Чи заморить Україна голодом Донбас

18 червня, 2015 четвер
13:41

Новою економічною блокадою окупованого Донбасу Україна не заморить голодом терористів, а остаточно відштовхне його до Росії

Зміст

З 17 червня запрацювали нові правила СБУ щодо перетину лінії розмежування з окупованим Донбасом. Свіжі вимоги фактично є реалізацією давно обговорюваної економічно блокади терористів.

Незважаючи на постійну військову напругу в АТО, яка підтримується обстрілами, паралельно триває торгівля з окупованими районами. Туди везуть харчі, алкоголь та цигарки.

"У середньому купити на оптовому ринку і завантажити мікроавтобус, наприклад, алкоголем або пивом, коштує близько 30 тисяч гривень. Ціна вмісту такого бусика на окупованій території сягає 100 тисяч гривень", - розповідав заступник голови Державної фіскальної служби Сергій Білан.

За його словами, водночас з окупованих територій до України, везуть награбований мотлох  або "палену" горілку і цигарки. А нещодавно на кордоні затримали автобус  з 50 кілограмами трамадоловмісних лікарських препаратів на 10 млн грн.

Все це стало справді живильним середовищем для корупції  та "розбещення" чиновників, відповідальних за перетин лінії АТО. Тому так гостро постало питання економічної блокади Донбасу.

Новий кордон України

У СБУ створили нові, більш жорсткі правила  перетину лінії розмежування з окупованим Донбасом, фактично перетворивши цю лінію в повноцінний кордон.

Найбільше в Службі безпеки хваляться заміною паперових перепусток на електронні.  Достатньо направити інформацію по електронній пошті, отримати підтвердження про її обробку і повідомлення про дозвіл. 

Це нововведення ніби повинно вбити корупційну складову, коли чиновники наживались на людях завдяки видачі пропусків. Щоправда, паперова система лишиться для тих, хто не має доступу до мережі.

Також тепер для перетину на своєму авто потрібен тільки техпаспорт та документ, що підтверджує право на машину. Окремий пропуск в СБУ також скасували.

На цьому і закінчуються покращення і починаються складнощі для жителів окупованого Донбасу.

Тепер заборонено перетинати лінію розмежування громадським транспортом - автобусами, маршрутками та вантажним машинам.

Виняток – нерегулярне перевезення груп з дозволом. Наприклад, якщо вивозити біженців  або дітей на відпочинок.

На це правило майже одразу відреагували на Донецькому автовокзалі. На його онлайн-табло скасовані всі рейси на контрольовану Україною територію області. В окупований Донбас автобуси ходять. 

Онлайн-табло Донецького автовокзалу на 18.06.2015

Перевезення продуктів харчування, ліків, алкоголю, тютюну, бензину також заборонено. Виняток – гуманітарна допомога, яка везе харчі та ліки. Також гуманітарним вантажам тепер спростили правила перетину, якщо вони співпрацюють з податківцями.

Проте люди можуть перевозити в ручній поклажі їжу, але не більше 50 кг на одну особу і вартістю не більше 5000 грн. Також не більше 5 упаковок кожного найменування лікарських засобів на одну особу (без вмісту наркотичних засобів).  Алкоголь: 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцного алкоголю. Тютюн: 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну. 

Ще одна важлива для жителів окупованого Донбасу поступка від СБУ – можливість перетинати "кордон" без дозволу в разі загрози життю та здоров'ю людей. Проте для цього потрібне рішення керівника Координаційного центру.

Блокада імені Москаля

Першим, хто провів такий експеримент,  був голова Луганської ОДА Геннадій Москаль. Своїм розпорядженням він заборонив перетин лінії розмежування на Луганщині будь-яким транспортним засобам, включаючи легкові автомобілі. Виняток склали лише велосипедисти, пішоходи, а також транспорт міжнародних гуманітарних організацій.

Москаль відомий своїм вибуховим характером та різкими висловлюваннями в бік сепаратистів. В інтернеті популярне відео, де він не пропускає на територію "ЛНР" фуру з пивом.

"Сечу замість пива пити будете!" - говорить він контрабандисту. Така ж доля пізніше спіткає і машину з котячим кормом, і, за словами голови адміністрації, сотні інших вантажів.

 

На відміну від СБУ, яка дозволила залізниці курсувати між окупованими і вільними територіями, Москаль зайняв більш жорстку позицію. Очільник Луганщини наполягає на повній зупинці взаємодії з підприємствами, які підконтрольні бойовикам.

"Моя особиста позиція така – або ми воюємо з окупованими територіями, або торгуємо. Чомусь для Укрзалізниці моє розпорядження не указ", – обурюється Москаль.

Цікавою є і інша ініціатива голови ОДА: він взявся переманювати бізнесменів з окупованих територій, пропонуючи їм податкові пільги, а саме звільнення від сплати податку на прибуток та звільнення від сплати податку на додану вартість.

Москаль наполягає, щоб цю практику якнайшвидше впровадити і у Донецькій області, щоб привести терористів до банкрутства.

Всі проти Донбасу

Ініціативу "втечі" від Донбасу підтримали і у Порошенка. Ще раніше лідер президентської фракції Юрій Луценко сказав про це з трибуни Верховної Ради.

"Президент вважає, що ракова пухлина підлягає блокаді. Практика голови Луганської адміністрації Геннадія Москаля визнана правильною", - сказав він. В свою чергу президент розповів про процвітаючу корупцію  та контрабанду з терористичних територій, яка може заразити всю Україну.

В цей же час у Верховній Раді реєструється законопроект про повну блокаду "ЛНР" і "ДНР". За словами одного з авторів законопроекту Сергія Висоцького, нардепи хочуть домогтися повної заборони на "циркуляцію будь-яких товарів, крім гуманітарних вантажів як з окупованого Донбасу та і з анексованого Криму".

Таким чином вони хочуть повністю повісити утримання людей з окупованих територій на Росію і максимально виснажити її економіку.

"Ми хочемо, щоб там (на окупованих територіях, - ред.) припинили працювати підприємства, щоб там почалися соціальні проблеми, а Росія почала платити допомогу по безробіттю. Це війна", - аргументує Висоцький.

Недоблокада

Нова, ніби жорстка, економічна блокада Донбасу все-таки розбавлена гнучким рішенням. Україна не заблокувала вигідні для своєї економіки потоки. Зокрема, нові заборони СБУ не стосуються залізничного транспорту, а саме ним в країну з терористичних республік возять вугілля.

В СБУ є перелік компаній, яким дозволено вивозити вугілля з зони АТО. Всі вони юридично зареєстровані на українській території.

Найактивніше вугілля вивозить з ДНР/ЛНР ДТЕК Рината Ахметова. Холдинг олігарха постачає його зі своїх шахт для підтримки ТЕС та металургійних підприємств , які поки ще несуть для країни експортний потенціал.

Проте, крім Ахметова,  вугілля з окупованого Донбасу постачають і для державної "Центренерго". На українських ТЕС постійний дефіцит антрацитового вугілля, яке видобувають саме на шахтах в АТО. Через брак сировини в кінці травня зупинились одразу дві ТЕС – Зміївська (Харківщина) та Слов’янська (Донеччина). 

 Ще в квітні глава Міненерговугілля Володимир Демчишин зізнався, що Україна у великому обсязі закуповує антрацитове вугілля з окупованого Донбасу.

За його ж словами, в квітні очікувались поставки в 500 тис т., а за даними терористів "ДНР", в березні-квітні вони відправили в Україну 378 тис т вугілля.  

Тобто Україна поки не може влаштувати повну принципову блокаду, бо все ще має залежність від вугілля з зони АТО. І цей аргумент терористи можуть використати в якості шантажу, заблокувавши його постачання у відповідь на нові правила СБУ. Щоправда, вони в цьому питанні теж скуті, бо українські гроші за вугілля - одне з небагатьох джерел доходів.

Війна проти людей

Питання блокади терористичного Донбасу фактично розділило українців.

Данні березневого опитування Центру Разумкова свідчать, що 47,9% українців підтримують припинення будь-яких економічних зв'язків з окупованим Донбасом.

Враховуючи пенсії, постачання енергетики та купівлю вугілля. 32,8% вважають, що слід продовжувати АТО до відновлення контролю над територіями. 30,6% підтримують надання особливого статусу у складі України, а 17,9%  - за відділення їх від України.

Аргументи прихильників і противників економічної блокади можна зрозуміти.

Перші нарікають на те, як можна підтримувати зв’язки з людьми, які вбивають наших солдат. Фактично в воєнний час твердження правильне, але і Україна поки не може повністю відірвати свою економіку від Донбасу: сировина - великі експортні підприємства - валютна виручка для країни.

Другі наголошують на гуманістичному питанні. Адже на окупованій території залишились не тільки терористи, а й мирні жителі. Перш за все блокада сильно вдарить по них. Бойовики зі зброєю завжди знайдуть джерело прибутку завдяки рекету.

Нещодавно екс-голова Донецької ОДА Сергій Тарута в інтерв’ю зауважив, що економічна блокада Донбасу зіграє на руку терористам. Оскільки служба на бойовиків залишиться єдиним джерелом отримання доходів. Тоді кількість бойовиків зросте в 10 разів – до 300-400 тисяч чоловік. Думка хоч і перебільшена, але має право на існування.

За різними підрахунками, на окупованому Донбасі залишилось до 3 млн людей. За українськими даними, близько 1,2 млн в зоні АТО – пенсіонери, з яких 900 тисяч вже перереєструвалися в Україні для отримання пенсії.

Чимало людей працюють на холдинг Рината Ахметова і отримують зарплати на банківські картки. Підприємства олігарха відраховують податки в український бюджет. До того ж, з нових правил СБУ очевидно, що виробничий ланцюжок олігарха економічна блокада не зачепить.

Якщо подивитися в сукупності на нові ініціативи СБУ, то складається враження, що це блокада не терористів, а людей.

По-перше, вони руйнують взаємовигідну торгівлю, яка дозволяла вижити мирному населенню. Зброю та їжу для терористів, в разі потреби, завжди підкине черговим гумконвоєм Росія. А якщо не підкине, то озброєні люди заберуть її у беззахисних.

По-друге, місцевим доведеться налагоджувати постачання з прикордонними областями Росії. Тобто гроші, податки і виплачені нами пенсії підуть у сусідню країну. І так ми ще більше відштовхнемо Донбас Кремлю. Терористам Україна не потрібна, а звичайні люди вчергове переконаються, що і вони не потрібні державі.

По-третє, досить сумнівно, що просто нові правила СБУ закриють всі "дірки" на лінії розмежування. Контрабанда на те і контрабанда, щоб проникати через неймовірні шпаринки кордонів. До того ж, кордону "гарячого" та наповненого зацікавленими в наживі бойовиками.  

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
15:41
ізраїльський авіаудар по Бейруту
ЦАХАЛ вдарив по командному пункту ліванської армії в Аль-Амірії: в Ізраїлі заявили, що "шкодують про інцидент"
15:37
Ексклюзив
Фото ВПО, який евакуювали на Львівщину
Майже 99% біженців повертаються на окуповані території, бо не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольній частині України, - ексзаступник міністра з питань ТОТ Тука
15:23
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
14:45
Росіяни розмістили системи ППО С-300 на мисі Фіолент в окупованому Криму, - "Атеш"
14:41
Огляд
Перші удари Storm Shadow, уражений ATACMS арсенал на Брянщині та удар по Капустиному Яру в Астраханській області: де в росіян вибухало та палало цього тижня
14:36
нафта роснефть
Під час атаки 22 листопада українські безпілотники вразили нафтобазу "Роснафти" в Калузі, - ЗМІ
14:28
Аналітика
ЗСУ
Чітка структура, відповідальність генералів і ніякого ручного управління: чому в Україні хочуть повернути дивізії та армійські корпуси
14:19
Вперше в Україні: 17-річна спортсменка Глухова увійшла до основного раунду Кубка світу зі стрибків на лижах з трампліна
14:05
Нацполіція
У Києві сталося три випадки диверсій з підривами проти військових і поліцейських, - РБК-Україна
14:01
OPINION
Чого хоче нація: ганьбу чи славу — вирішувати нам усім
13:50
Безпілотники
У Британії над американськими військовими базами зафіксували невідомі дрони
13:40
Дональд Трамп
"Мир через силу" чи поступки з боку України: журналіст Пітер Померанцев про роль Трампа у завершенні війни
13:32
Оновлено
Росіяни вдарили артилерією по Херсону й області: поранено трьох літніх людей
13:17
хакер
У Білому домі зібралися на нараду після зламу провайдерів США китайськими хакерами для шпигування за високопосадовцями, - CNN
12:45
Босфор
Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли завадило РФ захопити Одесу й Миколаїв, - посол
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
Більше новин