Чому Крим може втратити професійний футбол
Невизнання Криму може призвести до зникнення професійного футболу на його території
Питання участі кримських клубів у чемпіонаті Росії має визначитися до кінця травня. Еспресо.TV вирішив відповісти на питання, які виникають щодо майбутнього кримського футболу.
Чи можуть кримські клуби брати участь у змаганнях під егідою РФС?
Теоритично можуть. За загальним правилом ФІФА українські клуби можуть брати участь у чемпіонаті Росії лише за наявності згоди ФФУ, УЄФА, ФІФА та РФС і лише за особливих обставин. Зазначимо, що в Статуті ФІФА немає переліку таких обставин.
Якщо кримським клубам дозволять брати участь у змаганнях під егідою РФС, росіянам потрібно буде вирішити дуже багато юридичних питань. Наприклад, кримські клуби мають стати членами РФС. Також потрібно буде отримати ліцензію, але для цього клуб повинен бути членом РФС не менше трьох років.
Чи можуть ФФУ, УЄФА та ФІФА дати згоду на участь кримських клубів в чемпіонаті Росії?
Теоретично - так. Але потрібно розуміти, що рішення ФФУ сьогодні не може йти в розріз з позицією української держави щодо Криму. Керівництво ФФУ не робить різких заяв, але з останніх слів президента Анатолія Конькова можна зрозуміти, що кримські клуби відпускати не хочуть. Наразі Крим - окупована територія. Позиція української держави в цьому питанні найближчим часом точно не зміниться.
Якщо говорити про позицію ФІФА та УЄФА, потрібно нагадати, що Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла резолюцію, яка не визнає проведений 16 березня референдум в Криму. Світ не визнав анексію Криму.
Як повідомили наші джерела в УЄФА, кримським клубам в найближчій перспективі не дозволять грати в чемпіонаті Росії. І всі заяви кримських функціонерів про гроші Газпрому, які допоможуть УЄФА прийняти правильне рішення, не відповідають дійсності.
Чи можна залишити кримські клуби в чемпіонаті України?
Можна. Існує приклад сусідніх держав. Клуби невизнаної республіки Придністров'я грають в чемпіонаті Молдови на власних стадіонах. Наприклад, найвідоміший клуб Молдови - "Шериф" з Тирасполя - проводить домашні матчі на власному стадіоні. Для цього потрібно домовлятися з Росією. Якщо Росія відмовиться від такого варіанту, то кримські клуби можуть грати на території України, але такий варіант малоймовірний.
Чи ризикує Крим залишитися без футболу?
Футбол в Криму точно не зникне, але півострів ризикує залишитися без професійного футболу. Якщо ФФУ, УЄФА і ФІФА не дозволять кримським клубам грати в чемпіонаті Росії, то наші сусіди також не дозволять їм продовжити участь в чемпіонаті України. Вже зараз у кримських клубів виникли фінансові труднощі, які може вирішити лише визначеність у майбутньому. Тільки після цього можна шукати нових спонсорів, наприклад, "Таврії". Головному інвестору сімферопольського клубу Дмитру Фірташу зараз точно не до футболу.
Найімовірніше з наступного сезону в Криму буде свій чемпіонат на зразок чемпіонату Абхазії.
Що буде з кримськими клубами, якщо їм таки дозволять грати в Росії?
Не дивлячись на те, що цей варіант дуже фантастичний, можна зробити певний прогноз. По-перше - кримські клуби зіткнуться з проблемою гравців з російським паспортом. Наприклад, більшість гравців "Таврії" і "Севастополя" дали зрозуміти, що не хочуть приймати російське громадянство. З наступного сезону російським клубам буде дозволено мати в заявці лише 10 легіонерів. "Таврії", "Севастополю" і "Титану" потрібно буде будувати команду майже з нуля.
У Росії більшість футбольних клубів фінансується за рахунок місцевих бюджетів. Теж саме буде з кримськими клубами.
Зараз у Росії кажуть, що "Таврія" і "Севастополь" вже з наступного сезону гратимуть у РФПЛ, а вищий дивізіон російського футболу розшириться до 18 команд. "Титан" буде грати в другій лізі.
Існують й інші варіанти. Наприклад, всі кримські клуби почнуть з другого дивізіону чемпіонату Росії. Також можливо, що "Таврія" і "Севастополь" візьмуть участь у перехідному турнірі разом з невдахами РФПЛ і командами першого дивізіону, який і визначить долю цих клубів залежно від результатів стикових матчів.
Також кримські клуби можуть проводити матчі, наприклад, в Ростові-на-Дону. Але такий варіант точно нікому не потрібний.
- Актуальне
- Важливе