НБУ сам спричинив паніку на валютному ринку
Різкому коливанню валютного курсу на початку лютого передувало значне та аномальне збільшення продажу валюти на міжбанку
В проміжку 13-20 січня продаж валюти на міжбанку не виходив за межі $1,8 млрд. З 20 січня почався невеликий ріст до $3,2 млрд.
Але справжній шторм почався 27 січня. $4,4 млрд 27 січня, $5 млрд 28 січня, $4,5 млрд 3 лютого. І ці цифри рекордні за всю історію українського міжбанку.
Наслідком такого бурхливого попиту моментально залишили відбиток на курсі валют. 27 січня долар продавали на міжбанку вже по 8,62, 3 лютого — по 8,74 і пікового 5 лютого по 9,05 грн. За міжбанком відразу підтягнувся ринокий курс.
Тобто через досить активний міжбанк виріс курс. Але виникає питання за рахунок чого учасники міжбанківського ринку так наростили гривневу ліквідність щоб скупити чималу кількість валюти.
Як повідомив раніше Еспресо.TV експерт з економічних питань Володимир Лановий, перша хвиля валютних коливань була короткою і стрімкою. Тобто хтось штучно створив ситуацію підвищеного попиту на долар. Тому, потрібно дізнатися звідки стільки гривні у гравців на міжбанку. НБУ повинен показати цифру рефінансування, але не загальну, а деталізовану, кому саме давали кредит і в яких об'ємах.
Представники НБУ ці підозри відкинули. Директор генерального департаменту грошово-кредитної політики Нацбанку Олена Щербакова повідомила, що січень-лютий НБУ працював тільки своїми класичними інструментами.
“Нічого нового, ніякі нові інструменти Нацбанк не задіяв. Ми регулярно публікуємо статистику, можете бачити нашу статистику по січню, наші обсяги операцій. Стабілізаційних кредитів НБУ поки не видавав”, - повідомила вона.
Правда 13 лютого з'явилася інформація, що НБУ виділив 1 млрд грн рефінансування для Брокбізнесбанку і планує надати ще 1 млрд грн. Але цей кредит на валютні коливання початку місяця звичайно не впливає.
Директор аналітичної групи Da Vinca AG Анатолій Баронін розповів Еспресо.TV, що в такому сплеску немає нічого дивного, але не виключає спекулятивну складову в такому підвищеному попиті.
“На сьогоднішній день ситуація з гривневою ліквідністю нормальна. Частина з цих банківських і фінансових установ використовували кошти для переведення їх у валюту. Яка мотивація цього сказати складно. Але враховуючи, що на ринку присутні спекулянти, я не здивуюся, що частина з цих банківських установ, які викидають подібні суми можуть бути пов'язані зі спекулятивними трендами на ринку”, - вважає експерт.
Боронін також не береться детально аналізувати такий попит через те, що ми не знаємо безпосередньо ті суб'єкти, які використовували дані ресурси.
“Тут же може бути питання в поверненні кредитів або рефінансування материнським структурам. Зараз якраз добігає кінця фінансовий рік в Європі і відповідно це можуть бути повернення коштів європейським материнським структурам”.
На думку начальника відділу аналізу та досліджень Райффайзен Банк Аваль Дмитра Сологуба, НБУ просто довелося відпустити курс через збіг обставин, хоча такі дії регулятора чекали давно.
“Вони (влада) отримали російські гроші. Подумали, що дотримають курс до виборів, тому залили гривню в систему. І потім раптом вийшло так, що гривня впала і у них не було іншого вибору. Зараз Нацбанк намагається потихеньку якось зробити те, що потрібно було зробити давно”, - вважає експерт.
Але є й інша версія. Як повідомило Еспресо.TV джерело, яке добре знайоме з ситуацією на міжбанку, НБУ просто малює такий попит для виправлення своїх помилок. “Ось ці цифри (кінець січня, початок лютого) вони нереальні. На початку року цифри реальні. На початку року гривні було багато. Після того як з'явилися російські гроші в грудні і почали йти бюджетні витрати, досить багато грошей з'явилося в залишку”.
За інформацією джерела ці цифри показують, бо НБУ хотіли підтягнути свій нинішній курс до того рівня, на якому він перебував — 8,15.
“Офіційний курс не повинен відрізняться від ринкового на 2 %. У підсумку коли реальний ринковий курс став 8,6, а НБУ тримали по 8 гривень, їм потрібно було свій курс підняти на 8,15. Як це зробити. Берете якісь операції, рахуєте їх по 8,15 Потім разом з нормальними ринковими операціями по курсу 8,6, виходить середньозважений курс 8,15. Причому робилося це тільки на цифрах, а не реально проводилися операції”, - повідомило джерело Еспресо.TV.
Майже всі експерти банківського та фінасового ринку згодні з тим, що НБУ ще 1-2 роки тому потрібно було запускати плавну девальвацію. НБУ вирішив зробити це зараз під час складної економічної ситуації в країні. Для виправлення своїх помилок регулятор вибрав просту тактитку - звинувачувати у всьому політичну кризу в країні.
- Актуальне
- Важливе