Там, під Луцьким замком. Чим приваблює туристів столиця Волині

31 січня, 2016 неділя
21:23

Польща? Чехія? Угорщина? Уперше побачивши на фото замок Любарта, багато хто не може повірити, що така чудово збережена середньовічна пам’ятка стоїть в одному з обласних центрів України

Зміст

А тим часом цей замок, зображений на реверсі 200-гривневої купюри, хоч і "головна", та далеко не єдина пам’ятка стародавнього Луцька.

Адміністративний центр Волинської області – одне з найдревніших міст України. Перша літописна згадка про Луцьк датована 1085 роком. За часів Середньовіччя він був одним із важливих центрів політичного життя Центральної та Східної Європи як фактично друга столиця Великого князівства Литовського, Руського та Жемантійського після Вільно.

Саме в Луцьку 1429 року відбувалася коронація великого князя литовського Вітовта, на яку з’їхалися монархи з багатьох європейських країн. І свідком цих подій уже тоді був луцький замок, закладений у 1340 році князем Любартом Гедиміновичем. Будівництво тривало більше чотирьох десятиріч, зате фортеця вийшла як велична, так і надійна.

null

За всю історію його існування замок Любарта жодного разу не відчинив ворота загарбникам, хоч упродовж XV-XVII сторіч його намагалися штурмувати багато разів. І зараз, блукаючи подвір’ям між цими могутніми мурами й трьома вежами – В’їзною, Стировою та Владичою – ніби переносишся на 600 років назад.

null

До слова, у Владичій вежі розташований єдиний в Україні музей дзвонів, колекція якого налічує близько сотні експонатів віком від 350 років. Саме сюди в 1960-х звозили дзвони із закритих радянською владою українських храмів.

Вийшовши із замку, по вимощеній бруківкою Кафедральній вулиці можна спуститися до римо-католицького костелу Петра й Павла, спорудженого в першій половині 1600-х за проектом італійського архітектора Джакомо Бріано.

null

null

Цей храм відігравав не лише релігійну, а й оборонну роль: його звели на місці колишньої в’їзної вежі Нижнього замку, так що костельна стіна замінила фрагмент муру. А поряд із костелом – вхід до знаменитих луцьких підземель.

null

Місцеві туристичні агенції розхвалюють екскурсію "Луцьк підземний" як одну з найцікавіших. І там таки й справді є на що подивитися - причому гіда для цього наймати не обов’язково, хоча із ним, певно, буде й цікавіше.

Розгалуженими підземними ходами, які часто мають кілька ярусів, мешканці Луцька могли виходити до річки Стир і поповнювати запаси води, що допомагало їм витримувати тривалі ворожі облоги. Зараз у підземеллях можна побачити підземну церкву, каплицю з похованнями, в’язницю… 

Неподалік від Петро-Павлівського костелу стоїть двоповерхова "садиба Косачів" - будинок, у якому в 1890-1891 роках мешкала родина Лесі Українки. Про видатну поетку в "столиці" Волині багато що нагадує – від назв вулиць та скверів до ясена, під яким Леся любила сидіти дитиною.

null

Ім’я Лесі Українки носить і центральна пішохідна вулиця Луцька, яка сполучає Старе місто з нинішнім, "новим" центром. Прогулюючись нею, не забудьте помилуватися фасадами будинків. Щоправда, з колись найкрасивішого тут дому підприємців Кронштейнів, у якому зараз міститься Медичний коледж, у 1928 році було збито всі декоративні елементи. Але будинок усе одно цікавий.

null

Вулиця Лесі України веде до майдану Братський міст – це і є вхід до Старого міста. Мосту, щоправда, вже давно немає, але колись був.

null

За однією з версій, назва Луцька пов’язана з ти, що історичний центр був розташований у вигині Стиру, схожому на лук. З іншого боку місто омивала річка Глушець, тож Луцьк був фактично островом. В’їхати в нього з передмістя можна було саме по мосту через Глушець. Але наприкінці 1920-х років річку значною мірою осушили й потреба в мості відпала, хоча він і простояв аж до 1960-го.

null

У багатокультурному місті мирно уживалися представники багатьох національностей та релігій, і за велику кількість храмів Луцьк навіть називали "маленьким Східним Римом". На жаль, більшість із цих культових споруд не збереглася. Але й нині можна зайти в "неоготичну" лютеранську кірху, збудовану німецькими колоністами на початку ХХ сторіччя (зараз вона належить баптистській громаді), колишній костел при монастирі бернардинців, а тепер – Святотроїцький кафедральний собор УПЦ КП чи Покровський кафедральний собор УПЦ МП, зведений у XVII сторіччі як головний уніатський храм міста.

null

Цікавий вигляд має й нині не діюча Велика луцька синагога, яку можна сплутати з якоюсь фортифікаційною спорудою. Власне, так воно й було – король Сигізмунд ІІІ дав місцевим євреям дозвіл на будівництво храму за тієї умови, що він матиме ще й оборонну функцію.

null

Є у Луцьку й свій "будинок з химерами". Створив цю чарівну споруду на березі Стиру скульптор-архітектор Микола Головань, який у цьому будинку сам живе й працює. І, власне, вже понад 30 років творить його далі, доліплюючи новими й новими "химерами".

null

Роздивлятися цей архітектурний комплекс можна довго. Кам’яну огорожу, подвір’я, стіни й дах самого будинку прикрашають найрізноманітніші кам’яні скульптури хижих тварин, птахів та міфічних істот, створені в різних стилях – тут тобі й готика, і бароко, й класицизм…

Можна собі уявити, як набридли господареві допитливі туристи. Але він нібито не скаржиться й за нагоди радо показує гостям свої шедеври, які, кажуть, внесені навіть в Оксфордські підручники для архітекторів.

Зручно розташований поблизу кордонів із Польщею й Білоруссю, Луцьк часто приймає транзитних мандрівників. Але останнім часом зростає й туристичний потік українців та гостей нашої країни, які цілеспрямовано приїздять відпочити в Лучеськ – стародавній, цікавий і гостинний.

null

До всього, місто приваблює туристів багатьма фестивалями, серед яких зимові – "Різдвяна містерія" і "Різдво в Луцьку", фестивалі колядок і щедрівок, вертепів, весняні – вишитих рушників, джазу та "Великодні передзвони", літні – пам’яті композитора Ігоря Стравінського, який тривалий час жив і творив на Волині, арт-фест "Ніч у Луцькому замку", фестивалі дзвонарського мистецтва, середньовічної культури, ковальства і флористики, фольклору та популярний серед молоді "Бандерштат", осінній фест сала тощо.

Фото Lutsk-tourism.co.ua, Volynnews.com, Wikipedia

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.25
    Купівля 42.25
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
13 січня
10:03
OPINION
"Орбанізм" – це ракова пухлина Європи
09:55
Литва прапор
У Литві анонсували передачу Україні 4,5 тис. безпілотників
09:47
Арсен Альчиков
У Криму помер ветеран кримськотатарського національного руху і радянський політв'язень Арсен Альчиков
09:36
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 січня: скільки коштує долар і євро в обмінниках
09:29
НАТО починає масштабні навчання Steadfast Dart 2025 на території трьох країн Європи
09:18
Оновлено
В ОВА Дніпропетровщини відреагували на заяву голови облради про громади, до яких можуть діставати КАБи й артилерія РФ
09:10
На війні РФ проти України загинув грузинський боєць Каха Тілідзе, який воював у лавах ЗСУ
09:07
ппо
Українська ППО за ніч знищила 78 зі 110 ворожих безпілотників
08:48
Оновлено
Зоран Міланович, Хорватія
Президентські вибори у Хорватії: у другому турі переміг чинний очільник держави Міланович
08:47
Оновлено
Херсонська область
Росіяни вдарили по Херсону й Антонівці: постраждали цивільні, пошкоджено електро- і тепломережі
08:42
Росіяни перекидають до Криму системи ППО з інших ділянок фронту, - "Атеш"
08:40
Війна з Росією, безпілотник, ППО
Росіяни заявили про атаку безпілотників на три регіони: під Воронежем лунали гучні вибухи
08:30
Оновлено
атака Запоріжжя 12.01.25
Атака РФ у ніч на 13 січня: в Запоріжжі є постраждалі, на Сумщині загорівся оздоровчий дитячий центр
08:18
коронавірус
У Китаї запевнили, що не виявили жодних нових небезпечних вірусних інфекцій
08:14
Оновлено
За добу на фронті сталося 140 боєзіткнень, майже 60 з них - на Покровському напрямку
08:08
Тайвань фіксує зростання кількості випадків шпигунства на користь Китаю
08:01
OPINION
"Можна уявити вихід української армії з території Курщини, але з Луганщини та Донеччини — ні". Колонка Віталія Портникова
07:53
Фінляндія та Швеція
Захист від диверсій: Швеція надасть військові кораблі й літаки в рамках збільшення присутності НАТО в Балтійському морі
07:40
Огляд
CyberLux K8 UAS
З кінопавільйонів – на поле бою: що таке CyberLux K8 і як американські дрони допомагають українцям знищувати росіян
07:39
Ізраїль, влучення ракети, випущеної з південного Лівану
ЦАХАЛ завдав ударів по кількох цілях "Хезболли" в Лівані
07:37
Пожежа на нафтобазі у Енгельсі
Через 5 днів після атаки БПЛА у РФ заявили про ліквідацію відкритого горіння на нафтобазі в Енгельсі
07:22
втрати окупантів
Сили оборони за добу на фронті знищили 1510 російських окупантів
07:16
У Бурятії зійшли з рейок 22 вагони, пошкоджено колію
07:15
Оновлено
армія КНДР
У розвідці Південної Кореї назвали кількість ліквідованих і поранених на війні РФ проти України військових КНДР
07:09
Директор Федерального бюро розслідувань (ФБР) Крістофер Рей
"Одне з найтяжчих рішень": директор ФБР Крістофер Рей достроково оголосив про відставку
06:25
Пожежі, Лос-Анджелес
Пожежі в Каліфорнії забрали життя щонайменше 24 людей, 12 300 будівель пошкоджені або зруйновані
06:20
Ексголова Росмолоді Василь Якеменко під час інтерв'ю
"Ніякої Росії не існує", "Путін не знає, що робить", "я був дегенератом": лідер перших молодіжних рухів РФ Василь Якеменко ошелешив своїм інтерв'ю
05:29
"Альтернатива для Німеччини" відмовилася внести в передвиборчу програму пункт із засудженням вторгнення РФ в Україну
00:48
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заперечив дані Spiegel про нібито блокування Шольцом нового пакета допомоги для України
2025, неділя
12 січня
23:47
Іран
Іран розпочав масштабні навчання з протиповітряної оборони біля ключових ядерних об’єктів
23:16
Володимир Зеленський
Ситуація у 155-й ОМБр: Бутусов заявив, що Зеленський дав розпорядження зупинити формування нових бригад
22:07
Руслан Ганущак
На фронті загинув воєнний фотограф Руслан Ганущак
21:55
Пожежі, Лос-Анджелес
Україна запропонувала США допомогу щодо ліквідації масштабної пожежі в Каліфорнії, - Зеленський
21:11
Александар Вучич
Вучич запропонував Сербію для проведення зустрічі між Путіним і Трампом
20:59
Ексклюзив
Зоран Міланович
"У мене немає доказів, що Міланович є проросійським": експертка-балканістка Гелетій про вибори в Хорватії
20:54
Ексклюзив
Сектор Гази
"Це в жодному випадку не тривалий мир і не якесь там перемир'я року чи перемир'я століття": сходознавець Якубович про мир у Газі
20:50
Карта бойових дій за 4-11 грудня
Армія РФ контролює 70% Торецька на Донеччині, - розвідка Британії
20:36
На фото: Олександр Дугін
Ідеолог рашизму Дугін пояснив, чим йому до вподоби Трамп і чого він від нього очікує
20:29
Куп'янськ
РФ атакувала цивільну інфраструктуру в Куп'янську: загинув місцевий
20:28
Володимир Зеленський
Україна готова передавати до КНДР полонених солдатів, якщо Кім Чен Ин організує повернення українських воїнів з полону РФ
Більше новин