Порятунок рядового Ципраса
Нескінченні переговори з греками нарешті дали результат – досягнуто угоди про фінансову допомогу країні
Зараз у Греції при владі професійні протестувальники. Схоже, в Європі це, нарешті, зрозуміли. І заговорили зрозумілою їм мовою, висунувши ультиматум: або домовляємось, або вилітаєте з зони євро.
Далеко не всі країни Європи вважають це негативом. Деякі, навпаки, схиляються до думки, що тільки так і можна вилікувати грецьку економіку. Що грекам варто повернути драхму, яка негайно девальвує. І це змусить їх жити відповідно до своїх статків.
Але перемогли прихильники компромісної лінії. Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер запевнив, що Греція не залишить єврозону. А президент Європейської Ради Дональд Туск подякував грекам за конструктивну позицію. Що на тлі останніх подій прозвучало саркастично.
Про що домовились
Згідно з угодою, Греція має оптимізувати ПДВ та розширити базу оподаткування. Також вона має скоротити пенсії та забезпечити незалежність свого державного органу статистики ELSTAT.
За це вона отримає те, про що просила, – кредит 35 млрд євро строком на три роки. Допомога може бути й більшою. Канцлер Німеччини Ангела Меркель сказала, що її обсяг може скласти від 82 до 86 млрд євро на 3 роки. Але це якщо греки виконають свою частину угоди.
Грекам не вдалося вибити списання боргів. Натомість їх реструктуризують.
Буде створено фонд грецьких активів, що підлягають приватизації на 50 млрд євро. Ці гроші буде використано для подальшого повернення боргів, погашення дефіциту ВВП та інвестиції.
Тепер угоду по Греції мають схвалити парламенти кількох країн єврозони - Фінляндії, Німеччини, Австрії, Нідерландів, Словаччини та Естонії. Також її має погодити парламент Греції. Юнкер сказав, що дуже сподівається на те, що це відбудеться.
Чого досягли європейці
Для Євросоюзу найбільше досягнення – те, що їхнє об’єднання збереже монолітність, а отже і стабільність.
Грецька криза загрожує ланцюговою реакцією. Адже це не єдина країна, яка має проблеми з виплатою боргів – такі ж є, наприклад, в Іспанії, Португалії, Ірландії. З дефолтом Греції банки Європи дали б раду, враховуючи рівень їхньої капіталізації. А от відмова повертати борги, наприклад іспанців, стала б відчутним ударом.
Крім того, фінансовий колапс Греції підірвав би довіру до державних облігацій згаданих країн. Інвестори почали б позбавлятися від них. Нарешті, вихід Греції позначився б на стабільності євро.
Спасіння Ципраса
Судячи з того, що вже відомо, Афінам доведеться вжити заходів з урізання соціальних видатків. Це не стикується з гаслами, завдяки яким об’єднання лівих СІРІЗА перемогло на виборах.
Тепер більш зрозуміло, нащо Ципрасу потрібен був референдум. Крім того, що це була гра на нервах міністрів фінансів країн єврозони, голосування дало вихід протестній енергії населення Греції. Дало їм можливість самоствердитися в своїй національній гордості.
У країні сприймають вимоги кредиторів як намагання накинути зашморг на їхню вільну країну. На логічний закид про те, що борги треба віддавати, греки відповідають, що брали не вони, а уряд, що все розкрадено.
Тепер, коли протестні настрої видохлися, Ципрас може почати затягування пасків, не ризикуючи отримати хвилю обурення, яка змете його уряд.
Втім, легко йому не буде – критика лунає навіть з лав власної партії. Зокрема, міністр праці Панос Скурлетіс сказав, що нові реформи потребують підтримки опозиційних законодавців або ж уряду національної єдності.
Після референдуму Ципрас вже радився з лідерами інших партій. Тоді по угоді з Європою опозиція його підтримала.
Чого досягли греки
Важливим моментом стало те, що фонд активів, які підлягають приватизації, базуватиметься в Афінах. Європа буде наглядати за ним, але керувати ним будуть греки. А спочатку планувалося розмістити фонд в Люксембурзі. Тепер же Ципрас зміг сказати, що йому вдалося уникнути передачі державних активів за кордон, фінансового удушення країни та руйнування фінансової системи.
Також Європейський центробанк збирається відновити допомогу для грецьких банків. Вони, нарешті, зможуть запрацювати у вівторок після двох тижнів вимушених канікул.
Якщо парламент Греції проголосує за угоду, можна буде зітхнути з полегшення і поставити крапку. Але враховуючи попередні виверти тамтешніх політиків, краще не поспішати з висновками.
- Актуальне
- Важливе