Активна оборона Бахмута та можлива активізація РФ на морі. Колонка Сергія Згурця
Останніми тижнями спостерігається активність російських окупантів на морі. Водночас в районі Бахмуту продовжується оборона ЗСУ
Зруйнований міст та відхід з Красної Гори: ситуація довкола Бахмуту
Ситуація під Бахмутом лишається складною - 7 місяців місто тримається як справжня фортеця. Фронтальні атаки росіян успіху не мали. Після того, як агресор захопив Соледар - зараз підрозділи ПДВ і сухопутних військ з залишками вагнерівців намагаються продовжувати атаки на півночі, сході та півдня від Бахмута. Попри великі втрати ворог суне.
На півночі - головні зусилля вийти на трасу від Бахмута до Слов’янська. Там ситуація достатньо важка, ворог зайшов у селище Красна Гора. ЗСУ організовано відійшли, та бойові дії перенеслись на Парасковіївку. На сході від міста бої тривають у приміській забудові - перед річкою Бахмутка, а також в районі дач. Бої запеклі, українські підрозділи утримують кожен метр території. Там ЗСУ вдалось загальмувати росіян і навіть йдуть спроби контратак. Ситуація там динамічно змінюється. Південь від Бахмута - ворог намагається атакувати в районі сіл Ступочки та Іванівське з метою виходу на трасу Костянтинівка - Бахмут. Реального виходу на трасу немає, але є вогневий контроль росіян. Вчора було зруйновано міст через канал Сіверський Донець - Донбас вздовж цієї траси. Це на захід від Іванівського та це унеможливлює використання траси. Хто знищив міст - поки не зрозуміло.
Зараз основна дорога в Бахмут - через Хромове.Вона безпечна та йде за Часовим Яром на височині. Оборона Бахмуту триватиме настільки довго, наскільки буде потрібно. Є різні оцінки щодо залишення міста. Від завтра запроваджуються обмеження на пересування журналістів та волонтерів, що можна пов’язувати з активізацією бойових дій в місті. Також була розмова Залужного та Міллі. Головнокомандувач ЗСУ сказав, що попри постійний тиск ворога, ми продовжуємо утримувати під контролем Бахмут і здійснюємо заходи щодо активної оборони, яка може передбачати і відхід на більш придатні позиції для подальших боїв.
Можлива активізація росіян на морі
За словами військового експерта Андрія Риженка, документально доведено та є відео підходу морського російського дрона до залізничного мосту в районі Затоки, вибуху. Це катер до 5 метрів довжиною з кількома десятками кілограмів вибухівки. У моста немає серйозних пошкоджень. Якщо таки дрон здійснить контактний підрив біля невеликого корабля чи катеру - це може бути серйозно. Але це має бути сотня кілограм. Це перший епізод. Другий - це ракетний обстріл острова Зміїного з двох Су-24М. Третій - активізація російських сил спеціального призначення на островах в дельті Дніпра біля Херсону. Там постійно бої, росіяни засилають рейдові групи, ведуть вогонь з островів - як по Херсону, так і околицям. Далі з’явилась інформація про заміну “казацького” угруповання на Кінбурнській косі на 61-у бригаду морської піхоти РФ з Північного флоту, і вони нібито готуються до амфібійних дій.
Риженко сказав, що протягом двох останніх місяців росіяни відремонтували більшість десантних кораблів у Севастополі. Було проведено поточний ремонт двигунів. Це вказує на те, що можлива активізація РФ на морі. Зараз Україна контролює тільки 20% морського узбережжя. Це ділянка від дельти Дунаю до дельти Дніпра, яка обстрілюється інтенсивно. Зараз висадка десанту в будь-якій точці, яку ми контролюємо в Чорному морі виглядає нереальною. Але останніми тижнями така активність спостерігається, ЗСУ спостерігають та готуються.
Допомога Польщі: бізнес для українців та постачання систем енергозабезпечення
За словами голови фонду інноваційних проєктів Олега Вострих, Польща пропонує українцям відкривати бізнес. Польща зараз велика економічна зона для українців. Зараз кожне окреме місто пропонує програми розвитку, де надає людину, яка займається та веде підприємства. Вони з українцями розробляють програму та все це роблять. Все це безплатно і це можливість для старту українського бізнесу. Це все робиться за дні або тижні без зайвої бюрократії. Також у них податкові пільги + окремо місто додає свої можливості - щодо податків на землю та нерухомість. Вони їх або знижують або дають відстрочку на 2-3 роки. Місто Жешув провадить таку програму і запрошує наших бізнесменів, особливо у військову галузь, яка зараз в Україні не може бути захищеною. Вони дають всі можливості для спокійної роботи. Там є багато українок, то ж є робочі руки. Також мова легка для вивчення, через пів року всі все розуміють. Законодавство просте, чітке і виконується.
Вострих додав, що поляки також перші надали допомогу в постачанні генераторів. Далі вже пішли країни Балтії, максимально допомагають. Фінляндія приєдналась. Зараз набирає обертів Франція, яка була осторонь довгий час, зараз багато генераторів та систем енергозабезпечення звідти. Останнім часом Німеччина надає нам трансформатори та інструменти для пошкоджених ліній. Але поки поляки нам найкраще допомагають в цьому питанні. Ще є Туреччина, але там багато купують, бо нормальна ціна. Як гуманітарну допомогу і можливість для міст, громад, то поляки дійсно допомагають дуже суттєво.
- Актуальне
- Важливе