Мирослав Маринович: Правда допоможе нам виграти на Сході

6 грудня, 2014 субота
22:13

Правозахисник, публіцист, релігієзнавець Мирослав Маринович у програмі Еспресо.TV "Вечір із Миколою Княжицьким" розповів про майбутнє возз’єднання України, що допоможе державі перемогти у кампанії на Сході та небезпечність певних політиків у парламенті

Зміст

Про божественну плоть слова Євгена Сверстюка

Для мене ця подія є надзвичайно великою втратою, тому що пан Євген був планкою, був взірцем і при кожному слові далі – взірцем громадянина, християнина, патріота, літератора. Всюди треба ставити велику літеру. Тому що рівень його постави був надзвичайно високий. Він у таборах, як я пригадую, слово Сверстюка було моральною планкою. Я пригадую собі, я був з ним в таборі, його формула, його слова були для мене просто школою, я добре той стан собі пригадую.

В нього була одна незвична характеристика: він прикладав Євангеліє до реального життя. Це те, що ми не робимо, у нас роздвоєння, для нас Євангеліє – це неділя, це для свят, це для якогось іншого думання, а в реальному житті є інші інтереси. А в нього не так було – він прикладав євангелієвські формули до реального життя. Саме завдяки йому я вперше подивився на нагірну проповідь Христа як на підручник з залагодження конфліктів. 

Крім того він для мене майстер слова, а не лише в естетичній складовій, так без сумніву, кожне знайдене ним слово було абсолютно адекватним, можна було захоплюватися його вмінням підшукати потрібне слово, але для мене важливіше було, що він повертав слову його божественну суть. Бо слово – це не тільки естетика, слово – це ще духовне наповнення. І слово у Сверстюка сповнене отої божественної плоті. 

Про розширення ініціативи "Перше грудня"

Ми спілкуємося, збираємося. Сьогодні в мене буде зустріч групи. Зараз ми думаємо про те, що самі практичні, фізичні обставини змушують нас думати про розширення, про прийом якихось інших членів. Ми довго цього остерігалися, довго не хотіли, я зокрема, побоювався цього, але ми бачимо, що усі члени нашої групи – це люди похилого віку, я наймолодший. Просто треба думати про майбутнє цієї групи. Голос повинен звучати, він не має бути репортажного характеру, він не має бути щодня, але має звучати у важливий час, важливі моменти суспільства і як пропозиція. 

Ми не можемо вплинути про всі процеси, але десь виставити якійсь критерії, дати шкалу, за якою можна оцінювати певні події – це так. Життєвий досвід тих людей, які зібрані в групі, дають таку можливість. 

Про майбутній болісний процес возз’єднання зі Сходом

Передусім почну з Українського католицького університету. У нас постійно триває програма від початку війни, а саме ми запрошуємо молодих людей зі Сходу України. Щотижня, щосуботи, щонеділі у нас перебуває група 20-30 молодих людей. Я з ними дуже часто зустрічаюся, остання була з людьми з Донецької і Миколаївської областей. Це колосальні зустрічі. З молодими людьми в нас немає проблеми. І це моє враження від літературного українського фестивалю у Донецьку за два тижні до фактично повної окупації Донецька. Ми насправді уже мали молоде покоління, яке було готове ментально до життя в Україні. Ми втратили через те, що мабуть Путін відчув, ще трошечки і він остаточно втратить Україну. Це перше.

Друге. Так, проблеми дуже складні, не мають однозначного вирішення, тому що це має бути рух назустріч. Це школа, громадянство для усіх нас. З одного боку велика Україна у порівнянні зі Сходом. Ми не повинні забувати, що були Руденко, Стус, Світличні, Олекса Тихий, Дзюба і так далі. Це плеяда, ми не можемо не визнати, що це край, без нього не можливо було уявити модерної України. Бодай цей аргумент має змусити нас уважніше і прихильніше дивитися на цього краю. Ми дуже багато не доробили: 20 років лежали на печі і очікували коли нам усі блага прийдуть. Сьогодні розуміємо, що за цих людей треба боротися. Це одна сторона. Друга – там теж законсервувалося старе уявлення, вони 20 років теж нічого не хотіли іншого, крім повернення до СРСР. Отже, це для них теж школа зараз і теж шлях назустріч. Ми повинні десь зійтися. Зрозуміло, що це болісний процес, як для одного, так і для другого, особливо для Сходу найбільше. 

Проте я оптиміст. Ми не могли цього питання вирішити в кабінетах, тепер у польових умовах вирішуємо.

Правда допоможе України перемогти

Ми усвідомили значення людського духу, як тільки ми сильні духовно – ми непереможні. Як тільки втрачаємо тонус духовний – одразу слабкіші стаємо.

Нині дуже відповідальний момент, відповідальне завдання – втримати тонус, не піддатися тим путінським провокаціям, або провокаціям наших внутрішніх "нетерпенців", які хочуть все і одразу – не буде так, ми цю річку не перескочимо, треба плигнути на один камінь, тоді на інший і так поступово йти у майбутнє. Сила наша саме у моральній позиції, у правді, а не в якихось контрнеправдах щодо Росії, це дає нам непросто якійсь тимчасові виграші, це дає відчуття правдивості нашої позиції, це дає нам відчуття, що ми виграємо цю кампанію взагалі. 

Про небезпечність "Опозиційного блоку"

Вони повторюють ті всі моделі, які були використані після Помаранчевої революції. Тоді буквально місяць чи скільки там вони хвилювалися за своє майбутнє, але дуже швидко вони зі злочинців, які несли вину за те, що сталося, перетворилися на політичних опонентів. І ця риторика знову: вони намагаються якомога швидше стати політичними опонентами, політичною опозицією, а не винуватцями тих бід, які сталися.

Зрозуміло, що опозиція Україні потрібна. Якщо вони уже нарешті осмислять, що втрачають постійно через те, що вони не можуть бути нормальною, цивілізованою опозицією, прошу – український народ дає їм таку можливість. Але якщо вони знову будуть маніпулювати думкою лише задля того, щоб відродити старі моделі, ну тоді…

Нажаль, ми не можемо розв’язати одну важливу проблему: люди старої влади так бояться розкриття їхніх злочинів, що роблять все для того, щоб нову владу знищити і повернути старі порядки – це для них проблема виживання, проблема самозахисту. Ми досі не можемо витворити такого ефекту, як Південна Африка, коли люди старого, апартеїду зізнавалися у своїх злочинах, звільнювалися від покарання і тим самим ставали речникам нової системи. Цього ефекту ми не можемо змоделювати в Україні. І через те щоразу ми маємо представників старої сили, які тягнуть Україну назад. 

Про інструменти для розвитку української культури

Я би повторив ту саму формулу, яку я, і не лише я, маю щодо економіки: сьогодні найбільше завдання держави – дати людям заробити самим. Відпустити ситуацію так, щоб люди могли захистити свої економічні інтереси, відкрити свої бізнеси і так далі. Приблизно те саме в культурі: ми затиснуті попередніми способами регулювання культури. 

Мене завжди вражало те, що коли я бачу, коли українці виїжджають за кордон, потрапляють в інші обставини регулювання уваги до культури, вони стають творчими людьми, вони творять дуже цікаві, не вторинні речі. А ми тут в Україні "мавпуємо" російські зразки, або майже завжди це робимо. Потрібно відпустити, не регулювати, а сприяти творчому розкриттю, потенціалу. Він є величезний в Україні. Майдан це показав, він витворив ситуацію коли креативність людей просто зашкалювала. 

От яким чином зробити я не знаю. Я, на жаль, не є практик в цьому питанні. Але я знаю, що якщо звести різних творчих людей, посадити їх за один умовний стіл, може вийти ефект Медичі, ефект Флоренції, коли зустрічі різних фахівців дали б творчий спалах і Флоренція є дотепер символом такого культурного відродження. Отже ми маємо потенціал, потрібна свобода, потрібне сприяння, яке необов’язково має бути, що держава повинна платити гроші. Потрібно змінити систему фінансування культури, податкові ці речі, які допоможуть бізнесменам підтримувати культуру. Якщо буде свобода, сприяння з боку держави – зміниться дуже ситуація сильно, я переконаний у цьому.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.35
  Купівля 40.35
  Продаж 40.88
 • EUR
  Купівля 43.27
  Продаж 44.06
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
23 червня
17:23
Оновлено
Наслідки обстрілу Харкова 23 червня 2024 року
Вдень 23 червня Росія скинула КАБи на Харків: 1 людина загинула, 8 поранених, половину міста знеструмлено
17:16
Шон Піннер
United Heroes екранізує книгу про війну в Україні звільненого з полону британського добровольця Шона Піннера
17:08
світло
Коли не буде світла 24 червня: інформація від Укренерго
16:58
Оновлено
Наслідки атаки на Київщину 23 червня
Пошкоджено понад 100 приватних будинків та кілька корпусів лікарні: міська голова Василькова про наслідки ракетної атаки
16:41
Оновлено
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Найбільше росіяни намагаються просунутись уперед на Куп'янському та Покровському напрямках, - Генштаб
16:15
гроза
Де 24 червня в Україні пройдуть дощі: прогноз погоди від Наталки Діденко
16:02
OPINION
Юрій Ніколов
Чому велика генерація не врятує від блекаутів
15:55
Ексклюзив
Велика Британія намагається переконати США та Німеччину дати Україні запрошення до НАТО на саміті у Вашингтоні, - кореспондент "Радіо Свобода" Ковач
15:51
Жінку, яка вчинила наругу над могилами загиблих за Україну воїнів Да Вінчі, Джуса та Петриченка, помістили у психлікарню
15:37
Протести Ізраїль
У Тель-Авіві тривають антивоєнні мітинги: між протестувальниками та поліцією розпочались сутички
15:32
Росія з КНДР
Протягом пів року КНДР імовірно передала РФ 1,6 млн артснарядів, - WP
15:16
Марк Рютте
Одне з найважливіших завдань Марка Рютте на посаді генсека НАТО — це розширення Альянсу, — Павел Коваль
15:14
Оновлено
Знищення пункту управління мотострілецького полку РФ у селі Нехотіївка на Білгородщині
З'явилося відео удару ЗСУ по пункту управління мотострілецького полку РФ на території Білгородської області
15:12
пам'ятник Леніну
Найбільшу в Україні бронзову скульптуру Леніна виставили на продаж. Стартова ціна перевалила за 10 млн грн
15:08
Ексклюзив
ЗСУ
Генерал Маломуж прокоментував ймовірність проведення Силами оборони України контрнаступальних дій
14:46
Оновлено
Севастополь
У Севастополі було чутно вибухи: окупанти кажуть, що ППО збила 4 ракети ATACMS і є 2 загиблих
14:40
Ексклюзив
Ми знаходимося недалеко від початку Третьої світової війни, - співорганізатор форуму Вільних народів Постросії Магалецький
14:39
Віце-канцлер і міністр економіки Німеччини Роберт Хабек відвідує Китай
Віцеканцлер Німеччини закликав Китай не постачати Росії товари, які можна використати у війні проти України
14:33
Комік із "Ліги Сміху" Віктор Розовий
Комік із "Ліги Сміху", боєць Третьої штурмової Віктор Розовий показав, як проходить його реабілітація після поранення
14:29
Росіяни вербують підлітків на ТОТ вступати до своїх "медіашкол", - Спротив
14:08
Лисичанськ
Як допомогти Силам оборони з ТОТ: "Азов" звернувся до жителів Луганщини
14:04
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ збив безпілотник "Хезболли" над територією Ізраїлю: угруповання взяло на себе відповідальність за атаку
14:03
OPINION
Юрій Богданов
Про "економічне бронювання" з точки зору держуправління
14:00
Ексклюзив
Марія Іонова
Фактор Тищенка дискредитує парламент, він понесе політичну відповідальність, - народна депутатка Іонова
13:57
міністр закордонних справ В'єтнаму Буй Тхань Шон
В'єтнам після від'їзду Путіна назвав США стратегічним партнером
13:51
окупанти
Окупанти зранку обстріляли Торецьк, Залізне та Курахове на Донеччині: поранено 5 цивільних
13:20
Ексклюзив
пенсія
Чому в Україні такі низькі пенсії: пояснює ексміністр соцполітики Рева
12:42
Південна Корея
Південна Корея скасує будь-які обмеження на допомогу Україні, якщо РФ надасть КНДР високоточну зброю
12:20
Ексклюзив
військова співпраця рф, КНДР та Ірану
Посилення співпраці альянсу РФ, Китаю, Ірану та КНДР буде лише поглиблюватися, - дослідник Магалецький
12:16
посівна, трактор
Окупанти скинули з дрона вибухівку й поранили тракториста під час роботи в полі на Херсонщині
12:00
OPINION
Віктор Таран
Переговори про членство в ЄС: вибір з двох зол
11:58
На фото українські біженці
Працювати або повернутися на батьківщину: німецька опозиція вимагає депортувати безробітних українських біженців
11:54
Дональд Трамп
Трамп заявив, що визначився з кандидатом у віцепрезиденти
11:39
Росіяни намагаються забарикадувати і звузити Керченську протоку: у ВМСУ пояснили причину
11:37
окупанти
Активізація атак росіян на Донеччині може вказувати на початок їхнього літнього наступу, - ISW
11:22
укриття
У Києві в укритті енергопідприємства виявили тіло працівника
11:08
електроенергія
Внаслідок негоди в Україні знеструмлені понад 500 населених пунктів
10:56
Партизани спалили релейну шафу на залізниці Ростов-на-Дону – Маріуполь
Партизани спалили релейну шафу на залізниці Ростов-на-Дону – Маріуполь
10:43
пожежа, Греція
У Греції виникла лісова пожежа через феєрверк, запущений з яхти: поліція затримала 13 людей
10:26
Підозрюваний у побитті ветерана у Києві 21 червня
Побиття ветерана у Києві: 17-річному нападнику повідомили про підозру у хуліганстві
Більше новин