Огляд

Очі в Сірка, травма в тигра, смерть у роботів – 5 книг, які пробудять до життя

13 липня, 2024 субота
08:30

Автори книжок у цій добірці намагаються допомогти нам пережити ці страшні дні, подолавши травматичні симптоми, яких не уникнути під час війни. Адже те, як ми переживаємо подібний досвід, значною мірою позначається на якості нашого життя. Пробуджуючи сили, щоби будь-що-будь його продовжити

Зміст

Джим Коллінз, Джеррі Поррас. Зроблено на совість. Стратегії візіонерських компаній. – К.: Наш Формат, 2024

З історії нашого ринкового "капіталізму" відомо, як, позичаючи очі в Сірка, "представники" тієї чи іншої компанії із нібито "світовим" іменем на зразок "Панасканіку" (замість "Панасоніку") чи "Абібасу" (замість "Адідасу") втулювали нам на базарі свої "фірмові" товари, анітрохи не соромлячись їхньої відповідної якості. Натомість саме якість, підтвердить будь-хто, та її наслідки – ось що відрізняє "палену" горілку від смертельно менш небезпечного, але сертифікованого продукту. І що саме це виокремлює справді видатні компанії від решти підроблених брендів. У своїй книжці "Зроблено на совість" Джим Коллінз і Джеррі Поррас, ґрунтуючись на багаторічному дослідженні, наводять численні приклади компаній, які є по-справжньому візіонерськими. Історії їхнього успіху мають мотивувати і сучасних менеджерів будувати бізнеси на совість. У такому випадку не тимчасова ринкова популярність і швидкий заробіток, а поєднання пристрасті засновників із їхнім прагненням вести бізнес протягом століть вилилось у фундаментальні принципи та інструменти, які особливо актуальні сьогодні. Автори в кожному розділі розкривають механізми, завдяки яким визначні менеджери різних епох долали перешкоди і реалізовували амбітні плани. Тут немає універсального таємного інгредієнта – окрім відсутності вищезгаданої швидкої наживи - але, вивчаючи неоціненний досвід лідерів ринку, можна знайти свій унікальний шлях до успіху. "Засновник Motorola Пол Ґелвін вважав прибутковість одним із засобів, необхідних для виконання цілей, які ставить перед собою компанія, але не кінцевою метою, - підтверджують автори. - Він безперервно спонукав своїх інженерів, щоб ті знижували собівартість продукції і водночас поліпшували її якість, щоб прибутками забезпечити компанії фінансову основу. І він справді вірив, що ділова людина для того, щоб отримувати задоволення від своєї діяльності, має таки отримувати прибутки. Але Ґелвін ніколи не допускав ситуації, коли прибуток перетворювався на головну мету діяльності компанії; він вважав також, що жодна компанія не мусить ставити прибуток на перше місце".


Тара Вестовер. Освічена. – К.: Artbooks, 2024

 Так само як і виробники світових брендів з попередньої книжки, батько авторки наступного життєпису покладався лише на власну совість, готуючи власну родину до не менш "знакових" випробувань цього світу. Причому не символічних, а цілком реальних, як-от, наприклад, автомобільна аварія, яка сталася в житті родини мормонів. "Тато завжди палко вірив у мамині трави, - згадує героїня цієї історії, - але того вечора все немов змінилося, наче в нього в душі стався якийсь зсув, наче ним заволоділо нове віровчення. Травництво, сказав тато, - це духовна доктрина, що відділяє зерно від полови, вірян від безвірних. А тоді вжив слово, якого я ще ніколи не чула, - ілюмінати. Воно звучало екзотично й сильно, хоч і незрозуміло. Бабуся, сказав тато, необізнана агентка ілюмінатів". Отже, мова про "Освічену" Тари Вестовер – книжку, яка увійшла до десятки найкращих видань року за версією The New York Times. Сама авторка вперше пішла до школи у 17 років. До того вона не лише не здобула освіти, а й була повністю ізольована від цивілізації, зокрема ніколи не отримувала медичної допомоги і навіть не знає точної дати свого народження. Батько дівчини, мормон-фанатик, готував сім’ю до кінця світу, змушував дітей працювати на звалищі старих автомобілів, а лікарів вважав поплічниками диявола, тому будь-які травми, навіть найтяжчі, дозволяв лікувати тільки народними методами. Утім, навіть попри таке дитинство Тара Вестовер змогла вирватися з лабетів своєї родини, здобути вищу освіту, а згодом і докторський ступінь - і написати про це книжку. "- Лікарі й пігулки, - ледь не кричав тато, - ось їхній богу і вони шльондрають до нього. Мама сиділа, втупившись у тарілку з їжею. Та після слова "шльондрають" підвелася, сердито зиркнула на тата, пішла до себе в кімнату й грюкнула дверима. Тато не зважав на мамин порожній стілець. - Лікарі не хочуть тебе рятувати, - казав він бабусі. – Вони хочуть тебе вбити". Хай там як, але подібна книжка "Вбивство квіткової повені", яка хоч і не про плем’я апачів, як цього разу, але так само про корінний народ Америки осаджі, певним чином підтверджує позицію згаданого татка героїні.


Пітер А. Левін. Пробудження тигра: Зцілення травми. – К.: Видавництво Ростислава Бурлаки, 2024

Однією з ключових тем у психології, як знати, є робота з травматичним досвідом. Багато людей не лише не підозрюють про існування у себе будь-яких травм, але й не знають, як справлятися з набутим хворобливим досвідом. Однак травма, як і загалом сильні переживання, здатна керувати нашою поведінкою, впливати на наше відчуття себе у світі та нерідко має тілесні прояви. Тому те, як ми переживаємо подібний досвід, значною мірою позначається на якості нашого життя. Таким чином, у своїй книзі "Пробудження тигра: Зцілення травми" Пітер А. Левін, доктор медицини та біологічної фізики, розповідає, як трансформувати хворобливий життєвий досвід та отримати з нього користь. "Психологія традиційно розглядає травму через її вплив на свідомість, - нагадує він. - Подібний підхід у кращому разі правильний лише наполовину і зовсім не відповідає поставленому завданню. Тільки розглядаючи тіло та свідомість як єдине ціле, ми зможемо знайти глибоке розуміння травми та зцілити". Тож в контексті подій останнього часу, які сталися в Україні внаслідок російської агресії зовсім не дивно, що наша психіка, а також тіло та всі його органи реагують відповідним чином на завданий стрес. І якщо у нас виникають дивні симптоми – про що так само пише автор книжки - які ніхто, здається, не спроможний пояснити, їхньою причиною може бути травматична реакція на минулу подію, яку ви, ймовірно, вже навіть не пам'ятаєте. "У цьому ви не самотні, - переконують нас. - І ви не божевільні. Існує раціональне пояснення того, що з вами відбувається".


Рамін Загед. Мистецтво "Любові, смерті + роботів". – К.: ArtHuss, 2024

Автор цієї надзвичайно цікавої книжки пропонує зануритися в офіційну колекцію творчих робіт до перших трьох сезонів "Любові, смерті + роботів", та відкрити для себе історії, що стоять за улюбленим серіалом Нетфлікс. Таким чином, "Любов, смерть + роботи" Раміна Загеда - це карколомна подорож зрілими, високо концептуальними історіями, що розказані чарівними персонажами посеред вибухового екшну та ландшафтів, що вражають. Над кожним епізодом працювали різні анімаційні команди з усього світу. Тож ця глибоко змістовна антологія охоплює широкий спектр анімаційних стилів: від нарочитого 2D до стоп-моушн, аніме і гіперреалістичного 3D. На сторінках цієї розкішної книги на вас чекає безліч ілюстрацій та історій створення перших трьох томів серіалу. Тут ви також знайдете інтервʼю з такими ключовими художниками та творцями, як-от Тім Міллер і Девід Фінчер, прекрасні концепт-арти, розробки персонажів, скетчі костюмів, картини, дизайни транспортних засобів, сторіборди та перші замальовки й завершені кадри. Як побачимо, це справжній скарб для фанів анімації! До речі, створенням однієї серії Вlindspot з першого сезону займалась російська студія, тому видавці книжки свідомо не включили цей контент до українського перекладу артбуку та вилучили його.


Анне Свердруп-Тайґесон. Жали, дзижчи, кусай. – К.: Бородатий Тамарин, 2024

Із виходом цієї книжки варто, мабуть, згадати, що цікавого і захопливого, окрім чеського "Муравлика Ферди" і французьких "Комах", ми мали зі світу відповідних пригод. Здається, не так вже й багато. Тим паче, що в реальності, як нагадують видавці книжки Анне Свердруп-Тайґесон "Жали, дзижчи, кусай", населення Землі подвоїлося, а кількість комах натомість скоротилася вдвічі. Звісно, більшість із нас не вбачає у цьому проблеми, вважаючи, що життя без них було б кращим. Воно й не дивно – тим паче якщо зважити на опис деяких сцен у цій книжці. "Уявіть, як із-під землі повільно й безшумно виповзає червоноока комашина армія. Кожна комаха з великий палець завбільшки - і їх така сила, що це нагадує кадри з якогось дешевого фільму жахів про кінець світу. Приблизно З мли особин на ділянці розміром з футбольне поле! Ні, це не наукова фантастика й не провіщення апокаліпсиса. Це просто Цикадогеддон - так деякі дотепники охрестили періодичний вихід на білий світ сімнадцятирічних цикад у Північній Америці". Насправді ж життя без комах неможливе. Адже не слід забувати, що без медоносних бджіл ми не матимемо меду, а без крихітної шоколадної мошки - ані какао, ані шоколаду. Що личинка мухи може очищати рани, а личинка борошняного хруща вміє перетравлювати пластик. Що плодова мушка стала учасницею дослідницьких експериментів, які принесли шість Нобелівських премій, а декілька видів жуків відіграли важливу роль у розробці антибіотиків. Хай там як, але поки що на кожну людину на Землі припадає 200 мільйонів комах. Вони живуть усюди - глибоко в печерах, високо в Гімалаях, у гарячих джерелах Єллоустоуну й навіть у ніздрях моржів. А ще вони напрочуд різноманітні — є комахи, в яких вуха на колінах, очі на пенісах, а язики під ногами – про що можна дізнатися з цієї цікавезної книжки. Адже це дотепне й пізнавальне знайомство зі світом комах, авторка якого з ентузіазмом розповідає про істот, які, на перший погляд, видаються лячними і непотрібними, а насправді є незамінними для екосистеми: вони запилюють квіти, забезпечують їжею інших тварин, стримують поширення шкідливих організмів. Це книжка про те, як сильно ми - й наша планета загалом - залежимо від крихітних комашок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.88
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
16:01
Військовий контингент європейських країн в Україні може бути частиною гарантій безпеки, – Зеленський
16:01
OPINION
Тепер медіа не відповідатимуть за коментарі до їхніх текстів
15:57
Оновлено
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
15:55
Дональд Туск
Туск звинуватив РФ у підготовці актів терору проти авіаліній Польщі та всього світу
15:41
Мін'юст
Мін'юст планує відновити роботу всіх держреєстрів після кібератаки РФ до кінця січня
15:35
Ніл Ґейман
Автор "Пісочної людини" Ніл Ґейман заперечив нові звинувачення у зґвалтуваннях
15:33
OPINION
Піар на зброї. Що не так працює в Агенції оборонних закупівель?
15:31
Оновлено
Роберт Фіцо
У Словаччині опозиція внесла пропозицію про вотум недовіри уряду Фіцо
15:29
Оновлено
Україна повернула додому з РФ 25 важкохворих і поранених полонених, серед них захисники Маріуполя
15:18
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила закон щодо направлення підрозділів ЗСУ за кордон під час воєнного стану
15:11
Ярослав Юрчишин
Юрчишин прокоментував уточнені вимоги до медіа щодо видалення коментарів
15:04
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Туск
Початок головування Польщі в ЄС є важливим моментом на шляху України до Євросоюзу, - Туск на зустрічі з Зеленським
15:03
Туск і Зеленський
Польща готова організувати третій саміт, присвячений відбудові України, – Туск
14:46
Кадочникова
Акторка Лариса Кадочникова пояснила, чому не перейшла на українську на церемонії вручення премії Параджанова
14:24
Верховна Рада
Парламент ухвалив законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя
14:23
На Житомирщині оголосили підозру працівнику моргу, який зрізав золоту каблучку з руки загиблого військового
14:11
ворожка
У Мінкульті заявили, що не можуть впливати на показ сюжетів про екстрасенсів у телемарафоні
14:08
ФАБ-3000
Росіяни скинули авіабомбу на будинок майора поліції у Курській області, - росЗМІ
14:05
Андрій Сибіга
Сибіга запевнив, що заборона на ведення прямих переговорів з Путіним є чинною
14:02
OPINION
Чим спричинена інфляція в Україні?
13:51
ЗСУ, мобілізація
Уряд змінив процедуру відстрочки від мобілізації для рідних зниклих безвісти за особливих обставин
13:47
Дональд Трамп
Радники Трампа вважають, що до мирної угоди стосовно війни в Україні залишилося "кілька місяців", - Reuters
13:45
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї заявили, що РФ надаватиме їм газ як гуманітарну допомогу
13:38
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них - діти
13:34
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про подовження можливості стати на облік після СЗЧ
13:21
У Києві затримали чотирьох підпалювачів військових авто на замовлення РФ
13:07
Ексклюзив
Роб Бауер
Очільник військового комітету НАТО Роб Бауер: РФ не досягла жодної цілі в Україні, а втратила 700 тис. військових
13:04
гаубиця RCH 155
Німеччина виділила для України новий пакет допомоги
12:52
Огляд
Карта бойових дій за 8-15 січня
Карта бойових дій за період 8-15 січня: РФ хоче закрити максимум питань на фронті до інавгурації Трампа
12:48
Оновлено
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля, він відмовився свідчити про держпереворот
12:45
Для запобігання підпалам і диверсіям: СБУ й Нацполіція випустили соціальний ролик "Спали" ФСБшника"
12:36
Піп Іван
На Україну насувається антициклон: прогноз погоди від Наталки Діденко на 16 січня
12:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
12:07
OPINION
Фінти вухами: Чим небезпечне переведення техперсоналу у піхоту
12:03
На фото: музиканти гурту Metallica
Metallica задонатила $500 тис. на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
11:49
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Армія РФ використала 6 різних типів ракет: Згурець про масовану атаку України
11:41
Огляд
світ, міжнародний огляд
Австралія викликає посла Росії через повідомлення про смерть полоненого військового з Мельбурна, а занепокоєння Європи щодо Трампа не поділяється у решті світу. Акценти світових ЗМІ 15 січня
11:40
Оновлено
пожежа, Хрещатик 15
У центрі Києва зайнявся підземний колектор: рятувальники ліквідували пожежу
11:31
Оновлено
Воєнний стан
Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні до 9 травня
11:26
Учасника Нацвідбору Муаяда звинуватили у сексизмі. Він відреагував
Більше новин