Як Коньков "розпилить" гроші УЄФА на сумнівну базу замість стадіонів для українців

Історія з розвитком футбольної інфраструктури України від Конькова почалася на початку літа 2013-го

26 червня ФФУ подала заявку на реєстрацію в УЄФА проекту "Програма Розвитку Інфраструктури юнацького та аматорського футболу України на період 2014-2017 р.р.". Планувалося побудувати 27 повнорозмірних полів зі штучним трав'яним покриттям в рамках інвестиційної програми УЄФА "Хет-трик" і “Хет-трик ІІІ”, тобто за кошти європейської федерації.

За проектом цієї програми в кожному регіоні України мали побудувати по одному міні-стадіону (трибуни на 400 місць, роздягальні для команд, платформи для ТВ камер, мінімальні супроводжуючі приміщення, освітлення та ін.) з повнорозмірним штучним футбольним полем.

Попередня вартість будівництва одного такого об'єкту оцінювалася близько 6 млн. грн.

Планувалося, що 4 млн. грн. на будівництво одного поля та інших об'єктів, згідно проекту, виділяється з місцевого бюджету відповідного регіону, а 2 млн. грн. на встановлення сучасного штучного покриття виділяється ФФУ для кожного з 27 міні-стадіонів.

На реалізацію даного проекту ФФУ необхідно було залучити 54 млн. гривень. Інші кошти (108 млн.) повинні були забезпечити місцеві бюджети. Свою долю ФФУ планувала покрити за рахунок отримання від УЄФА суми за вищевказаними програмами, – 5,5 млн. євро (при курсі євро близько 13 грн. це приблизно становило 71,5 млн. грн.).

В УЄФА розглянули і затвердили заявку ФФУ, оформивши відповідний договір з Федерацією 10-го липня 2013 року.

Після цього плани ФФУ щодо міні-стадіонів у всіх регіонах кардинально змінилися. У січні Коньков та Ко вже не говорили про розвиток футболу в регіонах. У них з'явилася нова ідея — критий манеж для збірної України в місті Вишгород.

Цю ідею особисто просував президент ФФУ Анатолій Коньков, а також тодішній губернатор Київської області і голова Київської обласної федерації футболу Анатолій Присяжнюк, міський голова Вишгорода Віктор Решетняк і голова Вишгородської райдержадміністрації Олександр Приходько.

Вони провели відповідну нараду після чого подали заявку в УЄФА. Крім манежу у Вишгороді передбачалася реконструкція стадіону у Василькові. І це все замість 27 міні-стадіонів по всій Україні.

В УЄФА розглянули заявку і 22-23 лютого підписали з ФФУ договори. За їх умовами УЄФА профінансує будівництво критого манежу у Вишгороді на суму 4,8 млн. євро, а також надасть 700 тис євро на будівництво одного міні-стадіону. До проекту також долучилася ФІФА, яка погодилася надати 500 тис. доларів.

Чому провалився проект міні-стадіонів

Внаслідок зміни влади в Україні ФФУ не вдалося залучити кошти з місцевих бюджетів. Також, за словами деяких людей у кулуарах Федерації, виникли проблеми із земельними ділянками, які мали забезпечити регіональні Федерації. Але дуже дивно, чому президенту ФФУ Конькову не прийшла в голову ідея, наприклад, побудувати на кошти УЄФА не 27 стадіонів на паях із регіонами, а менше. У розпорядженні ФФУ було 5,5 млн. євро (71,5 млн за курсом євро близько 13 грн.). Якщо рахувати, що будівництво одного стадіону коштуватиме 6 млн. гривень, то виходить, що Федерація самостійно могла би побудувати 11 стадіонів у регіонах «під ключ». А якщо рахувати за нинішнім курсом євро, то вийшло б набагато більше!

Домовитися щодо земельних ділянок також вдалося, якби було велике бажання.

Але у ФФУ витягли з шухляди нафталінову історію з базою для національної збірної, щоб зробити краще собі, ніж дітям, які у більшості регіонів можуть тільки мріяти про якісне футбольне поле, де можна пограти в улюблену гру.

Футбольне Межигір'я замість дитячих мрій

На початку 2000-их для збірної України вже “будували” базу у Гореничах. Ця історія закінчилася дачею Пшонки.

Нинішня історія з Вишгородом чимось схожа. Там побудують критий манеж (120x90) і одне футбольне поле. Під це виділено більше 3 гектарів землі. Вартість будівництва манежу – близько 4,8 млн євро. Цікаво, що зі збільшенням курсу євро зменшується і вартість будівництва у національній валюті. Але тут на вартість це ніяк не вплинуло.

Також відомо, що був проведений тендер на закупівлю металевих конструкцій на суму 20 млн. гривень. У Федерації не знають скільки обійдеться щорічне утримання манежу, але там дуже задоволені тим, що роблять цей проект «для людей».

Цікаво також і те, що президент ФФУ Анатолій Коньков має помешкання у Вишгороді. Тому цей спортивний об'єкт нагадуватиме якесь футбольне Межигір'я.

Національна збірна України, яка зараз орендує під час зборів поля бази “Динамо” в Конча Заспі не буде тренуватися у Вишгороді навіть взимку. Теж саме, скоріше за все, стосуватиметься і “молодіжки”. Звичайно, комплекс буде корисним для юнацьких збірних, але позбавляти регіони міні-стадіонів заради манежу для юніорів, які не мають проблем де тренуватися (наприклад, у передмісті столиці Щасливому), виглядає досить цинічно.

Коньков може посварити Україну з УЄФА

Справа в тому, що УЄФА виділяв кошти ФФУ під розвиток дитячо-юнацького футболу, а не для збірних, яким на умови для тренувань гріх жалітися. Після того, як Коньков кардинально змінив рішення яким чином використати іноземні гранти, в УЄФА можуть задуматися над тим, чи мати справу з Україною в майбутньому. Куди виділяються гроші під одне, а потім стається інше. Відтак новому президенту ФФУ, який змінить на посту Анатолія Конькова, доведеться не лише розгрібати «авгієві стайні» українського футболу після попередника, а й з початку будувати відносини УЄФА.

новини партнерів

23 січня, 2021 субота

22 січня, 2021 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати