Чому Ахметов та Суркіс жахаються орендованих футболістів
"Динамо" та "Шахтар" власноруч знижують рівень чемпіонату України, а потім бідкаються на низьку конкуренцію в турнірі
Як відомо, на шляху до великих перемог усі засоби доречні. Провідні українські клуби у боротьбі за медалі чемпіонату країни користуються саме цим принципом і особливо не звертають уваги на засади "чесної гри".
Вже звичною справою стало стимулювання клубів третьою стороною - коли фаворити обіцяють фінансову винагороду суперникам своїх головних конкурентів. А заборона грати орендованим футболістам проти клубів, яким вони належать - взагалі сприймається буденно.
І якщо преміальні за відібрані очки від зацікавлених клубів ще сприяють зростанню конкуренції, то відсутність у важливих матчах гравців, які перебувають в оренді — суттєво знижує рівень турніру. Останній такий випадок стався з "Горевлою", яка майже повністю сформована з орендованих виконавців.
4 травня "Динамо" заборонило грати одразу дев'яти футболістам ужгородців, які належать київському клубу — Максиму Ковалю, Віталію Ягодінскісу, Сергію Люльці, Лукману Аруні, Сергієву Мякушку, Дмитру Хлєбасу, Віталію Каверіну, Мирославу Боню та В'ячеславу Лухтанову. Резервним складом закарпатці не мали жодних шансів проти команди Сергія Реброва та поступилися 0:6.
9 травня "Говерла" грала вдома проти "Шахтаря" і знову опинилася перед забороною грати проти донеччан гравцям, що їм належать — Іллі Глущицькому, Валерію Гришину, Тарасу Качарабі, Михайлу Писку та Олексію Полянському. Останньої миті "гірники" відмовилися від цієї ідеї і ужгородці вийшли на домашню гру оптимальним складом. Але подібні ротації не минули без наслідків — команда виглядала розбалансованою — тричі пропустила, зуміла відігратися, та врешті знову була розтрощена з великим рахунком - 3:7.
Заради справедливості потрібно зазначити, що й "Шахтар" не завжди вчиняє шляхетно — 18 квітня у 20-му турі чемпіонату України донеччани заборонили виходити на поле орендованим гравцям "Зорі", яка грає набагато потужніше тієї ж "Горвели" й успішно веде боротьбу за місце в зоні єврокубків (йде у турнірній таблиці четвертою). Без своїх лідерів - Олександра Караваєва, Максима Малишева, Руслана Малиновського, Пилипа Будківського та Андрія Тотовицького - луганчани поступилися 1:4.
Подібне становище в українському чемпіонаті склалася не сьогодні і навіть не учора. Ще на початку 2000-х років між двома лідерами вітчизняного футболу - "Динамо" та "Шахтарем" - виникла жорстка конкуренція в боротьбі за талановиту молодь. Причому головним у суперечці вважалося перехопити гравця у конкурентів — і не важливо чи розраховував на нього тренер, чи потрібен він команді.
Таким чином, на контрактах у донецькій та київській командах опинилося ледве не по сотні найкращих гравців країни. Це збіглося з притоком в наш чемпіонат великої кількості легіонерів, яким у клубах надавалася перевага перед місцевим футболістами, котрі були вимушені шукати щастя по орендах.
А опинившись там - вони ще й виявлялися позбавленими можливості грати на найвищому рівні, адже власники їхніх контрактів забороняли їм грати у важливих матчах. Найцікавіше, що головний тренер "Динамо" Сергій Ребров, його попередник — Олег Блохін та очільник "Шахтаря" Мірча Луческу неодноразово заявляли про недостатній рівень конкуренції у чемпіонаті України. На їхню думку це суттєво впливає на боєздатність команд у єврокубках. Але ні Ребров, ні Луческу нічого не зробили для того, щоб цей рівень конкуренції зростав, відмовившись від заборон грати орендованим гравцям.
Можливо, кияни і донеччани налякалися прикладу "Дніпра", який декілька років тому роздавав по орендах велику кількість гравців, але не забороняв їх використовувати криворізькому "Кривбасу", київському "Арсеналу" та львівським "Карпатам". У підсумку у протистояннях з цими командами дніпропетроці втрачали чимало очок.
Та має "Дніпро" з цього й користь — декілька футболістів, які багато часу провели в інших клубах, нині грають за дніпропетровців — приміром, Джаба Канкава та Валерії Федорчук є гравцями основи.
А то й таки Сергій Ребров міг переконатися, наскільки швидше прогресують футболісти в умовах належної ігрової практики. Минулого сезону двоє динамівців — Сергій Рибалка та Владислав Калитвинцев - були орендовані чеським "Слованом" та допомогли команді з Лібереця потрапити до плей-офф Ліги Європи. Нині Рибалка є гравцем основи “Динамо”, а Калитвинцев перебуває зовсім поруч з нею.
Але ж талантам необов'язково здобувати досвід за кордоном. Матчі проти "Динамо" та "Шахтаря" у складі більш скоромних вітчизняних клубів теж сприяли б зростанню. Та, здається, доки у нашому футболі "притримувати" орендованих гравців не заборонять за регламентом, наші провідні команді від цієї ганебної практики не відмовляться.
- Актуальне
- Важливе