Східний фронт. Коли й від кого треба чекати книжок про нинішню війну в Україні

Андрій Кокотюха
24 квітня, 2015 п'ятниця
14:47
Зміст

Тренд цьогорічного "Книжкового Арсеналу", який проходить у Києві – війна й волонтери, точніше, книги на згадані теми

Окрім збірників у стилі нон-фікшн, автори яких розповідають про власний та чужий волонтерський досвід, є збірники публіцистики. Їхні автори або побували в зоні АТО, повернулися звідти й діляться враженнями, або опікуються фронтовиками в тилу, і так само описують  власний досвід. Крім того, є ще поетичні збірки, навіяні війною. Книги зарубіжних авторів про виживання в умовах війни, цілком придатні для втілення в українських реаліях, адже війна завжди війна. І політично-дослідницька аналітика на кшталт "Гібридної війни" Євгена Магди.

Донедавна в Україні про «гарячі точки» системно писав лише журналіст Андрій Цаплієнко. Причому як гостросюжетні художні твори ("Екватор. Чорний колір&білий колір") так і нариси та нон-фікшн ("P.O.W. Люди війни"). І то він спирався винятково на власний досвід та враження, отримані під час відряджень до зон бойових дій за межі своєї Батьківщини. Проте навіть минулого року, коли почалося збройне україно-російське збройне протистояння, видані в нас книги сучасних грузинських авторів про подібні війни в Грузії все одно сприймалися як розповіді про речі, котрі не торкаються українців.

Але саме художня література про війну у власній країні з зовнішнім ворогом та участь у ній громадян, дотепер для війни не народжених, спонукає до роздумів: коли в сучасній українській белетристиці з`являться перші воєнні твори, наскільки вони потрібні і чи стануть видавничими трендами й водночас – зразками кон’юнктури як у хорошому так і поганому смислах цього слова. Адже йдеться про попит читачів, а заразом – глядачів та слухачів, котрий можна задовольняти якісними зразками, а можна (і так робиться частіше) скороспілками, склепаними «під дату», «на потребу» тощо.

Наприклад, в Україні нема жодного (!) художнього твору, роману, про Помаранчеву революцію. Є кілька фільмів, котрі провалилися в прокаті, мабуть, ще до виходу ("Помаранчеве небо", "Прорвемось!"), зринули й зникли збірники поезії та публіцистики, однаково пафосної. Під кінець 2005 року подібні видавничі проекти взагалі зійшли на маргінеси й не розглядалися навіть маленькими видавництвами.

Революція Гідності має значно більшу історію фіксації й переосмислення. Скажімо, уже в квітні 2014 року побачила світ художня книга Василя Базіва "Армагеддон на Майдані". Згодом написалося й видалося ще кілька прозових творів, окремих та збірок, на тему Євромайдану. Жодна з них не стала помітним явищем – але це не показник відсутності інтересу. Навпаки, Майдан як тема вже рік, як лишається затребуваною. Й публіцистики, збірників рефлексій, аналітики та фотоальбомів на згадану тему менше не стає. Отже, людям зовсім недалеке минуле далі цікаве. Ну, а романів про Майдан до осіннього Форуму видавців у Львові напевне вийде зо два десятки.

Добре це чи погано? Рано писати про Революцію Гідності – чи слід почекати, поки вона, як чуємо часто, остаточно переможе. У дуже спрощеній українській версії така перемога дорівнює арешту Рината Ахметова в Україні і смерті Володимира Путіна в Росії.

Найпоширенішу думку ретранслює письменник, автор «Щоденників Майдану» Андрій Курков: нормально такі книжки сприйматимуться лише років через двадцять, тож слід набратися терпіння й почекати.

Кілька років тому, ще до російського вторгнення в Україну, пан Курков, пояснюючи, чому в Україні слабо розвинений детектив на питомо українському матеріалі, сказав: "Під час війни про війну не пишуть". Аналогія ось у чому. Україна - держава, де правоохоронці воюють із власним народом замість захищати його, а закони лише для багатих. Тому книги на власному матеріалі, в яких за сюжетом міліція повинна ловити злочинців замість хапати цапів-відбувайлів, популярними не будуть, бо є брехливими. Тож поки міліція в реальному житті не з народом, у вигаданих історіях вона так само не приживеться. Адже художня література – передусім аналіз та переосмислення певного досвіду й водночас моделювання ситуацій, можливих у реальному житті. Все це працює, коли реальні події, що підштовхнули автора до написання твору, завершилися і стали історією.

Тож Андрія Куркова й тих, хто поділяє його думку на романи про Майдан, слід зарахувати до громадян, в чиїй свідомості Революція Гідності не звершилася 22 лютого 2014 року зі звістки про втечу Януковича з власного маєтку, а триває досі й затягнеться надовго. Проте є альтернатива – частина авторів (включаючи автора цих рядків) сприймає українську зиму 2014-2015 як один великий завершений епізод, по вінця насичений драматичними й, відповідно, драматургічними моментами. Є про що подумати, а, значить, – є змога перевести реальну історію в координати літературних образів. І, відповідно, мислити ними.

З війною ж на Донбасі все значно складніше. По-перше, вона справді не завершена, і тепер навіть оптимісти прогнозують затяжне протистояння з Росією, військове та ідеологічне. По-друге, досвід усіх воєн бодай ХХ століття показує: письменники гострили пера, не годуючи вошей в окопах чи в перервах між боями. Ті ж самі "Вершники" Юрія Яновського, "Я, Романтика" Миколи Хвильового, "Конармія" Ісаака Бабеля, не кажучи вже про "Як гартувалася сталь" Миколи Островського були написані по завершенню бойових дій. Еріх Марія Ремарк написав "На Західному фронті без змін" за кілька років після закінчення Першої світової. Те ж саме – з "Пригодами бравого вояка Швейка" Ярослава Гашека. "По кому подзвін" фронтовий кореспондент Ернест Хемінгуей написав, коли війна в Іспанії вже скінчилася.

Хіба американець Девід Моррелл написав знамениту "Першу кров" про ветерана Джона Рембо в той час, коли війна у В`єтнамі тривала. Але це – окремий випадок, котрий підтверджує правило: під час бойових дій в країні, яка протистоїть агресору, про війну белетристику не пишуть.

І потім, ми ж не домовилися, хто матиме право брати військові сюжети для своїх творів: реальні фронтовики, готові образно описати власний досвід – чи професійні літератори, котрі ніколи не були на Донбасі й користуються чужими спогадами. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
4 травня
21:59
Архангельське
Росія окупувала Архангельське на Донеччині, - DeepState
21:48
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
"Жирона" здійснила шедевральний камбек проти "Барселони" і вперше в історії вийшла в ЛЧ
21:33
Оновлено
атака РФ по Харкову, 04.05.24
Росіяни ракетою вдарили по промзоні Харкова: є 6 поранених
21:30
Су-25
Українські воїни збили російський Су-25 над Донеччиною
21:30
україна німеччина
З 1,1 млн українців в Німеччині працює лише кожен 5-й: Bild розібрався чому
21:12
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
"Путін не хоче миру, він божевільний": Зеленський пояснив, як змусити РФ залишити Україну у спокої
20:56
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Вражаючий сезон": тренер "Реала" Анчелотті публічно розхвалив гру Луніна
20:41
Садік Хан
У Лондоні пройшли вибори мера: Садік Хан пішов на третій термін
20:34
Ексклюзив
москва, кремль
Росія реалізовує "Кремлівську весну": політолог Магда про план РФ щодо дестабілізації України
20:03
ЖФК «Ворскла" - ЖФК "Кривбас" - 6:0 (4 травня 2024 року)
Жіноча "Ворскла" вдруге поспіль достроково виграла чемпіонат України
20:03
OPINION
Галина Пагутяк
Біг пес через овес…
20:02
Оновлено
"Олександрія" - "Рух" 2:2 (4 травня 2024 року)
"Рух" зіграв в бойову нічию з "Олександрією", "Оболонь" здолала ЛНЗ: результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
19:59
80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ
За добу Сили оборони відбили найбільше атак на Авдіївському напрямку
19:42
Сектор Гази
Ізраїль запропонував розділити контроль над сектором Гази з низкою арабських країн, - NYT
19:13
У Чехії відбувся мітинг проти заїзду проросійських байкерів з нагоди закінчення Другої світової війни у Європі
18:54
Оновлено
Мустафа Джемілєв
В аеропорту Кишинева затримали помічника Мустафи Джемілєва, занесеного Росією до "списку терористів"
18:52
Міністерство оборони України
Міноборони запустило онлайн-калькулятор грошового забезпечення бійців ЗСУ. Функції сервісу
18:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 4 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
18:38
ДТП
BMW з громадянами України й Білорусі влетів в дерево у Варшаві: усі загинули
18:29
старовинний гарман, Херсонщина
Військовий ТрО передав херсонському музею старовинний артефакт, який знайшов в одному з селищ області
18:12
на фото: Майк Джонсон
"Конгрес має вищі пріоритети перед виборами", - консерватори в сенаті закликали Грін відмовитись від спроби усунути Джонсона
18:02
OPINION
Борислав Береза
Арешт російських активів: гроші в обмін на відмову від окупованих територій
17:57
Оновлено
Обстріл, Харків
Росіяни вдень обстріляли три села Харківщини: загинув чоловік, госпіталізовано жінку
17:45
Оновлено
Окупанти атакували ракетами Одеський район: поранено трьох цивільних
17:41
Оновлено
порошенко зеленський
У Росії оголосили в розшук Зеленського, Порошенка та командувача Сухопутними військами Павлюка
17:16
обстріл, ППО
На Дніпропетровщині ППО збила ворожу ракету
17:06
Оновлено
ФСБ
Спецслужби РФ готують провокації у Москві чи Санкт-Петербурзі, щоб потім затримати "мусульман з вибухівкою": попередження від "Атеш"
16:56
Білгород, наслідки сходження боєприпасу
У Білгороді боєприпас з літака "аварійно зійшов" на приватний сектор: є руйнування та поранені
16:43
Мексика туризм
У Мексиці знайшли тіла трьох туристів з Австралії та США
16:30
Ексклюзив
За два роки війни Міноборони стало дуже токсичним місцем, відновити довіру до якого важко, - Ярова
16:10
хакери
Польща заявила, що також стала ціллю російських хакерів, які атакували Німеччину та Чехію
16:06
експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
РФ виділила 8 млн рублів на експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
16:01
OPINION
Андрій Магера
Українська Феміда мусить покарати білоруського кагебешника
16:00
Ексклюзив
Метью Брайза
"Егоїстичний, зарозумілий і стратегічно необґрунтований крок": дипломат Брайза про критику Білого дому щодо ударів по російських НПЗ
15:48
міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
Міністр оборони Італії засудив слова Макрона про допомогу Україні військами
15:31
Ексклюзив
Емманюель Макрон та Ріші Сунак
Між Францією та Великою Британією може проглядатись конкуренція щодо допомоги Україні, - експерт-міжнародник Желіховський
15:21
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Зовсім скоро ми побачимо остаточне самовизначення Китаю, - політичний експерт Морозов
15:03
терористи ХАМАС
Катар може закрити офіс ХАМАС у Досі та припинити посередництво у перемовинах щодо Гази: яка причина
14:46
Ексклюзив
Метью Брайза
"Сили РФ перебувають у стані стагнації": дипломат Брайза припускає новий український контрнаступ у 2025 році
14:40
Сніг
Найбільші пошкодження за останні 20 років: у РФ на Уралі через сильний снігопад зникла електроенергія й зупинився рух залізницею та автошляхами
Більше новин