Війна і спів: прем'єра культового мюзиклу "Звуки музики"

Дарина Фіалко
17 грудня, 2015 четвер
09:47

Еспресо.TV пройнявся світовим хітом – мюзиклом "Звуки музики", прем'єра якого відбулася в Національній опереті України

Мюзикл "Звуки музики" Річарда Роджерса та Оскара Хаммерстайна II оснований на німецькому фільмі Die Trapp-Familie та автобіографічній книзі австрійської співачки Марії фон Трапп "The Story of the Trapp Family Singers" ("Історія співаків родини Трапп"). Свого часу він закохав у себе світ: витримав 1443 покази на Бродвеї,  удостоєний вісьмох театральних премій "Тоні", а його оригінальний альбом – премії "Греммі". Однойменний фільм 1965 року здобув п'ять премій "Оскар". А ось на українській сцені "Звуки музики" зважились поставити вперше – у Київському національному академічному театрі оперети.

null

У першій дії глядач опиняється в монастирі, де монахині жваво обговорюють сестру Марію – дівчину, яка рано осиротіла і стала черницею, "вогонь, вулкан", "останню всюди, але першу на обід". Невдовзі з'являється і сама Марія. Вона з піснею, із квітами в руках прямує до гір, що слугують у мюзиклі не просто тлом неймовірної краси, а символом свободи, натхнення, мрій.

Мобільні декорації легко перетворюються з гір, монастиря на будинок морського капітана Георга фон Траппа, овдовілого батька сімох дітей. Саме тут Марії судилося пропрацювати гувернанткою, зняти тісні паски суцільних правил, які Георг "натягав" на дітей, і врешті-решт закохати в себе самого капітана. Тепер головна розвага дітей – не маршування, а танці та ігри; свист, по якому вони вишиковувались, витіснили пісні. Певна річ, діти захоплюються такою нянькою. Щоправда, в українській сценічній версії цю любов надто ідеалізували. До прикладу, тут маленькі герої не підкладають Марії жабу, як у фільмі 1965 року. Хоча такий епізод додав би історії реалістичності – тим паче, що попередні гувернантки довго в цьому будинку не затримувалися.

Часом життя Марії перегукується з історією про Попелюшку: бідна дівчина у непривабливому вбранні завойовує серце вишуканого, заможного чоловіка, ще й тікає з балу, злякавшися нового почуття. Іноді навіть важко повірити, що мюзикл оснований на реальних подіях. Однак тим самим ця історія надихає вірити в дива.

null

null

null

null

null

Друга дія мюзиклу набуває дещо іншої тональності – події активно розгортаються на тлі окупації Австрії Німеччиною у 30-х роках. Відверто кажучи, дещо неочікувано для глядача, який вперше відкриває для себе цю історію, оскільки в першій дії конфлікт між німцями й австрійцями представлено кількома незначними штрихами. Здається, цю тему розвиватимуть у такому ж дусі. Аж ні… Навіть любовні сцени набувають іншого характеру. Почуття між Марією та Георгом – уже не просто захоплення одне одним, а підтримка, взаєморозуміння пропри все. Глядачі стають свідками трепетного вінчання і жорстких намагань нової влади поставити на коліна Георга – австрійця, який давно й остаточно визначився зі своєю громадянською позицією й не збирається коритися німцям.

Під спів героїв над сценою з'являється відео, що одночасно демонструє Аншлюс Австрії, окупацію Криму, війну на Сході України. Уже можна натрапити на думки-сумніви щодо доцільності використання таких епізодів у цілісному спектаклі. Та, як на мене, цей крок режисер-постановник Богдан Струтинський зробив обережно, з почуттям міри. Тим паче цієї миті історія стає українському глядачеві дуже близькою, часом навіть здається, що головні герої – українці.

Тема війни у цьому мюзиклі розкривається і як великий соціальний конфлікт, і як драма родини, у серце якої встромляють розпечені голки. Війна приносить біль і сльози, а ще знімає з багатьох маски. У цьому переконує оточення родини фон Трапп, для якого ліпше сидіти і спокійно спостерігати, на що все перетвориться. Вони думають, чи "мудро битися з вітром" в той час, як Георг запевняє: "Найцінніше, що ми маємо, – це ми. Але, здавшися, втратимо себе". Це чітке переконання, котрого бракує і багатьом сучасникам, щира любов Марії та дітей, і звісно, пісня – символ життєствердності – дарують капітану відвагу та винахідливість. І, можливо, вершини гір, щойно залиті червоним світлом, знову осяє сонце.

null

null

null

null

null

Хоча в деяких сюжетних поворотах між українською сценічною версією і згадуваним фільмом 1965 року є незначні розбіжності, декораціями, вбраннями героїв вони схожі. Навіть сірий із зеленим коміром і манжетами костюм Георга фон Траппа повторює той, що бачимо у стрічці. Варто зауважити, що костюмами Національна оперета раніше вражала й краще, тим паче, враховуючи потенціал і смак художника Ірини Давиденко. У "Звуках музики", наприклад, на балу в будинку капітана хотілося бачити більш вишукані вбрання. Хоча, звісно, результат міг залежати від фінансових можливостей.

null

null

У першій частині спектаклю деякі музичні сцени дещо затягнуті. А загалом "звуки музики", жваві й ліричні, дарують яскраві враження. Не дивно, що деякі пісні культового мюзиклу вже добре відомі широкій публіці, як то My Favorite Things, The Sound of Music... А пісня "Едельвейс" (чуттєва, як і сама квітка) у чарівному виконанні капітана фон Траппа спонукає до одного – заплющити очі й просто насолоджуватися. Варто віддати належне гарному перекладу, завдяки якому пісні дуже органічно звучать українською.

Акторська гра достойна, зважаючи на складність жанру. Навіть діти (актори театру "Мюзик Хол") добре вжилися в ролі, а найменша серед них взагалі замилувала публіку своєю тендітністю і ніжно-хриплуватим дитячим голоском. Правда, порівняно з драматичною та вокальною майстерністю, танці – найслабший бік акторів. Хоча хореографія не позбавлена цікавих рішень.

Загалом "Звуки музики" залишають приємний післясмак і сповнюють наснагою. Хочеться жити, щиро любити, без надії сподіватись і перемагати у війні – передусім із собою.

Пісня My Favorite Things у фільмі The Sound of Music 1965 року

Фото: Вікторія Руденко (Еспресо.TV)

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
18:46
Огляд
Ракета Х-69
Небезпечніші за "Кинджал": що таке Х-69 – ракета, якою росіяни зруйнували Трипільську ТЕС
18:22
Ексклюзив
Є відчуття, що російська опозиція спочатку чекає на перемогу України, щоб почати діяти, - нардепка Мезенцева
18:11
Оновлено
удар РФ по Одесі, 20.04.24
РФ від ранку атакує Україну: в Одесі постраждала 3-річна дитина, у Дніпрі загинув чоловік, є прильоти в Харкові і Шостці
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
"Хорошие русские" для Заходу – нова біла гвардія
18:04
Протест в Тбілісі
У Тбілісі учасники мітингів заприсяглися не допустити прийняття закону про "іноагентів"
17:55
Огляд
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Історичний матч Луніна в ЛЧ, а боксер Богачук хотів би домовитись з Путіним: огляд українського спорту за тиждень
17:30
Володимир Зеленський
Україна зацікавлена в активній участі Бразилії у першому Глобальному саміті миру, - Зеленський
17:13
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
16:54
Володимир Зеленський
"Всі забули в такий момент, що Ізраїль не є країною НАТО": Зеленський про "подвійні стандарти" Заходу в питанні ППО для України
16:53
Верховна Рада
Ядро монобільшості складає 170 нардепів, - Потураєв
16:31
Шарль Мішель
Закон про "іноагентів" не наближає Грузію до ЄС, - Мішель
16:26
Ексклюзив
електроенергія
Ресурсів на місцях достатньо: експерт Рябцев про необхідність встановлювати та об'єднувати в малі системи розподілу енергетичні установки
16:25
Зроблено в Україні
Платформа "Зроблено в Україні": підприємцям Дніпропетровщини виділено 3,2 млрд грн
16:17
Гагаузія
Гагаузія просить Молдову підняти статус російської мови
16:05
OPINION
Віталій Капранов
Половина від мене вже не зможе так...
15:54
санкції США
США ввели санкції проти компаній з Китаю та Білорусі за постачання Пакистану компонентів балістичних ракет
15:42
Арман Дюплантіс
Швед Дюплантіс встановив новий світовий рекорд зі стрибків із жердиною
15:31
ФСБ
ФСБ затримала українця на кордоні з Грузією, - росЗМІ
15:29
Ілон Маск
"Суперечило б свободі слова": Ілон Маск проти заборони TikTok у США
15:22
Дмитро Лубінець
Лубінець невдоволений реакцією міжнародних організацій на удар РФ по Дніпру 19 квітня
15:20
Ексклюзив
Наступ, який росіяни планували на травень-червень, вже розпочався, - майор запасу НГУ Гетьман
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
Більше новин