Огляд

Іпотека під нуль відсотків: як купити житло за програмою єОселя

Анна Родічкіна
7 березня, 2024 четвер
12:30

Українці купили понад 7 тис. помешкань за пільговими ставками, а цього року кількість таких угод збільшиться на 12 тисяч, очікують в уряді

Будівництво – одна з тих галузей економіки, яка підживлює суміжні галузі. Щоб підтримати ринок і дозволити деяким верствам громадян вирішити житлові питання, уряд пропонує вигідні умови іпотеки: низькі ставки (а подекуди навіть 0%), розстрочка до 20 років. Цього року на це заклали 1,5 млрд грн. Як це працює та хто може скористатися цією опцією? Пояснюємо.

Про що в тексті:

 • Що це за програма та як вона працює?
 • Хто може отримати кредит на нерухомість під 0%?
 • Які вимоги до житла, придбаного за програмою єОселя?
 • Як скористатися програмою єОселя: досвід і поради.

квартира

Фото: pixabay.

Що це за програма та як вона працює?

Програма єОселя дозволяє різним категоріям українців взяти кредит на житло на пільгових умовах — під 7% річних, 3% або навіть 0%.

єОселя запрацювала з жовтня 2022 року для окремих категорій покупців, а з серпня минулого року стала доступна для ширшого кола українців, які не мають власного житла або хочуть покращити житлові умови. Йдеться про родини, що мешкають на площі менше за 52,5 квадратних метри на особу та +21 "квадрат" на кожного наступного члена родини додатково.

Під 7% річних іпотеку за програмою можуть взяти учасники бойових дій, ветерани, внутрішні переселенці. Для військовослужбовців ЗСУ за контрактом, вчителів, медиків та науковців пільгова ставка складає 3% річних.

Кредит на житло за програмою єОселя можна взяти терміном до 20 років, а мінімальний початковий внесок – 20%.

Окремо програма дозволяє участь людям, хто залишив своє житло через війну – воно розташоване в районі бойових дій або на тимчасово окупованій території.

Від старту програми в 2022-му іпотеку по ній взяли 7,8 тисячі українських родин. За найвищою ставкою 7% кредити отримали 20% тих, хто скористався програмою.

Укрфінжитло очікує, що українці цього року будуть активніше користуватися програмою і за підсумками року кількість оформлених позик за умовами єОселі збільшиться на 12 тисяч. На це уряд виділив 1,5 млрд грн.

Хто може отримати кредит на нерухомість під 0%?

єОселя з "нулем" річних доступна в ряді областей – Львівська, Одеська, Закарпатська, Чернівецька, Миколаївська, а також у Кривому Розі та Тернополі. 

Місцеві обласні військові адміністрації, а для міст – міськради, готові компенсувати ставку пільгової іпотеки для деяких категорій позичальників. Відповідні угоди вони уклали з деякими банками, що працюють з програмою єОселя.

На "нульову" ставку можуть претендувати зазвичай кадрові військові та правоохоронці, але в кожного регіону – свої правила.

Скажімо, у Львові та Львівській області опція іпотеки під 0% доступна для військових ЗСУ на контракті, правоохоронців та учасників бойових дій. Для ветеранів війни та членів їхніх сімей, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, сімей загиблих ветеранів війни, а також загиблих захисників України на Львівщині відсоткову ставку знижено до 4% річних з 7%.

На Закарпатті кредит під 0% доступний, окрім кадрових військових та силовиків, також людям з інвалідністю внаслідок війни, на Буковині цю опцію додали ще й для внутрішніх переселенців.

Кривий Ріг компенсує ставку кредиту на житло для військових ЗСУ і силовиків, а також медиків, педагогів та науковців, а в Миколаївській області обладміністрація частково відшкодовуватиме перший внесок військовослужбовцям ЗСУ, які перебували у полоні.

Тернопіль частково відшкодовуватиме перший внесок військовим ЗСУ за контрактом та силовикам.

Які вимоги до житла, придбаного за програмою єОселя?

Хоча більшість угод за програмою стосуються все-таки вторинного ринку житла, це "свіжі" квадратні метри. Щоб придбати квартиру за єОселею, треба знайти помешкання в будинку не старше або десяти років, або трьох.

За іпотекою під 7% річних можна придбати лише житло в будинку не старше трьох років, а якщо йдеться про іпотеку під 3% – не старше десяти років. Що стосується первинного ринку, то тут теж є невелике обмеження – забудовник має бути акредитований банком-партнером. Наразі банки акредитували 27 девелоперів.

Люди шукають готові квартири, в які одразу можна заселитися, а на ринку первинної нерухомості такі об'єкти розбирають швидко, кажуть рієлтори. Однак у Мінекономіки бачать зростання попиту на квадратні метри на етапі будівництва.

"Дедалі більше людей беруть кредити для купівлі житла від забудовника, або квартир в будинках, які зводяться, тобто на первинному ринку", – пояснила заступник міністра економіки Надія Бігун.

"І це дуже хороша тенденція, – продовжує Бігун, – адже таким чином через видачу доступних іпотечних кредитів ми не лише допомагаємо громадянам придбати житло, а й стимулюємо розвиток житлового будівництва і суміжних галузей, що сприяє активізації економіки”.

В Києві вибір житла, який відповідає умова єОселі, невеликий.

"Йдеться про житло класу "економ" і "комфорт", а його не так і багато у столиці. Крім того, покупці шукають житло з ремонтом, аби зайти і жити. Але проблему можна вирішити через переорієнтацію на передмістя Києва, де немає обмежень по віку. Крім того, житло у передмісті дешевше приблизно на 10%", – каже в коментарі для Еспресо засновниця агенції DodomU Ірина Шапка.

Беручи іпотеку під квартиру з ремонтом у забудовника, людина буде виплачувати вартість ремонту частинами. А якщо це будуть "голі стіни", доведеться вкластися ще й в оздоблення помешкання, зауважує вона.

"Якщо забудовники більше пропонуватимуть помешкань з ремонтом, запити змістяться в їхню сторону", – зауважує Шапка.

До речі, в кінці січня цього року уряд дозволив купувати за програмою і приватні будинки, щоправда з обмеженням по площі 62,5 "квадрати" та плюс 21 квадратний метр на кожного наступного члена родини. Якщо будинок перевищує дозволену програмою площу, можна покрити цю вартість власним коштом.

Вимоги щодо віку будинків такі ж, як і до квартир. Якщо іпотечна ставка 3% – будинок або таунхаус має бути не старшим за десять років для Києва і обласних центрів, тоді як в інших населених пунктах обмеження по віку немає.

Для тих, хто бере іпотеку під 7% річних, приватні будинки і таунхауси в Києві та облцентрах мають бути не старшими за три роки (для ветеранів діє виключення – не старше 10 років). В інших містах і селах вікових обмежень теж немає.

"Будинки такими площами, та ще й з готовим оздобленням коштують досить дорого, тому бажаючі взяти іпотеку на них часто не вписуються у свій бюджет", – коментує Ірина Шапка.

Окрема умова – земля, на якій збудовано об'єкт, має належати до земель житлової та громадської забудови. Будинки на дачних і садових ділянках недоступні для такої іпотеки.

багатофункційний комплекс на Стрийській

Фото: Візуалізація забудовника

Як скористатися програмою єОселя: досвід і поради

Щоб подати заявку на участь у програмі, потрібно провести кілька нескладних операції в застосунку "Дія". Але лише 15% з заявників реально доходять до оформлення угоди, кажуть в Укрфінжитлі. 23-річна фізіотерапевтка Анастасія – одна з них. Про її досвід розповідають в агенції нерухомості DodomU, яка допомагала жінці придбати житло за іпотекою 3%.

Жінка знайшла ідеальне помешкання, але забудовники бронюють квартиру лише на кілька днів, тому на збір потрібних документів було вкрай мало часу.

"Це справжня експрес-угода, адже менш ніж за 5 робочих днів ми зібрали всі документи, отримали рішення банку та провели угоду", – розповідають в агенції.

Алгоритм дій для оформлення пільгової іпотеки виглядає так: вивчити умови кредитування в різних банках, подати заявку в "Дії", отримати пропозиції від банків та обрати котрусь, знайти потенційне помешкання відповідно до вимог програми та передати пакет документів для його придбання банку. Після позитивного рішення банку – оформлення договору куплі-продажу.

За словами засновниці агенції нерухомості DodomU Ірини Шапки, найчастіше запити на купівлю житла по єОселі надходять від родин військових.

Не варто не поспішати подавати заявку в "Дію", а спершу вивчити кредитні умови різних банків. Інакше можна отримати відмову, наприклад, за те, що колись позичальник прострочив кредит.

"Перш ніж подавати заявку в "Дію", слід вивчити, який банк як кредитує цю програму, які має внутрішні вимоги до позичальника. Одні банки враховують якісь виплати в додаткові доходи, інші не враховують", – пояснює Ірина Шапка.

Але залишати завдаток за квартиру і терміново бігти в банк теж ризиковано.

"Знаю випадки, коли покупець залишив завдаток забудовнику, щоб забронювати квартиру, а банк урізав суму кредиту. Ця пропозиція людині не підходила – не вистачило б коштів. А забудовник не повертає завдаток", – розповідає експертка.

За її словами, найчастіше квартирами по цій програмі цікавляться поліцейські та кадрові військові, особливо учасники бойових дій, які отримують високі зарплати і хочуть інвестувати цю гривню в нерухомість. Загалом в середньому клієнт приймає рішення близько трьох місяців.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.55
  Купівля 39.55
  Продаж 40.08
 • EUR
  Купівля 42.28
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 квітня
11:43
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:39
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є імена підозрюваних та відео з бодікамери
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
11:20
Оновлено
ППО
Під час повітряної тривоги на Дніпропетровщині та у Херсоні пролунали вибухи
11:15
Шахтарі
На Донеччині понад 130 шахтарів були заблоковані під землею через обстріл РФ: ситуація в енергосистемі станом на 20 квітня
11:02
Сергій Курченко
У США бізнесмена засудили на 6 років за порушення санкцій: він визнав, що торгував з українським олігархом Курченком
11:01
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила по багатоповерхівці у Вовчанську: є загиблий та постраждала
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви в доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
08:05
порт
У Фінляндії виявили компанію портового оператора, яка наполовину належить росіянам
08:03
OPINION
Тарас Загородній
Треба ставити США перед вибором
07:45
ЗРК Patriot
Німеччина розглядає можливість закупівлі чотирьох додаткових систем ППО Patriot вартістю $1,3 млрд, - Bloomberg
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
Більше новин