Секунданти війни на Донбасі. П'ять претензій до ОБСЄ

Дмитро Гомон
15 березня, 2016 вiвторок
12:39

Чому спостерігачів ОБСЄ на Донбасі не варто вважати миротворцями

На ОБСЄ багато нарікають через те, як вона виконує свою роль у військовому конфлікті на Донбасі. Еспресо.TV взяло участь у дискусії експертів і тепер ми спробуємо розставити крапки над "і".

У понеділок 14 березня стан стосунків України та ОБСЄ обговорювала в Києві група експертів-міжнародників, дипломатів і представників самої ОБСЄ. Сказано там було багато критичних речей і на адресу міжнародної організації, і на адресу України. Ми вирішили зібрати це все у п’яти ключових питаннях, які цікавлять українців.

Чому ОБСЄ нічого не робить, коли порушується домовленість щодо припинення вогню? Чому є випадки, про які спостерігачі не повідомляють? Чому вони натомість своїми зйомками розкривають позиції українських військових ворогу?

Насамперед треба розуміти, що місія ОБСЄ, яка працює "в полі" – моніторингова, а не миротворча. Її робітники мають задачу фіксувати стан дотримання мінських домовленостей на лінії розмежування, на непідконтрольній Україні території Донбасу та на неконтрольованій Україною ділянці кордону з Росією.

"ОБСЄ – не посередник, не фасилітатор (організатор чи координатор. – Авт.), а секундант. Це той, хто допомагає та спостерігає, щоб усе було по правилам", - так описала роль організації член правління Ради зовнішньої політики "Українська призма" та головний редактор видання UA: Ukraine Analytica Ганна Шелест.

Секундант, пояснила вона, моніторить, але намагається якомога більше відмежуватися від конфлікту, лишатися осторонь.

Ця метафора пояснює чому інспектори ОБСЄ поводять себе так, як вони себе поводять. Зокрема і в питанні щодо розкриття позицій. Вони спостерігають там, де вважають за потрібне, та публічно повідомляють про результати. Звіти з’являються шість разів на тиждень.

"Час від часу трапляються речі, про які не повідомляється (у звітах ОБСЄ. – Авт.). Ми повідомляємо лише те, що бачили. Нас також звинувачують у тому, що ми повідомляємо неправду, викривляємо. Звісно, ми не можемо бути всюди та бачити все. Але те, що ми повідомляємо, базується на кількох незалежних джерелах і фактично є правдою", - розповів політичний радник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Вольфганг Шпоррер.

Було багато нарікань, що серед спостерігачів ОБСЄ на фронті багато росіян та представників країн, які дружньо ставляться до Росії. Зрозуміло ж, що вони не будуть давати об’єктивну картину. Чому б росіян та Росію не викинути з ОБСЄ?

Така проблема була здебільшого на початку роботи місії. До речі, спостерігачі СММ ОБСЄ почали працювати на Донбасі у квітні 2014 року, коли ще не було збройного конфлікту. По ходу його розвитку трансформувалася й місія.

За словами Ганни Шелест, проблемою місії на початку було навіть не те, що серед спостерігачів (або ж моніторів) було багато росіян. Проблема була в тому, що більшість з них мала досвід роботи спостерігачами на виборах, а не в місцях проведення збройних конфліктів.

"Людей з поліцейським чи військовим досвідом, які б могли фіксувати події у перших місіях майже не було. Зате були ті, хто багато знав про права нацменшин, про спостереження за місцевими виборами", - розповіла Шелест.

Росія справді має великий вплив у ОБСЄ. Це склалося історично. Організація була остаточно сформована у 1975 році в розпал холодної війни та мала на меті закріпити статус-кво та налагодити діалог між Заходом та Сходом, нагадав представник Інституту зовнішньої політики Дипакадемії МЗС в аналітичній мережі ОБСЄ Олександр Титарчук.

Россия действительно имеет большое влияние в ОБСЕ. Это сложилось исторически. Организация была окончательно сформирована в 1975 году в разгар холодной войны с целью закрепить статус-кво и наладить диалог между Западом и Востоком, напомнил представитель Института внешней политики Дипакадемии МИД аналитической сети ОБСЕ Александр Титарчук.

Нинішня ситуація трохи схожа на ту, що маємо в Радбезі ООН. Рішення в ОБСЄ ухвалюються консенсусом – тобто одностайним схваленням всіх 57 країн-учасниць. Це означає, що будь-яке незручне рішення Росія може заблокувати.

Через це давно ведуться розмови щодо можливості застосування принципу "консенсус мінус один". Так було позбавлено голосу Сербію у питаннях щодо збройного конфлікту в колишній Югославії. Але для цього потрібно, щоб ОБСЄ визнало Росію країною-агресором, а цього сподіватися за нинішніх умов марно. Недарма у Криму місія ОБСЄ згорнула діяльність, зосередившись лише на Донбасі.

Як зазначив Олександр Титарчук, блокувати Росію не можна тому, що це зруйнує сенс існування ОБСЄ.

"ОБСЄ – один з небагатьох каналів, що лишились для контактів Заходу з Росією. І для Росії це також платформа для спілкування із Заходом", - пояснив експерт.

Яким є стан речей на фронті зараз за даними ОБСЄ?

За останні два тижні удвічі збільшилась кількість порушень пункту мінських домовленостей щодо припинення вогню, розповів Вольфганг Шпоррер. Та й навіть у попередні тижні кількість порушень значно збільшилась, уточнив представник СММ ОБСЄ.

За його словами, у більшій частині регіону тиша, але є щоденне або майже щоденне ведення вогню навколо Донецького аеропорту – в Авдіївці, Ясинуватій, а також навколо Горлівки, Зайцево.

Важке озброєння, яке мало бути відведене за мінськими домовленостями, залишається на позиціях, з нього стріляють майже щодня.

Спостерігачі місії працюють і на території, яка непідконтрольна Україні, уточнив Шпоррер. Зокрема, є чотири мобільні бригади. Чутки про те, що вони пішли звідти, не відповідають дійсності, уточнив представник місії: спостерігачі працюють і в Донецьку, і в Луганську.

"Що відповідає дійсності – так це те, що наша свобода пересування продовжує порушуватись. Це трапляється на обох сторонах конфлікту. Але найчастіше та в більш жорсткій формі це відбувається в так званих "ДНР" та "ЛНР" – розповів Вольфганг Шпоррер.

Російський кордон спостерігачі ОБСЄ фактично не контролюють. Вони присутні лише в двох пунктах пропуску – "Гуково" та "Донецьк". По всім іншим ділянкам Росія може і переправляє на Донбас своїх найманців, боєприпаси, техніку.

До речі, за словами експерта Олександра Титарчука, у нинішньому році планується витратити близько 100 млн євро на моніторингову місію в Україні. Здебільшого ці гроші підуть на технічне обладнання – оплату інспекторів, дрони з фото- та відеокамерами тощо.

Чи допоможе Україні впливати на роботу ОБСЄ той факт, що головування в організації перейшло до Німеччини?

Звісно, той факт, що в ОБСЄ головуватиме країна, лідер якої проти скасування санкцій тішить. Але багато в чому успіх залежатиме й від самої України.

Від Києва чекають більш активної участі в інших місіях організації. Зокрема йдеться про переговори у форматі 5+2 по врегулюванню придністровського конфлікту. Як розповів дипломат, член "групи мудреців" ОБСЄ Олександр Чалий, західні партнери, і зокрема німці, чекають від України визначення – чи ми братимемо участь у подальшій роботі з врегулювання, чи ми відмовляємося від неї, бо, наприклад, розглядаємо Придністров’я як потенційно ворожу територію.

Але варто брати до уваги й те, що Німеччина розраховує на певні успіхи у вирішенні "українського питання".

"Українська криза кристалізувала ключові проблеми ОБСЄ, які накопичувалися або не вирішувалися роками. Німеччина як "важковаговик Євпропи" має шанси на певні успіхи", - вважає дипломат Олександр Чалий.

Чому ОБСЄ не карає Росію за порушення міжнародних угод?

Власне, це те, за що в Україні критикують ОБСЄ – нездатність організації реагувати на порушення власних же правил. Ситуація з Росією це наочно ілюструє: Москва не несе жодної відповідальності за порушення міжнародних угод. Окрім того, Росія не визнається ОБСЄ агресором. Сталося це, з-поміж інших причин, і через довгу невизначеність у цьому питанні України.

"Ми могли визнавати Росію агресором відразу після блокування наших суден в Донузлаві", - відзначила Ганна Шелест.

Йдеться, нагадаємо, про епізод анексії Криму, коли на початку березня 2014 року на виході з бухти Донузлав російські військові затопили кілька списаних суден, щоб перешкодити виходу у відкрите море кораблям Військово-морських сил України.

Через невизначеність позиції самої України не поспішають визначатись і європейці.

Щодо ОБСЄ, то організація не має мети карати когось за невиконання угод. Сама постановка такого питаня показує нерозуміння задач, заради яких існує організація. Образно кажучи, не можна вимагати від магнітофона бути молотком. За логікою спостерігачів Україна має виконати Мінські домовленості.

"Ми неодноразово чуємо: ОБСЄ має робити більше, місія має бути озброєна. Жодна місія не може замінити політичну волю. Є мирна угода, потрібна політична воля для її виконання", - сказав представник ОБСЄ Вольфганг Шпоррер.

Їхня логіка зрозуміла. Як розповів Олександр Чалий, коли європейські чиновники чують від наших політиків фрази про те, що нову конституцію не можна ухвалювати, бо це не сприйме суспільство, вони відповідають риторичним питанням: а нащо ж ви тоді брали на себе такі зобов’язання?

Україна, за логікою європейських дипломатів, має виконувати те, з чим погодилась. Київ, натомість, наполягає, що це неможливо, бо Росія та контрольовані нею бойовики на Донбасі не збираються виконувати свою частину угод.

Вимагати від спостерігачів ОБСЄ примусити Москву виконувати обіцянки недоречно, бо це не їхня задача. Але намагатись натиснути на Росію, використовуючи інші складові ОБСЄ, цілком можливо. Але для цього треба активно з нею співпрацювати, нав'язуючи, як то робить Росія, своє бачення ситуації. У попередні роки цього не відбувалось, але зараз маємо шанс це виправити.

Читайте також:
Київ
+28°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.32
  Купівля 39.32
  Продаж 40.11
 • EUR
  Купівля 39.75
  Продаж 40.81
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
18 серпня
18:52
Оновлено
"Окупанти оголосили несподіваний "вихідний": розвідка попередила про провокації РФ на ЗАЕС
18:32
Туреччина допоможе у відбудові України. Першим об'єктом може стати міст, який з’єднує Бучу й Ірпінь зі столицею
Туреччина допоможе у відбудові України. Першим об'єктом може стати міст, який з’єднує Бучу й Ірпінь зі столицею
18:27
Оновлено
Харків
Кількість загиблих унаслідок обстрілів Харкова зросла до 17, ще 42 людини поранено
18:11
У столиці Фінляндії демонтували пам'ятник, подарований ще СРСР
Від 24 лютого у Європі демонтували понад 20 радянських військових монументів, - ЗМІ
18:08
Оновлено
Володимир Зеленський зустрівся з Президентом Туреччини у Львові
У Львові закінчилася тристороння зустріч Зеленського, Ердогана та Гутерреша
18:05
Микола Княжицький
Навіщо українським військовим супутник?
17:59
Рашисти вивозять вкрадене українське зерно з Бердянська
Корабель з українським зерном, яке викрали окупанти, помітили поблизу берегів Сирії
17:49
Довженко-Центр
Мінкульт ініціював обговорення щодо збереження цілісності кіноархіву Довженко-Центру. Держкіно говорить про три профільні установи
17:37
на фото: брифінг Гайдая
Гуманітарні штаби для переселених мешканців Луганщини працюватимуть у всіх областях України, — Гайдай
17:28
окупанти орки танк рф
На Херсонщині окупанти викрали місцевого жителя та голову громади
17:23
ЗАЕС окупанти
Зупинка роботи ЗАЕС окупантами наблизить сценарій радіаційної катастрофи, - Енергоатом
17:08
МЗС РФ
У МЗС РФ заявили, що зіткнення з Заходом "цілком реальне", але воно не в інтересах Росії
16:57
Ексклюзив
Трегубов
Кремль боїться визнати, що ракети можуть падати на голови росіян, а не лише українців, - капітан ЗСУ Трегубов
16:47
Зеленський і Гутерріш
Звільнення з полону українських військових, ядерний шантаж РФ і зернова ініціатива: Зеленський зустрівся з генсеком ООН у Львові
16:38
АЗС
Суд арештував об'єкти та акції однієї з найбільших мереж АЗС, яка пов’язана з РФ
16:34
Ексклюзив
ЗСУ
На Донеччині ворог цілодобово обстрілює наші позиції. Ми не зі сталі, чекаємо на ротацію ще з Рубіжного, - боєць батальйону "Свобода" Нацгвардії Рубан
16:20
Ексклюзив
наступ ЗСУ
Захід змінює мислення "Україна не має програти" на "Україна повинна перемогти", - експерт-міжнародник Краєв
16:18
Санкції
Західні адвокати можуть конфіскувати до $1 трлн у підсанкційних росіян та компаній з РФ, - Bloomberg
16:05
школа окупант
Псевдоміністра освіти Маріуполя та чотирьох директорів шкіл підозрюють у держзраді
15:50
Голова представництва ЄС в Україні Маасікас і голова САП Клименко
"Боротьба з корупцією полегшує шлях до ЄС": голова представництва ЄС в Україні Маасікас зустрівся з новопризначеним очільником САП
15:48
в'язниця
У Росії почали вербувати "добровольців" на війну в Україні у СІЗО
15:45
Оновлено
супутниковий знімок кримського мосту
Фонд Притули купив доступ до супутника для України за 600 млн грн, зібраних на "байрактари"
15:16
Володимир Ар'єв
Володимир Ар’єв зареєстрував петицію до світової спільноти про порятунок полонених захисників Маріуполя і посилення тиску на Росію через злочин в Оленівці
15:10
Ексклюзив
HIMARS
Противник залишає населені пункти Херсонщини, - військовослужбовець ЗСУ Ганул
15:05
Ексклюзив
Ігор Лапін
Ніхто в Україні не пробачить Зеленському замороження війни, - офіцер ЗСУ Лапін
15:02
корвет класу Ada
Першому корвету класу Ada Військово-морських сил присвоїли ім’я "Гетьман Іван Мазепа"
15:02
на фото: банер виставки
У Національному музеї Шевченка відкриють виставку "І на оновленій Землі..."
14:55
Луганська область
"Випадково зникають окупанти": Гайдай розповів про рух спротиву на Луганщині
14:55
ВМС минулої доби ліквідували близько 10 окупантів, КамАЗи та гаубиці
Минулої доби ВМС знищили самохідну артустановку росіян 2С7 "Піон"
14:51
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Ми повинні позбавити Росію наступальної спроможності, вичистити землю від окупантів і звільнити Крим, - генерал ЗСУ Кривонос
14:38
"Що більш нищівної шкоди ми завдамо російським військам, то безпечнішим буде цей світ": Порошенко на MSNBC
14:21
Оновлено
у Миколаєві пролунали вибухи
У Миколаєві пролунали вибухи. Повідомляють про двох поранених і одного загиблого, - мер
14:18
Ексклюзив
Сергій Згурець
На Херсонщині командування РФ на ночівлю їздить до Криму через побоювання за свою безпеку, - Згурець
14:16
шенгенська віза шенген
На офіційній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Празі обговорять питання віз для росіян
14:13
гелікоптер Мі-2 АМ-1
На фронт відправили перший гелікоптер, придбаний за кошти UNITED24
14:01
на фото: повінь у Новій Зеландії
Через повінь у Новій Зеландії скасували авіарейси, закрили підприємства та школи, сотні мешканців евакуюють
13:51
Ексклюзив
окупанти рф
За пів року вороги відчули, що їхні бронетранспортери недостатньо захищені для прориву нашої оборони, - підполковник у відставці Саламаха
13:49
Ексклюзив
евакуація
Попередження про війну. Чи була можливою евакуація?
13:47
Владислав Єсипенко
У тимчасово окупованому Криму "апеляційний суд" пом’якшив вирок журналісту Єсипенку, - дружина
13:39
ЄС
У липні країни ЄС вперше не запропонували Україні нової військової допомоги, – Politico
Більше новин