Що змінив Бубка за десятиліття керування олімпійським спортом України
Сьогодні виповнюється десять років, відколи легендарний український чемпіон і рекордсмен зі стрибків з жердиною Сергій Бубка очолив Національний олімпійський комітет України
Одразу після свого обрання Бубка організував нагородження найкращого спортсмена місяця, а через пару років - і тренера. Окрім морального задоволення – статуетка, диплом та публічне визнання через ЗМІ, атлет зі своїм наставником отримують і фінансове заохочення – премію.
Паралельно з'являється щорічна церемонія "Герої спортивного року". Найкращий спортсмен і спортсменка року отримують по 50 тис. грн. В українському спорті це найпомпезніша урочистість – червона доріжка, по якій чемпіони дефілюють у вечірніх смокінгах та сукнях.
Розуміючи, що найгострішою проблемою українських спортсменів лишається фінансування, НОК запроваджує систему стипендій олімпійським надіям. За рік до старту Ігор найперспективніші українці, які мають шанс повернутися з медалями, щомісяця отримують кошти. Так, цього разу перед Олімпіадою-2016 обсяг фінансування "талантів" становить 4 млн грн. Щомісяця кожен із 32-х спортсменів отримуватиме стипендію в еквіваленті $300 – наразі це 6,5 тис. грн.
Зазначимо, що НОК виплачує стипендії й підростаючому поколінню - усім медалістам Юнацьких Олімпійських ігор, зимових та літніх Європейських юнацьких олімпійських фестивалів.
Мабуть, найбільшим досягненням Бубки на посаді президента НОК варто вважати менеджмент. Завдяки своєму авторитету він привів чимало спонсорів, які фінансують очолювану ним організацію, а разом з тим – і український спорт. Причому це не завжди "живі" гроші. На різноманітних церемоніях спонсори вручають українським спортсменам цінні подарунки – техніку чи навіть авто.
Загалом, якщо почитати статут громадської організації НОК України, то її головна мета – це забезпечення участі команди в Олімпійських іграх. Серед інших завдань значиться і захист інтересів українського олімпійського спорту на міжнародному рівні. Ось про цей аспект діяльності Бубки красномовно розповіла головний тренер російських гімнасток-художниць Ірина Вінер. Коли у 2007-му несподівано її вихованки програли українці Ганні Безсоновій, розлючена Вінер у всьому звинуватила Бубку.
"Я знаю, що минулого року українська гімнастка Ганна Безсонова написала лист у Міжнародний олімпійський комітет (МОК), що росіянки на чемпіонаті світу-2005 в Баку виграли нечесно. Цією справою займався особисто член МОК для України Сергій Бубка, який цього разу після перемоги Безсонової дзвонив президенту Міжнародної федерації гімнастики (FIG) Бруно Гранді і дякував йому за сприяння", - заявляла тоді Вінер.
Ті, хто цікавляться художньою гімнастикою, прекрасно пам’ятають, що Безсонова постійно поступалася росіянкам, а на Олімпіаді-2008 ледь зовсім не залишилася без медалі. Зрештою, судді "видали" їй, як і в Афінах-2004, бронзову медаль.
Намагається головний олімпієць країни розвивати дитячий і масовий спорт, чому присвячена низка акцій. Причому не лише в Києві, а й в регіонах, де за це відповідають місцеві осередки НОК.
Та попри це вирішити всі проблеми українського спорту, й олімпійського в тому числі, не вдається.
Зокрема, найактуальнішим є питання зміни громадянства провідними українськими спортсменами, які ставали чемпіонами Олімпіади, світу та Європи під синьо-жовтим стягом. Взагалі-то це питання лягає на плечі федерацій, які дають свій дозвіл атлету виступати за нову збірну. Або ж не дають, що тягне за собою "карантин" – заборону виступати за нову батьківщину два чи три роки.
Так ми втратили олімпійську чемпіонку байдарочницю Інну Осипенко-Радомську, чемпіона Європи гімнаста Олега Степка, у якого ще вся кар’єра попереду.
Не зрозуміло, чи залишиться в українській збірній після Ігор-2016 у Ріо-де-Жанейро чемпіон світу, Європи і Євроігор-2015, гімнаст Олег Верняєв. Проте Бубка (після всіх втрат кримських і не тільки атлетів) вже "взявся" за нього – НОК надає гімнастам медикаменти, які за державним фінансуванням вони не отримують, а також закупить сучасний килим для вільних вправ. Тим часом Міністерство спорту теж пообіцяло оснастити тренувальний зал всіма сучасними снарядами.
Звісно, як очільник громадської організації Бубка не розподіляє фінансові потоки, що надходять в український спорт від держави. Звідси – зарплати атлетів і тренерів, тренувальні бази тощо. А от посприяти вирішенню якоїсь проблеми, скориставшись авторитетом, йому до снаги.
- Актуальне
- Важливе