Оновлений план агресії Путіна

15 травня, 2015 п'ятниця
10:21
Зміст

Воєнна облога східних та південних кордонів не знята, загроза масштабної війни залишається цілком можливою

Після 9 травня з’явилися ознаки, що Москва змінює тактику. Вона  дедалі більше зосереджується на підривній діяльності проти України, цільовій «роботі» з її населенням, пошуку нових союзників на міжнародній арені та результативності переговорів із європейськими лідерами на тлі збереження загальної конфронтації з США.

Попри те, що залишається висока ймовірність проведення Росією масштабної воєнної агресії з метою окупації нових територій України та, зокрема, "пробиття сухопутного коридору" до раніше окупованого кримського півострову,Кремль веде активний пошук альтернативи воєнному вторгненню задля досягнення своїх завдань.

Причинами цього, насамперед, є суттєве послаблення російської економіки, слабкість загального ресурсу для проведення масштабної операції (наприклад, "пробиття сухопутного коридору" до Криму), непохитність основних гравців на світовій арені щодо наявних економічних санкцій та значні ознаки погіршення сприйняття влади всередині самої Росії. Справжньою проблемою стає для російського керівництва початок прозріння суспільства. Так, російські солдати почали групами йти з армії через конфлікт в Україні.

Крім того, більше з’являється даних про незадоволення у середовищі нинішньої російської еліти діями президента країни, політика якого визначається як тупикова. Водночас після суперечки між президентом Порошенком та відомим олігархом Коломойським у Путіна з’явилися підстави для розробки модернізованого плану «захоплення» України – шляхом зміщення владних політичних сил та просування лояльних до Кремля політиків "Опозиційного блоку".

Ключовий момент цього плану - проведення виборів у захоплених регіонах з метою легітимізації ватажків проросійських загонів та трансформації їх у політиків. Так, 12 травня представники самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" направили учасникам тристоронньої контактної групи свої умови щодо проведення місцевих виборів на непідконтрольних центральній владі України територіях – це і є частина плану виходу з кризи самого Путіна. Серед практичних прикладів досить вдала антиукраїнська "травнева мобілізація" на Дніпропетровщині.  

Кремль сподівається на реалізацію такого плану, розраховуючи на підтримку певних представників великого бізнесу, втомленість народу України від війни, побоювання з боку значної частини населення щодо можливості поширення вогнищ нестабільності у стабільні регіони. Означені фактори мають сформувати готовність, з одного боку, значної частини населення до підтримки ідеї припинення війни (яку Кремль штучно підтримує через контрольовані угруповання на Донбасі), а з іншого, готовність західного світу до компромісів задля "мирного врегулювання кризи".

Звісно, на руку Путіну грає й позиція самого Порошенка, який передусім покладається на політико-дипломатичне врегулювання ситуації, однак не демонструє активності у справі створення потужної армії. У силовому блоці досі мають місце подвійні стандарти, і щодо цього дуже добре обізнані як у Москві, так і в європейських столицях.

Отже, у Києва з’явилася нова потужна загроза у зовсім іншому вимірі, а Кремль тим часом нарощує потенціал диверсійної діяльності, поступово збільшує кількість терористичних актів у тих регіонах, де радянські ідеї і символіка мають вплив. Окрім зафіксованих брутальних актів у Харкові та Одесі (як підрив залізничного мосту та комунікаційного колодязю в Одесі 13-14 травня) поступово нарощується напруження в Дніпропетровській, Херсонській та Запорізькій областях. За даними джерел Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР), ці регіони активно насичуються агентами та диверсантами. Зокрема, на Дніпропетровщині політична ситуація різко та значно змінилася на гірше, а в деяких містах (як Кривий Ріг) стала загрозливою. Завданням згаданих агентів є створення умов для активного впровадження російських ідей, просування російських інтересів – від отримання оборонних технологій (за даними джерел, відбулася прихована передача технологій виробництва нового двигуна для гелікоптеру ВК-2500 в Ульянівськ, передача технологій виробництва радару для артилерії "Зоопарк") до підготовки диверсій згідно з вказівками з Москви.

Загальну стратегію Росії щодо населення України можна визначити як залякування усіма можливими способами, яке може не реалізуватися в обмін на виконання нав’язаної Кремлем поведінки.       

Наскільки великий потенціал діючою української влади відповісти на означений виклик? Фахівці ЦДАКР вказують на три аспекти, на які владі варто зосередити зусилля.

Перший, найважливіший напрям діяльності влади полягає у необхідності посилення суто оборонного потенціалу, включно створення належних соціальних умов для військовослужбовців та створення сучасної армії зі зброєю стримування. Упродовж травня активізувалися дії Верховної Ради у прийнятті законів в цій сфері (в тому числі щодо соціального забезпечення), однак загалом роздратування суспільства та учасників війни діями влади не подолане. ЦДАКР наполягає на проголошенні створення професійної армії та початку реальних дій у цій площині.

Другий напрям необхідних дій – необхідність подальшого посилення контррозвідувального режиму. Але справа не стільки у роботі СБУ. Не менш важливими стають законодавчі акти щодо заборони радянської символіки, як це, наприклад, має намір зробити Естонія.

Окремо варто поміркувати щодо монументів Леніна. Активність диверсантів та противників незалежної України спостерігається саме в таких регіонах. Здається, на місцях часом це розуміють набагато краще, ніж у Києві. Зокрема, в райцентрі Пологи Запорізької області за рішенням сесії міськради демонтовано пам'ятник Леніну. Та й за кордоном: "Україна повинна залишити в минулому "скам'янілі" спогади про Леніна" – наголосила впливова газета Die Welt 13 травня. Також окремого розгляду потребує інформаційна сфера, включно з розробкою механізмів впливу на ЗМІ з антиукраїнським контентом. При чому робити це потрібно швидко, оскільки час обмежено.

Нарешті, третій напрям – міжнародна арена. Здається, вона завжди й була першим фронтом. Але на практиці було б важливо досягти як згоди західних країн щодо посилення галузевих санкцій, так і розширення технологічної співпраці з Україною (потрібне масштабне ВТС, спрямоване на створення потужних систем озброєнь, затягування партнерів на український ринок, системна робота у напрямку імпортозаміщення у ключових галузях).

Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
19:04
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: під завалами загинула жінка
18:50
Інтерв’ю
Валентина Ковальська
"Середовище вільних людей на чолі з Іваном": згадки подруги родини Миколайчуків Ковальської про осередок українського "поетичного кіно"
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу, на який у нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр уперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
16:30
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни намагаються посилювати штурмові дії в Часовому Яру: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков 
16:14
Al Jazeera заборонили працювати в Ізраїлі
Більше новин