Торги за прем’єрство. Як президентська команда домовляється про Кабмін

12 квітня, 2016 вiвторок
10:40

Після заяви про відставку Арсенія Яценюка з посади прем’єра, яка пролунала у неділю, фракції БПП та "Народного фронту" мали визначити остаточну конфігурацію нового Кабміну

Зміст

Увечері понеділка і в БПП, і в "Народному фронті" відбулися засідання фракцій. Саме вони зараз формують коаліцію в парламенті завдяки добору позафракційних у президентську фракцію.

Зокрема, на засідання БПП прийшли троє нових членів фракції – Андрій Немировський, Сергій Рудик та Юрій Бублик. Про їхній вступ має оголосити на засіданні парламенту спікер Володимир Гройсман, і тоді в складі БПП буде 144 нардепи.

Таким чином у коаліції "БПП+НФ" станом на ранок вівторка має бути 225 нардепів. Тобто не вистачатиме ще одного члена правлячих фракцій для отримання необхідної більшості голосів.

Але питання коаліції під час вечірніх зборів фракції було другорядним. Адже засідання БПП закінчилося скандалом – президентська фракція не змогла ухвалити рішення щодо кадрових змін в уряді.

Більше того – Володимир Гройсман, якого БПП висуває на посаду прем’єра, навіть хотів зняти свою кандидатуру. Щоправда, після переговорів з президентом, знову погодився очолити уряд.

Скандал у "БПП"

Старт жвавого політичного вечора понеділка відбувся не в київському урядовому кварталі, а в Одесі, де на прес-конференцію вийшов голова місцевої облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі.

Довкола фігури екс-президента Грузії ширились різноманітні чутки. Від можливої відставки, до пропозиції очолити адміністрацію президента, у разі якщо Борис Ложкін перейде в Кабмін.

Менше з тим, одеський губернатор одним махом "рубанув" по обох версіях, направивши свою енергію на критику всієї вертикалі влади. І якщо раніше від нього діставалось оточенню президента та прем’єра, то цього разу критика була спрямована безпосередньо на голову держави, а очільник уряду був згаданий лише декілька разів.

"Проблема не тільки в Яценюку, і не стільки в Яценюку. Проблема в політичному класі. І чесно, проблема також в підході президента України до процесів всередині країни", - з ходу видав Саакашвілі.

У своїй як завжди емоційній промові екс-президент Грузії зажадав звільнення одеського прокурора, який був призначений на місце Давида Сакварелідзе, і перевірки фактів корупції мера Одеси Геннадія Труханова. Однак одеський напрямок був явно не головним.

Саакашвілі закликав Порошенка "не заважати тим, хто хоче змінити країну".

"Ми вимагаємо припинити договірняк, який відбувається в уряді. Я закликаю депутатів не голосувати за цей уряд в таких умовах, коли Україні хочуть всучити уряд, який спочатку буде недієздатним, корумпованим і буде служить кланам олігархів а не народу", - заявив Саакашвілі, передавши недвозначний сигнал як президенту, так і групі так званих "антикорупційників" у Верховній Раді.

Співрозмовники у "Народному фронті" вважають, що такий маневр одеського губернатора продиктований тим, що після заяви про відставку, Яценюка похвалив Захід.

"Меркель і Байден подякували Яценюку, а Саакашвілі не перший рік в політиці, щоб плисти проти "західної" течії", - зазначив один із співрозмовників у "НФ".

Проте заява Саакашвілі була лише епізодом, оскільки вся увага була прикута до подій на засіданні БПП. А там вирували пристрасті.

Як розповіли співрозмовники у президентський фракції, конфігурація майбутнього Кабміну почала ламатися через те, що Гройсман висловився категорично проти призначення на керівну посаду в уряд заступника глави АП Віталія Ковальчука.


Також спікер вимагав, щоби 5-6 портфелів в уряді дісталися його людям. Зокрема, тим, хто працював з ним у часи його мерства в Вінниці. Мова йде про Володимира Кістіона, Андрія Реву та Олександра Саєнка. Також серед вимог Гройсмана називалося призначення Максима Нефьодова та Юлії Ковалів.


"Гройсман не хоче бути "фунтом" на посаді прем’єра, а хоче реально управляти. Тому йому потрібна більшість в уряді. А президент тягне Ковальчука, щоб в уряді був певний баланс і не було монополії прем’єра. Всі розуміють, що Ковальчук стане альтернативним центром впливу на уряд", - розказав Еспресо.TV один з мажоритарників від БПП.

Водночас інший представник президентської фракції у приватній розмові розкритикував дії Гройсмана: "Він хоче "вінницький уряд". Але це не його мерія, і не той рівень".

Також розглядалося питання про призначення першим віце-прем’єром глави адміністрації президента Бориса Ложкіна. Однак він одразу відмовився.

"Я вам розкажу анекдот. "Михайло Соломонович, ви сильний, ви впораєтеся", - каже один. "Яша, я розумний, я навіть не візьмуся", - відповідає другий", - прокоментував ситуацію один з соратників глави АП після засідання фракції.

Близько 21:00 нардепи від БПП почали розходитися, так і не спромігшись ухвалити остаточне рішення щодо складу майбутнього Кабміну.

Переговори перемістилися на Банкову. Нардеп від БПП Мустафа Найем повідомив у Facebook, що Гройсман відмовився від висунення на прем’єра.

Шокований "Фронт"

Коли БППшники розходилися з парламенту, у будівлі навпроти – Кабміні – завершувалося засідання "Народного фронту". "Впродовж нашої фракції до нас надходили новини, ніби з поля бою", - ділилась враженнями заступник голови фракції НФ Вікторія Сюмар.

"Фронтовики" в один голос підкреслювали, що ніяких протиріч з Гройсманом у фракції не було, тому новини про його відмову були несподіваними. "Ми були шоковані, і Арсеній Петрович теж", - розповіла Сюмар.

Нардеп від імені фракції закликала колег з БПП запропонувати нову кандидатуру, яку НФ готовий оперативно розглянути. У іншому разі позачергових виборів не минути. А їх ні у БПП, ні у НФ не хочуть.

"Ні для кого не секрет хто хоче виборів. Нічого з того путнього не буде, і в новому парламенті всіх чекає "ширка" (широка коаліція) з "регіоналами",- наголосив один з "фронтовиків".

Тим не менше, в НФ відхрестились від розмов про те, що саме їм вигідна ситуація, що склалась. "Арсеній Петрович вже пішов. Ніяким в.о. він бути не збирається. Як ви це собі уявляєте?", - переконували співрозмовники.

За їхніми словами, проблеми в БПП виникли через те, що саме в президентській команді не було остаточної конструкції уряду. "У нас було погоджено 6 кандидатур, і сьома обговорювалась. Все інше вони самі між собою не поділили", - розповів один з нардепів НФ.


За попередніми домовленостями, точно за собою залишать посади міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та міністр юстиції Павло Петренко. Окрім того, НФ претендує на Мінінфраструктури, Міносвіти та Мінмолодьспорту. До речі, міністр молоді і спорту Ігор Жданов саме на засіданні фракції в Кабміні повідомив про вступ до партії НФ.


Єдиною кандидатурою, яка викликала негативну реакцію в БПП став віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко. Однак, за словами співрозмовників, і він збереже місце в уряді. Щоправда вже не буде віце, оскільки посади всіх віце-прем’єрів відійшли до БПП.

На думку одного з членів НФ, саме боротьба за віце-прем’єрські посади стала причиною розколу в БПП. "Ковальчук грає в свою гру. Кому це вигідно? Навряд це Кононенко, скоріше, Льовочкіну", - вважає один із співрозмовників в НФ.

З приводу іншої кандидатури на посаду першого віце-прем’єра Бориса Ложкіна, який начебто відмовився йти в уряд, співрозмовники в НФ вважають, що голова АП взагалі б з радістю би пішов з політики. "Недаремно його називають лисом. Лис чує, коли все сиплеться і валиться", - наголосив співрозмовник.

На думку одного з керівників фракції, проблема БПП і президентської команди полягає в тому, що вони не здатні дивитись хоча б на декілька кроків вперед. "Це не гра. Якби вони б вміли грати, в країні було б набагато краще", - резюмував співрозмовник.  

Події ночі

Вночі перемовини щодо складу майбутнього Кабміну продовжилися. Близько 00:00 почала зявлятися інформація, що Гройсман знову погодився очолити уряд. Його прес-секретар Дмитро Столярчук написав у twitter: "Сьогоднішній підсумок переговорів по формуванню Кабміну. Практично всі позиції узгоджені. Гройсману вдалося відстояти реформаторське ядро в новому уряді". 

Тоді ж джерела Еспресо.TV у АП повідомили, що "реформаторським ядром" можуть бути Нефьодов та Ковалів, призначення яких нібито вимагав Гройсман. Також в уряд мають увійти і його соратники по Вінниці. Водночас спікер погодився на входження до складу Кабміну Віталія Ковальчука.

"Перший" мав вгамувати апетити Гройсмана. Це й сталося", - сказав співрозмовник в АП.

У вівторок вранці нардеп від БПП Вадим Денисенко повідомив в ефірі Еспресо.TV, що домовленості в президентській команді досягнуто.

"Абсолютно по всім людям, яких пропонував Гройсман, був знайдений компроміс і вони працюватимуть, або на посадах міністрів або на посадах перших заступників", - сказав він.


Вже зранку у вівторок на засіданні фракції ББП Юрій Луценко оголосив новий склад Кабінету міністрів.

За словами глави БПП, на посаду першого віце-прем'єра буде запропонована кандидатура Віталія Ковальчука.

На пост віце-прем'єра з євроінтеграції - Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Віце-прем'єр з гуманітарних питань - Павло Розенко.

Міністр Кабміну - Олександр Саєнко.

Міністр освіти - Лілія Гриневич.

Міністр соцполітики - Максим Нефьодов.

Міністр фінансів - Олександр Данилюк.

Міністр охорони здоров'я - Андрій Рева.

Міністр інфраструктури - Володимир Омелян.

Міністр екології - Остап Семерак.

Міністр аграрної політики - Тарас Кутовий.

У новому Кабміні залишаться на своїх посадах: міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, міністр юстиції Павло Петренко, міністр закордонних справ Павло Клімкін, міністр оборони Степан Полторак і міністр інфорполітики - Юрій Стець.

Не узгоджені кандидатури на посади міністра економіки та міністра енергетики. Ще виникли суперечки щодо кандидатури міністра культури. БПП пропонує кандидатуру Євгена Нищука, "Народний фронт" - В'ячеслава Кириленка.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.61
  • EUR
    Купівля 43.36
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
16 листопада
23:56
Інфографіка
Артем Довбик (праворуч), Грузія - Україна
Ліга націй: який вигляд має таблиця групи України після втрати очок з грузинами
23:50
Оновлено
збірна Німеччина Флоріан Вірц, Ліга націй
Німеччина розтрощила Боснію, а Україна зіграла внічию проти Грузії: результати усіх матчів ЛН за 16 листопада
23:31
війна з Росією
З початку доби відбулось 132 бойових зіткнення, найнапруженіша ситуація на Покровському і Курахівському напрямках
22:45
Сергій Ребров
"Відчуваємо розчарування - ми намагалися виграти": Ребров прокоментував втрачену перемогу України над Грузією
22:29
ринок "Десна", пожежа
У Києві загорівся ринок "Десна", є постраждалі
22:04
Волонтер, військовий, аналітик Тарас Чмут
Тарас Чмут: перехід на дивізії позбавить нас хаосу управління фронтом
22:01
G7
"Ми єдині з Україною": країни G7 оприлюднили спільну заяву до 1000-го дня повномасштабного вторгнення РФ
21:59
Майк Тайсон - Джейк Пол
Майк Тайсон не зарікся щодо наступного бою та назвав потенційного суперника
21:37
У 2025 році в Польщі запрацює навчальний центр НАТО для України
21:36
Михайло Мудрик, збірна України, Ліга націй
Мудрика визнали найкращим гравцем збірної України в матчі проти Грузії
21:20
Дитяче Євробачення-2024: Грузія перемогла, Україна посіла 3 місце
20:56
Микола Шапаренко та Хвіча Кварацхелія (праворуч), Грузія - Україна
Грузія - Україна 1:1: онлайн-трансляція матчу Ліги націй
20:56
Михайло Мудрик (праворуч), Грузія - Україна
Збірна України втратила перемогу над Грузією у Лізі націй
20:51
В окупованому Криму обвалився міст
В окупованому Криму в лікарні помер чоловік через обвал мосту 13 листопада
20:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп може відсторонитись від війни в Україні, - Фейгін
20:41
Ексклюзив
Путін
Портников пояснив, за яких умов Путін без вагань застосує ядерну зброю
20:32
Ілон Маск
Ілон Маск посміявся з заяви Зеленського про незалежність України
20:24
Директор ліцею №3 міста Ірпеня Бучанського району Київської області Станіслав Федоров
Директор ліцею з Ірпеня добровільно мобілізувався до ЗСУ
20:01
OPINION
Скандальний Бессон: стриптиз перед Путіним
20:00
Репер Шон Diddy Комбз намагався з в'язниці зв'язатися з потенційними свідками, аби вплинути на судовий процес
19:59
новини Львівщини
У Миколаєві пролунав вибух
19:57
Ексклюзив
Віталій Портников
"Це пряма дорога до капітуляції перед Росією": Портников назвав чинник, який має значний вплив у війні
19:40
Птахи Мадяра вполювали під Покровськом ворожий комплекс "Борисоглєбск-2"
"Жирна ціль": Птахи Мадяра вполювали неподалік від Покровська ворожий комплекс "Борисоглєбск-2"
19:29
Адвокат та колишній військовий ЗСУ Масі Найєм
Адвокат Масі Найєм: "Ухилянти - це росіяни, фактично"
18:58
Сили оборони знищили командний пункт окупантів у селі Челбурда на Херсонщині
На Херсонщині Сили оборони знищили командний пункт окупантів поблизу Олешок
18:33
Херсонська область
Через ворожі атаки дронами в Херсоні та області 6 людей отримали поранення
18:05
путін
"Через загрозу нацбезпеці": у Росії обмежать тимчасове перебування українців у РФ до кінця березня 2025-го
18:01
OPINION
Плани Зеленського: збилася з ліку
18:00
Огляд
БпАК "Гор"
Від радіокерованої іграшки до потужної зброї: що таке БпАК "Гор" і як український дрон допомагає нищити російських окупантів
18:00
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є дуже чутливі пункти для України, про які Трамп публічно не буде говорити, - Фейгін
17:46
Ексклюзив
Два місяці - цілком реалістичний строк: майор запасу НГУ Гетьман про створення Україною ядерної зброї
17:29
M777
Британська компанія BAE Systems відкриє новий завод, де вироблятимуться гаубиці для України
17:15
Інтерв’ю
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур: Для НАТО критично важливо, щоб Україна перемогла в цій війні - це стримає російські амбіції
17:14
ЗСУ
Уряд ухвалив постанову щодо покращеного харчування для військових у медзакладах: незалежно від форми власності
17:14
Оновлено
поліція Парижа
Син власника ресторану захопив заручників у передмісті Парижа
17:10
Борис Епштейн
Радник Трампа, росіянин Борис Епштейн, хоче стати спецпредставником з питань врегулювання війни в Україні, - NYT
16:45
ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 75 боєзіткнень: росіяни скинули по Курщині 11 КАБів
16:32
Володимир Зеленський
Держава займеться політикою пам'яті про Героїв війни з Росією, - Зеленський
16:23
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрону КНДР
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрона КНДР: йому сподобалося, наказав почати серійне виробництво
16:20
Оновлено
Японія допоможе Україні у протидії співпраці РФ із КНДР: про що йдеться
Більше новин