Аналітика

F-16 в Україні та паритет у повітряному просторі: що зміниться на полі бою. Колонка Сергія Згурця

1 серпня, 2024 четвер
21:27

Фахівці вважають, що не варто очікувати швидкого і суттєвого впливу F-16 на ситуацію на фронті. Він буде, але поступовий

Зміст

F-16 в Україні

Перша партія західних військових винищувачів F-16 уже прибула в Україну. Про це вчора повідомила низка закордонних ЗМІ, з посиланням на джерела, які не є персоніфікованими. Старт новинам дала публікація агенції Bloomberg, де зазначено, що кількість винищувачів невелика. Пізніше видання The Telegraph заявило про те, що вже були перші бойові вильоти на F-16, однак поки що вони використовувалися для протиповітряної оборони. Стверджується, що Україна могла отримати шість літаків. До кінця року їх може бути 20. При цьому загальна потреба у винищувачах, як казав президент Зеленський, становить 128 машин.

До сьогодні прибуття F-16 не коментувало ані вище політичне керівництво, ані командування Повітряних сил. Це правильно, оскільки для Російської Федерації будь-яка інформація щодо цих машин, навіть регіон, де вони будуть помічені, є цінною. Можна припустити, що ворог спробує максимально демонстративно знищити ці літаки. Пам'ятаємо, з якою настирливістю крилатими ракетами РФ атакує всі летовища, де можуть розміщуватися літаки, особливо Старокостянтинів, де є спеціальне укриття для захисту літаків.

Начальник авіації командування Повітряних сил ЗСУ Сергій Голубцов в одному інтерв’ю повідомив, що F-16 не є панацеєю. За його словами, треба навчитися повзати, ходити й бігати. Зараз ми будемо на першому етапі - вчитися повзати, звикати до безпечних ділянок, опановувати простір. Далі будемо йти вперед, а потім, коли навчимося ходити, будемо бігати й перейдемо на етап завоювання переваги.

Голубцов каже, що насамперед треба зробити так, щоб на голови наших воїнів і мирних жителів не падали КАБи. Треба розібратися з російськими Су-34, які використовують ці КАБи. Якщо ми розберемося з цими літаками, то наступним етапом буде полювання за літаками прикриття, а це Су-35. Якщо нам вдасться їх відігнати хоча б на 30-50 км, то це можна вважати моментом перелому і завоювання якщо не переваги, то паритету в повітряному просторі. Все буде залежати від того, яке озброєння матимуть наші літаки F-16.

Видання Wall Street Journal зробило аналіз зразків зброї, які будуть передані Україні разом із цими літаками. Згадувалося про ракети HARM, планерні високоточні бомби JDAM-ER, SDB, ракети класу "повітря - повітря" AIM-9X та AIM-120D, які мають дальність до 160 км. Хоча не згадувалися крилаті ракети AGM-158 та спеціальні контейнери РЕБ, які мають захищати від російських ракет. Але це вже перший крок. Важливо, що перші літаки F-16 уже в Україні, на це пішло півтора року політичних і військово-технічних зусиль. Це довго і швидко одночасно. Жодна країна в умовах війни так швидко не переходила на новий тип літака. Попереду колосальний обсяг роботи для нашого командування Повітряних сил і військових, щоб опрацювати результативну тактику боротьби з російськими літаками, розширити арсенал озброєння, кількість літаків і забезпечити домінування в повітрі. Як кажуть наші пілоти, перемога на землі кується в повітрі. Сподіваємося, що з часом саме так і буде.

Озброєння для новостворених бригад

Вчора президент України дав інтерв’ю чотирьом французьким ЗМІ, де його питали, чому ворог просувається на фронті. Президент Зеленський відповів, що насамперед ідеться про недостатнє забезпечення зброєю. Він згадав про 14 бригад, які вже сформовані, але не мають достатнього оснащення і зброї. Він каже, що зараз є зброя для трьох бригад, а якби було для десяти, то можна було б говорити про можливість ротації й про те, що ворога можна буде зупинити на тих напрямках, де він зараз намагається просуватися. Насамперед це Покровський напрямок, який зараз є найбільш гарячим. Також президент згадав, що зброя, яка передається, має певні обмеження. Зокрема, далекобійні зразки американського озброєння, такі як ATACMS, поки що не можуть використовуватися вглиб території противника, що накладає обмеження на ЗСУ. Він сказав, що ми прагнемо мати перевагу над противником не в живій силі, що, власне, неможливо, а в зброї та технологіях.

Технологічні зміни в Збройних силах зараз реалізуються коштом приватних компаній, команд, які втілюють свій досвід у конкретні проєкти. Зокрема, це стосується наземних роботизованих платформ. Буквально днями міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у своєму Telegram-каналі повідомив, що у серійне виробництво подали дистанційно керовану роботизовану платформу Ratel Н, яка призначена для евакуації поранених з поля бою. Машину розробили учасники оборонного кластера Brave1.

Особливості роботизованої платформи Ratel H

Фото: Михайло Федоров

Тарас Остапчук, військовослужбовець, розробник українських безпілотників Ratel, повідомив, що роботизована платформа Ratel H має колісну базу 2,5 на 1,4 м, привід 6х6 коліс, фактично три системи керування, одна з яких супутникова, дві резервних. Може виступати рухомою точкою РЕБу, фактично, може працювати як РЕБ. На собі може перевозити 650 кг, це з запасом двох поранених. За розмірами поміщається двоє нош, тягнути за собою може 2,5 тонни. Дальність керування безлімітна. Враховуючи, що там супутникова система керування, оператор може бути в будь-якій точці світу. Запас ходу — близько 35 км.

Щодо можливості використання місії вночі та наскільки це взагалі актуально і потрібно, з огляду на бойовий досвід людей, які вже користуються цією платформою, Остапчук зазначив, що на платформі в базі стоять звичайні фари, інфрачервоні фари, інфрачервона нічна камера, і вони можуть застосовуватись вночі на 100%.

Від військових часом доводиться чути, що платформа обов’язково має бути обладнана панелями з боків, які можуть захищати пораненого від додаткових уражень у разі вибуху. Компанія передбачає можливість установлення додаткового навісного обладнання до 300 кг: "Ми їх не ставимо, бо це мультиплатформа, яка може використовуватись для підвозу боєкомплекту, евакуації. Ми банально передбачаємо можливість встановлення, але не ставимо. Однак враховуючи, що є можливість встановлення РЕБу, ми отримуємо купол радіусом близько 50 м - відповідно, осколки від FPV нам не особливо страшні. Це п’ята версія цього виробу, яка пройшла обкатку на передовій. На сьогодні ми продали сім штук, систематично вчимо операторів і маємо вже замовлення на неї до середини наступного року", - пояснив військовослужбовець.

Підготовка операторів 

"Навчання операторів забирає 5-7 днів. Якщо людина до цього мала досвід керування FPV, то це може бути 3-4 дні. Це базове навчання, тобто ми розповідаємо все. На нашому полігоні люди відпрацьовують навички, але ми рекомендуємо ще близько 10 виїздів у тилу перед тим, як випробувати її на передовій. Тобто це 5-7 днів у нас і два тижні ще на своїй базі. Станом на зараз основний замовник — це штурмові бригади", - розповів розробник українських безпілотників Ratel.

Компанія виготовляє також інші типи роботизованих платформ. Роботи знищували мости в тилу противника та інші ворожі об’єкти. Напрямок з мінуванням і з дронами-камікадзе - це 70% тих роботів, які виготовляються зараз: "Я тільки повернувся зі сходу. Ми досягли того, що у людей, які працюють в інженерних підрозділах, стоїть питання мінування або наземними роботами, або БПЛА. Питання мінування вручну майже зняте, це рятує оператора. Станом на зараз уже розроблена методологія застосування наземних роботизованих платформ для дистанційного мінування. Вона вже розроблена, зараз проходить певні коригування. Ми проводимо навчання операторів, вчимо інструкторів навчальних підрозділів для цього. Я думаю, що вона в бойовому досвіді буде готова ближче до кінця цього року", - розповів Остапчук.

Експорт компонентів до дронів

Нещодавно з'явилися повідомлення з боку китайської сторони про обмеження експорту компонентів до дронів та інших засобів, які використовуються іншими країнами на полі бою. Остапчук розповів про ризики для ритмічного виконання замовлень.

"У мене є дві платформи: Ratel M — це логістична платформа з навантаженням 250 кг і запасом ходу 30 км, та Ratel J — з навантаженням 650 кг і запасом ходу 30 км. Складова українських виробів у них близько 70%, близько 20% — Європа і близько 10% — Китай. Відповідно, якщо Китай повністю заборонить експорт своїх виробів, ми це майже не відчуємо, платформа подорожчає на незначні 5%. Ratel S — це дистанційний мінер-камікадзе, наразі 70% компонентів з Китаю. Ми вже повністю тестуємо свої системи зв’язку і, відповідно, через два місяці це буде 40% Китай, а до кінця року — 10%, а можливо, і взагалі без Китаю. Це вплине лише на собівартість платформи, бо рішення з Європи та США є, але вони суттєво дорожчі", - повідомив він.

За його словами, станом на зараз три платформи випускаються серійно, три платформи мають держконтракти, вже законтрактовані на наступний рік. Відділ R&D працює наступним чином: 50% відділу працюють над покращенням серійних виробів і 50% — над новими виробами. У цьому році планується зробити ще два вироби мінімум. Один виріб, напевно, презентують — це евакуаційна платформа, яка буде готова за місяць.

Ворог динамічно розвивається, в тому числі у створенні роботизованих наземних платформ. За словами Остапчука, зараз по наземних роботизованих платформах дуже включилась держава. Вона активно контрактує і допомагає з масштабуванням. Тому сьогодні у плані масштабування Україна на 100% попереду. За технологічними рішеннями ми також 100% попереду. 

"Росіяни роблять вироби, проходять абсолютно той самий шлях, як і ми. У них, на жаль, є підтримка по китайських компонентах, але, на мою особисту думку, вони від нас відстають більше, ніж на пів року. Якщо Китай повністю закриє експорт, у них, враховуючи санкції, буде закрита Європа і США, у них не буде більш технологічних рішень, і при закритті Китаю більше постраждає Росія, ніж ми", - резюмував він.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 43.56
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
15 грудня
20:28
Greenpeace
Через пошкодження танкерів у Керченській протоці до моря потрапило 4300 тонн нафтопродуктів: якими будуть наслідки для екології
20:21
У застосунку "Армія+" стали доступними переведення для воїнів Нацгвардії, - Зеленський
20:15
Ексклюзив
"Орешник"
Ракета "Орешник" є дослідною розробкою, їй далеко до статусу серійного виробу, - Defense Express
20:15
Інтерв’ю
Михайло Швед
Потрібно активізувати промоцію української класичної музики у світі, - композитор Михайло Швед
20:13
Огляд
ураження в Орловській області
Потужна пожежа на нафтобазі в Орловській області РФ, влучання у базу ОМОНу в Грозному та вибухи на тимчасово окупованій Донеччині: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Війна за війну
19:55
Оновлено
"Ворскла" - "Лівий берег", УПЛ
"Полісся" завдало поразки "Шахтарю", "Оболонь" узяла реванш над "Рухом": результати та розклад усіх матчів 17-го туру УПЛ
19:54
Дональд Трамп і Майк Волтц
У команді Трампа відреагували на ідею Орбана щодо "різдвяного перемир'я" в Україні
19:46
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
Вояки Кім Чен Ина під час бою не надають одне одному першу допомогу й не ховаються від вибухів: спостереження українського військового
19:17
Магдалена Беят
Польська партія "Ліві разом" висунула кандидатуру віцеспікерки сенату Магдалени Беят в президенти Польщі
18:47
Затримання підозрюваного у підриві бомби на вході до ТЦК у місті Дніпро (14 грудня 2024 року)
Хто підозрюється у теракті біля ТЦК в Дніпрі: ЗМІ назвали ім'я затриманого
18:30
Інтерв’ю
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Усі хочуть мати добрі відносини з Трампом, бо він планує чинити тиск на Україну та РФ заради миру, - Брайза
18:21
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Туреччина готова військово підтримати нову владу Сирії
18:09
поліцейський
На майдані Незалежності чоловік із Сумщини пошкодив фотографії полеглих воїнів
18:03
OPINION
Чи впливає зараз на щось облікова ставка НБУ
17:56
Олександр Усик
"Зберемо справжній народний гімн": Усик запустив музичний флешмоб на підтримку ДСНС, ППО та енергетиків
17:36
Оновлено
вирва
Вирва глибиною 6 метрів: у Харкові російський "Іскандер-М" поцілив по території спорткомплексу
17:30
Інтерв’ю
Зеленський, Макрон, Трамп
Україні може бути достатньо підтримки Парижа і Лондона, без Вашингтона, -  Безсмертний
17:30
французький архіпелаг
На французьку Майотту обрушився найсильніший за століття шторм: 11 людей загинули
16:52
війна з РФ, ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 152 боєзіткнення: найбільше боїв відбулося на Сіверському, Курахівському, Покровському і Времівському напрямках
16:33
Александар Вучич
Президент Сербії Вучич запросив до себе Кавелашвілі, якого партія Іванішвілі обрала "президентом" Грузії
16:04
Як користуватися інтернетом без світла: поради від Мінцифри
16:01
OPINION
Корупція та олігархи. Як Захід шукає приводи, аби не допомагати Україні
15:49
Ракета Kairos No. 2 на комерційному космодромі в Кусімото в префектурі Вакаяма, на заході Японії
У Японії два дні поспіль відкладають запуск космічної ракети через сильний вітер
15:39
Ізраїль
Ізраїль закриває посольство в Ірландії: яка причина
15:30
ГУР
ГУР підірвало в російському Ульяновську залізничне полотно: це ускладнило логістику окупантів
15:20
міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
Київ "напружено, але культурно" відмовив у дзвінку Орбана до Зеленського, - Сіярто
15:20
мобілізація в РФ
Списання банківських боргів в обмін на службу окупантам: на ТОТ вигадали новий спосіб мобілізації до війська РФ
15:16
Ексклюзив
Еммануель Макрон
Макрон перетворюється на головного українського дипломата у світі, - експерт-міжнародник Несвітайлов
14:55
Покровськ
Російська армія просунулась на південь від Покровська, - британська розвідка
14:46
Ексклюзив
В районі Успенівки біля Курахового потрібно було відступати ще 2-3 дні тому, - військовий експерт Лакійчук
14:46
Укрзалізниця запустила в перший рейс до Будапешту
Київ - Будапешт: зі столичного вокзалу в перший рейс вирушив потяг до Угорщини
14:15
Інтерв’ю
"Орешник" путін
"Полку "Орешников" в них немає": ветеран стратегічних ракетних військ Микола Стельмах про ситуацію в ракетній промисловості РФ
14:07
OPINION
Усі знали про концтабори Асада
13:59
Андрій Сибіга
Сибіга закликав переходити від заморожування росактивів до арешту
13:55
Іран
В Ірані арештували YouTube-співачку за онлайн-концерт без хіджабу
13:54
Підірвали колії та вдарили з HIMARS: на ТОТ Запоріжжя знищили російський потяг з паливом
13:32
Оновлено
БПЛА атакували базу ОМОНу, полк поліції спецпризначення та військову базу в Грозному
13:29
сніг_зима
Сніг, дощ, вітер та ожеледь: Наталка Діденко попередила про складні погодні умови в Україні 16 грудня
13:21
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На півдні України ворог збільшив застосування дронів удвічі, а в деяких випадках – втричі
Більше новин