Топ-6 законопроектів, які має розглянути Верховна Рада
Цього тижня народні обранці мають розібратися з місцевими виборами, реформою правоохоронних органів та власною недоторканністю
Цього пленарного тижня депутати мають працювати у пленарному режимі як мінімум двічі (призначення позачергових засідань неможливо прогнозувати) – 14 та 16 липня. За пропозицією голови ВР Володимира Гройсмана обранці мають працювати без двогодинної перерви. Щільний графік можна легко пояснити – парламент має розглянути цілу низку важливих документів. Еспресо.TV обрав шість найбільш важливих документів.
Законопроект про місцеві вибори
Документ №2831-3 вже пройшов перше читання. Наразі щодо його складових йдуть дебати як публічно, так і в закритому режимі.
"Я думаю, що ми наблизилися до певного компромісу і в питанні змін до Конституції, і, мені здається, ми знайшли компроміс у питанні змін у закон про місцеві вибори", - заявив Петро Порошенко.
Оптимізм щодо згоди більшості є у Володимира Гройсмана. Він заявив, що парламент "близький до прийняття рішень". Обранцям варто поквапитись, адже без остаточного узгодження і голосування місцеві вибори, що заплановані на 25 жовтня цього року під питанням.
Про що документ
Якщо законопроект буде прийнято, то місцеві вибори пройдуть в Україні наступним чином. В обласні, районні, міські та районні в містах ради – за пропорційною системою в багатомандатних округах. Отже, депутатів зможуть висувати політичні партії та блоки, і місця в радах розподілять згідно з кількістю отриманих голосів. Прохідний бар'єр передбачено на рівні 5%. Саме навколо виборів в обласні та райради точаться найбільші дискусії. Політичні блоки взагалі пропонують усунути від участі в виборчому процесі. Прохідний бар'єр або скасувати, або зменшити. Водночас, аби не пустити в місцеві ради сепаратиські політсили, депутати пропонують поставити певні обмеження для перемоги партій чи до їх реєстрації. Одна з пропозицій – визнати перемогу партії в регіоні лише в тому випадку, якщо вона також перемагає ще в 30-50% регіонів. Інший варіант - політсила має бути зареєстрована не менш ніж в двох третинах регіонів країни.
Згідно з законопроектом, вибори депутатів сільських та селищних рад, голів маленьких міст, а також старост пропонують провести за мажоритарною системою відносної більшості. Тобто, хто набрав більше голосів, той і переміг. Мерів великих міст хочуть обирати за мажоритарною системою абсолютної більшості: переможець має отримати 50%+1 голосів виборців. Якщо в першому турі не вдасться цього досягти, мера обиратимуть в другому турі.
Кількість депутатів в місцевих радах коливається від 10 до 80, в залежності від кількості виборців. Можливо, цю цифру зменшать під час обговорення документу.
Зміни до Конституції щодо децентралізації
Документ на розгляд у ВР передав Петро Порошенко. Для прийняття норм законопроекту №2217а поки що необхідна депутатська більшість. Коли зміни до основного закону будуть розглядати в другому читанні, потрібно буде зібрати 300 голосів "за", тобто конституційну більшість.
Про що документ
Місцевим радам дозволять формувати виконком. Цей орган візьме на себе обов'язки голів районних та обласних адміністрацій, яких зараз призначає президент. Зрозуміло, що ці посади скасують. Виконкоми будуть здійснювати оперативне керування регіонами та звітуватимуть перед депутатами місцевих рад.
Указом президента за поданням Кабміну в кожний регіон будуть призначені префекти. Представники центральної ради спостерігатимуть, аби своїми рішеннями місцева влада не порушувала закони та Конституцію. В разі такого неподобства, перфект може проінформувати Київ про це, але сумнівне рішення місцевої влади може зупинити лише Конституційний суд.
Центральна влада зможе призупиняти діяльність місцевої в разі проявів сепаратизму. Вона лишає за собою право опікуватись питаннями зовнішньої політики та національної безпеки, верховенства права.
Читайте також: Чотири відтінки влади в проекті нової Конституції.
Законопроект щодо зняття недоторканності з депутатів та суддів
Документ №1776 вносить зміни до Конституції України. Отже, він потребував певних роз'яснень від правознавців. Конституційний суд надав їх, не висловивши заперечень щодо його норм. Для прийняття його в цілому, необхідна конституційна більшість – 300 голосів "за".
Про що документ
Він пропонує видалити статтю 80 Конституції України, яка гарантує депутатам недоторканність. Отже, в разі, якщо законопроект ухвалять, народних обранців можна буде притягати до кримінальної відповідальності, заарештовувати або затримувати без згоди парламенту.
Затримувати та тримати під вартою суддів, якщо вони вчинили тяжкий чи особливо тяжкий злочин, пропонують без згоди Вищої ради юстиції. Також в Конституцію можуть додати норму про те, що притягнення суддів до юридичної відповідальності здійснюється на загальних підставах. Але тиснути на них через їхню професійну діяльність не можна. Виняток - ухвалення завідомо неправосудних судових рішень, порушення присяги судді або вчинення дисциплінарного правопорушення.
Законопроект про муніципальну варту
Документ уже прийнято за основу. Але після прийняття закону "Про Національну поліцію", голосування за реформу правоохоронної системи на регіональному рівні виглядає природнім кроком. Крім того, цього вимагає президент та голова ВР.
"На цьому тижні маємо завершити реформування правоохоронної системи, Міністерства внутрішніх справ. Ми не зуміли минулого тижня це завершити, але це є важливо", - заявив Гройсман.
Про що документ
Муніципальну варту пропонують створювати у містах обласного та республіканського АР Крим значення, Києві та Севастополі, на території юрисдикції об’єднаної територіальної громади за рішенням відповідних рад. Основні завдання муніципальних поліцейських: охорона порядку, профілактика правопорушень, інформування про вчинені злочини або ті, що готуються, охорона комунальної власності, надання деяких видів правової та соціальної допомоги.
Муніципальній поліції пропонують довірити контроль за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, благоустроєм території, паркуванням, охороною пам`яток, організованою торгівлею.
Поліцейським регіонального значення дозволять носити травматичну зброю та спецзасоби. Вони не будуть займатись розслідуванням та розкриттям злочинів.
Законопроект про реструктуризацію валютних кредитів
Цей документ – той випадок, коли треба переголосувати вже проголосоване. 229 голосів "за" рішення про те, що кредитор зобов'язаний за письмовим зверненням боржника провести реструктуризацію валютної позики, обурило всю країну. Проголосувавши ввечері 2 липня за цю норму, вранці 3 липня депутати схаменулись та вирішили відкликати свої голоси. Не вийшло. Отже, найбільш свідомі з народних обранців швидко підготували законопроект про скасування раніше прийнятого рішення. Про що саме в ньому йдеться можна здогадатися за назвою - "Про скасування результатів голосування за проект Закону України про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті".
Законопроект про прозорість медіа власності
Документ №1831 в червні вже пройшов перше читання. Тоді за нього віддали голоси 240 нардепів. Згодом 229 обранців проголосували за скорочення терміну підготовки другого читання.
Про що документ
Він пропонує внести зміни до законів "Про телебачення і радіомовлення"та "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
Норми законопроекту зобов'язують власників електронних ЗМІ та телеканалів повідомляти про свої права ще на етапі ліцензування ЗМІ в Нацраді з питань телебачення та радіомовлення. Також має бути запроваджений механізм контролю за достовірністю інформації про власність та вигодоодержувачів. Нацраді пропонують дозволити запитувати власників про додаткові відомості. Відомство також зобов'яжуть повідомляти про причини видачі або відмови у видачі ліцензій. Те саме стосується і продовження ліцензій.
- Актуальне
- Важливе