Корейський Путін атакує
Північна Корея погрожує розв’язати війну проти Південної Кореї. Це далеко не перше загострення, але цього разу є побоювання, що молодий та гарячий друг Путіна Кім Чен Ин може наробити дурниць і зайти надто далеко
Конфлікт, як і завжди в таких "гарячих точках", розпочався з дрібного конфлікту, що як сніжна куля швидко перетворився на привид війни.
Боротьба з гучномовцями
Загострення відбулося навколо демілітаризованої зони – найбільш укріпленої ділянки кордону світу, яка розділяє північ та південь Кореї.
4 серпня Південна Корея повідомила про те, що двоє її військових нарвались на міну в демілітаризованій зоні та отримали важкі поранення. Сеул заявив, що вибухівку встановили північнокорейські сапери. Пхеньян це заперечує.
Після цього вздовж демілітаризованої зони Південна Корея встановила гучномовці, через які півничанам розповідали, який поганий їхній лідер Кім Чен Ин. А в понеділок, 17 серпня, в цьому ж районі було проведено спільні навчання США та Південної Кореї.
Установки з гучномовцями на кордоні двох Корей. Фото: Yonhap
У відповідь Пхеньян запустив власні гучномовці, а також запустив по апаратурі кілька ракет. Кім Чен Ин оголосив напіввійськовий стан у країні та висунув ультиматум: або гучномовці приберуть за 48 годин, або він почне військові дії. Ультиматум спливає в суботу о 17:00 за місцевим часом (23:00 за київським).
Південна Корея також привела свої війська до стану боєготовності.
Чи буде війна?
Телеканал CNN увесь цей конфлікт називає театральним. Він нагадує, що в 2013 році Північна Корея вже оголошувала про те, що входить у стан війни з Південною Кореєю. До реальних збройних протистоянь тоді, слава Богу, не дійшли.
"Північна Корея більше заробить від театрального конфлікту, аніж від конфлікту, який швидко виявить її фундаментальну слабкість", - сказав телеканалу експерт по Азії аналітичної організації Атлантична Рада (Atlantic Council) Джеймі Метцль.
Він вважає, що конфлікт по військовому напрямку розвиватись не буде. З ним погоджується і український аналітик, що знається на корейському конфлікті, Віталій Кулик.
"Ми побачимо переговори, під час яких Північна Корея вимагатиме збільшення поставок продовольства, розблокування ресурсів, які вони зможуть залучати у вигляді опосередкованих інвестицій", - розповів експерт Еспресо.TV.
Крім того, це привід для Пхеньяну подоїти Китай та Росію на предмет допомоги, вважає Кулик.
Продовольство в КНДР постачається по програмі ООН. І хоча цього року не було засухи або повені, проблема дефіциту продуктів харчування все одно існує. За словами Кулика, велику роль в цих програмах відіграють США, зокрема, Центр Картера (організація колишнього президента США Джиммі Картера).
"Китай і так вже провів повзучу анексію однієї з північнокорейських провінцій, де будує логістичний центр, та вільну економічну зону. Він вкладає туди гроші, і це лякає Сполучені Штати, які тиснуть на Китай, намагаючись зробити так, щоб цей проект згорнули. Північна Корея цим незадоволена і вимагає від Китаю продовжити будівництво", - пояснює експерт.
У Південній Кореї зустрічається думка, що конфлікт став у нагоді нинішньому президенту країни Пан Ки Хе, оскільки переключає увагу населення з внутрішніх на зовнішні проблеми. Зокрема, уряд та президента багато критикували за неадекватну відповідь на спалах захворювань, спричинених вірусом MERS.
Президента Кореї та її уряд станнім часом активно критикують у місцевих ЗМІ. Фото: Reuters
Втім, навіть критично настроєні до власної влади громадяни вважають, що війни не буде. Бо вона нікому в регіоні не потрібна: ані США, ані Китаю, і тим більше обом Кореям.
Чекаємо суботи
Якщо в суботу гучномовці Південної Кореї все ще працюватимуть, існує ризик, що КНДР знову атакує, застерігає шеф корейського бюро Wall Street Journal Алістер Гейл.
"Але також Північна Корея зробила пропозицію провести переговори з Сеулом, і це може допомогти знайти рішення", - пише він.
"Північна Корея часто робить погрози, які потім не виконує. Але непередбачуваність молодого лідера Кім Чен Ина посилює ризик того, що конфлікт по спіралі може вийти з-під контролю", - зазначає Гейл.
За його словами, Південна Корея "також послабила обмеження для застосування військових сил проти КНДР після смертельних атак з її боку 2010 року".
Через ізольованість КНДР від іншого світу важко робити точні висновки. Але що можна сказати напевно – війна самознищить династію Кімів.
- Актуальне
- Важливе