Financial Times: Україна намагається наростити темпи мобілізації на тлі зростання дезертирства 

2 грудня, 2024 понедiлок
13:53

Прокуратура відкрила 60 000 справ проти військовослужбовців, які залишили свої позиції у 2024 році — майже вдвічі більше, ніж за останні два роки разом

Зміст

Про це йдеться в статті Financial Times, переклад якої наводить Еспресо.

За перші десять місяців цього року кількість дезертирів серед українських солдатів перевищила показники за попередні два роки війни. Це свідчить про серйозні труднощі, з якими стикається Київ у поповненні передових підрозділів, тоді як Росія продовжує захоплювати нові території на сході України.

Наприкінці жовтня сотні військовослужбовців 123-ї бригади залишили свої позиції в районі східноукраїнського міста Вугледар. Вони повернулися до рідної Миколаївської області і влаштували досить рідкісну акцію протесту, вимагаючи більше озброєння та якіснішої підготовки.

"Ми приїхали [до Вугледара] з автоматами. Говорили, що буде 150 танків, а їх було 20... і нічим нас прикрити", — сказав офіцер 123 бригади, який говорив на умовах анонімності.

З січня по жовтень цього року українські прокурори порушили 60 000 кримінальних справ за фактами самовільного залишення військовослужбовцями своїх позицій. Це майже вдвічі більше, ніж за весь 2022 і 2023 роки разом. У разі визнання винними, солдатам загрожує до 12 років позбавлення волі.

Деякі військовослужбовці 123-ї бригади, які залишили свої позиції, згодом повернулися на фронт. Інші продовжують переховуватися, а частина, за інформацією місцевої влади, перебуває під вартою в рамках попереднього слідства.

Чоловікам призовного віку заборонено залишати територію України, однак деякі скористалися можливістю потрапити до закордонних тренувальних таборів у країнах-союзниках, щоб дезертирувати за кордоном. За даними представника польської служби безпеки, який побажав залишитися анонімним, щомісяця з військових зборів у Польщі втікають близько 12 українських солдатів. Міністерство оборони Польщі переадресувало запити з цього питання українській владі.

Зростання кількості дезертирів ще більше ускладнює й так важку ситуацію для Києва. Починаючи з літа, Росія, маючи перевагу в живій силі, змогла прискорити захоплення нових територій, досягнувши темпів, які не спостерігалися з 2022 року.

Водночас, за словами військових аналітиків, неспроможність України забезпечити ротацію солдатів та надати можливість відпочинку виснаженим військовим призвела до втрат і відлякала потенційних новобранців, які могли б долучитися до лав Збройних сил за інших умов.

Офіцер 123-ї бригади розповів Financial Times, що за три роки війни в його підрозділі не було жодної ротації. У нормальних умовах ротація передбачає чотиритижневий період відпочинку, під час якого солдати повертаються на базу, тренують новобранців і займаються ремонтом пошкодженої техніки.

"Не було жодного, в біса, сенсу залишатися у Вугледарі", — заявив офіцер 123-ї бригади. За його словами, місто лежало в руїнах уже понад рік, і ризикувати життями військових заради його оборони було абсолютно безглуздо. "Вони просто відправляють їх на смерть, замість того щоб дати можливість відпочити та відновити сили", — підкреслив він.

Речник 123-ї бригади не відповів на запити про коментарі.

Погляди офіцера розділяють десятки солдатів у Миколаївській та Запорізькій областях. У розмові з Financial Times вони зізналися, що відчувають сильну втому, розчарування та стикаються з проблемами психічного здоров’я. Військові також відзначили, що, хоча українське цивільне населення не хоче капітуляції, багато з них не готові долучитися до бойових дій.

Загальна чисельність Збройних сил України складає близько 1 мільйона осіб, однак безпосередньо в бойових діях задіяно лише близько 350 тисяч. За словами представника Генерального штабу України, більшість випадків дезертирства припадає на військовослужбовців, які тривалий час перебувають у зоні бойових дій, зокрема на піхотинців та штурмові підрозділи.

Така кількість дезертирів робить майже неможливим будь-який контроль з боку правоохоронних органів. Щоб заохотити чоловіків повертатися на службу, 21 листопада український парламент ухвалив зміни до законодавства, дозволивши зняти звинувачення з тих, хто вперше порушив закон і добровільно повернувся до своїх підрозділів.

Вадим Івченко, народний депутат України та член парламентського комітету з питань оборони, зазначив, що близько 20% дезертирів вирішують повернутися. В одній із бригад повідомили, що після впровадження чат-бота, через який військові можуть анонімно зв’язатися для повернення, отримали кілька сотень звернень.

Тим часом Росія активно просувається на східному фронті, і Україна втрачає території, які може бути складно повернути найближчим часом, як попереджають аналітики.

За даними Інституту вивчення війни, вашингтонського аналітичного центру, у 2024 році Росія захопила близько 2700 кв. км території, порівняно з лише 465 кв. км у 2023 році. 

Відсутність фортифікацій і рівнинна місцевість на деяких ділянках фронту сприяють успіху московських військ.

Українська влада планує призвати додатково близько 160 000 чоловіків упродовж наступних трьох місяців. Проте репутація військових комісарів в Україні серйозно постраждала після численних скандалів. У мережі з’являлися відео, де вони силоміць затягують чоловіків і застосовують фізичну силу. Водночас військово-лікарські комісії звинувачували у видачі звільнень від служби за хабарі.

Міністр оборони України Рустем Умєров заявив у понеділок, що покладе край примусовому призову, зокрема так званій "бусифікації", коли представники ТЦК забирають незареєстрованих чоловіків просто з вулиць. Він пообіцяв перейти до добровільної моделі комплектування армії, що дозволить чоловікам самостійно обирати бригаду та вид служби. За його словами, це має забезпечити людям "право на вибір".

Союзники, зокрема США та Великобританія, закликали Україну знизити призовний вік від 25 років і залучити більше чоловіків для поповнення армії.

Представник США заявив, що Вашингтон хоче, аби Київ знизив призовний вік до 18 років. "Проста правда полягає в тому, що Україна наразі не мобілізує і не тренує достатню кількість солдатів, щоб замінити свої втрати на полі бою і не поступатись російській армії", — заявив чиновник минулого тижня.

Цього місяця прем'єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив, що перші повістки про мобілізацію отримають неплатники податків. Солдати швидко звернули увагу на те, що ця заява ніби натякає, що захист країни це форма покарання.

Богдан, солдат, який минулого року втратив руку і тепер працює військовим водієм між тилом і лінією фронту поблизу Дніпра на півдні України, зазначив, що багато українців намагаються дистанціюватися від війни та забувають про жертви, які армія приносить заради їхньої безпеки.

"Вони забувають, що саме завдяки збройним силам Дніпро може видихнути в суботу", — сказав Богдан. Він зазначив, що не має нічого проти, аби цивільне населення розважалось, якщо армія "має все необхідне". "А ми повинні ходити і випрошувати — безпілотники, прилади нічного бачення, гроші на ремонт машин", — додав він.

У тих українців, які втратили близьких на війні, бажання інших жити нормальним життям викликає обурення.

"Я навіть чути не хочу, що звичайні люди втомилися, — каже Наталія Логинович, яка навесні втратила брата, що служив у 123 бригаді. — Це вони [солдати] втомилися, а не ми".

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
05:53
окупанти
Російський призов не компенсує втрати на фронті, - ISW
05:34
Дональд Трамп
Трамп заявив, що США візьмуть під контроль Сектор Гази, а палестинців запропонував переселити
04:48
У Краснодарському краї РФ сталася пожежа на нафтобазі після атаки БПЛА
04:28
Чотирьох співробітників "виправної колонії ДНР" підозрюють у жорстокому катуванні українського військовополоненого
04:17
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами у ніч на 5 лютого: "шахед" влучив у адмінбудівлю в Харкові, у Києві працювала ППО
03:59
Трамп
Сальвадор пропонує приймати ув’язнених за "надважкі злочини" зі США: Трамп вивчає можливість угоди
03:38
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що його адміністрація веде перемовини з російською та українською сторонами
02:59
Китай та США
"Це добре": Трамп відреагував на запровадження мит Китаєм на американський імпорт
02:30
Російські браконьєри завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
02:13
нафтовий танкер
Росія придбала 230 європейських та американських танкерів за $6 млрд для "тіньового флоту", – розслідування
01:54
Сили Оборони України відновили позиції біля Надіївки на Донеччині, - DeepState
01:47
ЗАЕС
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі пообіцяв ушосте відвідати Запорізьку АЕС
01:37
вугілля
Син Януковича продає вугілля з окупованого Донбасу до Туреччини, - розслідування росЗМІ
01:12
Дональд Трамп і Тулсі Габбард
Комітет Сенату США підтримав кандидатуру Габбард на посаду директора нацрозвідки
00:58
Рада Європи
Спецтрибунал для РФ: у Брюсселі сформулювали основні елементи юридичного тексту
00:37
Снайпер ЗСУ
На фронті відбулось 80 боєзіткнень, найгарячіша ситуація на Покровському, Торецькому та Курському напрямках
00:31
указ
Зеленський змінив склад РНБО
00:19
На фронті загинув 18-річний доброволець із Великої Британії Джеймс Вілтон
2025, вiвторок
4 лютого
23:35
Віктор Орбан
Лідер партії влади в парламенті Угорщини звинуватив Україну в дискредитації Орбана
23:16
Володимир Зеленський
"Хто нас захищатиме?": Зеленський назвав умову скасування воєнного стану та призначення виборів
23:12
ЗСУ загиблі
На війні з РФ загинуло понад 45 тис. українських воїнів, - Зеленський
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
стрілянина у шведській школі
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
21:49
Марк Рубіо
США продовжать ту іноземну допомогу, яка "має сенс", - держсекретар Рубіо
21:21
Азербайджан має докази, що його літак у грудні збила російська ППО, - Reuters
21:04
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Війська РФ вдарили балістикою по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 52 поранено
20:50
Дональд Туск
Туск: ЄС готовий впродовж години відповісти на будь-які дії США із запровадження мит
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Зміни у побудові війська: що ми прагнемо досягнути реформою ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
20:20
Партнерський матеріал
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП запровадили посаду фахівця із взаємодії з військовими та ветеранами
20:09
Зеленський анонсував індексацію пенсій з 1 березня
20:05
OPINION
Не служити Великому Ображеному...
19:58
Огляд
USAID під загрозою: чому Трамп і Маск хочуть закрити програму допомоги та що це означає для України. Пояснюємо
19:57
"Нема підстав": КМДА не може відсторонити звинуваченого у домаганнях Білоуса від посади керівника Молодого театру
19:54
Олександр Зінченко, Албанія - Україна
Футболіст Зінченко та "Нова Пошта" подарували квартиру сімʼї біженців з Бахмута
19:43
Ексклюзив
Вибори Україна
Юрист Магера розповів, через який проміжок часу в Україні можуть відбутись вибори, якщо бойові дії будуть зупинені
19:28
Ніл Ґейман
Одна з жінок, що звинуватили Ніла Ґеймана в сексуальному насильстві й торгівлі людьми, подала до суду на нього і його дружину
Більше новин