Огляд

Непомітні для радарів, уникають ППО: все про ракети для F-16 JASSM та їхні можливості

9 вересня, 2024 понедiлок
11:20

Є винищувачі – будуть і ракети до них. Білий дім розглядає можливість передати Україні крилаті ракет великої дальності AGM-158 JASSM. Про це повідомила низка західних медіа

Зміст

Що таке AGM-158 JASSM

AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) – це американська високоточна крилата ракета класу "повітря – поверхня". Вони призначена для ураження важливих, високозахищених стаціонарних і рухомих цілей за будь-якої погоди, в будь-який час доби.

Старіші моделі JASSM, довжиною близько чотирьох метрів, непомітні на радарах і  мають радіус дії бл. 370 км. Вони можуть літати близько до землі та запрограмовані на обхідні маршрути, щоб уникати ворожих засобів ППО. Новіша версія JASSM-ER може пролетіти понад 800 км, але Reuters припускає, що Україна претендує на старішу версію – цих ракет на американських складах значно більше.

ракета AGM-158 JASSM

Фото: wikipedia

 

"За своїми параметрами ракета аналогічна до британських Storm Shadow. На мій погляд, ракети повітряного базування є ефективнішими, ніж інші ракетні комплекси", – коментував в етері Еспресо ймовірну передачу AGM-158 Україні головний редактор видання Defense Express Олег Катков. 

Проникна бойова частина JASSM  складає близько 450 кг, а найновіші версії ракети коштують бл. $1 млн. кожна. Виробник цієї зброї компанія Lockheed Martin повідомляв, що випуск понад 3500 таких ракет. 

Як працюють ракети JASSM

Ракети JASSM досі застосовували лише на американських літаках – F-15, B-1B, B-2, B-52H, F-35, а головне – на F-16, що віднедавна є на озброєнні в ЗСУ, на нього можна підвісити дві ракети такого типу. Джерела Reuters припускають, що AGM-158 придатні для використання навіть із винищувачами незахідних країн, якими користується Україна. 

Ракета збудована за технологією "стелс" (Stealth) – використання спеціальних геометричних форм і радіопоглинаючих матеріалів, щоб зменшити сигнал, відбитого в напрямку радіолокаційних, інфрачервоних та ін. приладів спостереження і зробити об'єкт малопомітним. Коштом на низьких висотах JASSM  прориває протиповітряну оборону. 

Ракета має турбореактивний двигун та систему автономного розпізнавання цілей. Сигнали GPS та інерціальна навігаційна системи забезпечують орієнтування ракети. На завершальній ділянці траєкторії працює тепловізійна головка самонаведення, що дозволяє ігнорувати засоби РЕБ та точно уражати цілі.

AGM-158 JASSM

Фото: turbosquid

 

Технічні характеристики

  • Довжина – 4,27 м,
  • Розмах крила – 2,4 м,
  • Вага – 1020 кг,
  • Бойова частина – 450 кг,
  • Дальність – 370 км,
  • Швидкість польоту – до 1000 км/год,
  • Похибка влучання – до 3 м,
  • Виробнича вартість – $ 0,7 млн. 

Коли Україна отримає ракети AGM-158 JASSM і скільки їх буде

Ракета JASSM тривалий час була в списку пріоритетів українського військового керівництва. Це не дивно, особливо після передачу Повітряним силам ЗСУ літаків F-16 – ракети дозволять повністю використовувати потенціал винищувачів. До певного часу AGM-158 вважалися забороненими для передачі України. Однак услід за танками Abrams, системами ППО Patriot і винищувачами F-16, черга дійшла  до них.

У серпні 2024-го видання Politico написало, що адміністрація Байдена "відкрита" для надання Україні крилатих ракет дальнього радіуса дії для українських F-16. Остаточного рішення про відправлення ракет на той час ще не було ухвалено, адміністрація "працювала над деталями".

Через місяць повідомлення у ЗМІ змінилися. Reuters, посилаючись на джерела в американському уряді наголосив, що США близькі до передачі Україні JASSM і ракети можуть увійти до одного з пакетів допомоги, про які Вашингтон оголосить уже цієї осені. На їх отримання доведеться почекати кілька місяців.

"За позитивних прогнозів ми можемо отримати це озброєння вже наприкінці цього – на початку наступного року, хоча офіційно рішення про виділення цих ракет ще не прийнято", – пишуть оглядачі Defense Express.

Вони ж наголошують, що головною перевагою ракет є навіть не далекобійність чи інші характеристики, а солідний запас ракет на американських складах. Це означає, що США можуть забезпечити стабільні постачання Україні старіші версії JASSM, натомість поповнюючи свої склади новішими зразками озброєнь.

Зрештою, і старішу версію ніхто не планує списувати в архів. У серпні 2024 року Департамент оборони США повідомляв про виділення 130 млн доларів на збільшення виробництва крилатих ракет JASSM. Тут може йтися як про потребу України, так і інших країн. Наприклад, Польща у 2024-му домовилася про закупівлю понад 800 таких ракет.

Як ракети JASSM змінять ситуацію на фронті

Станом на сьогодні, у бойових умовах ракети AGM-158 JASSM були застосовані двічі. У квітні 2018 року США та разом із Великою Британією та Францією завдала масованого ракетного удару по об'єктах, де режим Башара Асада в Сирії виготовляв хімічну зброю режиму Башара Асада в Сирії. Відомо, що тоді було випущено 19 ракет, а носієм виступив B-1B Lancer – один бомбардувальник цього типу може брати на борт до 24 таких ракет.

Другий епізод застосування стався 27 жовтня 2019 року. Тоді США знищили лідера терористичної організації Ісламська держава Іраку та Леванту (ІДІЛ) Абу Бакра аль-Багдаді. Для повного знищення комплексу було використано кілька ракет. 

"Відправлення JASSM в Україну може суттєво змінити стратегічну ситуацію на полі бою, сказали американські посадовці. А військові аналітики припустили, що надання JASSM, які є малопомітними й можуть вражати далі, ніж більшість інших ракет у поточному арсеналі ЗСУ, могло б відсунути російські плацдарми та склади постачання на сотні кілометрів", – пише "Голос Америки".

"F-16 ще не сумісний зі Storm Shadow або SCALP, але він сумісний з JASSM. Поєднавши F-16 з JASSM, українська авіація могла б подвоїти потужність глибокого удару. Розширення крилатих ракет ВПС України може допомогти Києву досягти однієї з головних цілей – звільнення Кримського півострова від дев’яти років російської окупації", – цитує аналітика корпорації RAND у Каліфорнії Бріна Таннегілла видання Forbes.

Основною ж перевагою ракет за океаном також вважають їхню кількість

"Ключовим для України є не питання якості, а питання кількості. Українцям справді потрібно набагато більше F-16, їм потрібно набагато більше винищувачів, набагато більше зброї, набагато більше боєприпасів. І навіть якщо вони правильно отримають круту зброю, вони не отримують її у потрібній кількості", – зазначив полковник ВПС США у відставці Джефрі Фішер.

Експерти застерігають від того, щоб сприймати ці ракети чи будь-яку іншу збро, як "вундерваффе", що сама собою кардинально змінить ситуацію на полі бою.

Чи дозволили ракетами AGM-158 JASSM бити по території Росії

Станом на серпень 2024 року, Politico наголошував, що заборону бити американською зброєю по території, яка за міжнародним правом є російською, ніхто не знімав (заборона не стосується української території, окупованої РФ). Ці обмеження, наприклад, стосуються і армійських тактичних ракетних систем великої дальності (ATACMS), що є на озброєнні в Україні.

Однак передача Україні JASSM може свідчити, що ситуація невдовзі зміниться, вважають експерти. 

Так "Голос Америки" цитує генерала ВПС США у відставці Чарльза Коркорана, який назвав повідомлення про передачу крилатих ракет "обнадійливим знаком" і сподівається, що Вашингтон дозволить українцям використати їх AGM-158 на повну. 

"Я вважаю, що не буде сенсу надавати їм зброю великої дальності, яку вони не зможуть використовувати, ми можемо надати зброю малого радіуса дії, яка є набагато дешевшою, якщо ми не збираємося дозволяти стріляти нею на великі відстані", – пояснив генерал.

А Reuters уже називає серед перших можливих цілей для цих ракет російські воєнні об'єкти у прикордонних російських областях – Воронезькій та Брянській. А щодалі росіяни відсуватимуть свої сили від кордону, то важче їм буде працювати на фронті.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:53
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 158 боєзіткнень, 70 з яких - на Покровському напрямку
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
20:06
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого північнокорейського військового
20:03
Ексклюзив
Міжнародний кримінальний суд
Зустріччю з Путіним Трамп обнулить ордер Міжнародного кримінального суду, він прагне бути таким самим диктатором, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
20:00
OPINION
Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?
19:42
Сергій Лавров
Віцеспікер парламенту Словаччини говорив з Лавровим у Москві про війну в Україні
19:35
Гауляйтер Євген Балицький
Суд в Україні виніс остаточний вирок колаборанту Балицькому – 15 років тюрми з конфіскацією майна
19:24
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Зінченко отримав шанс перейти у клуб-фіналіст ЛЧ
19:20
На фото: The Weeknd
The Weeknd переніс дату виходу альбому Hurry Up Tomorrow через пожежі в Лос-Анджелесі
19:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
19:05
ЗСУ, мобілізація
В Україні спростили перебронювання працівників через Дію
19:00
Ексклюзив
Аеропорт Львів зима
В Українській асоціації пілотів оцінили можливість відкриття аеропорту "Львів"
18:52
Ексклюзив
рада голосування
"Комунальні підприємства можуть бути приватизовані": нардепка Савчук про новий закон та скасування Господарського кодексу
18:48
Рустем Умєров
Електронні скерування на ВЛК з'являться в "Резерв+" уже в січні, - Умєров
18:43
Смартфон
На окупованій Луганщині виникли проблеми з викликом "швидкої", – ОВА
18:41
Sony показала перші кадри фільму жахів "Дожити до світанку" на основі відеогри Until Dawn
18:30
інтернет
У РФ масштабний інтернет-збій: зафіксували проблеми в роботі операторів звʼязку, telegram i YouTube
Більше новин