Канада наше все
У Канаді до влади повернулись ліберали, які правили країною майже 70 років поспіль і вважаються більш гнучкими у зовнішній політиці. Але наразі немає жодних приводів переживати, що підтримка України знизиться
На парламентських виборах у Канаді перемогу здобули ліберали і новим прем'єр-міністром став Джастін Трюдо. Уряд консерваторів з тепер колишнім прем'єром Стівеном Гарпером переходить в опозицію.
Вірний союзник України
Канада ще з часів Євромайдану залишалась послідовним та вірним союзником українців. У цей час при владі перебували консерватори. Тож не дивно, що напередодні виборів в українських ЗМІ вийшло кілька матеріалів, де йшлося про те, що Україні більш вигідна саме їхня перемога.
"Прем’єр-міністр Стівен Гарпер, по суті, вигнав Путіна із "Великої вісімки". Його досягненням також можна назвати понад 700 мільйонів канадських доларів, які за останні півтора роки Канада надала Україні у різних формах допомоги: це і військова допомога, і гуманітарна допомога, і кредити", - розповів "Голосу Америки" українсько-канадський активіст, офіцер НАТО у відставці Ігор Козак.
За його словами, позиція щодо України інших провідних партій Канади (Ліберальної, Нових демократів, Зелених та прихильників відокремлення Квебеку) незрозуміла.
Лідера консерваторів Стівена Гарпера навіть критикували за занадто жорстку антипутінську риторику, зазначали у своєму тексті для "Європейської правди" Катерина Сідаш з Українського інституту міжнародної політики та доцент Університету Сент-Мері в Галіфаксі (Нова Шотландія, Канада) Любов Жизномірська.
Крім того, вони писали, що прямого апелювання до канадійських українців з боку учасників перегонів не було. "Можливо тому, що ці виборці є досить стабільними у своїх уподобаннях, традиційно підтримують консерваторів, або, як другий можливій вибір - Нову демократичну партію, де частина кандидатів є канадцями українського походження", - йдеться в тексті.
Обіцянки Трюдо
Втім, новий прем'єр-міністр кілька днів тому вдало пройшов "путінський тест", який йому влаштував Конґрес українців Канади. Після цього канадійські українці зробили висновок, що ліберали будуть Україні друзями не гіршими, ніж були консерватори.
"Ми раді, що Ліберальна Партія наполягатиме на посилення санкцій проти Росії, в тому числі SWIFT, у відповідь на незаконну окупацію Криму та війну, яку Росія розпочала проти України", - йдеться на сайті Конґресу.
Як пише канадське видання National Post, Трюдо звинуватив Путіна в тому, що він небезпечний у Східній Європі, безвідповідальний та шкідливий на Близькому Сході та занадто провокативний в Арктиці.
Також він назвав Путіна "громилою" і сказав таке: "Якби я мав можливість у кілька наступних місяців зустрітись з Путіним, я б сказав все це йому прямо в обличчя, тому що ми маємо гарантувати, що Канада продовжує відстоювати мир та справедливість у світі".
Варто також зазначити, що в партії Трюдо є канадійці українського походження, наші друзі.
Це, по-перше, журналістка Христя Фріланд. Вона перемогла на виборчому окрузі в Торонто - найбільшому місті країни. Їй, до речі, заборонено в'їзд до Росії в якості "зеркальних санкцій" за активну критику Кремля й особисто Путіна.
Фріланд заборонили в'їзд до Росії за проукраїнську позицію. Фото: The Canadian Press
По-друге, це Борис Вжесневський, підприємець з Онтаріо. Він переміг суперника-консерватора на виборчому окрузі в Оттаві – столиці Канади.
Борис Вжесневський - нащадок українців у третьому поколінні. Фото: ridnamoda.com.ua
Тож навряд чи варто переживати, що ліберали виявляться поступливішими в українському питанні, ніж були консерватори.
- Актуальне
- Важливе