Аналітика

Росія, ймовірно, використала для удару по Києву нову гіперзвукову ракету "Циркон", а Україна створює безпілотні війська. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
7 лютого, 2024 середа
20:50

Сьогодні говоритимемо про окремі деталі нічного ворожого ракетного нападу на Україну, імовірно, що Повітряні сили ЗСУ збили найновішу в арсеналі російського диктатора Володимира Путіна нову гіперзвукову ракету, і це не "Кинджал", а "Циркон"

Зміст

Російська комбінована атака на Україну

Почну з ракетної атаки - те, що було сказано офіційно, і те, що залишилося за кадром офіційних підтверджень. Отже, вранці 7 лютого російські війська завдали чергового удару по Україні з використанням ударних дронів і ракет різного типу. Це, власне, вже четверта ракетна атака починаючи з початку року. У шести областях були вибухи, загалом атака була комбінованою з використанням і "шахедів", і крилатих ракет, і ракет, які запускали з різних пускових установок. При цьому наша протиповітряна оборона відпрацювала досить ефективно.

Ми бачили включення речника Повітряних сил Юрія Ігната, який сказав про те, що з 64 засобів повітряного нападу було збито 44; збито 26 із 29 крилатих ракет Х-101, усі три крилаті ракети морського базування "Калібр", 15 із 20 "шахедів". Не вдалося збити чотири крилаті ракети Х-22, три балістичні ракети "Іскандер" і п'ять зенітних керованих ракет С-300. Ці ракети були якраз направлені на міста, де ми не маємо засобів протиповітряної оборони з протиракетними можливостями.

Тепер про особливості. З одного боку атака не була надто масованою, тому що фактично вжили не максимальну кількість ракет, які використовувалися буквально з перших пусків на початку року, але була вдвічі більша кількість ракет, ніж два тижні тому.

Коли ми говоримо про ракети Х-101, їх запускали так, щоб одна з груп рухалась у бік Польщі, не досягаючи кордону десь кілометрів 50, ці ракети розвернулися і потім були збиті над західною частиною України. Поляки підіймали свої винищувачі, аби убезпечити ризик можливого залітання на територію Польщі. Не виключено, що ці російські дії мали на меті перевірити алгоритми протидії саме польських систем протиповітряної оборони.

Щодо столиці. Не було використання ракет С-400 по Києву, як це було в попередніх ударах, не було ударів північнокорейських ракет КН-23 саме по Києву, хоча поліція подала фотографії, де по Харкову є підтвердження, що з п'яти ракет начебто дві були саме корейські КН-23.

Далі про найбільш важливий, головний штрих цієї атаки. Зараз ми поки що бачимо ці північнокорейські ракети, які передані Російській Федерації. Розвідка США повідомляла, що загалом по території України в попередніх ракетних атаках було використано до дев'яти ракет. Тому ми бачили підтвердження щонайменше по трьох містах - це Дніпро, поблизу Харкова й уламки на Оболоні в Києві під час попередніх атак.

Удар ракетою "Циркон"

А тепер головна інтрига цього ракетного удару противника. Вона полягає в тому, що є уламки ракет, які ворог раніше не використовував, але цього разу застосував для ударів по Києву. Ми не хотіли давати цю інформацію першими, пам'ятаючи хвилю, коли Defense Express написав про те, що Patriot збив "кинджал", але зараз ці фотографії вже з'явилися й на інших медійних ресурсах. На цих уламках є індекс ракети 3М22. Що це за індекс? Це індекс гіперзвукової російської нової ракети під назвою "Циркон".

Про неї стало вперше відомо десь 2016 року. Ми бачили перші офіційні випробування у 2020 році, коли її запустили з фрегата "Адмірал Горшков". Характеристики цих ракет невідомі, але брехливий Путін казав, що ця ракета має можливості до дев'яти махів, тобто супергіперзвукова ракета має дальність до 1000 км, бойова частина десь 400 кг. Насправді ж ми навіть не знаємо, чи ця ракета була прийнята на озброєння російської армії офіційно, хоча були повідомлення, що десь 2023 року стояло замовлення закупити декілька десятків ракет.

Отже, ми маємо уламки, які є в Києві на одній з ділянок, де є індекс 3М22, що можуть належати ракеті "Циркон". Ми не знаємо, з яких пускових установок її запускали, бо формально вона створена для використання з морських платформ, але були повідомлення, що створювалася спеціальна пускова система.

Про що все це говорить? Фактично йдеться про найновішу гіперзвукову ракету, яка створювалась противником для подолання систем протиповітряної протиракетної оборони, і фахівці, з якими ми спілкувалися, говорять, ракета була збита. Це означає, що під час цієї атаки засоби протиповітряної оборони, які прикривають Київ, справилися з новою, найбільш сучасною черговою гіперзвуковою ракетою противника під назвою "Циркон".

Це попередні висновки, які поки що спираються лише на окремі уламки цієї ракети, але в будь-якому разі, якщо інформація підтвердиться після висновків фахівців, які зараз більш детально вивчають ці уламки, то ми будемо мати ще один гарний приклад ефективності систем протиповітряної оборони, які сьогодні захищають Київ. Сподіваюсь, будуть захищати й інші міста. Це руйнування чергового міфу про найсучаснішу російську зброю. Така історія пов'язана з цією черговою ракетною атакою противника на столицю, і результати пов'язані з роботою нашої протиповітряної оборони, які навіть виходять за ті оптимістичні показники про які сьогодні оголосило командування Повітряних сил ЗСУ.

Створення безпілотних військ

Стало відомо про указ президента України Володимира Зеленського про створення безпілотних військ, точніше окремого роду військ, які стосуються безпілотної тематики. Ми розуміємо, що може утворитися ризик, коли створення нового роду військ створює й вертикаль з новим безпілотним командувачем і починає руйнувати ініціативи, які вже реалізовані на місцях.

Народний депутат України VIII скликання, заступник командира артилерійського дивізіону, майор, керівник проєктного офісу Акселератора Міноборони Павло Кишкар прокоментував цю інформацію: "Я багато очікую від цього указу, від його реалізації, маю надію, що мобілізація саме до цього роду військ пройде успішно. Потрібні люди з вищою освітою, люди, які забажають опановувати новітні сучасні системи озброєння. Ми сподіваємося, що не лише безпілотні системи ввійдуть до комплектації нових підрозділів, а й системи автоматизовані, які будуть операторами тими чи іншими керуватися на полі бою. Найближчим часом ми побачимо рішення на підписі у міністра щодо бойового використання такого роду військ, бо без свого власного статуту такі підрозділи будуть малоефективними", - сказав він.

Як сказав Кишкар, питання в тому, яким чином формуватимуть окремий вид цих військ.

"Ми сподіваємося, що діючі структури при цьому не будуть залучені, адже той людський ресурс, в тому числі з пілотів, людей, які працюють з системами РЕБ, не повинні постраждати. Більше того, створювані підрозділи будуть підрозділами в розпорядженні старшого начальника - це не будуть підрозділи, які підпорядковуватимуться певним бригадам. Тобто бригада безпілотників не може тримати фронт - це придані сили, відповідно й нормативна база буде формуватися задля того, щоб ці підрозділи і сили були силами старшого начальника. Я думаю, що ці резерви, як сильний додаток до тих підрозділів, які існують уже в бойових бригадах, будуть співіснувати і функціонувати злагоджено", - пояснив військовий.

Впровадження нових законів

Фактично ж є закон про списання, який підтримав парламент, який вже місяців два лежить на підписі у президента, і всі командири військових частин просто волають: підпишіть цей закон, бо на кожному з них зараз висить купа майна, що не можуть списати, для них це суттєва проблема.

"Це зараз питання трохи не номер один у командирів середньої і вищої ланки. Ми дійсно волали, волаємо й будемо волати. Я, більше того, наполягаю на тому, що за часи великої війни вже з 24 лютого 2022 року жодної реформи в системі управління Міноборони, ГШ і апарату главкома не відбулося. Це при тому, що напрацювання, закони, накази міністра - все написано, розписано. У нас є питання по мобілізації - хтось би вийшов і сказав, що від сьогодні приймаємо відповідний нормативно-правовий акт і в стройові, тилові, частини кадрової роботи відсьогодні ми не приймаємо чоловіків 27-60 років. Це теж реформа, це теж суттєвий крок вперед. Ми власними силами мобілізували ту чи іншу частину людей", - висловився Кишкар.

Військовий наполягає, щоб мобілізація людського ресурсу починалася з державного апарату: "Це більш-менш підготовлені люди, які проходять службу в ДБР, НАБУ, Міністерстві внутрішніх справ. Це буде справжня мобілізаційна революція, а показувати кіно для російського телебачення, де когось пакують і садять в бусік, - це точно не варіант відкритого суспільства. Більше того, пропозиції, які напрацьовуються - це створення фактично другої армії у вигляді добровольчих підрозділів. Ми вважаємо, що такі підрозділи технічно забезпечені, як наприклад, по безпілотних літальних апаратах, по автоматизованих системах".

Розвиток українського ВПК

"Армія має почати з себе, провести внутрішню мобілізацію, держава має провести технічну мобілізацію заради того, щоб зберегти своїх людей. Роботи мають воювати, у нас такі напрацювання в техніці є, але для цього треба пришвидшити, максимально поставити на потік виготовлення своїх розробок. Така можливість у Міністерства оборони, головнокомандувача і верховного головнокомандувача є, користуючись своїм підписом можна впорядкувати і швидко поставити на озброєння новітні сучасні розробки українського ВПК", - наголошує заступник командира артилерійського дивізіону.

В Україні є десятки виробників, які чекають на тривалі контракти. Кишкар закликав виготовляти своїх роботів, автоматизовані системи, безпілотники задля перемоги та збереження своїх людей.

Закон про мобілізацію

"На жаль, пропонований законопроєкт - це відображення суто радянської системи комплектування армії. Враховано лише одну нашу пропозицію щодо неможливості бронювання чоловіків 27-60 років, які проходять державну службу чи працюють в органах місцевого самоврядування. І все одно це все визначає Кабмін, тобто враховано чи не враховано. Я не знаю, як переконати Кабмін, що це не треба робити. Якщо до нас не прийдуть в армію ці хлопці, які зараз перебувають в інших державних органах, нам не вистачить ресурсу, почуйте! І починати треба з мобілізації чоловіків, які перебувають на державній службі, немає іншого ресурсу. Якщо не хочете це враховувати - ви найближчим часом побачите цей результат на фронті. Бо мови про ротації тоді не може бути, ви обманюєте цим законом людей, які зараз перебувають на фронті", - підсумував Кишкар.

Керівник проєктного офісу Акселератора Міноборони додав, що якщо зараз цих людей не мобілізувати, то потім НАБУ чи поліція Україні вже не буде потрібна.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.35
  Купівля 41.35
  Продаж 41.89
 • EUR
  Купівля 45.07
  Продаж 45.82
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 липня
22:07
Ексклюзив
транзит газу, газ
Портников пояснив, чому транспортування нафти й газу через Україну не вигідне Росії та що не так з азербайджанською сировиною
22:05
Наслідки "прильоту" по Ніжину: 2 ушпиталених, 18 постраждалих квартир
21:55
Київ Цифровий
У застосунку "Київ Цифровий" 11 годин не працюватиме оплата сервісів
21:36
домедична допомога-тренінг
У Міноборони затвердили 4 рівні домедичної допомоги для військових
20:51
Держсекретар Ватикану відвідав зруйнований окупантами кафедральний собор в Одесі
20:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Росія почала використовувати політичні вбивства й розраховувала на дестабілізацію після пострілів у Фаріон, - Портников
20:31
Оновлено
У Києві знесли історичну садибу Зеленських
У Києві знесли садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя: у поліції та Мінкульті відреагували
20:20
Дональд Трамп та Борис Джонсон
Кордони 24 лютого 2022 року та особливий статус "російськомовних" в обмін на членство України в ЄС і НАТО: Борис Джонсон пояснив, на яких умовах Трамп міг би зупинити Росію
20:09
Оновлено
Джозеф Байден, саміт НАТО
"Він повинен піти у відставку зараз": Венс хоче, щоб Байден негайно склав повноваження президента
20:06
OPINION
Блог Андрія Любки
Стріляли у Фаріон. Цілили – в Україну
20:05
Microsoft
Microsoft заявила, що внаслідок останнього кіберзбою постраждало 8,5 млн її пристроїв
19:40
Ексклюзив
Джозеф Байден
Байден має піти у відставку з посади президента США: Піонтковський про заміну кандидата від демократів у передвиборчій кампанії
19:36
ядерна торпеда "Посейдон"
США розсекретили інформацію про запаси ядерної зброї
19:22
У відповідь на атаку дрона по Тель-Авіву ізраїльські F-35 розбомбили НПЗ у Ємені, - ЗМІ
18:59
Ексклюзив
корупція
"Гріши та плати": журналіст Ніколов щодо законопроєкту про пом'якшення покарання за корупцію
18:52
Олександр Лукашенко стає президентом Республіки Білорусь (20 липня 1994 року)
Лукашенко незмінно керує Білоруссю вже рівно 30 років
18:44
Дональд Трамп
У США заарештували чоловіка, який у соцмережах погрожував убити Трампа та Венса, - Sky News
18:44
Оновлено
У російських Краснодарі та Анапі через відсутність світла місцеві жителі перекрили вулиці
18:24
Одна та дві черги відключень світла: як діятимуть графіки 21 липня
18:16
Ексклюзив
Ірина Фаріон
Після 72 годин менша ймовірність знайти вбивцю, а одинака вистежити складніше, ніж групу осіб, - експерт Ступак про справу Фаріон
18:11
хакери
В Іспанії заарештували трьох проросійських хакерів, причетних до кібератак на держустанови
18:04
OPINION
Геннадій Друзенко
Між Малоросією та анти-Росією: як нам збудувати Україну?
17:55
Впала, коли малювала картину на стіні: в Одесі 13-річна дівчинка загинула в покинутому санаторії
17:38
Огляд
система ППО Skyguard
Знищує літаки, гелікоптери, ракети та дрони: все про систему ППО Skyguard, призначену для захисту стратегічних об'єктів
17:25
В Одесі маршрутка в’їхала у вантажівку: водій та 12 пасажирів отримали ушкодження
17:02
ЗСУ, військові
На фронті з початку доби відбулося 85 боєзіткнень: окупанти продовжують атакувати на Покровському напрямку
16:57
вибух
Російська армія FPV-дроном ударила по магазину в селі Івашки на Харківщині: є поранені
16:48
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: є загиблі й постраждалі, у трьох регіонах влучання по енергооб'єктах
16:39
айтішнік it хакер
Компаніям можуть знадобитися тижні, щоб відновитися після глобального збою Microsoft, - Financial Times
16:27
повістка
Чи можна після отримання повістки замість ТЦК піти до рекрутингового центру: відповідь Міноборони
16:15
таксі Bolt
Водій Bolt у Києві сказав пасажирці, що Крим Україні "просто дали": як відреагував працедавець
16:07
OPINION
Богдан Данилишин
Україна: економічні тенденції літа
15:46
Ексклюзив
Не треба мати ілюзій, що переговори можуть бути про мир, вони про перемир'я, - аналітик Гармаш
15:35
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що Ізраїль і ХАМАС близькі до угоди про перемир'я в Газі
15:01
Оновлено
БпЛА "Лютий"
Після атаки українських дронів на російському військовому аеродромі "Мілерово" спалахнули пожежі
14:49
грузія
Переважна більшість грузинів вважає Росію головним ворогом, - опитування
14:42
До порту Маріуполя зайшов другий російський танкер
РФ готує порт в окупованому Маріуполі до переправлення краденого українського зерна, - "Спротив"
14:34
Ексклюзив
Орбан, Трамп і його новий віцепрезидент Венс посилено працюють над планом капітуляції України, - Піонтковський
14:23
Оновлено
польща дтп
У Польщі розбився автобус з українцями: 9 постраждалих, серед них - діти
14:19
хусити
Британія заявила про дві атаки хуситів на судно під прапором Ліберії у Червоному морі
Більше новин