Пейзаж після битви

Портников Віталій
18 грудня, 2015 п'ятниця
12:17
Зміст

Конфлікт між Арсеном Аваковим і Михайлом Саакашвілі виявився головною подією політичного життя країни останніх днів і обріс численними коментарями - причому серед коментаторів були і звичайні користувачі соціальних мереж, і президент України

Але назвати цей конфлікт особистим - значить, не побачити суті того, що сьогодні відбувається в українській владі. У Авакова і Саакашвілі не було ніякого приводу для особистого конфлікту. А ось привід для конфлікту політичного - був.

Конфлікт цей почався ще до появи Саакашвілі в українському політичному житті - з обранням нового президента країни. Петро Порошенко виявився главою держави з дуже обмеженими Конституцією повноваженнями. Близький соратник Віктора Ющенка, Порошенко добре знав, яким безпорадним і незграбним виглядає глава держави з такими повноваженнями, як легко він стає "здобиччю" власних прем'єрів. Віктор Янукович, наступник Ющенка і попередник Порошенко, легко вирішив цю проблему - спочатку в обхід Конституції сформувавши слухняний собі уряд, а потім змінивши за допомогою покірного Конституційного суду сам Основний закон. Але Порошенко не хотів, та й не міг поводитися, як Янукович у посудній лавці української політики. Досвідчений гравець, Порошенко став діяти за допомогою політичних методів. Використовуючи високий кредит навіть не довіри, а надії, отриманий після виборів, Порошенко сформував власний іменний політичний блок, незабаром переформатований у партію.

Однак парламентські вибори не принесли того результату, на який розраховував президент. Так, Блок Порошенко став першою фракцією парламенту, але несподівано хороший результат "Народного фронту" - партії Олександра Турчинова та Арсенія Яценюка - не дозволив створити "справжній президентський" уряд. Дієздатна коаліція повинна була включати в себе кілька партій. Порошенко вдалося і тут обіграти конкурентів - уряд майже повністю був укомплектований міністрами з його блоку або технократами за квотою президентського блоку. "Народному фронту" дісталося всього чотири портфеля, але важливих: пости прем'єр-міністра, міністрів внутрішніх справ, юстиції.

Президент контролює більшу частину уряду, після виборів він рекомендував "своїх" міністрів - оборони та закордонних справ, голову Служби безпеки, генерального прокурора, призначив за поданням уряду глав обласних адмінстрації. Завдяки тому, що Національна рада з телебачення і радіомовлення формується наполовину за квотою президента, а наполовину - за квотою парламенту, в якій є місце і для представника президентської партії, у Порошенка і тут - стійка більшість. При цьому у глави держави при настільки великому обсязі кадрових, політичних та економічних можливостей немає прямої відповідальності за проведені реформи. Але й повного контролю за урядом теж немає. Тому що пост прем'єра з точки зору конституційних повноважень представляє главі уряду очевидну самостійність і, що найголовніше, робить саме прем'єра партнером західних кредиторів країни. Дивно було б думати, що глава держави цього не розуміє і що він з цим змириться.

Вступати у відкрите зіткнення з партнером по коаліції Порошенко не збирався, тим більше що Яценюк з першого ж дня перебування нового глави держави в офісі погодився з провідною політичною роллю президента. Але українська політика не змогла витримати двох лідерів. Хто ж скаже про це суспільству? Цим гінцем виявився колишній президент Грузії. Практично з першого дня перебування на посаді одеського губернатора Саакашвілі став невтомним критиком прем'єра і його команди. Він критикував Яценюка за зволікання у реформах, за корумпованість оточення, за погану роботу міністерств і відомств, за згубну практику роботи з міжнародними кредиторами. Критика Саакашвілі лягла на благодатний ґрунт - українські громадяни очевидно незадоволені соціальними проблемами, збереженням олігархії, відсутністю ясних перспектив розвитку країни. Те, що критика одеського губернатора, як правило, не зачіпає президентське оточення, проходить повз суспільство. Навіть той, хто це помічає, може легко пояснити таку вибірковість прагненням заручитися хоча б чиєюсь підтримкою, адже не може ж такий яскравий критик бути повністю на самоті!

У Саакашвілі все вийшло. Якщо ще недавно головним об'єктом суспільного невдоволення був президент - за військові поразки, поступки в Мінських угодах, незадовільну роботу Генштабу і Генпрокуратури та інші "гріхи", які були швидше природними системними збоями, ніж наслідком його особистих помилок, то зараз так само з роздратуванням у країні сприймається прем'єр - за зволікання у реформах, соціальні проблеми і корупцію. Але критики заради критики не буває, правда?

У президентському оточенні розраховували, що дискредитація прем'єра змусить "народнофронтівців" відмовитися від підтримки Яценюка і погодитися з менш самостійною кандидатурою на посту глави уряду - або безпосередньо пов'язаною з президентом, або політично нейтральною. Серед претендентів на прем'єрську посаду фігурувало кілька прізвищ, у тому числі і самого Саакашвілі. Але тут почалися проблеми в президентському оточенні. Головним лобістом призначення Саакашвілі був близький до президента олігарх з російським паспортом Костянтин Григоришин - давній учасник підкилимних боїв на українській політичній сцені. Однак Григоришин перебуває в жорсткому протистоянні з главою президентської адміністрації Борисом Ложкіним і "сірим кардиналом" Блоку Порошенко депутатом Ігорем Кононенко, яких він публічно звинувачує в корупції. Саакашвілі явно не бажає брати участь у цій сутичці. Коли в інтерв'ю "Радіо Свобода" я запитав у одеського губернатора, що він думає про лобістські зусиллях Григоришина, колишній президент Грузії був непохитний: "один олігарх - один голос", як у будь-якого іншого громадянина. Григоришину довелося переконатися в справедливості цієї тези буквально на наступний день після нашої бесіди. Перед Одеським економічним форумом олігарх передав главі обладміністрації власний список корупційних схем, розподілених між його основними опонентами - від Яценюка до Кононенко. Саакашвілі обійшов соратників президента стороною і замкнув запропонований йому список на Яценюку. У Саакашвілі - своя гра, в якій, як свідчить грузинський досвід взаємодії президента з олігархами, товстосум може бути тільки використаний і відкинутий в сторону, якщо тільки він сам, як Бідзіна Іванішвілі, не спробує зіграти втемну проти колишнього заступника.

Але в цій непростій грі "всіх проти всіх" настала пауза після того, як стало ясно: "Народний фронт" не збирається відмовлятися від підтримки Яценюка, а міжнародні кредитори - давати новий транш у разі відставки уряду і провалу узгоджених з МВФ параметрів бюджету. У цьому випадку економічний колапс наступив би настільки швидко, що вже через кілька місяців в українській політиці спостерігалися б зовсім інші пристрасті, а на головних ролях були б зовсім інші люди. Тому зіткнення Саакашвілі і Авакова - конфлікт після битви. Битви, яка, за великим рахунком, ще не відбулася, але вона тільки відкладена. Петро Порошенко вміє чекати.

Вже через кілька місяців, якщо не через кілька тижнів, протистояння відновиться. Можливо, що тепер опоненти прем'єра будуть шукати не стільки приводу для його заміни, скільки можливості відправити уряд у відставку. Президент може сприймати ймовірні дострокові вибори як шанс сформувати власний кабінет без "чужого" прем'єра. Саакашвілі - як можливість очолити український уряд. Колишній грузинський президент взагалі в пікантній ситуації. Він не може очолити список власної партії в Грузії, оскільки позбавлений грузинського громадянства. Він не може очолити список партії, яку можна було б створити в Україні (або список тієї ж партії президента), через те що не живе в країні необхідні для участі у виборах п'ять років. Але зате Саакашвілі може стати главою уряду і в Грузії, і в Україні, якщо його прихильники здобудуть перемогу. Найцікавіше буде, якщо це відбудеться в обох країнах відразу і Саакавшвілі доведеться вибирати.

Але поки що все це - швидше фантастичні сюжети. Ситуація змінюється занадто швидко, українські настрої мінливі. І вже наступного року президент може знову стати "антигероєм" через необхідність втілювати в життя Мінські угоди, а до прем'єра почнуть відноситься примирливо, якщо в країні знайдеться хоча б невелике економічне зростання. Але конфлікту всередині влади це все одно не вирішить - адже, по суті, конфлікт президентів і прем'єрів України триває з початку 1990-х і завершиться тільки тоді, коли державні інтереси будуть превалювати над інтересами владних повноважень.

А для цього потрібно побудувати саму державу.

Радіо "Свобода"

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
11 травня
02:59
Джон Кірбі
США оцінили імовірність серйозного прориву росіян під час нового наступу
02:31
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі
Усик прибув на бій з Ф'юрі у Саудівську Аравію
01:53
Херсон
"ЗСУ обстрілюють цивільних, які намагаються покинути Херсон": російські фейки за 10 травня
00:55
Нафтобаза. Ілюстрація
"Нова ціль для удару": партизани "Атеш" розвідали велику нафтобазу окупантів неподалік Сімферополя
00:02
Артем Довбик (ліворуч)
Довбик та Циганков віддали асисти у матчі "Жирони" у Ла Лізі
2024, п'ятниця
10 травня
23:32
Ірина Геращенко, стрибки у висоту, легка атлетика
Геращенко принесла Україні першу в сезоні медаль "Діамантової ліги"
23:15
Ексклюзив
Андрій Яніцький
За часів Зеленського уряд перетворився на "декорацію", - Яніцький про звільнення Кубракова
23:11
Оновлено
знищена ворожа техніка
"Наші воїни, артилерія та дрони дають відповідь окупанту": Зеленський про спробу росіян прорвати українську оборону на Харківщині
23:05
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що прагне укласти угоду про перемир'я, але "Ізраїль хоче війни"
22:43
Вселенський Патріарх Варфоломій
Вселенський Патріарх Варфоломій підтвердив участь у Саміт миру
21:34
Ексклюзив
путін
Це сором для Путіна: дипломат Чалий про лідерів інших країн, які були присутніми на параді 9 травня
21:30
Володимир Зеленський
"По всій лінії фронту – важкі бої": Зеленський заслухав доповідь Сирського
21:29
Кіліан Мбаппе, ПСЖ, Ліга чемпіонів
Мбаппе оголосив, що залишає ПСЖ
21:22
Укрпошта
Укрпошта виставлятиме на аукціонах незатребувані посилки
21:09
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Концентрація військ РФ, загроза рейдових дій у напрямку Харкова та ситуація біля Авдіївки. Воєнні підсумки тижня
20:56
Огляд
Сила "Королівства планети мавп": що подивитися на вихідних
20:52
Оновлено
США Україна
БМП Bradley, ракети для Patriot та NASAMS: Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
20:51
Канада
Канада виділить $55 млн на закупівлю систем ППО для України
20:51
Інгулець
У Першій лізі визначився другий володар путівки до УПЛ
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
18:05
ізраїльські солдати
Ізраїль схвалив розширення військової операції у Рафаху
18:00
Служба безпеки України
Штурмували позиції ЗСУ на Донеччині: серед трьох підозрюваних бойовик, який воював проти сил АТО
Більше новин