«Заблукалі» російські десантники сядуть. В Україні або в Росії
Російським десантникам, що потрапили в полон на Донбасі скоріше за все доведеться постати перед українським судом за звинуваченням у тероризмі
Приурочений до Дня Незалежності України контрнаступ терористичних «ополченців» на Донбасі призвів до потрапляння в полон Збройних сил України кадрових військових Російської Федерації. Тепер українській владі треба вирішувати, що робити з військовополоненими з країни, яка офіційно відкидає будь-які звинувачення в агресії проти України. Самі полонені бійці причину своєї появи в Україні чітко пояснити не змогли, мовляв, отримали наказ вирушати на навчання, а зрозуміли, що в Україні лише коли їх почали бомбити.
Неофіційно ж в Міноборони Росії факт перетину українського кордону власними збройними силами визнали, але, як пише ВВС, заявили, що російські десантники потрапили в Україну випадково, заблукавши в донецьких степах.
З формально-юридичної точки зору перспективи російських хлопчиків, які можливо і не з власної волі потрапили в Україну, виглядають не надто оптимістично. Вони мають притягатися до кримінальної відповідальності і, швидше за все, за статтею «тероризм», що передбачає покарання аж до довічного ув’язнення.
Як пояснив Еспресо.TV майор юстиції, військовий юрист Олег Ткачук, отримати статус військовополонених, якими вони є де-факто, російські десантники не зможуть, оскільки їхня держава офіційно не визнає, що веде війну проти України. Наша ж держава також війни Росії не оголошувала. Отже, українські правоохоронні органи мають відповідно кваліфікувати їхні дії і притягати до відповідальності. «Вони мають відповісти за ті злочини, що вчинили… Я впевнений, Україна може забезпечити належне розслідування злочинів», - зазначив юрист.
Коментуючи версію з заблукалими військовими, Ткачук зазначив, що у випадку, якщо це офіційна позиція російської влади, то за такі дії мають бути відповідні правові наслідки в самій Росії. «Якщо вони випадково заблукали, то має бути відповідна реакція компетентних органів Російської Федерації. Служба, яка охороняє російський кордон, має відповідати за службову недбалість, Прокуратура Росії повинна порушити кримінальну справу, і про це має бути офіційне повідомлення. З іншого боку командири військових частин повинні відповідати перед законом, оскільки військовослужбовець не може залишити розташування своєї військової частини без наказу», - заявив Ткачук.
Але російська влада, швидше за все, і таке уже траплялося неодноразово, просто відмовиться від власних громадян. В Росії активістки спілки солдатських матерів уже заявляють, що хлопцями з псковської десантної дивізії, документи яких знайшли в Україні уже активно цікавиться ФСБ. Солдатські матері підозрюють, що з їхніх синів зроблять дезертирів і посадять, навіть, якщо їх повернуть з України.
Також Україна може спробувати обміняти полонених росіян на українських громадян, що наразі притягуються в Росії до кримінальної відповідальності за надуманими справами. Перш за все, йдеться про військову льотчицю Надію Савченко, що була викрадена з території України і відправлена на судилище у Воронежі зі звинуваченням у співучасті у вбивстві російських журналістів на Донбасі, а також про українського режисера Олега Сєнцова, якого російська влада звинувачує у підготовці теракту. Проте є великі сумніви, що російська влада погодиться на такий обмін. Не для цього були влаштовані показушні справи над Савченко і Сєнцовим, щоб відмовитися від них заради нехай і десятків власних громадян. До того ж і про юридичне підґрунтя подібного обміну говорити не доводиться, оскільки обидва були затримані росіянами з брутальним порушенням усіх норм міжнародного права.
«У нас з Російською Федерацією підписаний міжнародний договір про співпрацю в кримінальній цивільній сфері, і в жодній країні світу немає порядку, коли можна, навіть за злочин, на території України доправити людину до Росії і там судити. Це міжнародні правила, а те що відбувається з Савченко ні в яку галузь судочинства не вписується», - прокоментував ситуацію Ткачук.
У підсумку маємо засвідчити, що шансів повернутися на батьківщину у полонених російських десантників дуже небагато. Швидше за все, їх чекатиме лава підсудних і тривалі терміни ув’язнення. Всі інші варіанти їхньої долі виглядають доволі примарно.
- Актуальне
- Важливе