Демократія маріонеток. Як олігархи ділять країну в прямому ефірі
Наш парламент - це прем'єр-ліга, а олігархи в ньому - власники клубів, які у вільний час обговорюють свої матчі, пише Сергій Щербина
Програма "Схеми" минулого тижня в своєму розслідуванні "Коломойський повертається" оприлюднила низку аудіозаписів. Голоси, схожі на Ігоря Коломойського, Андрія Іванчука, Сергія Льовочкіна та інших видатних діячів сучасності, обговорюють прийняття змін до закону про акціонерні товариства.
Як відомо, ці зміни, прийняті на початку 2015 року, дозволили створити проблеми багаторічної монополії Коломойського в напівдержавній компанії "Укрнафта". Саме після прийняття цього закону почалося відкрите протистояння олігарха з частиною владних угруповань.
Публікація цих записів саме зараз викликає ряд питань. Не секрет, що файли нібито з телефонними переговорами Коломойського з низкою політиків, чиновників і бізнесменів більше року гуляють по інтернету.
Не ясно і те, хто і для чого нібито "писав ефір". Автору доводилося чути версію, що ці файли можуть бути справою рук опонентів Коломойського в лондонському суді. Чому саме минулого тижня частина цих записів стала базисом журналістського розслідування поважної телепрограми, - загадка.
Але запис, представлений журналістами як розмова Коломойського з Льовочкіним, чудово демонструє, як і хто керує українським парламентом.
Голос, схожий на Льовочкіна, переконує опонента, що його депутати не голосували за закон, який створює проблеми Коломойському.
"Юля моя не голосувала, в БПП мої теж не голосували ...", - стверджує голос, схожий на главу адміністрації президента часів Віктора Януковича. Очевидно тут мається на увазі Юлія Льовочкіна, нардеп і сестра політика, а також квота Льовочкіна в президентській фракції.
"Голосував, наприклад, якийсь Москаленко ..." - говорить голос, схожий на Коломойського. "Ігоре, дивись, я тобі з травня намагаюся пояснити, що я до Москаленка не маю ніякого відношення. Агафонова, наприклад, в БПП не голосувала", - відповідає на це голос, схожий на Льовочкіна.
Наталія Агафонова вперше стала нардепом у 2012 році від партії "УДАР". Її давно пов'язують з Льовочкіним з огляду на те, що Агафонова - однокурсниця сестри політика.
"Так," Воля народу ". Бандуров - за ..." - продовжує перераховувати голос, схожий на Коломойського. "Бандурова ви протягли замість Вадика Новинського", - заперечує йому голос, схожий на Льовочкіна.
Крім того, в запису голосу нібито Коломойського і Льовочкіна активно обговорюють "приналежність" Радикальної партії Олега Ляшка та "Самопомочі" Андрія Садового. Голос, схожий на Льовочкіна, гордо заявляє, що за закон проти Коломойського не голосувала Злата Огневич, і питає, чому "за" проголосували депутати від "Самопомочі".
"Я ж вам говорив, що ми до неї відношення не маємо, а ви не вірили", - відповідає голос, схожий на Коломойського. Притому, обидва голоси нарікають, що за зміни до закону про акціонерні товариства проголосували "порошенки" і "яценюки", і доброзичливо налаштовані один до одного.
Цей діалог, будь він хоч справжнім, хоч змонтованим, добре відображає суть політичного процесу в Україні.
Наш парламент - це така собі прем'єр-ліга. Олігархи - власники клубів з цієї прем'єр-ліги, і на дозвіллі вони обговорюють свої матчі. Ось тільки гра йде на величезні гроші, а власники клубів - дуже азартні люди. Ну і fair play - це з іншої історії. Більш того, хто кого "кине" першим - це окремий вид спорту.
Але фішка в тому, що ця прем'єр-ліга обрана всенародним голосуванням за демократичною процедурою. Виборці, як і раніше, охоче вірять в казки про доброго царя і отримують повний парламент маріонеток.
А потім дві впливові людини захоплено обговорюють, хто кого протягнув в Раду і за що голосували його кнопкодави.
Як це змінити? Перестати вірити в красиві і популярні слова. Тоді олігархи перестануть ділити країну в прямому ефірі. А до того - насолоджуйтеся.
- Актуальне
- Важливе