Торги за прем’єрство. Як президентська команда домовляється про Кабмін

12 квітня, 2016 вiвторок
10:40

Після заяви про відставку Арсенія Яценюка з посади прем’єра, яка пролунала у неділю, фракції БПП та "Народного фронту" мали визначити остаточну конфігурацію нового Кабміну

Зміст

Увечері понеділка і в БПП, і в "Народному фронті" відбулися засідання фракцій. Саме вони зараз формують коаліцію в парламенті завдяки добору позафракційних у президентську фракцію.

Зокрема, на засідання БПП прийшли троє нових членів фракції – Андрій Немировський, Сергій Рудик та Юрій Бублик. Про їхній вступ має оголосити на засіданні парламенту спікер Володимир Гройсман, і тоді в складі БПП буде 144 нардепи.

Таким чином у коаліції "БПП+НФ" станом на ранок вівторка має бути 225 нардепів. Тобто не вистачатиме ще одного члена правлячих фракцій для отримання необхідної більшості голосів.

Але питання коаліції під час вечірніх зборів фракції було другорядним. Адже засідання БПП закінчилося скандалом – президентська фракція не змогла ухвалити рішення щодо кадрових змін в уряді.

Більше того – Володимир Гройсман, якого БПП висуває на посаду прем’єра, навіть хотів зняти свою кандидатуру. Щоправда, після переговорів з президентом, знову погодився очолити уряд.

Скандал у "БПП"

Старт жвавого політичного вечора понеділка відбувся не в київському урядовому кварталі, а в Одесі, де на прес-конференцію вийшов голова місцевої облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі.

Довкола фігури екс-президента Грузії ширились різноманітні чутки. Від можливої відставки, до пропозиції очолити адміністрацію президента, у разі якщо Борис Ложкін перейде в Кабмін.

Менше з тим, одеський губернатор одним махом "рубанув" по обох версіях, направивши свою енергію на критику всієї вертикалі влади. І якщо раніше від нього діставалось оточенню президента та прем’єра, то цього разу критика була спрямована безпосередньо на голову держави, а очільник уряду був згаданий лише декілька разів.

"Проблема не тільки в Яценюку, і не стільки в Яценюку. Проблема в політичному класі. І чесно, проблема також в підході президента України до процесів всередині країни", - з ходу видав Саакашвілі.

У своїй як завжди емоційній промові екс-президент Грузії зажадав звільнення одеського прокурора, який був призначений на місце Давида Сакварелідзе, і перевірки фактів корупції мера Одеси Геннадія Труханова. Однак одеський напрямок був явно не головним.

Саакашвілі закликав Порошенка "не заважати тим, хто хоче змінити країну".

"Ми вимагаємо припинити договірняк, який відбувається в уряді. Я закликаю депутатів не голосувати за цей уряд в таких умовах, коли Україні хочуть всучити уряд, який спочатку буде недієздатним, корумпованим і буде служить кланам олігархів а не народу", - заявив Саакашвілі, передавши недвозначний сигнал як президенту, так і групі так званих "антикорупційників" у Верховній Раді.

Співрозмовники у "Народному фронті" вважають, що такий маневр одеського губернатора продиктований тим, що після заяви про відставку, Яценюка похвалив Захід.

"Меркель і Байден подякували Яценюку, а Саакашвілі не перший рік в політиці, щоб плисти проти "західної" течії", - зазначив один із співрозмовників у "НФ".

Проте заява Саакашвілі була лише епізодом, оскільки вся увага була прикута до подій на засіданні БПП. А там вирували пристрасті.

Як розповіли співрозмовники у президентський фракції, конфігурація майбутнього Кабміну почала ламатися через те, що Гройсман висловився категорично проти призначення на керівну посаду в уряд заступника глави АП Віталія Ковальчука.


Також спікер вимагав, щоби 5-6 портфелів в уряді дісталися його людям. Зокрема, тим, хто працював з ним у часи його мерства в Вінниці. Мова йде про Володимира Кістіона, Андрія Реву та Олександра Саєнка. Також серед вимог Гройсмана називалося призначення Максима Нефьодова та Юлії Ковалів.


"Гройсман не хоче бути "фунтом" на посаді прем’єра, а хоче реально управляти. Тому йому потрібна більшість в уряді. А президент тягне Ковальчука, щоб в уряді був певний баланс і не було монополії прем’єра. Всі розуміють, що Ковальчук стане альтернативним центром впливу на уряд", - розказав Еспресо.TV один з мажоритарників від БПП.

Водночас інший представник президентської фракції у приватній розмові розкритикував дії Гройсмана: "Він хоче "вінницький уряд". Але це не його мерія, і не той рівень".

Також розглядалося питання про призначення першим віце-прем’єром глави адміністрації президента Бориса Ложкіна. Однак він одразу відмовився.

"Я вам розкажу анекдот. "Михайло Соломонович, ви сильний, ви впораєтеся", - каже один. "Яша, я розумний, я навіть не візьмуся", - відповідає другий", - прокоментував ситуацію один з соратників глави АП після засідання фракції.

Близько 21:00 нардепи від БПП почали розходитися, так і не спромігшись ухвалити остаточне рішення щодо складу майбутнього Кабміну.

Переговори перемістилися на Банкову. Нардеп від БПП Мустафа Найем повідомив у Facebook, що Гройсман відмовився від висунення на прем’єра.

Шокований "Фронт"

Коли БППшники розходилися з парламенту, у будівлі навпроти – Кабміні – завершувалося засідання "Народного фронту". "Впродовж нашої фракції до нас надходили новини, ніби з поля бою", - ділилась враженнями заступник голови фракції НФ Вікторія Сюмар.

"Фронтовики" в один голос підкреслювали, що ніяких протиріч з Гройсманом у фракції не було, тому новини про його відмову були несподіваними. "Ми були шоковані, і Арсеній Петрович теж", - розповіла Сюмар.

Нардеп від імені фракції закликала колег з БПП запропонувати нову кандидатуру, яку НФ готовий оперативно розглянути. У іншому разі позачергових виборів не минути. А їх ні у БПП, ні у НФ не хочуть.

"Ні для кого не секрет хто хоче виборів. Нічого з того путнього не буде, і в новому парламенті всіх чекає "ширка" (широка коаліція) з "регіоналами",- наголосив один з "фронтовиків".

Тим не менше, в НФ відхрестились від розмов про те, що саме їм вигідна ситуація, що склалась. "Арсеній Петрович вже пішов. Ніяким в.о. він бути не збирається. Як ви це собі уявляєте?", - переконували співрозмовники.

За їхніми словами, проблеми в БПП виникли через те, що саме в президентській команді не було остаточної конструкції уряду. "У нас було погоджено 6 кандидатур, і сьома обговорювалась. Все інше вони самі між собою не поділили", - розповів один з нардепів НФ.


За попередніми домовленостями, точно за собою залишать посади міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та міністр юстиції Павло Петренко. Окрім того, НФ претендує на Мінінфраструктури, Міносвіти та Мінмолодьспорту. До речі, міністр молоді і спорту Ігор Жданов саме на засіданні фракції в Кабміні повідомив про вступ до партії НФ.


Єдиною кандидатурою, яка викликала негативну реакцію в БПП став віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко. Однак, за словами співрозмовників, і він збереже місце в уряді. Щоправда вже не буде віце, оскільки посади всіх віце-прем’єрів відійшли до БПП.

На думку одного з членів НФ, саме боротьба за віце-прем’єрські посади стала причиною розколу в БПП. "Ковальчук грає в свою гру. Кому це вигідно? Навряд це Кононенко, скоріше, Льовочкіну", - вважає один із співрозмовників в НФ.

З приводу іншої кандидатури на посаду першого віце-прем’єра Бориса Ложкіна, який начебто відмовився йти в уряд, співрозмовники в НФ вважають, що голова АП взагалі б з радістю би пішов з політики. "Недаремно його називають лисом. Лис чує, коли все сиплеться і валиться", - наголосив співрозмовник.

На думку одного з керівників фракції, проблема БПП і президентської команди полягає в тому, що вони не здатні дивитись хоча б на декілька кроків вперед. "Це не гра. Якби вони б вміли грати, в країні було б набагато краще", - резюмував співрозмовник.  

Події ночі

Вночі перемовини щодо складу майбутнього Кабміну продовжилися. Близько 00:00 почала зявлятися інформація, що Гройсман знову погодився очолити уряд. Його прес-секретар Дмитро Столярчук написав у twitter: "Сьогоднішній підсумок переговорів по формуванню Кабміну. Практично всі позиції узгоджені. Гройсману вдалося відстояти реформаторське ядро в новому уряді". 

Тоді ж джерела Еспресо.TV у АП повідомили, що "реформаторським ядром" можуть бути Нефьодов та Ковалів, призначення яких нібито вимагав Гройсман. Також в уряд мають увійти і його соратники по Вінниці. Водночас спікер погодився на входження до складу Кабміну Віталія Ковальчука.

"Перший" мав вгамувати апетити Гройсмана. Це й сталося", - сказав співрозмовник в АП.

У вівторок вранці нардеп від БПП Вадим Денисенко повідомив в ефірі Еспресо.TV, що домовленості в президентській команді досягнуто.

"Абсолютно по всім людям, яких пропонував Гройсман, був знайдений компроміс і вони працюватимуть, або на посадах міністрів або на посадах перших заступників", - сказав він.


Вже зранку у вівторок на засіданні фракції ББП Юрій Луценко оголосив новий склад Кабінету міністрів.

За словами глави БПП, на посаду першого віце-прем'єра буде запропонована кандидатура Віталія Ковальчука.

На пост віце-прем'єра з євроінтеграції - Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Віце-прем'єр з гуманітарних питань - Павло Розенко.

Міністр Кабміну - Олександр Саєнко.

Міністр освіти - Лілія Гриневич.

Міністр соцполітики - Максим Нефьодов.

Міністр фінансів - Олександр Данилюк.

Міністр охорони здоров'я - Андрій Рева.

Міністр інфраструктури - Володимир Омелян.

Міністр екології - Остап Семерак.

Міністр аграрної політики - Тарас Кутовий.

У новому Кабміні залишаться на своїх посадах: міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, міністр юстиції Павло Петренко, міністр закордонних справ Павло Клімкін, міністр оборони Степан Полторак і міністр інфорполітики - Юрій Стець.

Не узгоджені кандидатури на посади міністра економіки та міністра енергетики. Ще виникли суперечки щодо кандидатури міністра культури. БПП пропонує кандидатуру Євгена Нищука, "Народний фронт" - В'ячеслава Кириленка.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.74
    Купівля 41.74
    Продаж 42.23
  • EUR
    Купівля 43.52
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
19 грудня
12:56
електроенергія
Рівень споживання відповідає сезонним показникам: ситуація в енергосистемі 19 грудня
12:47
Юрій Бойко
Рада підтримала запит до президента про позбавлення Бойка звання "Герой України"
12:38
погода, Львів
"Майже весняна температура": прогноз погоди на 20 грудня від Наталки Діденко
12:35
путін
Путін під час "прямої лінії" запевнив, що шансів збити "Орешник" немає ні в кого, й прокоментував бої на Курщині
12:27
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У застосунку Резерв+ стався технічний збій
12:21
Верховна Рада
Рада підтримала в цілому законопроєкт про ліквідацію МСЕК
12:02
OPINION
Росіяни хочуть хаосу, а не перемоги Бойка на виборах
11:57
телеканал Рада, Ярослав Железняк
Компанія "Кінокіт" з орбіти ексзаступника голови ОП Тимошенка отримала підряди на понад 250 млн грн для виготовлення контенту телеканалу "Рада", – ЧЕСНО
11:49
Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб на Вінничині
Світовий банк посприяє модернізації медичної системи Вінниччини
11:47
Антоніу Кошта і Володимир Зеленський
Членство в ЄС і підтримка України: Кошта й Зеленський окреслили теми, які обговорять на засіданні Євроради
11:37
акція протесту біля Антимонопольного комітету
"Ще більше травмують рани": в Києві родини "людей-метеликів" протестували біля АМКУ через рішення закупити невідповідні пов’язки
11:30
Юрій Бойко
Юрія Бойка з другої спроби відкликали з комітету ВР з прав людини, деокупації та реінтеграції окупованих територій
11:19
Соловій і Дантес випустили дуетну роботу "Дівчино мила" - сучасне прочитання пісні "Прилетіла ластівочка"
11:10
Окупант на допиті зізнався, що їм наказували вбивати українських військовополонених
11:08
На фото: Тіна Кароль випустила колекцію одягу
Тіна Кароль пояснила, чому СолоХа не потрапила у лонглист Нацвідбору на Євробачення
11:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи можуть такі диверсії, як убивство російського генерала Кирилова, покращити позиції Києва у війні з Росією та чому Європі слід переходити до мислення воєнного часу. Акценти світових ЗМІ 19 грудня
10:40
Дональд Трамп
Газета Financial Times назвала Трампа людиною року
10:40
Оновлено
Росіяни атакували дронами Херсон та область: є постраждалі
10:21
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
10:18
Оновлено
вибухи на російських НПЗ
Сили оборони вночі уразили Новошахтинський НПЗ у Ростовській області РФ
10:17
Ексклюзив
Карта бойових дій за 11-18 грудня
Вугледар, Курахове, Покровськ виконали стратегічні завдання, - військовослужбовець Тимочко
10:04
лідер сирійських повстанців Ахмед аш-Шараа
"Не є загрозою": лідер сирійських повстанців Ахмед аш-Шараа закликає Захід скасувати санкції з країни
10:01
OPINION
Чому Папа Римський транслює наріжний міф московської ідеології
09:46
"Ситуація на фронті надзвичайно складна": Сирський поговорив телефоном з британським адміралом Радакіним
09:32
Ексклюзив
гроші
Як родинам військовополонених та зниклим безвісти отримати пільги: пояснила правозахисниця Денісова
09:21
Енергетика
У Росії заявили, що Грузія та Азербайджан готові допомогти їм з дефіцитом електроенергії
09:19
Оновлено
податки
Опендатабот написав про закриття понад 22,5 тис. ФОПів після підписання закону про підвищення податків. У Раді спростували
09:13
Пресреліз
Карел Комарек з проєкту "Ковчег", який профінансує місію із збереження культурної спадщини від дій агресора
Чеський фонд профінансує проєкт із захисту української культурної спадщини від дій агресора
09:06
Оновлено
РФ увечері 18 грудня обстріляла прикордоння Чернігівщини: у лікарні помер поліціянт, постраждав 16-річний підліток
08:49
Ексклюзив
Множинне громадянство паспорт
"Закрадається думка, що це робиться з двох причин": юрист Магера щодо законопроєкту про множинне громадянство
08:41
БМП. вбиті окупанти
Щонайменше 100 загиблих на Курщині: розвідка Південної Кореї назвала втрати бійців КНДР
08:36
Наступного року експерти НАТО проведуть аудит військової освіти в Україні
08:32
ППО
Українська ППО вночі знищила 45 російських БПЛА, 40 - локаційно втрачені
08:24
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 250 боєзіткнень: Сили оборони відбили 25 атак РФ на Курахівському напрямку
08:11
Оновлено
Дмитро Медведєв
Медведєв назвав редакцію The Times "законною військовою ціллю РФ". У Британії відреагували
08:00
OPINION
Реприза Бойка. Зеленський та Єрмак створюють проєкт контрольованої опозиції
07:59
Ніколя Саркозі
Експрезидента Франції Саркозі визнали остаточно винним у корупції
07:49
Кіт Келлог
Зеленський підтвердив візит майбутнього спецпредставника Трампа Келлога до України
07:45
Інфографіка
російська техніка
Засіб ППО, 5 танків і 1530 окупантів: втрати РФ за добу війни в Україні
07:41
Оновлено
Армія РФ атакувала Україну з повітря: був атакований Кривий Ріг та Харківщина
Більше новин