної змоги боронити межі своєї держави.

Отже, Росії вдалося домогтися найголовнішого – зупинити санкційний каток і через ЛНР і ДНР заблокувати інтеграцію України в ЄС і структури НАТО. Київ спромігся лише зупинити війну, але з переговорів вийшов із дуже слабкою позицією: з одного боку, в нас є можливості для проведення реформ і гроші для вирівнювання економіки, а з іншого – немає державної стратегії для протидії сепаратизації політики. 

Плани Путіна очевидні – продемонструвати світові антидемократичність українського політичного режиму, якщо представники «Новоросії» не потраплять до Верховної Ради і перезавантаження влади не буде проходити за погодженим з сепаратистами сценарієм. Плани ж України поки що невідомі. 

Жодна з умов останніх домовленостей не дає підґ рунтя для розбудови довготривалих відносин між сторонами. Водночас слід підкреслити, що ухвалення Мінської угоди дає Україні щонайменше півроку для створення й реалізації нової стратегії повернення Донбасу та Криму.

І цей виграний у білоруській столиці час є поки що єдиним козирем у руках офіційного Києва. Короткотривале перемир’я необхідно використати для реформ, розбудови державних інститутів і модернізації суспільства. Згаємо безцінний час – дамо довге життя українській Чеченській Республіці.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
10:17
Наводили російські КАБи по позиціях ЗСУ: підозри отримали двоє жителів Харкова
10:04
прапор
У Фінляндії в прикордонному з РФ місті двічі впродовж тижня зривали прапор України біля мерії
10:02
OPINION
Наталка Панченко
Чергова зрада: як в Україні "розкрадуть" американську допомогу
09:56
санкції проти Ірану
США запровадили санкції проти організацій, які допомагали передавати іранські БПЛА Росії
09:55
Тейлор Свіфт
Уперше на Spotify: останній альбом Тейлор Свіфт досягнув 1 млрд прослуховувань за тиждень
09:44
американські системи ППО Patriot
Іспанія передасть Україні ракети для Patriot, - El Pais
09:22
Ексклюзив
Скадовськ, окупанти
Колаборанти першої хвилі з Херсонщини вже сидять у в'язницях РФ або втекли, - мер Скадовська Яковлєв
09:12
ДТП
У польському Щецині сталась ДТП під час руху колони британської військової техніки: є поранені військові
09:07
Херсонщина війна з росією
РФ вдарила по ТЦ, дитячому садку та житлових кварталах на Херсонщині: 6 постраждалих
08:53
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія завела усі кораблі в Чорному та Азовському морях до пунктів базування
08:34
Ексклюзив
прикордонники
На Сумщині прикордонники відбили атаку російської ДРГ, - речник ДПСУ Демченко
08:33
Шахтарі
Росіяни мобілізували на сході України майже 60% гірників і визнали близько 100 шахт зі 114 нерентабельними, - Луганська ОВА
08:26
Пентагон
США вже почали відправляти в Україну артилерійські снаряди, деякі види зброї та техніки, - Пентагон
08:20
Микола Сольский
Суд арештував міністра аграрної політики Миколу Сольського
08:14
ДБР
Вимагав $100 000 за закриття провадження про колабораціонізм: на Харківщині викрили поліцейського
08:09
Україна може вдарити ракетами ATACMS по Криму, - NYT
08:00
OPINION
Віктор Шлінчак
Про вибори в Україні можна буде думати після виборів у США
07:51
Швеція Готланд солдат
Швеція відправить бронетехніку та танки Leopard у Латвію для посилення кордону з РФ
07:44
Оновлено
знищений російський танк Т-72
Російська армія за добу війни в Україні втратила 950 військових, 7 танків та 31 артсистему
07:37
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ завершив підготовку до наземної операції у Рафаху й чекає команди уряду
07:32
обстріл, ППО
Росія заявила про нібито знищення двох українських реактивних снарядів "Вільха" над Білгородщиною
07:09
долари
Радники Трампа шукають способи запобігти відмові країн від використання долара, - Bloomberg
06:49
Ракета
Британський есмінець уперше з 1991 року збив ракету хуситів
06:45
Куба
Санкції США: компанії Аргентині відмовилися заправляти літаки Куби, скасовано численні рейси
06:25
Сухопутні війська ЗСУ
Захоплення Часового Яру відкриє для РФ перспективи для значного оперативного прогресу, - ISW
06:22
танк Abrams M-1
Associated Press: Україна тимчасово не використовуватиме танки Abrams на фронті. Причина
05:58
російська армія, мобілізація
"Ветерани СВО" за час від початку великої війни в Україні вбили і покалічили понад 200 росіян, - ЗМІ
05:36
Окупанти на ЗАЕС
Атаки на ЗАЕС припинились, але ситуація непередбачувана, -  МАГАТЕ
05:08
Італія
Журналісти державного телеканалу Італії RAI анонсували страйк
04:40
Старт китайського космічного корабля "Шеньчжоу-16", Shenzhou-16
Китай відправив на свою орбітальну станцію трьох астронавтів
04:12
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Атака хакерів з КНДР на Південну Корею: постраждали 10 оборонних підприємств
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
03:16
Ллойд Остін
Очільник Пентагону обговорив з міністром оборони Румунії допомогу Україні
02:48
війна з росією журналіст
Воювала з 2014 року: у боях з РФ загинула журналістка Алла Пушкарчук
02:20
Сирія
Росія все частіше завдає повторних ударів в Україні, наслідуючи свою тактику в Сирії, - США в ОБСЄ
01:52
Снаряди 155 мм калібру
Politico: США готують контракти на озброєння для України на $6 млрд. Що вони включатимуть
01:24
блокування кордону, Польща
Уряд Польщі погодив план допомоги фермерам, які протестували на кордоні з Україною
00:56
Радослав Сікорський
Очільник МЗС Польщі озвучив найшвидший сценарій завершення війни в Україні
Більше новин