Анастасія Кириленко: Говорячи про радикалів, слід пам’ятати, що Басаєв воював проти Грузії

Антін Борковський
27 липня, 2015 понедiлок
17:12
Зміст

Російська журналістка Анастасія Кириленко, яка під час окупації Криму у синьо-жовтому одязі роздавала у Москві консервні бляшанки з написом "НамКриш" і "Груз 200 теж наш", у програмі Еспресо.TV "Студія Захід з Антоном Борковським" розповіла про російських псевдоопозиціонерів і сліди кремлівського ГРУ в діяльності націонал-радикалів

- Відбуваються дивні речі. Люди, які ще не так давно, як нам здавалося з України, перебували в російської опозиції, наприклад той же товариш Бабицький, переходять на бік Кремля. що відбувається?

- Що стосується Бабицького, це стало логічним кінцем його еволюції, бо кілька років поспіль він займався, загалом-то, "мочиловом" Саакашвілі. Під нього був спеціально створений проект "Ехо Кавказу". Це російськомовне радіо, присвячене Абхазії і Південній Осетії, і ось там було дуже багато матеріалів про те, який поганий Саакашвілі і яка справедлива боротьба Південної Осетії та Абхазії за вихід із Грузії. Якщо придивитися до цих конфліктів уважніше, то стає зрозуміло, що без російських спецслужб там не обійшлося.

 

- Подібні люди кидають дуже серйозну тінь на так звану другу Росію, тобто ті люди, які грають в так званих російських лібералів, насправді граючи в ігри Кремля.

- Знаєте, російських лібералів, які при цьому не були б імперіалістами, можна перелічити на пальцях. Пам'ятаєте, був казус Ходорковського, який якось висловився про те, що Чечня повинна залишатися в складі Росії. На жаль, треба дуже уважно підходити до російської опозиції. Не завжди той, хто голосніше кричить і подається як велика опозиційна знаменитість, насправді дотримується демократичних поглядів. Для більшості людей, які все-таки проти Путіна, вся дискусія зводиться до того, що Навальний або Ходорковський наш наступний шанс. Коли в результаті протестів у Росії було створено координаційну раду опозиції, його просто мочили. І все знову зводиться до якихось особистостей, мовляв, ось Ходорковський - він не без недоліків, але нікого більше немає.

- Якщо не Путін, то хто, якщо не Ходорковський або не Навальний, то хто?!

- Це сумно. Що стосується Ходорковського, мені точно відомо, що він звільнив свого співробітника з Інституту сучасної Росії за те, що той порушив поняття і правила гри - занадто сильно боровся з корупцією кремлівських чиновників.

- Тобто Ходорковський вже після виходу з в'язниці звільнив свого хлопця за те, що той підняв голос проти Володимира Володимировича?!

- Навіть не проти Володимира Володимировича, а проти Ігоря Шувалова. У співробітника Ходорковського в руках опинилися конкретні викриваючі документи, які можуть бути цікавими для прокуратур різних країн, для майбутнього трибуналу тощо. І він, як міг, роздув скандал, але Ходорковський його звільнив. У підсумку що виходить: сказати що "я проти Путіна" досить легко, а далі що?! Як справитися з Путіним? І мені здається, що Ходорковський або Навальний, як мінімум, можуть бути наївні, а як максимум, грають за правилами. Там вже лунають якісь заяви, що вони візьмуть участь у виборах. У яких, вибачте, виборах? Невже в Росії є зараз вибори? Ми будемо вибирати між Жириновським, Путіним і умовним Ходорковським чи Навальним? Наприклад, Навальний заявив, що Крим - не бутерброд, мовляв, раз ми його взяли - назад повертати не те що не будемо, але це так складно, що займе роки і т.д. Причому тут Крим та гастрономічні асоціації з бутербродом?! 

- Свого часу у вас був такий політичний проектик СПС ("Союз правих сил". - Ред.). І там свого часу добре фігурували і товариш Хакамада, і не менш славний хлопець Микита Бєлих, який потім почав радісно відновлювати якусь губернію.

- У 1999 році Марина Сальє, народний депутат Росії, яка в 1990-х роках розслідувала діяльність Путіна в Петербурзі. І там були, з її точки зору, кримінально-карані діяння, до яких був причетний Путін, вона це доводила документально. Тобто проходить всього сім років, Путін пішов на гора, у нього, до речі, була така посада, що він компрометуючі документи міг знищити. Потім він став прем'єр-міністром, кандидатом на пост президента. Марина Сальє намагалася привернути до цього увагу СПС, зокрема, таких діячів, як Чубайса, Гайдара, того ж Нємцова. Вони не просто чогось не знали, вони, заслухавши цю інформацію, що людина з кримінальним минулим може стати президентом, вони його підтримали, проголосували за нього. Що стосується Білих, то в 2008 році, він покінчив з опозиційною кар'єрою і погодився на пост губернатора. До речі, тоді Марія Гайдар, яка зараз досить відома в Україні, як мені здавалося, зайняла досить принципову позицію і навіть подала до суду, намагаючись оскаржити рішення про розпуск СПС.

- Але пішла працювати до Білих замом губернатора ось цього фашистського кривавого чекістського режиму. Як це виходить?

- Ну, у них прямо таке запитували, і вони відповідали, мовляв, їм треба реалізуватися, що є боротьба з режимом, але тим не менше вони можуть бути корисні. Я пам'ятаю, Марія Гайдар розповідала, що вона допомагала будувати в Кіровській області шкірно-венерологічний диспансер. Ось це ж важливе завдання, так?!

- Чулпан Хаматова однією рукою славить Путіна, а іншою рукою збирає гроші на добру справу. Тобто, спостерігається якась, вибачте, політична шизофренія. Як це все уживається і чому ніхто не сказав: "Хлопці, стоп, якщо ви називаєте режим режимом, значить ви не можете з ним колаборувати. Якщо ж ви його режимом не вважаєте, тоді просто називайте його державною системою управління імені Путіна".

- Ось у таких людей, які спочатку боролися з режимом, а потім стали йому служити, знаходиться універсальна відмовка: народ Росії не готовий для демократичних змін, а значить, ми можемо щось зробити. Це знаєте, як коли в Росії ракетоносії падають після запуску, то з'являються заяви, мовляв, ракета не полетіла з вини зварника. Так і тут, мовляв, у нас якийсь народ не такий, він не готовий і т.д. Мені не так багато років, але я все одно пам'ятаю, як на початку 1990-х народ прокинувся і читав Солженіцина, ходив голосувати, сподівався на зміни.

- Ми нещодавно спілкувалися з чесним і порядним російським хлопцем, він працював учителем історії молодшої школи. Живе він у місті Кроми, звуть його Олександр Бившев. Його звинуватили в екстремізмі за вірші на підтримку України, впаяли 300 годин примусових робіт, і він опинився в терористичному списку ФСБ на рівні з Аль-Каїдою. І я розумію, що це його позиція, а яка позиція Марії Гайдар - я не знаю.

- У всякому разі в 2008 році вона виступила із заявами з приводу Грузії, які підтримували офіційну позицію російської влади. Російська влада говорила, мовляв, там відбувається геноцид, що ми тільки захищаємо мирних осетинів, на яких напали грузини, і т.д. Ситуація була важкою для обивателя в тому сенсі, що дійсно не знали, кому вірити.

- Свого часу товариш Венедиктов, головний редактор "Ехо Москви" теж по-своєму пояснював те, що відбувалося під час російсько-грузинської війни.

- Так, просочилася інформація, що у нього була особиста бесіда з Путіним і де його посварили. Мені ще запам'ятався виступ Венедиктова на "Громадському телебаченні". Це було вже під час Майдану, але війна ще не почалася. І він там доводив: ви ж, українці, самі вибрали Януковича, а що тепер робити з Донбасом?". В принципі, це слова російської пропаганди. Я в той час була на Донбасі, і ніхто там ні про яку війну не думав. І люди розповідали, як фальсифікували вибори, як над ними влада знущалася. І тут Венедиктов просто приїжджає з Москви до Києва і доповідає, що Донецьк, виявляється, голосував за Януковича. Ну, а росіяни голосували за Путіна і що?!

- Ми були дуже здивовані, наскільки сильно поділилися думки щодо Криму. Навіть згадана Марія Гайдар здала тести на Крим і на російсько-українську війну тільки з другої спроби.

- Справді, "тест на Крим"... Мені особливо прикро, що його не завжди можуть здати російські діячі культури, починають казати: "Ну, а от ми там в дитинстві відпочивали". Якщо згадати Радянський Союз, то хіба мало, хто де відпочивав...

- Ну, Путін у Дрездені неслабо відпочивав

- У мережі рупори пропаганди пояснюють, що Крим був російський. Але він же ніколи не був російським - він був російсько-імперським. Проблема в тому, що в Російську імперію входила ще й Україна.

- І Фінляндія, і Польща.

- Ну так, а потім в ситуації з Кримом з'ясувалося, що вода була українською. На жаль, де пропаганда, а де ні, прості люди відрізнити не можуть. Але це не виправдання для політиків, які зобов'язані у всьому цьому розбиратися.

- З одного боку, є питання до так званих діячів російської опозиції. Але з другого - так само є безліч питань і до так званих радикалів. Дуже часто Кремль втемну (хоча можливо і не втемну) використовував радикалів у тих чи інших геополітичних розкладах.

- Ну, це дивлячись кого вважати радикалами.

- Ну, скажімо, Шаміль Басаєв.

- Ця фігура цікава, якщо враховувати, що свого часу він був заступником міністра оборони Абхазії. Тобто, майбутній терорист номер один, з яким боролася ФСБ, щось робив в Абхазії. А те, що в Абхазії свого часу почалася операція за підтримки ГРУ та інших спецслужб, у мене сумнівів немає. У ті роки Грузія намагалася порушувати кримінальні справи про незаконне перетинання кордону росіянами, про передачу техніки. Наприклад, грузинами був збитий літак, а такого поняття, як абхазька авіація, не було.

- Ну, абхазька авіація - точно таке ж поняття, як авіація "ДНР" і "ЛНР".

- По Чечні теж виникають питання. Зараз ми вже звикли, що там є Імарат Кавказ. Але ж боротьба за незалежність Чечні починалася як світська боротьба. Ось у Дудаєва...

- Дудаєв - генерал радянської армії, генерал майор авіації

- Так от, наприклад, Дудаєв вважав, що Басаєв є офіцером ГРУ. Деякі чеченські журналісти теж такої версії дотримуються, ну, а для інших, він все-таки герой, тому що робота з дезінформації все-таки була проведена величезна. У Чечні вони створили парламент на початку 1990-х. Не було там якоїсь ісламізації. Але раптово стали поширювати листівки від імені майбутнього Імарату. Я говорила з одним чеченським журналістом, який пам'ятає всі ці події, і він каже, що ті ж люди, які або входили до комуністичної партії під час СРСР, або їй співчували, потім раптово стали радикальними ісламістами.

- Ну, у нас полум'яні націоналісти в Західній Україні, які свого часу брали участь в організації комуністичного і комсомольського руху, зокрема у Львівському університеті, виявилися потім через 15 років радикальними і полум'яними націоналістами. Я думаю, що до рівня Басаєва вони, звичайно, не дотягували, але в цілому риторика була порівнянна.

- Ну, ясна річ, це серйозне звинувачення, і треба продовжувати на цю тему розслідування. Наприклад, у Німеччині журналісти розслідувачі вважають, що Кремль підтримують їх радикальну партію ПЄГІДА проти мігрантів (Патріотичні європейці проти ісламізації Заходу, - ред.). З приводу Франції - там у правовому полі з націоналістичними гаслами діє Марін Ле Пен, вони отримали фінансування від Кремля, вже опубліковані їхні платіжки тощо.

- От бачите, зараз їде ціла делегація партайгеноссе Саркозі провідати Крим, мовляв, "що там у хохлів".

- Вони не просто їдуть провідати. Я читала заяву ватажка цієї делегації Террі Маріані (всього там десять французьких парламентаріїв), так от, він пише, що цей візит до Криму відкриє нову сторінку в історії франко-російських відносин і т.д.

- Тобто, Саркозі нас фактично здав.

- "Містралі" вирішили поставляти при ньому. Ну, потім нещасному Олланду насилу вдалося це рішення відкотити.

- Саркозі в свій час і Грузію зливав. Якби не покійний Лех Качиньський, який спакував кількох президентів і вилетів до Тбілісі, то можливо зараз...

- Російські танки були в Тбілісі. Так, нещодавно Саркозі виступив у французьких газетах якраз із заявою про те, що Крим у принципі російський. Дуже часто можна почути по якомусь радіо менш високопоставлених французів, які заявляють: "Ви знаєте, там хрестився князь Володимир, тому Крим російський". Тут і виникає питання, чи не отримали вони текст з Кремля, чи вони і справді так добре знають...

- Де хрестився князь Володимир і хто він такий, так?

- Так. А як у 2008 р. подавалася місія Саркозі, мовляв, він був таким миротворцем. А потім з'ясувалося, що російська сторона навіть сфальсифікувала переклад того договору. Оригінал був французькою, і вони примудрилися замінити деякі слова. Наприклад, "вивести війська" подавалося "як відвести", тобто на кілька кілометрів відвести. І були ще неточності. Французькі дипломати рангом поменше зробили висновки з тієї історії і потім казали, що при укладенні Мінських угод Росія теж намагалася сфальсифікувати переклад, і вони витратили ще якийсь час на те, щоб назад це все перекласти.

- Дуже характерний момент.

- Характерний момент, який говорить на користь того, що угоди про припинення вогню з Росією - це палиця з двома кінцями. Зокрема, грузини відчули це на своїй шкірі після першого їхнього перемир'я з Абхазією. Там, де спонсором врегулювання виступає Росія як посередник, вона не може бути нейтральною і виступає на одній стороні. Так от, після першого підписання угоди грузини дотримуються перемир'я, а абхази за підтримки російських військових рухаються далі і захоплюють ще більшу територію, наприклад, Гагри. А після другої угоди воно порушується. і т.д. Грузини зробили висновок, що угоди про перемир'я з утвореннями, які підтримує Росія, укладати не треба. Але це вже українцям судити.

- На жаль, цей процес уже почався, і ми розуміємо, що в самому Мінську-2  було вписано дуже багато пасток - і юридичних, і казуїстичних. Але з іншого боку, ми розуміємо, що Мінськ Мінськом, а виграш Україна могла б отримати лише у разі посилення санкцій або внаслідок більш серйозних антикорупційних розслідувань щодо Путіна. Ви особисто вірите в можливий фінансовий чи інший трибунал щодо Путіна та його людей?

- Якщо в середньостроковій перспективі, то ні. А як фінальний етап цієї історії, то так. Такий приклад, у Німеччині на початку 2000-х років вони просто вивчали відмивання грошей - Путін їх не цікавив. Але випадково з'ясовується, що в одній фірмі-смітнику відмивають гроші, в тому числі й від наркотрафіку. Там спливає ім'я Путіна як консультанта. Далі ланцюжок починає розкручуватися, але на найвищому рівні приймається рішення це все не педалювати. Були якісь претензії щодо друзів Путіна в США і Швейцарії ще до ситуації з Україною, але кудись все йшло в пісок. Зараз у США одна громадська організація намагається створити документальну базу по Путіну й іншим корумпованим режимам для прокурорів, які захочуть порушити справи.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
7 травня
23:05
грузія
Двоє грузинських добровольців загинули в боях під Авдіївкою
23:02
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
"Челсі" знайшов у Бразилії 17-річного конкурента для Мудрика
22:53
На фото: Логотип OpenAI
OpenAI запускає інструмент для виявлення діпфейків через вплив ШІ на світові вибори
22:40
Ексклюзив
телемарафон
"Ніхто не наважується вийти з телемарафону, а влада не наважується розпустити його", - нардепка Клименко
22:38
Зеленський анонсував "фактичний старт переговорів з ЄС у червні"
22:16
ГУР
ГУР вивело з ладу онлайн-сервіси компанії РФ 1С
21:55
Евіка Сіліня
Прем'єрка Латвії Сіліня звинуватила Росію у залякуванні учасників Саміту миру ядерними погрозами
21:20
Берлін, 9 травня 2023
У Берліні заборонили використання прапорів Росії та України 8-9 травня
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Можливості дій противника неподалік Харкова й Сум, літній наступ РФ та мобілізація до ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:15
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Польща підняла винищувачі через літак РФ над Балтійським морем
21:13
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Можуть бути прикордонні бої на Харківщині та Сумщині: генерал Кривонос про активізацію росіян на північно-східному напрямку
20:51
Рустем Умєров і Ллойд Остін
Підготовка ліній фортифікацій і ракети для ППО: Умєров провів телефонну розмову з Остіном
20:34
За позовом прокуратури державі повернуто землі лісового фонду на Одещині вартістю 7 млрд грн
Державі повернули землі лісового фонду на Одещині вартістю 7 млрд грн
20:23
Володимир Путін та Рамзан Кадиров (праворуч)
"Київський режим зганяє злість на цивільних жителях Донбасу та Білгорода": росфейки за 7 травня
20:16
Ексклюзив
білоруські військові лукашенко
"Буде керувати генштаб РФ": Defence Express про перевірку носіїв тактичної ядерної зброї у Білорусі
20:08
На Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 18 ворожих атак. За добу на фронті відбулося 64 бойові зіткнення
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Путін і друге пришестя Христа
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 804-го дня війни: біля Новомихайлівки зупинили оригінальний штурм окупантів, Укрзалізниця встановила рекорд, а енергетики створюють "розумні" електромережі
19:59
Ексклюзив
мобілізація
"Можна оштрафувати кожного військовозобов'язаного": нардеп Осадчук про покарання, яке передбачає законопроєкт про мобілізацію
19:56
Джордж Камбосос
Суперник Ломаченка перед боєм з українцем порівняв його з Ейнштейном
19:50
ЗСУ дрон безпілотник
Уряд підтримав указ Зеленського про створення Сил безпілотних систем
19:37
суд
Крадіжки, ДТП і ймовірне зґвалтування: ЗМІ назвали кількість зупинених справ через мобілізацію обвинувачених
19:34
Володимир Зеленський
Зеленський особисто запросив на Саміт миру ще 4 країни
19:24
Apple
Apple представила два нові планшети iPad Air та iPad Pro
19:07
Смартфон
Офіційні канали Дії та Мінцифри з'явилися у WhatsApp
18:52
Кропивницький кримінал суспільство
У парку розваг Кропивницького жінка випала з оглядового колеса і розбилась
18:51
міжнародна організація Freedom House
РФ визнала небажаною міжнародну організацію Freedom House, яка закликала допомагати Україні
18:49
Трамп
Трамп закликав Грін відмовитися від спроб відправити Джонсона у відставку, - ЗМІ
18:44
Кіліан Мбаппе, Ліга чемпіонів, ПСЖ
ПСЖ -"Борусія Дортмунд": букмекери дали фінальний прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
18:44
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
У ворога ще є два тижні "вікна можливостей": полковник ЗСУ Селезньов про ситуацію на Авдіївському напрямку
18:40
на фото наслідки обстрілу Дніпропетровщини
Артобстріли й 14 дронів: окупанти поранили чотирьох людей на Дніпропетровщині
18:35
Ракетний удар по Одесі 29 квітня 2024 року
Внаслідок ракетних обстрілів Одеси 29, 30 квітня та 1 травня у лікарнях досі перебувають 15 людей
18:32
Латвія технології допомога Україні
Латвія передала Україні засоби зв'язку на 100 тис. євро
18:27
Оновлено
Військово-лікарська комісія, ВЛК
У Кривому Розі в ТЦК помер військовозобов'язаний. Прокуратура відкрила провадження
18:26
Георгій Судаков (ліворуч), Шахтар - Антверпен
"Шахтар" вимагає у європейських топ-клубів 70 млн євро за свого зіркового футболіста
18:16
хакер
Британія, США й Австралія запровадили санкції проти російського лідера хакерської мережі LockBit
18:15
Patriot
Нідерланди розмістять у Литві систему Patriot
18:07
OPINION
Віктор Шлінчак
Новина про Мішель Обаму — це скислий інформаційний борщ
17:56
Білорусь видала паливні баки Су-25 за ядерні боєприпаси, - "Гаюн"
17:53
війна з Росією ЄС допомога Україні зброя для України Кабмін України
Понад 140 учасників: у Брюсселі відбувся Форум оборонної промисловості ЄС-Україна
Більше новин