Там, під Луцьким замком. Чим приваблює туристів столиця Волині

31 січня, 2016 неділя
21:23

Польща? Чехія? Угорщина? Уперше побачивши на фото замок Любарта, багато хто не може повірити, що така чудово збережена середньовічна пам’ятка стоїть в одному з обласних центрів України

А тим часом цей замок, зображений на реверсі 200-гривневої купюри, хоч і "головна", та далеко не єдина пам’ятка стародавнього Луцька.

Адміністративний центр Волинської області – одне з найдревніших міст України. Перша літописна згадка про Луцьк датована 1085 роком. За часів Середньовіччя він був одним із важливих центрів політичного життя Центральної та Східної Європи як фактично друга столиця Великого князівства Литовського, Руського та Жемантійського після Вільно.

Саме в Луцьку 1429 року відбувалася коронація великого князя литовського Вітовта, на яку з’їхалися монархи з багатьох європейських країн. І свідком цих подій уже тоді був луцький замок, закладений у 1340 році князем Любартом Гедиміновичем. Будівництво тривало більше чотирьох десятиріч, зате фортеця вийшла як велична, так і надійна.

null

За всю історію його існування замок Любарта жодного разу не відчинив ворота загарбникам, хоч упродовж XV-XVII сторіч його намагалися штурмувати багато разів. І зараз, блукаючи подвір’ям між цими могутніми мурами й трьома вежами – В’їзною, Стировою та Владичою – ніби переносишся на 600 років назад.

null

До слова, у Владичій вежі розташований єдиний в Україні музей дзвонів, колекція якого налічує близько сотні експонатів віком від 350 років. Саме сюди в 1960-х звозили дзвони із закритих радянською владою українських храмів.

Вийшовши із замку, по вимощеній бруківкою Кафедральній вулиці можна спуститися до римо-католицького костелу Петра й Павла, спорудженого в першій половині 1600-х за проектом італійського архітектора Джакомо Бріано.

null

null

Цей храм відігравав не лише релігійну, а й оборонну роль: його звели на місці колишньої в’їзної вежі Нижнього замку, так що костельна стіна замінила фрагмент муру. А поряд із костелом – вхід до знаменитих луцьких підземель.

null

Місцеві туристичні агенції розхвалюють екскурсію "Луцьк підземний" як одну з найцікавіших. І там таки й справді є на що подивитися - причому гіда для цього наймати не обов’язково, хоча із ним, певно, буде й цікавіше.

Розгалуженими підземними ходами, які часто мають кілька ярусів, мешканці Луцька могли виходити до річки Стир і поповнювати запаси води, що допомагало їм витримувати тривалі ворожі облоги. Зараз у підземеллях можна побачити підземну церкву, каплицю з похованнями, в’язницю… 

Неподалік від Петро-Павлівського костелу стоїть двоповерхова "садиба Косачів" - будинок, у якому в 1890-1891 роках мешкала родина Лесі Українки. Про видатну поетку в "столиці" Волині багато що нагадує – від назв вулиць та скверів до ясена, під яким Леся любила сидіти дитиною.

null

Ім’я Лесі Українки носить і центральна пішохідна вулиця Луцька, яка сполучає Старе місто з нинішнім, "новим" центром. Прогулюючись нею, не забудьте помилуватися фасадами будинків. Щоправда, з колись найкрасивішого тут дому підприємців Кронштейнів, у якому зараз міститься Медичний коледж, у 1928 році було збито всі декоративні елементи. Але будинок усе одно цікавий.

null

Вулиця Лесі України веде до майдану Братський міст – це і є вхід до Старого міста. Мосту, щоправда, вже давно немає, але колись був.

null

За однією з версій, назва Луцька пов’язана з ти, що історичний центр був розташований у вигині Стиру, схожому на лук. З іншого боку місто омивала річка Глушець, тож Луцьк був фактично островом. В’їхати в нього з передмістя можна було саме по мосту через Глушець. Але наприкінці 1920-х років річку значною мірою осушили й потреба в мості відпала, хоча він і простояв аж до 1960-го.

null

У багатокультурному місті мирно уживалися представники багатьох національностей та релігій, і за велику кількість храмів Луцьк навіть називали "маленьким Східним Римом". На жаль, більшість із цих культових споруд не збереглася. Але й нині можна зайти в "неоготичну" лютеранську кірху, збудовану німецькими колоністами на початку ХХ сторіччя (зараз вона належить баптистській громаді), колишній костел при монастирі бернардинців, а тепер – Святотроїцький кафедральний собор УПЦ КП чи Покровський кафедральний собор УПЦ МП, зведений у XVII сторіччі як головний уніатський храм міста.

null

Цікавий вигляд має й нині не діюча Велика луцька синагога, яку можна сплутати з якоюсь фортифікаційною спорудою. Власне, так воно й було – король Сигізмунд ІІІ дав місцевим євреям дозвіл на будівництво храму за тієї умови, що він матиме ще й оборонну функцію.

null

Є у Луцьку й свій "будинок з химерами". Створив цю чарівну споруду на березі Стиру скульптор-архітектор Микола Головань, який у цьому будинку сам живе й працює. І, власне, вже понад 30 років творить його далі, доліплюючи новими й новими "химерами".

null

Роздивлятися цей архітектурний комплекс можна довго. Кам’яну огорожу, подвір’я, стіни й дах самого будинку прикрашають найрізноманітніші кам’яні скульптури хижих тварин, птахів та міфічних істот, створені в різних стилях – тут тобі й готика, і бароко, й класицизм…

Можна собі уявити, як набридли господареві допитливі туристи. Але він нібито не скаржиться й за нагоди радо показує гостям свої шедеври, які, кажуть, внесені навіть в Оксфордські підручники для архітекторів.

Зручно розташований поблизу кордонів із Польщею й Білоруссю, Луцьк часто приймає транзитних мандрівників. Але останнім часом зростає й туристичний потік українців та гостей нашої країни, які цілеспрямовано приїздять відпочити в Лучеськ – стародавній, цікавий і гостинний.

null

До всього, місто приваблює туристів багатьма фестивалями, серед яких зимові – "Різдвяна містерія" і "Різдво в Луцьку", фестивалі колядок і щедрівок, вертепів, весняні – вишитих рушників, джазу та "Великодні передзвони", літні – пам’яті композитора Ігоря Стравінського, який тривалий час жив і творив на Волині, арт-фест "Ніч у Луцькому замку", фестивалі дзвонарського мистецтва, середньовічної культури, ковальства і флористики, фольклору та популярний серед молоді "Бандерштат", осінній фест сала тощо.

Фото Lutsk-tourism.co.ua, Volynnews.com, Wikipedia

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
04:48
Рафаель Маріано Гроссі
Очільник МАГАТЕ їде до Ірану говорити про ядерну програми країни
04:20
Анджей Дуда
Дуда під час головування Польщі в ЄС хоче організувати два саміти на підтримку України
03:45
Киргизстан світ поліція
Киргизстан скасував ходу "Безсмертного полку" на 9 травня
03:17
Пентагон
Пентагон стурбований поглибленням відносин КНДР, Росії та Ірану
02:49
Оновлено
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
02:35
Оновлено
Одеса ракетний удар Нова пошта війна з Росією
Росіяни обстріляли Одесу: є попадання у депо Нової пошти постраждало 14 людей
01:51
на фото: Бріджит Брінк
Обстріл Одеси підкреслює важливість посилення ППО України, – посол США
01:32
Оновлено
дрон, БПЛА
У двох областях РФ проблеми зі світлом через нібито атаку БПЛА
00:56
Литва Латвія Естонія
Польща організує саміт з питань безпеки з Україною та країнами Балтії
00:35
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
2024, середа
1 травня
23:58
Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
ПСЖ програв "Боруссії" у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
20:27
На фото прапор ОАЕ
США, Британія та ЄС тиснуть на ОАЕ через співпрацю з Росією попри санкції, - Reuters
20:27
Ексклюзив
гроші
Конфіскація російських активів: економіст Пендзин про потенційну загрозу для стабільності євро
20:25
Володимир Зеленський
Україна готує ще 7 безпекових угод, зокрема зі США, - Зеленський
20:04
OPINION
Костянтин Корсун
Чи звільнять "Вікторію ШІ" з МЗС?
19:56
на фото: Майк Джонсон
Республіканці планують ініціювати відставку спікера Палати представників США Джонсона
19:24
ЗСУ
Українська авіація вдарила по пункту управління росіян, на фронті відбулося 100 боєзіткнень
19:22
Київ Цифровий
У "Києві Цифровому" з'явився учнівський проїзний
19:01
Вчені знайшли докази того, що континенти утворилися в результаті ударів гігантських метеоритів
Учені пояснили, що за яскраві спалахи могли бачити українці вночі
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 798-го дня війни: ГУР атакувало нафтопереробний завод в Рязані, а у Повітряних силах очікують перші F-16 після Великодня
18:56
алкоголь
Росіяни на ТОТ планують відкрити мережу алкомагазинів і втричі підвищують акциз на вино, - голова Бердянської МВА
18:54
Кіліан Мбаппе, Ліга чемпіонів, ПСЖ
"Боруссія Дортмунд" - ПСЖ: букмекери дали прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
18:26
Віола фон Крамон
Євродепутатка закликала скасувати для Грузії статус кандидата на вступ до ЄС
18:19
руйнування
Від початку великої війни Україна повідомила про підозри 100 вищим офіцерам РФ
18:18
Маріуполь
У районі Маріуполя прогриміли вибухи: окупанти посилили перевірки автівок у місті
18:00
OPINION
Юрій Бутусов
Скільки триватиме війна і що таке перемога для України
18:00
нова книжка Сергія Руденка "Анатомія війни. Путін і Україна"
"Про те, як і чому сталася російсько-українська війна": у Сергія Руденка виходить нова книжка "Анатомія війни. Путін і Україна"
17:59
Інтерв’ю
Павел Коваль прибув на фронт й долучився до передачі техніки ЗСУ
Україна має провести мобілізацію: у цьому Українську державу ніхто не замінить, - польський депутат Павел Коваль
17:51
Ексклюзив
ветеран
Ветеранський бізнес: віцепрезидент ICC Ukraine Олексієнко закликав долучити до розробки законопроєкту Мінфін і Мінекономіки
17:47
Ентоні Блінкен та Іцхак Герцоґ
Блінкен відвідав Ізраїль і закликав підписати угоду про перемир’я в Газі
Більше новин