Чи виживе Надія
Російський суд попри загрозу життю Надії Савченко оголосив, що зачитає вирок лише через 12 днів. Увесь цей час українка проводитиме сухе голодування
Російський суд взяв на оголошення вироку два дні – 21 та 22 березня. Отже, документ готовий і він об'ємний – за день не прочитати. "Це може бути і 100, і 200 сторінок", – вважає адвокат українки Марк Фейгін. Зважаючи, що стан здоров'я Надії погіршується кожного дня, невідомо чи зможе вона особисто бути присутня під час зачитування "вироку" та й взагалі, чи доживе вона…
Другий адвокат Микола Полозов говорить, що переконати Надю Савченко зняти сухе голодування може лише російська влада, якщо чітко пообіцяє, що поверне її в Україну.
"До винесення вироку майже два тижні. Людина не витримає такого строку сухого голодування. Вона буде або насильно погодована, або помре", – сказав захисник. За словами адвоката, стан здоров'я української льотчиці погіршився.
"У неї з'явились нові симптоми. Додатково до ускладнень роботи серця (в неї спостерігалась тахікардія) та порушення терморегуляції в неї зараз лихоманка", – розповів адвокат журналістам біля будівлі суду.
Фейгін продовжує наполягати, що єдиний можливий варіант вирішення питання для російської влади – відпустити Надію Савченко відбувати покарання в Україну. Саме такий варіант виглядає зараз найбільш ймовірним шляхом повернення Надії в на Батьківщину, але чи піде на нього російська влада може знати лише той, хто здатен залізти в голову Путіну.
Нагадаємо, прокуратура просила засудити українку на 23 роки тюрми та штраф у 100 тисяч рублів за "незаконний перетин російського кордону".
Гра у правосуддя
У російському МЗС вже після виголошення останнього слова Надії відреагували зявою про те, що переговори про обмін Савченко не ведуться.
"Переговори щодо обміну Савченко не велись і не ведуться. Цього не могло бути ні в теорії, ні на практиці до рішення суду", – сказала офіційний представник міністерства Марія Захарова.
Оця мантра "нічого не можемо зробити до вироку суду", яку повторюють усі представники російської влади – від Путіна до речниці МЗС – не має жодного сенсу, бо всі чудово розуміють, що вирок від рішення суду не залежить. Процес – лише вистава, яку Кремль розігрує, намагаючись зберігати видимість наявності в Росії правосуддя.
Адвокат Надії Ілля Новіков переконаний, що до того часу, поки формально процес триває, влада продовжуватиме цю гру. Він говорив, що Слідчий комітет від початку настроєний був влаштувати показовий процес і вперто буде йти до кінця. Лише тоді, коли мантру про суд повторювати вже буде неможливо, справу Савченко доручать іншій "конторі" (ймовірно, міністерству закордонних справ) й можливе буде вирішення питання щодо передачі Надії в Україну.
Читайте також: Тарас і Надя. Чергова битва проти імперії рабів
Карти Кремлю плутає сама Надія, бо її голодування вимагає швидких рішень. Сухе голодування, коли людина не вживає жодної рідини, не може тривати довго. Насильне годування може вирішити для Росії проблему, але Надія обіцяє, що застосування сили буде розцінювати як катування й буде чинити спротив.
Три дні мітингів
Усі вихідні в Україні та інших країнах світу продовжувались акції на підтримку Надії Савченко. Звісно, не обійшлось без піару, але на це зараз можна тимчасово закрити очі. Скептики говорять, що ці акції не подіють на Путіна. Вони згадують давню тезу про те, що чим сильніший тиск на російського президента, тим впертіший він у своїх вчинках.
Учасники акцій, до речі, здебільшого це розуміють. Мета їхніх дій – не переконати в чомусь Кремль. З ним вже давно все ясно. Мета – привернути увагу цілого світу до процесу Савченко. Зокрема, тих західних політиків, в руках яких знаходяться важелі тиску на Росію.
Акція з вимогою звільнити Надію Савченко під російським посольством у Київі, 9 березня. Фото: facebook.com/tetyana.gomon
Акція з вимогою звільнити Надію Савченко у Сіднеї, 8 березня. Фото: facebook.com/anton.bogdanovych
Акція з вимогою звільнити Надію Савченко у Лондоні, 8 березня. Фото: facebook.com/dariya.sklyaryk
Публічність як ворог Кремля
Публічність дуже потрібна для порятунку українки та й всіх інших бранців, які незаконно утримуються в Росії. Образ Путіна має бути міцно пов'язаний з цими справами. Публічність – це те, чого кремлівська влада боїться і вона робила та робить все можливе для того, щоб звести її до мінімуму.
Саме тому російська влада регулярно відмовляє українським консулам та рідним Савченко в проханнях відвідати її в СІЗО. Так сталося, зокрема, й у день виголошення останнього слова. До Надії не пропустили її маму, сестру та консула.
Саме тому в зал засідань намагаються допустити якомога менше журналістів. На минулих засіданнях за свідченнями журналістів, які висвітлюють процес, єдині телеканали, які отримали "прописку" в залі – це державні пропагандистські "Россия" та "Первый канал". Жоден з них, як спеціально перевірила журналістка СТБ Олена Лунькова, потім не видав ані секунди відео з залу. Обмежились повідомленнями, начитаними телеведучою.
Журналистов сегодня в зал пускали по очереди. Пресс-секретарь( кстати, приятная девушка Юля) сказала "Не больше 6 камер"...
Posted by Alyona Lun'kova on Wednesday, March 2, 2016
Саме тому українським депутатам та журналістам регулярно заважають потрапити на процес.
В Москве нас с @IvanKrulko и @Aly_shkrum задержали на пасп.контроле что бы мы не успели сесть на ростовский рейс. pic.twitter.com/ybpzxmQmr9
— Alex Ryabchyn (@alexrbchn) March 9, 2016
Саме тому суд перенесли з Москви навіть не у Ростов, а в маленький Донецьк.
Це малесеньке містечко знаходиться зовсім неподалік від лінії україно-російського кордону. Тієї ділянки, яку Україна досі не контролює.
До речі, Надію возять на процес з СІЗО Новочеркаська. Як пояснював колись її адвокат Ілля Новіков, це відбувається тому, що в тамтешньому ізоляторі є хоч якісь умови для нормального утримання заручниці, на відміну від Донецька. На конвоювання, як казав той же Новіков, щодня російська влада витрачає півмільйона рублів, що за нинішнім курсом еквівалентно приблизно 7 тисячам доларів.
Також за святкові дні пролунало чимало закликів до російської влади від європейських та інших політиків негайно відпустити Савченко.
Гонзо-дипломатія від російського МЗС
Відповідь російського зовнішньополітичного відомства на один із закликів заслуговує на окрему увагу. Речниця МЗС РФ засумнівалася… в автентичності заклику держескретаря Джона Керрі. Про що накатала великий пост у Facebook, змішавши все до купи – і мінські домовленості, і справи засуджених у США росіян, і секретні тюрми ЦРУ. Коротко кажучи, Захарова застосувала традиційний набір російської пропаганди.
На її пост відреагував захисник Надії Ілля Новіков.
"Добре, що хоча б в авторстві її відповіді можна не сумніватися. Хабалочний тон коментарів (назвемо це для пристойності "гонзо-дипломатія") важко сплутати з чимось ще", - написав він, а далі детально розжував кожний закид Захарової.
Спикер МИД РФ Мария Захарова отреагировала на заявление госсекретаря Керри о Надежде Савченко. Сомневается она в его авт...
Posted by Илья Новиков on Tuesday, March 8, 2016
У середу, 9 березня, російське МЗС продовжило знущання над Надією, не надавши вчасно українським лікарям дозвіл перетнути російський кордон.
"Ось така "російська рулетка", підла і цинічна. Зараз українські дипломати б'ються за допуск лікарів, адже це було обіцяно і гарантовано – і родичів до Наді. І консула", - повідомила про ситуацію народний депутат Ірина Геращенко.
Отже, ситуація по украінським лікарям, які виіхали до Надіі Савченко, наступна. Відразу, як МЗС РФ пообіцяв допустити ме...
Posted by Iryna Gerashchenko on Wednesday, March 9, 2016
Підлість полягає в тому, що суд пішов у нарадчу кімнату "писати вирок" і тому до 21 березня він не видаватиме дозволи на відвідування Савченко ні українським лікарям, ні її сестрі та матері, ні консулам.
Донецкая тройка судей ушла в совещательную комнату и разрешения на свидания выдавать некому (официальная версия суда). #FreeSavchenko
— Николай Полозов (@Moscow_advokat) March 9, 2016
Сподіваються до неї потрапити 10 березня лише адвокати Полозов та Фейгін. Російська влада ніби навмисне напрошується на те, щоб її били ще сильніше та робить з Надії нову українську Жанну Д'Арк.
- Актуальне
- Важливе