​Третій Майдан. Поразки і перемоги

Микола Княжицький
16 грудня, 2013 понедiлок
21:27

Перший Майдан був чесним і романтичним. Він тривав лише п'ятнадцять днів

У наметному містечку голодувало сто студентів, згодом, як і зараз протестний рух став масовим і його підтримали знакові особистості. Розпочався справжній великий страйк. Вимоги студентів були чіткими і зрозумілими: 

1.    Недопущення підписання нового Союзного договору. 
2.    Перевибори Верховної Ради на багатопартійній основі.
3.    Проходження військової служби українцями на території України.
4.    Націоналізація майна компартії та комсомолу.
5.    Відставки голови Верховної Ради Кравчука та голови Ради міністрів Масола.

Ці вимоги були простими і зрозумілими. Їх знав на пам'ять кожен протестувальник і висіли вони на кожному стовпі на Майдані. Була створена спеціальна комісія Верховної Ради, яка врахувала фактично всі вимоги, окрім негайної відставки Леоніда Кравчука. У тієї революції теж не було якогось одного лідера.

Найпомітнішими тоді були Олесь Доній та Маркіян Іващишин. Але була там і значна кількість теперішніх моїх колег по опозиції: і В'ячеслав Кириленко, і Олег Медуниця, і Павло Розенко. Саме тоді я познайомився з молодим студентом - медиком Олегом Тягнибоком. Я теж був студентом, але всі події, які тоді відбувалися в Києві знімав для єдиного тоді телеканалу УТ1 і був одним з небагатьох журналістів, кому вдавалося розповідати про цей майдан правду. 

Помаранчева революція об'єднала людей навколо Віктора Ющенка. Люди хотіли чесних виборів і його перемоги. Майдан зібрався 22 листопада, а вже 3 грудня Верховний Суд оголосив повторне голосування. 

Цей третій Майдан фактично триває з 24 листопада. Чим він відрізняється від попередніх? Він значно ситуативніший. Люди вийшли спочатку, щоб підштовхнути Януковича до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Потім, коли Угоду не було підписано, вони протестували проти загрози входження до Митного союзу, проти побиття студентів на Майдані, проти провокацій біля адміністрації президента і затримання невинних людей, проти спроби силового розгону майдану. Багато з них протестують проти корупції, беззаконня, знищення національних культурних цінностей.

За все перераховане відповідає одна людина - Віктор Янукович. Це він змінив конституцію, перебравши на себе повноваження парламента, він підпорядкував собі особисто усю судову систему, обмежив вільний розвиток засобів масової інформації, ув'язнив з політичною метою своїх політичних опонентів. Тепер він хоче знищити українську незалежність. Є люди, які конкретно були авторами плану та його виконавцями: Льовочкін, Портнов, Клюєв, Пшонка, Захарченко, Якименко. Сергій Льовочкін маніпулює громадською думкою та обмежує свободу слова, Андрій Портнов через слухняних суддів особисто керує правосуддям в Україні, Андрій Клюєв не дозволяє чесно проводити вибори, Віктор Пшонка за дорученням президента відкриває будь-які кримінальні справи, Віталій Захарченко кидає міліцію на мирних людей, Олександр Якименко шпигує за політиками та планує спецоперації для збереження режиму. Є ще олігархи, на бажанні яких збагатитися або врятувати власні капітали тримається сучасна українська феодальна система.

Ця революція, на відміну від попередніх значно складніша. Її соціальна база ширша, аніж була у 1989 та 2004 роках. Але хто може так чітко, як у 1989 сформулювати п'ять її вимог? Хто може назвати її лідера, як у 2004? Яценюк? Кличко? Тягнибок? Тимошенко? Луценко? Звичайно, хтось з них є найсильнішим і найхаризматичнішим політиком, хтось - сильним фахівцем, хтось користується любов'ю всієї країни, але в силу обставин досягти змін поодинці вони не можуть.

Та й Віктор Янукович - людина жорстка, малоосвічена і авторитарна. Це не демократичний посткомуніст Кравчук і не прагматичний та досвідчений Кучма. Два останніх при всіх своїх мінусах та гріхах були здатними сприймати себе нехай і "візантійською", але частиною світового співтовариства. Їм хотілося бути схожими на інших керівників цивілізованих держав. У Януковича таких бажань немає. Він цар над царями, людина, що прагне бути ще й царем найбагатшим. У Януковича немає середнього стану. Він або самовпевнений і жорстокий, або переляканий і жорстокий. І перше і друге - небезпечно. Тому і Кравчук і Кучма ішли на переговори з протестувальниками та домовлялися про компроміси. Вони були політиками. Янукович не політик - він цар. Тому на жодні компроміси він іти не збирається. 

Що робити опозиції та громадянському суспільству? Як перемогти систему Януковича, вибудувану його підлабузницькими опричниками, для яких таке існування - просто спосіб постійного збагачення? 

Мають бути чіткі та зрозумілі реалістичні вимоги і нарешті чесність політиків перед людьми. 

На одному з велелюдних мітингів, коли Євгенія Тимошенко зачитала листа від Юлії Тимошенко, люди зустріли його палкими аплодисментами. Юлія Тимошенко переконана, що неможна вести переговорів з цією владою, а потрібно її змінювати у будь-який спосіб. Юрій Луценко ніби говорив протилежні речі. Він вважав, що потрібно повернутися до конституції 2004 року, яку Янукович через Конституційний суд незаконно змінив. Насправді і Тимошенко і Луценко говорили про одне і те саме. Метою революції має бути позбавлення монополії на владу. Все інше - похідне. І, або Янукович погодиться добровільно позбутися частини влади, а потім візьме участь у чесних виборах, або він мав би бути позбавлений цієї влади примусово.

Такі зміни мають привести до повного перезавантаження спочатку президентської, а згодом і парламентської влади. При цьому прокуратура, суди та силові органи мають бути негайно реформовані у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії. Звільнення Юлії Тимошенко повинне бути першою та головною вимогою. Не можна заходити у нове життя в країні, де існують політичні в'язні. Для того щоб цього досягти простого стояння на Майдані замало. Опозиція, яка позбавлена законних прав в українському парламенті разом з громадянським суспільством повинна сформувати об'єднану Раду, яка б координувала свої дії з представниками у регіонах та почала активно налагоджувати контакти зі світовим співтовариством. Така Рада могла б проводити повноцінні зовнішньо-політичні консультації заради врегулювання української політичної кризи. Але для цього всі опозиційні партії мають запевнити людей, що справді хочуть змінити феодальну диктатуру на демократію і, підтримуючи економічний розвиток країни не будуть у майбутньому інструментом для Льовочкіна, Ахметова чи будь-якого іншого олігарха. У протилежному разі активна частина Майдану роз'їдеться, Майдан маргіналізується, щоб вибухнути десь у березні новою революцією, яка матиме уже зовсім інші наслідки. Якщо до того часу активні активісти не будуть ув'язнені. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
23:14
Наживо
Ввечері 26 квітня Росія атакувала Україну ракетами
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
17:17
картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"
"Мону Лізу" можуть перемістити у підземну кімнату, адже картина викликає "розчарування громадськості"
17:09
Іран Росія
"Відносини виходять на новий рівень": Росія й Іран заявили про поглиблення співпраці у військовій сфері
Більше новин